Українська правда

Sid Meier's Civilization VII. Революція заради революції?

Sid Meier's Civilization VII. Революція заради революції?
0

Я вже розповів про своє ставлення до серії Civilization та її місце у моєму житті, настав час визначитися зі ставленням до нової частини, власне Sid Meier's Civilization VII. Як я вже наголошував, це, мабуть, найреволюційніша гра серії, але... чи пішла ця революція на користь геймплею? Розбираємося.

Гра Sid Meier's Civilization VII
Жанр глобальна покрокова стратегія
Платформи Windows, Windows, macOS, Linux, Nintendo Switch, PlayStation 4/5, Xbox One/Series X|S
Мови англійська
Розробник Firaxis Games
Видавець 2K
Посилання civilization.2k.com

"Теплий" прийом

Ще до релізу Sid Meier's Civilization VII отримала потужну порцію критики від українців за просування російських наративів, до якої долучився і ваш покірний слуга, але про те, що нам робити з росіянами, ми поговоримо окремо, бо після написання того блогу я трохи охолов, поглянув на ситуацію спокійніше і здається знайшов часткове вирішення проблеми.

Щодо того як сприйняли Civilization VII, то як то кажуть "не все так однозначно і всієї правди ми все одно не узнаємо". Бо Sid Meier's Civilization VII має дуже непогані оцінки критиків на Metacritic – 80/100, та OpenCritic – 88% критиків рекомендують. І водночас жахливі користувацькі оцінки на тому самому Metacritic – 3,7/10 та Steam – 50/100 на основі 24,5 тис. відгуків. І це ще нічого, на початку, в Advanced Access для покупців Deluxe версії, який розпочався 6 лютого 2025 року, на 5 днів раніше релізу звичайної версії гри, оцінка була ще нижче, в районі 35/100.

Так, я добре знаю, що гравці люблять "бомбити" рейтинги, якщо їм щось не сподобалось, але Deluxe купують лише найвідданіші фанати серії, тобто Firaxis Games не змогла догодити тим, хто зазвичай дуже лояльний до їхніх ігор. І це прикро. Чому критики не звернули увагу на численні проблеми, на які вказують користувачі, для мене загадка і велике питання щодо адекватності західної ігрової журналістики. Бо це не просто глюки, які можна поправити патчами, а фундаментальні проблеми, які може вирішити хіба що DLC.

Навіть сама Firaxis Games через два дні після початку Advanced Access визнала, що у гри є проблеми та пообіцяла фанатам врахувати їхні побажання та критику і полагодити найкритичніші проблеми Civ VII – інтерфейс, мультиплеєр, зручність гри. Перший великий патч Patch 1.1.0 вже в березні 2025 р. Тож куди дивилися західні критики не зрозуміло. Чи грали вони взагалі? Але бог з ними, давайте краще про саму Civilization VII.

Історія як листковий пиріг

Коли я казав, що Sid Meier's Civilization VII найреволюційніша з частин Civilization, я не шуткував, бо у цій грі Firaxis Games відмовилася від ключового елементу, який визначав серію – безперервності розвитку цивілізації від початку часів до майбутнього. Один лідер – одна країна – одна історія. В Civilization VII все інакше.

На початку гри розробники пояснюють, що жодна з цивілізацій не існувала протягом усієї історії. Вони скоріше наслідували одна одну, будуючи свої країни на фундаменті закладеному попередніми цивілізаціями. Греція наслідувала Єгипту, Рим – Греції, Візантія – Риму і так далі. Саме цю ідею історичних, культурних шарів і просуває Civilization VII, порівнюючи історію з листковим пирогом. Але... вони забувають нагадати, де саме вони піддивилися цю ідею.

А правда у тому, що схоже дизайнери Firaxis Games дуже уважно слідкували за роботою AMPLITUDE Studios над проєктом HUMANKIND, який вийшов у 2021 році. І хоча на початку HUMANKIND отримав не дуже схвальні відгуки, у тому числі й за ідею історичних епох, яку "поцупила" Firaxis, згодом гру полюбили. Firaxis запозичила ідею зміни епох та цивілізацій, але трохи змінила її.

