Шерлок покинув сонячну Кордону і нарешті оселився у Лондоні, змінив уявного Джона на справжнього та взявся за улюблену справу. Останнім часом, правда, з пристойними загадками біда, тож великий детектив страждає від нудьги й буквально на рівному місці вигадує замахи та змови. Втім, довго нудьгувати Шерлоку не доведеться: тривіальне, на перший погляд, розслідування справи про зникнення слуги дуже швидко перетвориться на полювання на культ прадавніх богів по обидва боки Атлантичного океану.

Гра Sherlock Holmes The Awakened
Жанр Adventure
Платформи Windows / MacOS / PlayStation 4 / PlayStation 5 / Xbox One / Xbox Series X/S / Nintendo Switch
Розробник Frogwares
Видавець Frogwares
Посилання PlayStation Store, Steam, Epic Games Store

Sherlock Holmes The Awakened це пряме продовження Chapter One та одночасно ремейк однойменної гри від Frogwares, створений лише за рік у надважких умовах повномасштабної війни. Київська студія, незважаючи ні на що, провела титанічну роботу і подарувала гравцям чудовий детектив із лавкрафтіанськими мотивами, хоча місцями й довелося зрізати кути.

Оригінальна The Awakened була яскравим представником жанру й однією з найкращих ігор серед здобутків Frogwares завдяки цікавим головоломкам та несподівано органічному міксу з міфології Ктулху та творів Конан Дойла. Ремейк вносить деякі корективи у вже знайому історію, осучаснюючи її та додаючи драматизму, але не змінюючи кардинально сюжет, і актуалізує ігрові механіки. В цілому, грається The Awakened точно так само, як і будь-яка з останніх частин серії: тут аналогічне дослідження місця злочину з піксель-хантингом, збиранням доказів, відновленням перебігу подій в уяві детектива, пошуком даних в архівах та формуванням висновків на основі здобутої інформації. Але є і відмінності, спричинені як специфікою сюжетної лінії, так і банальною економією.

Наприклад, замість низки окремих справ Холмсу і Ватсону (заради консистентності прізвища головних героїв залишили в написанні згідно зі старим правописом) доведеться розслідувати злочини, пов’язані єдиною сюжетною лінією, що, з однієї сторони, додає грі цілісності й покращує сприйняття, а з іншої, Холмс більше не може помилитися з висновками, адже гравцю обов’язково потрібно правильно розв’язати справу, щоб просунутись далі по сюжету. Як результат, аналіз портрета співрозмовника тепер не відіграє майже ніякої ролі: від вашого вибору зміняться максимум декілька реплік, але сюжетні рейки ведуть детектива вперед і звернути в сторону можливості не дають. Те саме стосується і процесу висунення звинувачень – в діалозі потрібно обрати три правильні тези підряд, і у випадку помилки ви просто розпочнете розмову спочатку та отримаєте менше бонусних очок, за які видаються винагороди на кшталт нового костюма. Які, до речі, тепер суто косметичні, адже в грі відсутня необхідність маскуватися відповідно до обставин, щоб отримати важливу інформацію від NPC. Зважаючи на компактність місцевих локацій, втрата незначна, та й один епізод з маскуванням в грі все ж таки є. А от за чим особисто я точно не буду сумувати, так це за зниклими екшен-сценами: вони завжди виглядали трохи дивно, тож хай залишаються в минулому, доки розробники не вигадають, як їх покращити. Єдина серйозна претензія у мене є до фінального епізоду при грі за Шерлока, в якому потрібно обирати правильні відповіді в діалозі, при тому, що ні Холмс, ні, відповідно, гравець їх не знає, а неправильна відповідь веде до програшу і перезапуску ігрового сегменту. Відверто таке собі рішення. Можливо, якби у Frogwares було більше часу та ресурсів, вони б придумали як цікавіше обіграти всі ці моменти, але ми все розуміємо. Зате тепер ми частіше граємо за Ватсона, який із пасивного спостерігача перетворився на повноправного члена команди: наприклад, огляд мерців та певні досліди Холмс зазвичай залишає доктору, що виглядає цілком логічно.

В цілому гра тепер складається із прогулянок локаціями – чудовими, до речі, тут вам і похмурий Лондон, і психіатрична лікарня в Альпах, і Луїзіана, детективних епізодів, декількох мініігор та періодичних містичних видінь Холмса, який знову починає потроху божеволіти. Проходиться Sherlock Holmes The Awakened за 9-12 годин і не встигає набриднути, попри певну повторюваність ігрових механік. Втім, у новачка часу може піти трохи більше, адже гра не намагається водити гравця за руку і підказувати, що робити далі. Те, що успішне вирішення загадок залежить саме від вас, це чудово, але ледь не в кожному розділі у мене був епізод, в якому я не розумів, якими мають бути мої подальші дії, чого раніше з іграми від Frogwares не траплялося. Іноді причиною була моя неуважність, але часом це могла бути нелогічність наступних кроків чи банальне неспрацювання тригерів. Приміром, в одному випадку було очевидно, що треба покласти певний предмет у визначене місце, але зона активації просто не з’являлась, доки я не намотав декілька кіл по печері. Не смертельно, але неприємно, тому що незрозуміло, чи ти щось пропустив, чи просто необхідно оглянути місця потенційної взаємодії під потрібним кутом.

Картинка з часів Chapter One не змінилась, тут все такі ж живописні локації, чиї недоліки приховує грамотне використання освітлення, та посередня лицьова анімація, також вам обов’язково впаде в око те, що розробники намагались по-максимуму перевикористати асети з попередніх ігор, але інакше в такі рекордні строки гру зробити просто не вийшло б.

Як і всі останні ігри Frogwares, The Awakened має текстову українську локалізацію, яка цього разу вийшла трошки сирою (і ні, я зараз не про те саме слово). Тут є й одруки, і приклади некоректного перекладу, і просто дивні локалізаційні рішення – хлопчина з Непалу звертається до Шерлока англійською, а в субтитрах перепрошує за свою погану українську. Є мем про бавовну на затонулому кораблі Москва, який “напевно, був зі Сходу”, і згадки про повстання в Україні проти імперії, що не дивно, адже Frogwares відомі своєю проукраїнською позицією.

Загалом Sherlock Holmes The Awakened заслуговує на увагу, особливо якщо Chapter One видався вам надто затягнутим – тут все доволі лаконічно, без філлерів і безцільного блукання околицями. Звичайно, є відчуття, що це такий собі Sherlock Holmes lite, але будемо відвертими: диво, що розробники взагалі змогли випустити цю гру в умовах постійних повітряних тривог та негараздів з електрикою, і єдині технічні проблеми, з якими я зіткнувся, це два вильоти на робочий стіл та не завжди працюючі з першого разу тригери. Можу тільки побажати, щоб із наступною грою все вийшло, швидше за все далі нас чекає хоррор у відкритому світі, а Шерлоку доведеться трохи відпочити.