Одним з головних трендів в ноутбуках за останні декілька років стало зменшення рамок навколо екрану. Що в свою чергу дозволило виробникам використовувати більші діагоналі, не змінюючи розмірів корпусу, і не тільки в компактних моделях. В продажу почали з’являтися 16-дюймові ноутбуки, які поєднують в собі більший розмір екрану та габарити, як у версіях з 15 дюймами. Таке нововведення не оминуло й ігрові моделі, адже для гравців важливий кожен дюйм дисплею. Тому давайте подивимося на можливості першого 16-дюймового ноутбука в лінійці ASUS ROG, що отримав назву Zephyrus M16.

Характеристики

Модель ASUS ROG Zephyrus M16 GU603
Дисплей 16-дюймовий з матовим покриттям, IPS, роздільна здатність 2560 x 1600 точок, співвідношення сторін 16:10, частота оновлення 165 Гц, швидкість реакції 3 мс
Процесор Intel Core i9-11900H Processor 2,5 ГГц (8 ядер, до 4,9 ГГц в режимі TurboBoost)
Оперативна пам’ять 32 ГБ ( 2 х 16 ГБ DDR4-3200 SO-DIMM)
Сховище 2 ТБ M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
Графіка
мобільна NVIDIA GeForce RTX 3070 8ГБ GDDR6
Порти
3,5 мм комбінований роз’єм, HDMI 2.0b, USB 3.2 Gen 2 Type-A, USB 3.2 Gen 1 Type-A, USB 3.2 Gen 2 Type-C з підтримкою DisplayPort та Power Delivery, RJ45 LAN, кард-рідер microSD, Thunderbolt 4 з підтримкою DisplayPort та Power Delivery
Бездротові модулі Wi-Fi 6 (802.11ax) та Bluetooth 5.2
Камера 720р
Аудіо 6 динаміків (4 високочастотні, 2 низькочастотні)
Клавіатура та тачпад клавіші острівного типу з RGB-підсвіткою та ходом 1,7 мм, сенсорна панель з підтримкою жестів
Акумулятор та зарядка 90 Вт-год, блок живлення на 240 Вт, підтримка зарядки до 100 Вт через USB Type-C
Розміри 35,5 x 24,3 x 1,99 см
Вага 1,9 кг
Вартість даної конфігурації 84 999 грн

Дизайн та матеріали ROG Zephyrus M16

Модель має стриманий зовнішній вигляд, який є новим фірмовим стилем лінійки Zephyrus. Схожий дизайн компанія вперше використала в минулорічному G14, і він вийшов настільки успішним, що перейшов до старших моделей, спочатку до G15, а тепер і до M16.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

На корпусі ноутбука немає яскравих елементів, єдиним варіантом кольору є чорний, який трохи розбавляє точкове фрезерування з 8279 точками на кришці екранного блоку. Воно переливається різними кольорами в залежності від того, як на нього падає світло. Сама кришка металева з матовим покриттям та не містить по центру логотипів чи підсвітки, всі написи винесені на невелику глянцеву панель в лівому нижньому кутку. Тут знаходиться лого, напис Republic of Gamers та дата заснування бренду – 2006 рік.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

Шарнір дисплейного блоку добре фіксується в будь-якому положенні. Це при тому, що його можна розкривати на 180 градусів, вибираючи найбільш зручний кут для екрану. Крім цього, в ROG Zephyrus M16 компанія використала фірмову конструкцію ErgoLift, яка трохи піднімає основу корпусу, створюючи більш ергономічний нахил для клавіатури та покращуючи доступ повітря до отворів системи охолодження.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

Завдяки тонким рамкам навколо екрану ASUS фактично вдалося вмістити 16-дюймову матрицю в шасі 15-дюймової моделі. Отже, за вагою та габаритами новинка не більша та не важча за Zephyrus G15. Її розміри складають 35,5 x 24,3 x 1,99 см, при вазі 1,9 кг. Досягти останньої вдалося, зокрема, за рахунок матеріалів. На відміну від металевої кришки екрану, основа з клавіатурою в ROG Zephyrus M16 пластикова, проте компанія не економила на матеріалі, він не скрипить та не продавлюється.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

В нижній частині пластик просто матовий, а навколо клавіатури з тачпадом має тактильно приємне софт-тач покриття, яке, правда, доволі марке, але легко витирається. Загалом якість корпусу не викликає нарікань, всі деталі підігнані добре.