HUMANKIND розділена на сім епох: неолітичну, стародавню, класичну, середньовічну, ранній модерн, індустріальну та сучасну. При зміні епох ви можете обрати нову цивілізацію як нащадка попередньої, отримати нові бонуси та змінити свій стиль гри. А можете і не обирати, а залишитися зі старою цивілізацією, але отримати бонуси нащадків. Все інше в HUMANKIND залишається без змін – міста, території, юніти, покращення тощо.

В Civilization VII трохи не так. По-перше, тут лише три епохи – антична, епоха географічних відкриттів та сучасна. По-друге, залишити свою стару цивілізацію не можна, треба обирати нащадка. По-третє, кожна з епох, це по суті окрема гра, з окремими деревами технологій та соціальних політик, окремими покращеннями, дивами, юнітами, можливостями, навіть з окремим геймплеєм. Ба більше, при переході з епохи в епоху більшість ваших міст втрачає статус міста і перетворюється в поселення, такі собі ресурсні придатки (це теж схоже запозичили у HUMANKIND), частина юнітів зникає і багато що треба починати по суті спочатку. Бали перемоги наприкінці епохи перетворюються на бонуси для лідера та країни на наступну. Тобто кожна епоха в Civilization VII – це майже окрема гра.

Такий підхід дозволяє змінювати геймплей від епохи до епохи, наприклад, релігія має суттєвий вплив лише в епоху географічних відкриттів. У сучасності велике значення має залізничне сполучення, фабрики, розподіл ресурсів та виробництво речей. В античності просто фізично не можна потрапити на сусідній континент, де розвиваються окремі цивілізації, експансія буде доступна лише в другу епоху. Так саме в епоху географічних відкриттів є окремий геймплей з золотим флотом та транспортуванням колоніальних речей у метрополію плюс бонуси для колоній. Такий собі привіт від класичної Sid Meier's Colonization. А в сучасності важливим фактором може стати пошук археологічних артефактів. Так, це вже було в Civ VI, але тут з цим пов’язана культурна перемога.

Розбивка гри на епохи дозволяє обрати період на свій смак, наприклад, мені завжди більше подобалося відкриття та дослідження мапи на початковому етапі гри, ніж дипломатичні відносини та мікроменеджмент десятків мегаполісів у сучасності. Зараз можна обрати лише стартову точку, тобто грати всю гру, 2/3 або лише останню сучасну частину, Firaxis обіцяють додати можливість обирати й кінцеву точку гри. Знову ж таки, розбивка на епохи та короткі партії лише в сучасності дозволяє пожвавити та прискорити мережеву гру.

А ще розбивка на шари теоретично дозволяє додавати нові епохи. Відразу після релізу Civilization VII датамайнери знайшли у грі ще одну приховану епоху – атомну. І це логічно, бо зараз гра по суті закінчується у середині XX сторіччя (я примудрився зробити атомну бомбу та отримати Game End ще у 1858 році) – запуском супутника, відкриттям Світового банку, створенням атомної бомби чи відкриттям Всесвітньої виставки. Все це події середини XX сторіччя, ніяких атомних, вітрових, сонячних електростанцій, підводних поселень, кібернетики та польоту до Альфа Центавра у новій "Цивілізації" немає і це трохи зрада, бо за багато років я звик закінчувати гру польотом до зірок.

Тобто, якщо асети атомної епохи у Civ VII є, то її скоріше за все додадуть у майбутньому DLC, а потім може й окрема епоха освоєння сонячної системи та продовження геймплею на інших планетах, як в Civilization: Beyond Earth (насправді дарма цю гру свого часу сварили, вона не так вже і погана після доповнень та патчів).

Але все це поки що спекуляції. Чи приніс революційний поділ гри на частини щось нове в Civilization – безумовно. Чи зробило це гру краще... не певен. Все ж таки концепція безперервності розвитку, яка завжди лежала в основі Civilization – це сама суть гри, розрізання гри на шматки з явно штучними обмеженнями між частинами – це не те що хочуть фанати серії. Так, це дозволяє уникнути класичних ситуацій лучники проти танка, тому що перехід в нову епоху усі цивілізації роблять разом, але... це знову ж таки дуже штучно, в реальній історії ми мали одночасно і модернові, і палеолітичні суспільства на одній планеті, кому як пощастило з місцем та ресурсами.

