Назва Смерть на Нілі / Death on the Nile
Жанр детектив, екранізація
Режисер Кеннет Брана
У ролях Кеннет Брана (Еркюль Пуаро), Галь Гадот (Ліннет), Армі Гаммер (Саймонр Дойл), Емма Маккі (Жаклін), Летиція Райт (Розалі Оттерборн), Роуз Леслі (Луїза Бурже)
Студія 20th Century Fox
Хронометраж 127 хв.
Рік 2022
Сайт IMDb
Де дивитися кінотеатри

Після успішних касових зборів фільму “Вбивство у “Східному експресі” студія вирішила продовжити працювати з літературним спадком Агати Крісті і відзняти продовження історії про бельгійського детектива Еркюля Пуаро. “Смерть на Нілі” можна дивитися і як продовження “Вбивства у “Східному експресі”, і як окремий твір.

Особливість жанру детективу у тому, що він захоплює і є улюбленим для величезної кількості людей попри жорстокість і насилля, які у ньому майже обов’язково присутні.

Особливість хорошого детективу у тому, що його можна перечитувати і перечитувати, а хорошу екранізацію детектива переглядати і переглядати, навіть коли вже відомо, що “вбивця — садівник”.

Такими взірцями є, безумно, детективи Агати Крісті.

Але екранізація “Смерті на Нілі” 2022 року таким взірцем не стала. Її, звісно, варто переглянути: задля Галь Гадот, від якої неможливо відірвати погляду у будь-якому її ракурсі, Енді Гаммера, який прекрасно вжився в роль представника вищого класу суспільства, і візуальної складової, яку інакше ніж “святом для очей” не назвеш. Але навряд чи саме цю екранізацію “Смерті на Нілі” ви захочете переглянути ще раз.

Рецензія на фільм “Смерть на Нілі” / Death on the Nile

За екранізацію роману “Смерть на Нілі” Агати Крісті, яка є гордістю британців, взявся британець Кеннет Брана, театральний і кіноактор, відомий своєю відданістю Шекспіру і в послужному списку якого є роль Гамлета — кульмінація кар’єри будь-якого актора.

Деяка театральщина, що була присутня у “Вбивстві у “Східному експресі”, є і в “Смерті на Нілі”, але вона не дратує і не робить фільм недолугим — вона вносить у нього саме ту затишну естетику, яка притаманна, наприклад, європейському кіно. Як і у “Східному експресі”, оператор Гаріс Замбарлукіс майстерно перетворює кожен кадр на милу оку картинку, підсилюючи атмосферу і ту ж саму естетичність. Актори входять у кадр, вибудований Замбарлукісом, ніби на театральні підмостки, коли сцена вже готова до їх появи.

У детективі кожна деталь має значення. У “Смерті на Нілі” існує перенасиченість нічого не вартих деталей, на яких Гаріс Замбарлукіс навіщось робить акцент то підсилюючи кольором, що дратує око, то наводячи крупний план.

Рецензія на фільм “Смерть на Нілі” / Death on the Nile

Сам же Кеннет Брана, як і у попередньому фільмі, грає роль пишновусого детектива Еркюля Пуаро. Після розкриття вбивства у “Східному експресі” Пуаро насолоджується відпусткою, милуючись краєвидами Єгипту зі створеними завдяки комп’ютерній графіці пірамідами. Цей факт не заважає ні йому самому, ні глядачам відчувати затишшя відпочинку головного героя. Але ж ми знаємо, що це затишшя перед бурею.

Далі відбувається класика: закритий простір, обмежена кількість персонажів, кожен з яких — підозрюваний. І славетний детектив, який обов’язково виведе злочинця на чисту воду несподівано для всіх і обов’язково блискуче.

Характерний актор, Кеннет Брана глибоко розкриває свого Пуаро, залишаючи деякі дивацтва його вдачі, але чи то з власної волі, чи то з волі сценариста Майкла Гріна робить його поступливішим, чуттєвішим і ближчим до глядача, розкриваючи його передісторію. Де той цинічний соціопат, яким зобразила його Агата Крісті? Піддавшись яким трендам сучасного кінематографу він здався?

І це при тому, що сам Кеннет Брана знайшов можливість утримати Джонні Деппа у “Вбивстві у “Східному експресі”, попри те, що на той момент актор уже був закенселеним у Голлівуді через судовий процес із колишньою дружиною Емберд Херд і мав скандали через пиятику. А у “Смерті на Нілі” Брана зміг відстояти участь обвинуваченого у зґвалтуванні Армі Гаммера, сцени з яким спочатку намірялися вирізати, а потім перезняти. Хоча з огляду на славу насильника, деякі сцени з актором виглядали як мінімум двозначно.

Мені залишається сподіватися у таких випадах, що притомні люди здатні розділяти особистість і талант і робити правильні висновки.

Рецензія на фільм “Смерть на Нілі” / Death on the Nile

Кеннет Брана і Майкл Грін додали до аутентичного і, здавалося б, непорушного сюжету Агати Крісті сучасні штрихи, ввели кілька необхідних у контексті сучасної етики персонажів, що зовсім не завадило оповіді, а лише налаштувало на філософські роздуми, ідею для яких заклала ще сама Королева детективу: хоч який злочин відбувався б, хоч в які часи — шерше ля фам і гроші.

Що вдалося Еркюлю Пуару? Розкрити вбивство. Що не вдалося Кеннету Брані? Повторити майстерність Агати Крісті, вбивцю у романах якої неможливо вгадати до останньої сторінки.