Підсумовуючи про дизайн ROG Zephyrus M16, зазначу, що візуально він майже не відрізняється від G15, хіба що в клавіатуру додали RGB-підсвітку. Але як на мене, то це навіть добре, адже стриманий зовнішній вигляд моделей Zephyrus останніх двох років мені особисто дуже подобається.

Порти

Всі роз’єми для підключення периферії винесені на бокові грані ноутбука. Зліва це власний роз’єм для підключення блоку живлення, HDMI 2.0b, RJ45 LAN, USB 3.2 Gen 2 Type-A, USB 3.2 Gen 2 Type-C та Thunderbolt 4 з підтримкою DisplayPort та зарядки, а також 3,5 мм комбінований роз’єм для навушників та мікрофона.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

На правій грані розташований слот для карт microSD та USB 3.2 Gen 1 Type-A.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

Набір портів в ROG Zephyrus M16 надає доволі широкі можливості для підключення, крім того, вони зручно розташовані. Хотілося хіба що бачити в моделі останню версію HDMI та слот для карт формату SD, проте враховуючи в першу чергу ігрове призначення, це не стільки недоліки, скільки побажання.

Дисплей ROG Zephyrus M16

Ноутбук оснащений 16-дюймовим IPS екраном з роздільною здатністю 2560х1600 точок, співвідношенням сторін 16:10, швидкістю реакції 3 мс та частотою оновлення 165 Гц. Компанія використала матрицю від BOE, і незважаючи на те, що для ігрового ноутбука якісне калібрування дисплею не є першочерговим пріоритетом, в ASUS підійшли до цієї задачі серйозно. Тому екран підтримує відображення 100% розширеного кольорового простору DCI-P3 та пройшов сертифікацію Pantone.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

Загалом працювати та грати за таким екраном приємно. В нього матове покриття, що дозволяє уникати відблисків, максимальна яскравість майже 500 кд/м2 та барвиста передача кольорів.

Окремо відзначу поступовий перехід ASUS на екрани зі співвідношенням сторін 16:10, що підвищує комфорт при роботі з браузером, документами, ну і в іграх загалом картинка візуально виглядає більшою. Сподіваюсь, в найближчі декілька років це стане новим стандартом для дисплеїв в ноутбуках, і не тільки ASUS.

Платформа та швидкодія

На відміну від моделі Zephyrus G15, яка доступна лише в конфігурації з процесорами AMD Ryzen, у M16, навпаки, єдиним варіантом платформи виступає рішення від Intel. Ноутбук може бути оснащений процесором Core i7-11800H або Core i9-11900H. В мене на тесті побував якраз останній варіант в топовій конфігурації.

Отже, тестовий Zephyrus M16 був оснащений 10-нанометровим процесором Intel Core i9-11900H, який базується на поколінні Tiger Lake H45 та був представлений на початку цього року. Даний чіп оснащений 8 ядрами (16 потоків завдяки технології HyperThreading), а його частота залежить від розрахункового TDP. Для Zephyrus M16 він складає 45 Вт, що забезпечує частоту 2,5 ГГц зі збільшенням до 4,9 ГГц в режимі TurboBoost.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

Об’єм оперативної пам’яті в тестовій моделі склав 32 ГБ. В ASUS використали модулі Samsung DDR4-3200 у двоканальному режимі.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

За зберігання інформації в цій версії Zephyrus M16 відповідав SSD формату M.2 NVMe PCIe 4.0 з ємністю 2 ТБ також виробництва Samsung. В тесті CrystalDiskMark накопичувач показав високі результати як на запис, так і на зчитування інформації.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