Франклін, великий хан китайців

Як ми вже підкреслили, при переході у нову епоху на відміну від HUMANKIND ви маєте обрати нову цивілізацію. І це часом призводить до дуже дивних результатів. Так, досить логічно, що нащадки Риму чи Греції – це Іспанія чи нормани, а відповідно вже їхні нащадки – це Америка, Імперська Франція, Німеччина. Наче все логічно, але... якщо ви, скажімо, відкриєте в античності чотири ресурси коней, то... зможете продовжити гру за монголів. Побудуєте три міські стіни – за китайців. Тож ситуація у заголовку, коли ваш лідер Франклін стане врешті-решт великим ханом китайців – цілком ймовірна і це... дуже дивно, щоб не сказати крінжово. Взагалі те, що на відміну від HUMANKIND в Civilization VII не можна обрати ту саму цивілізацію та отримати бонуси розвитку – це відстій.

До речі, щодо лідерів. Якщо Firaxis так відстоюють у цій частині ідею, що історія не пряма, а серія відрізків, тоді треба було б міняти й лідерів, запровадивши систему династій, як в іграх від Paradox чи в тій самій Old World, до речі шикарна гра, спробуйте. Замість цього наші лідери отримали в Civ VII справжню рольову систему. Тепер ви, відповідно ваших дій та наративних подій у грі заробляєте бали в різних категоріях – військовій справі, дипломатії, культурі, економіці тощо і можете покращувати себе коханого та отримувати бонуси відповідно вашому стилю гри. Це насправді цікаво.

Щодо вибору лідерів та цивілізацій. Він... дивний. Про росію згодом, але в Civilization VII, наприклад, немає зараз... Великої Британії. Зате є династія шахів Ірану Каджари, про яку без Wikipedia ви й не згадаєте. Або королівство Буганда в Уганді, яке звісно вплинуло на локальну історію, але це точно не та цивілізація, яка сформувала сучасний світ, без образ. І такого тут багато.

Зрозуміло, що Firaxis буде додавати лідерів та цивілізації, так було ще в Civ V/VI. Наприклад, вже на початку березня 2025 року вийде оновлення з такими "невеликими" забутими цивілізаціями як... Карфаген та Велика Британія. А наприкінці березня – Болгарія та Непал. Плюс з’являться два нові лідери – Ада Лавлейс (Програмістку – у президенти!) та Сімон Болівар. Це вже щось! До вересня 2025 року вийде ще чотири поки що невідомі нові цивілізації та два лідери. Згадуючи попередню частину в підсумку у грі може бути понад 50 цивілізацій.

Інтерфейс ніщо? Інтерфейс усе!

Найбільше претензій гравців щодо Civilization VII стосується інтерфейсу гри. І це я, як гравець, маю повністю підтримати. Інтерфейс Civ VII – це жах, що летить на крилах ночі. Він не лише не допомагає, він заважає грати. І справа навіть не в тому, що Firaxis намагалися стандартизувати під усі платформи, включаючи консолі, смартфони та VR, хоча справедливості раді – таке рішення безглузде з самого початку, бо кнопки що треба натискати пальцями на екрані та кнопки які ви натискаєте курсором миші мають бути різні. Річ у тому, що в інтерфейсі Civ VII просто не вистачає багатьох елементів. Таке враження, що розробників UI, які працювали над Civ I – Civ VI звільнили, а усі їхні знання та доробки старанно поховали.

В Civilization VII неможливо подивитися усі міста з усім виробництвом, або усі юніти з їхнім статусом та місцем розташування. Це базові речі, які мають бути в усіх покрокових та і не лише покрокових стратегіях. В Civ VII цього немає. Як немає й окремого інтерфейсу для перегляду розповсюдження релігій, чи розташування торгових шляхів. Це якесь божевілля, бо все це було в попередніх частинах серії, а грати без цих функцій все одно що грати наосліп.

Інтерфейс розподілу ресурсів – жахливий, вкрай незручний та неінформативний. Інтерфейс наративних подій не містить навіть маленьких малюнків цієї події, як це зроблено в іграх від Paradox чи в HUMANKIND. В Civ VII – це просто трохи тексту та дві великі кнопки. Все. І таких претензій багато. Відсутність необхідних шарів мапи та і сама вкрай низька інформативність мапи, де часом важко відділити міста однієї цивілізації від іншої. Інформація про розвиток міста та його продуктивність в окремому вікні. І таких претензій купа.

Скажу чесно, усіх розробників UI Sid Meier's Civilization VII варто внести в чорний список ігрової індустрії. Саме вони винні в таких низьких оцінках гри на старті. Приємно, що Firaxis начебто зрозуміла претензії гравців (Чому це було не зрозуміло ще на етапі тестування інтерфейсу, це окреме запитання?!) та обіцяє у першу чергу полагодити саме інтерфейс гри. Все там виправити неможливо без повної перебудови гри, але хоч щось.

Що ще сподобалось, що ні

Стаття вже і так вийшла чималою, тож далі я просто коротко перерахую те, що ще сподобалось, або не сподобалось мені в Sid Meier's Civilization VII.

Нова система полководців, які можуть водити, розгортати армії та надавати їм бонуси – сподобалась. Тепер досвід отримують не війська, а саме полководці/флотоводці, які знаходяться поруч, і саме вони переходять в нову епоху.

Відсутність робочих, автоматичне покращення гексів та побудова шляхів – сподобались, бо в старих Civilization, керування десятками робітників на останніх стадіях гри трохи втомлювало.

Нова система ресурсів як бонусів, та сировинних поселень – сподобалась. Будівництво кварталів поверх інших та "безсмертні" будівлі – так. Зменшення впливу релігії – так. Штучні обмеження по епохах, у тому числі по розвитку технологій – ні. Неможливість перейменування міст – велика помилка.

Нова система дипломатії, у якій деякі лідери відверто чітять – скоріше ні. Нова система малих міст – дивна, але деякий сенс в ній є. Поглинути місто у перших епохах неможливо, але можна отримати цікавий бонус, у тому числі нову будівлю. Між епохами малі міста зникають та з’являються інші. Це незвично, але це працює.

Стихійні лиха – гарні, але вони були ще в Civ VI, а у новій грі взагалі немає техногенного впливу на довкілля. Це неправильно. Мертва прив’язка до політичної доктрини у сучасності – ні, бо ми багато разів бачили як демократія перетворюється у фашизм/комунізм, а потім знову в демократію та навпаки.

Дуже засмутила відсутність якогось притомного закінчення гри. Я звик, і не лише по серії Civilization, а і по усім подібним іграм до того, що при закінченні гри мені показують детальну статистику, діаграму розвитку усіх цивілізацій у різних галузях та зміни мапи світу. Нічого цього в Civilization VII. І це безумовно зрада. І ось так плавно ми підійшли до головної зради Sid Meier's Civilization VII – росіян.

Що нам робити з росіянами?

Ок, а тепер давайте серйозно.

Мені здається, нам треба змиритися з тим, що західні розробники та видавці, та й взагалі усі мешканці західних країн ніколи не приймуть добре зрозумілу кожному українцю аксіому про те, що у злочинах рашистів в Україні, і не лише в Україні, винні усі росіяни, а не лише умовний путін та його оточення. Ця ідея незрозуміла іноземцям, вона некомфортна та й просто неприйнятна для них. Для них звинувачення усього народу в злочинах – це ознака нацизму, бо саме так нацисти та насправді не лише нацисти, звинувачували усіх євреїв. "Євреї використовують кров християнських немовлят для виготовлення маци". "Євреї навмисно продають неякісний товар". "Євреї споюють українських селян" і таке інше. Не якісь конкретні, окремі євреї, а усі євреї. І чим більше ми наполягаємо на винуватості усіх росіян, тим більше нацистами будуть вважати нас, а не їх. На жаль, це працює саме так.

Людям Заходу невигідно і незручно звинувачувати у підтримці геноциду цілу націю, навіть якщо так воно і є. Зручніше знайти цапа відбувала, умовного путіна. Так вже було, бо в геноциді євреїв та китайців під час Другої світової війни винні усі німці та японці. І ті, хто відвертався від труб крематоріїв, "не дививсь у гору", та працював на військових заводах. І ті, хто чекав з роботи татка, що працював на залізниці, по якій ешелони з поганими євреями їдуть туди, де їхнє питання остаточно вирішать. І ті, хто надсилав братикові теплі рукавички, бо йому холодно тримати автомат, коли він розстрілює українських селян та спалює їхні домівки. І тих, хто писав зворушливі листи з дому чоловікові, який гвалтував та різав жінок на вулицях Нанкіну. Усі вони винні. Ніхто з них не покараний. Про це просто забули. Так і зараз.