Загалом швидкість роботи ноутбука знаходиться на високому рівні. У тесті PC Mark 10 пристрій набирає 6 719 балів, що за внутрішньою статистикою програми є на рівні середньостатистичного ігрового ПК, зібраного у 2020 році. Для відносно компактного лептопа це дуже хороший показник, який підтверджується і реальним використанням. Zephyrus M16 без проблем справляється з повсякденним навантаженням, будь це робота з десятками вкладок браузера, або монтаж відео в 4К.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

За обробку графіки в ноутбуці відповідає два рішення: вбудований прискорювач Intel UHD Graphics з максимальною частотою 1,45 ГГц та мобільна дискретна відеокарта NVIDIA GeForce RTX 3070 з 8 ГБ пам’яті. Перша використовується для простих задач та збереження енергії при роботі від акумулятора. А от друга для вимогливих завдань, включно з сучасними іграми.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

В цьому плані Zephyrus M16 забезпечує хороший рівень швидкодії, як для ноутбука, дозволяючи грати на максимальних налаштуваннях графіки.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

В синтетичному тесті 3DMark Time Spy ноутбук отримав 8 986 балів, що є хорошим результатом та дозволяє грати в актуальні ігри з роздільною здатністю 2,5К. Зокрема, в Assassin’s Creed Odyssey на максимальних налаштуваннях графіки можна отримати від 40 та вище FPS, в Read Dead Redemption 2 від 35 FPS, а в GTA V – від 55 FPS.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

При зниженні роздільної здатності або налаштувань графіки можна отримати більш високі показники FPS, що зробить гру ще більш комфортною.

Інші можливості платформи ROG Zephyrus M16 дозволяють ноутбуку підключатися до безпровідних мереж через Wi-Fi 6 (802.11ax), а також підключати до нього безпровідну периферію та навушники через Bluetooth 5.2.

Нагрівання та стабільність роботи

Модель оснащена активною системою охолодження з двома вентиляторами, які набирають повітря з нижньої частини корпусу і в основному видувають його в сторону екрану, хоча вентиляційні отвори є також з правого та лівого боку. ASUS довелося добре попрацювати над системою охолодження в такому компактному корпусі. Для цього компанія використала рідкий метал замість термопасти, що дозволяє ефективніше відводити тепло від процесора, а також спеціальні тонкі вентилятори Arc Flow з 84 лопатями, які мають забезпечувати охолодження та нижчий рівень шуму.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

Після початку використання ноутбука були побоювання щодо нагріву, адже при роботі, наприклад, з графічним редактором, корпус ставав хоча й не гарячим, але відчутно теплим. Вентилятори системи охолодження періодично активувалися, проте прокручувалися не на повну потужність. Тому я очікував високий нагрів під навантаженням, але ROG Zephyrus M16 виявися прохолоднішим, ніж я думав.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

В стрес-тесті системи за допомогою AIDA64 з максимальним навантаженням на Intel Core i9-11900H та відеокарту ноутбук не показав тротлінг, а температура процесора в середньому трималася на рівні 71,9 градусів Цельсія. Його частота також в середньому склала 2,4 ГГц, що близько до базової частоти 2,5 ГГц.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

Більше 4 годин гри в Assassin’s Creed Odyssey з ультра налаштуваннями графіки також не показали значного нагріву корпусу, особливо в тих частинах, на які під час використання потрапляють руки. Найбільший нагрів був на нижній кришці та в області зліва над клавіатурою, де розташований процесор. Проте на дотик вони не були аж занадто гарячими.

Температура відеокарти NVIDIA GeForce RTX 3070 в такому режимі гри складала 70,3 градуси Цельсію, що є в межах норми.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

Вентилятори системи охолодження на повних обертах добре чути, але тонкі лопаті не створюють значного акустичного дискомфорту, дозволяючи довго грати навіть без навушників.

Загалом можу зазначити, що система охолодження ROG Zephyrus M16 добре справляється зі своєю роботою, хіба що хотілося б, щоб Intel Core i9-11900H був прохолоднішим в повсякденних задачах.

Клавіатура, сканер відбитків та тачпад

Ноутбук отримав клавіатуру острівного типу з RGB-підсвічуванням та ходом клавіш 1,7 мм. На ній дуже зручно набирати великі тексти, у кнопок м’який, однак відчутний хід, і що приємно, натискаються вони доволі тихо.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUSДля клавіатури в ASUS також використали фірмову технологію Overstroke, яка дозволяє їй обробляти будь-яку кількість одночасних натискань і прискорено реєструвати спрацьовування. Це стає в пригоді в динамічних іграх, в яких має значення швидкість опрацювання клавішами натискань.

 

В правому кутку над клавіатурою знаходиться клавіша живлення, в яку вбудовано сканер відбитків пальців. Він дозволяє заходити в систему без вводу паролю завдяки функції Windows Hello.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

Працює сканер добре, забезпечуючи доволі високу точність розпізнавання. Єдине, що, як і всі дактилоскопічні датчики за ємнісною технологією, він чутливий до потрапляння на палець вологи чи бруду.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

Тачпад в ROG Zephyrus M16 має велику сенсорну поверхню, підтримує стандартні для Windows 10 та 11 жести, а також добре відстежує положення пальців. Завдяки цьому з ноутбуком зручно працювати без підключення миші.

Веб-камера

В інших актуальних моделях лінійки ROG Zephyrus компанія ASUS не використовує вбудовані веб-камери. Що загалом логічно, адже вони не можуть забезпечити високої якості передачі зображення, тому стрімери використовують окремі моделі. Проте враховуючи перехід багатьох працівників на віддалену роботу і потребу у відеозв’язку, веб-камера повернулася і в такий ігровий ноутбук, як Zephyrus M16.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

Над його екраном розташована камера з роздільною здатністю 720р. Якість зображення не дуже висока, але цього достатньо для спілкування в Zoom, Google Meet чи Teams.

Аудіо

ROG Zephyrus M16 отримав одразу шість динаміків, чотири з яких високочастотні, а ще два відтворюють низькі частоти, тому звучить ноутбук не просто гучно, а й об’ємно з непоганою деталізацією та басом. Під час гри динаміки в цілому перекривають шум системи охолодження, проте втрачають частину частотного діапазону, так що грати краще в навушниках. А от дивитися фільми чи слухати музику на аудіосистемі Zephyrus M16 цілком комфортно.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

Навушники до ноутбука можна підключати провідним способом, для чого є 3,5 мм роз’єм, при чому підтримується Hi-Res Audio та Dolby Atmos, а також безпровідним через Bluetooth 5.2.

Автономність ROG Zephyrus M16

В даній моделі використовується акумулятор на 90 Вт-год, що в цілому доволі багато, проте є нюанси з огляду на великий екран та потужну платформу. В тесті автономності PCMark 10 Modern Office з яскравістю дисплею 200 кд/м2 ноутбук протримався 4 години 5 хвилин.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

В реальному використанні при роботі з браузером, месенджерами та документами в мене в середньому виходило трохи більше 6 годин до того моменту, коли на індикаторі батареї залишалося 10%. Якщо дивитися загально, то це непоганий результат для ігрової моделі. Але справа в тому, що, наприклад, Zephyrus G15 забезпечує більше 9 годин автономної роботи, тобто більше типового робочого дня.

Огляд ROG Zephyrus M16 – перший 16-дюймовий ігровий ноутбук від ASUS

Заряджається Zephyrus M16 від блока живлення на 240 Вт, від 0 до 60% акумулятор поповнюється за 50 хвилин. Крім того, є підтримка зарядки через порт USB Type-C по стандарту Power Delivery, що дозволяє підзаряжати ноутбук від більш компактних блоків живлення потужністю до 100 Вт.