Тож скільки б разів ми не намагалися довести західним розробникам та видавцям, що підтримуючи російські ігри чи російські наративи вони сприяють геноциду українців, вони нас не зрозуміють та не почують.Бойкот ігор західних розробників та видавців теж не допоможе, вони навіть не помітять частку України, та ще і додатково образяться на нас і точно не подумають робити українську локалізацію наступного разу. Бойкоти та публічне цькування розробників зроблять лише гірше. Єдине що можливо спрацює – це послідовне та спокійне пояснення токсичності росіян та усього з ними пов’язаного. Але це не точно.

Повернемося до Sid Meier's Civilization VII. Загадкова душа Єкатерини Великої, яка нагадаю, насправді ніяка не росіянка, а німкеня, це звісно огидно, але залишимо це на совісті Firaxis Games. На жаль росіяни – це дійсно важлива з погляду історії як сили зла, "цивілізація", що негативно вплинула на розвиток подій у глобальному масштабі, на відміну від тієї ж, вже згаданої вище Буганди. Просто так викинути її з гри, присвяченої історії людства, не вийде, як би нам цього не хотілось. А може і не треба?

Граючи за норманів Августа я висадився у Новому світі, де зустрів Карла Великого, який правив іспанцями. Деякий час ми розвивалися поруч, не заважаючи один одному і навіть співпрацювали, але з переходом до сучасності Карл несподівано став росіянином та побудував поруч зі мною, прости боже, Москву. Що ж, я завжди сповідував технологічний та економічний шлях розвитку, але тримав під рукою потужну армію... Ви просто не уявляєте як приємно бомбити Москву та Санкт-Петербург, а потім перетворювати їх на сировинні придатки (Firaxis, поверни перейменування міст!!!). Тож тепер я завжди буду включати росіян в кожну з ігор в Civilization VII, давати їм розвиватися до сучасності, а потім знищувати. Ось це і є призначення росіян в Civ VII.

Чи хотів би я побачити у Civilization VII Україну? Безумовно! І як Скіфію, Сарматію чи Русь в античності. І як Гетьманщину в епоху географічних відкриттів. І як Україну у сучасності. Чи додадуть її Firaxis в одному з наступних оновлень – я не знаю, можливо. Але якщо ми будемо цькувати розробників та бойкотувати гру, шанси на це лише зменшаться.

Грати чи ні?

Чи варто грати в Sid Meier's Civilization VII зараз? Скоріше ні, чим так. Це непогана гра, і я отримав свою частку задоволення від декількох партій, особливо "рівняючи" російські міста. Але при поточній, м'яко кажучи, неадекватній ціні, з поточними проблемами, до великих патчів – однозначно ні. Як і у випадку з Civilization V та Civilization VI розробникам треба дати рік, а то і два, на роботу над помилками, і тоді з Sid Meier's Civilization VII можливо і буде пуття. А поки що можна пограти в ту саму HUMANKIND, у якої Civilization VII багато що позичила, цю гру вже доробили й вона насправді не така погана, як здавалося на початку.

Оцінка межі
6.5
/ 10
Що сподобалось
  • Цікаві нововведення, які перетворюють одну гру в серію пов’язаних коротших ігор у різних історичних епохах
  • нові механіки для кожної епохи
  • можливість почати гру з будь-якої епохи
  • скасування робітників та спрощення поліпшень
  • зменшення впливу релігій на першому та останньому відрізку гри
  • збільшення ролі полководців та флотоводців
  • рольові параметри правителя
  • цікаві бонуси у різних цивілізацій
  • приємна графіка, непогана оптимізація та відсутність глюків
  • можливість знищити росію
Що не сподобалось
  • Вкрай незручний інтерфейс, який заважає грати й виглядає просто жахливо
  • дуже та дуже дивні переходи між цивілізаціями
  • стримання розвитку між різними епохами виглядає штучним
  • дипломатична частина гри виглядає недопрацьованою
  • є деякі питання до балансу
  • наявність росії та дивних російських бонусів
  • відсутність достойного завершення гри
  • чимала вартість

Як будь-яка з останніх "Цивілізацій" Sid Meier's Civilization VII потребує ретельної обробки навіть не напилком, рашпілем. Скоріше за все протягом року-двох Civilization VII доведуть до стану Civilization V/VI з усіма DLC і можна буде задуматися про переїзд на нову платформу. Питання чи варто було випускати недороблену гру залишається риторичним

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: