Persona 5 Royal – JRPG, розроблена компанією Atlus і видана SEGA для платформи PlayStation 4 31 жовтня 2019 року в Японії та 31 березня 2020 року в решті світу. Версії для ПК, Xbox та Nintendo Switch побачили світ зовсім нещодавно – 20 жовтня 2022 року. Royal – це покращене та доповнене перевидання Persona 5, яка вийшла для PS3 та PS4 у 2016 році. До перевидання, окрім виправлень та змін старого контенту, увійшов новий, зокрема нові Персони, персонажі та цілий  акт, події якого відбуваються після завершення основної сюжетної лінії. Persona 5 Royal – одна з найвище оцінених ігор в історії, вона входить до списку рекомендацій Metacritic і має на цьому сервісі горді 100 балів. Гра полюбилася як критикам, так і простим гравцям, і зараз я спробую розповісти чому.

A dawn of new beginning

Persona 5 розповідає історію школяра, який потрапив у неприємності через спробу допомогти жінці, що зазнала нападу з боку невідомого чоловіка.  Не на щастя головного героя, чоловік написав на нього заяву до поліції, тому хлопця направили на випробувальний термін в іншу школу. В цей час він проживатиме у Соджіро Сакури, свого родича і власника кафе «Leblanc», яке буде однією з центральних локацій гри.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

Варто зазначити, що гра не називає героя – вам доведеться обрати собі ім’я на початку. Найчастіше ж до вас звертатимуться просто Joker – це прізвисько, яке головний герой обирає для свого альтер его у Метавсесвіті.

Невдовзі протагоніст знайомиться зі своїми майбутніми напарниками: Рюджі Сакамото та Енн Такамакі, а під час першого потрапляння до Метавсесвіту – з (не)котом Морґаною, який стане незамінним помічником для команди, адже має здібність перетворюватися в автомобіль, за допомогою якого команда подорожує у Мементос. Згодом до команди Примарних Викрадачів Сердець, як називають себе школярі, долучатимуться інші: Юсуке Кітаґава, Макото Нііджіма, Хару Окумура, Футаба Сакура та Ґоро Акечі. Головна мета команди – за допомогою своїх здібностей, пов’язаних із Метавсесвітом, змінювати серця людей і добитися справедливості у суспільстві.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

Метавсесвіт – це інший світ, утворений колективним несвідомим мешканців Токіо. Для переміщення ним потрібний Навігатор Метавсесвіту – мобільний застосунок, який з’являється на телефоні кожного, хто володіє Персоною. Свідомість найпотужніших та найзіпсованіших представників суспільства формує у метавсесвіті Палаци – викривлені версії місць, важливих для цих людей у реальному світі. Свідомість же простих людей зливається у Мементос, місце, подібне до тунелю метро, але майже нескінченно довге.  У цих місцях Викрадачам доведеться за допомогою своїх Персон перемагати тіней – втілення внутрішнього світу людей.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

I am thou, thou art I…

Саме цими словами починається угода, яку укладає зі своєю Персоною майбутній власник. Персоною називається підкорена тінь, тобто контрольоване втілення власної душі. Лише сильні духом можуть мати власну Персону, і необов’язково це має бути хтось достойний, важлива лише віра у себе та власні переконання.

Отримати доступ до Персони можна лише у Метавсесвіті, де вона набуває вигляду маски, що слово Persona в перекладі з латини й означає. У кожного члена команди, окрім Джокера, є лише одна Персона, проте з розвитком сюжету вона буде еволюціонувати. Протагоніст же може перетворити на Персону будь-яку тінь, яку переможе в бою (окрім босів). Основною ж Персоною Джокера вважається Арсен, з яким вони укладають угоду  на початку гри, в камері палацу Камошіди.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

Як можна помітити, Персони головних героїв унікальні – всі вони засновані на відомих культурних персонажах, таких як Біллі Кід, Зорро, Робін Гуд чи Арсен Люпен.

Всього гравцеві доступно 259 Персон. Усі вони поділені на Аркани, їх 24 – 22 відповідно до старших арканів Таро, та два нових, доданих у Royal. Кожна з цих карт (окрім карти World, якій належить лише одна Персона – Ізанаґі-но-Окамі, доступний як DLC) має відповідного персонажа, яких тут називають Confidant. Чим вищий рівень довіри з вашими наближеними, тим більше балів досвіду отримують Персони відповідного Аркана при виклику. Є два основні шляхи отримання Персон: підкорення переможених Тіней або виклик в Оксамитовій кімнаті – в’язниці, у яку Джокер потрапляє у своїх снах та де зустрічається із загадковим Ігорем та його помічницями, Жюстіною та Кароліною.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

Саме вони можуть викликати для героя нових Персон. Отримати нового духа можливо або викликавши вже відому вам персону за ігрову валюту, єни, або поєднавши тих Персон, яких ви вже маєте при собі. Окрім виклику Персон, в Оксамитовій кімнаті можна їх прокачувати за допомогою ритуальних пахощів та приносити  у жертву в обмін на цінні предмети. Як же нам доведеться використовувати Персон?

Take your time

Увесь геймплей Persona 5 умовно поділено на дві частини: у справжньому світі та Метавсесвіті. В «нашій» реальності протагоніст – студент першого року навчання в академії Шюджін, який мусить відвідувати навчання і не порушувати закон, інакше потрапить у в’язницю. У «реальному» світі Джокеру доведеться прокачувати свої навички та використовувати їх. День ділиться на чотири фази:

  • Ранок, коли герой прокидається і їде в школу;
  • День, коли ви перебуваєте на заняттях і мусите відповідати на питання викладачів, що дозволить  додатково підвищити навички та ознайомить із питаннями, які ви побачите на екзамені (так, вам доведеться складати екзамени);
  • Пообіддя, де ви маєте вибір – зустрітися з одним із персонажів, провести час в одному з місць розваг, на кшталт риболовлі, бейсболу чи конкурсу поїдання бургерів, або ж відправитися до Метавсесвіту: у нинішній Палац або у Мементос;

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

  • Вечірнє дозвілля не відрізняється від денного, але вам доступні інші персонажі та локації. Проте, якщо ви відвідували Метавсесвіт, персонаж почувається занадто виснаженим і не захоче виходити із дому, тому доведеться провести час із користю: почитати книгу, приготувати каву чи карі, які допоможуть вам у бою, аби підготувати бойове спорядження.

Підказка: підійміть рівень довіри із Садайо Кавакамі та вам доведеться набагато рідше витрачати час «в нікуди».

You don`t need to strive for greatness

Проходження сюжету Persona 5 відбувається шляхом дослідження Палаців – втілення душі особливо зіпсутих людей. Усього у грі їх вісім – сім з основної гри, кожен із яких відповідає одному зі смертних гріхів, та восьмий, який відкривається у Royal після отримання десятого рівня довіри з одним із персонажів. Фактично, лише після його проходження відкривається справжній кінець гри.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

Кожний палац являє собою величезну локацію, поділену на декілька зон або поверхів. Під час їх дослідження вам доведеться шукати здобич, перемагати тіні та розв’язувати головоломки. Зазвичай, якщо ви достатньо вмілий, палац можна пройти за один день, проте в деяких із них є заблоковані проходи, для відчинення яких треба щось зробити у місці, що відповідає палацу в реальному світі.

Нововведенням у Royal стало Насіння Бажань – уламки кристалів душі, три одиниці яких можна знайти у кожному палаці. Підйом кожного з них відновлює невелику кількість очок духу, а збір усіх трьох об’єднує уламки, надаючи вам унікальний артефакт.

У кінці кожного палацу на вас чекає унікальний бос, бій із яким завжди захопливий. Кожен із них відчувається дуже різним, а деякі навіть на нормальному рівні складності зовсім непрості. Також кожен палац має своє унікальне оформлення, як візуальне, так і музичне, але про це трохи згодом.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

Мементос – це колективний палац усіх людей в Токіо. Його населяє безліч слабких Тіней, проте, деякі супротивники, на яких ви будете отримувати замовлення, нагадуватимуть мінібосів.

Мементос поділені на рівні, кожен з яких поділений на поверхи. Усі поверхи це тунелі метро, на кожному з яких вас чекає безліч супротивників та перехід на інший рівень. Іноді траплятимуться додаткові кімнати зі скринями або марками. У Мементос є своя валюта – марки та квіти. Ви будете збирати їх на кожному рівні та витрачати у магазині Жозе. Цей загадковий хлопчик іноді випадково з’являтиметься на поверхах Мементос і буде відмічений на мінікарті. За марки ви зможете збільшити кількість досвіду та єн, які ви отримуєте під час дослідження Мементос, а за квіти – купити предмети.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

Уся валюта, яку ви збираєте, зникає після повернення у реальний світ, тому раджу витрачати її. Нові рівні Мементос відкриваються після кожного пройденого Палацу, тому ви не зможете одночасно пройти все підземелля. Якщо занадто довго затримаєтеся на одному рівні, ви почуєте зловісний передзвін ланцюгів… Раджу тікати, якщо ви недостатньо добре прокачані!

Gonna be show to remember!

У Метавсесвіті головні герої перетворюються на Примарних викрадачів – команду героїв з надприродними здібностями. Окрім доступу до Персон, покращуються їхні фізичні здібності, а Моргана зі звичайного кота стає антропоморфною істотою, здатною перетворюватися на транспорт.

Команда Викрадачів складається одночасно з чотирьох персонажів, яких ви можете без обмежень змінювати між боями, або, піднявши рівень довіри з однією із подруг героя, можливість перемикати їх прямо в бою замість ходу.

Сам бій відбувається за класичною для JRPG покроковою механікою, де один персонаж виконує одну дію: використовує предмет, атакує за допомогою зброї, використовує навичку Персони або захищається. Головною фішкою, яка робить бойову систему надзвичайно захопливою, є вразливості персонажів.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

Кожна Персона та Тінь мають свої особливості – вони більш або менш вразливі до деяких типів шкоди. Ураження вразливості супротивника дозволяє зробити додатковий хід, під час якого можна уразити наступного ворога, і так поки всі вони не виявляться приголомшеними. Коли відбувається, гра переходить у режим діалогу.

Якщо ваш супротивник не бос, ви маєте три опції: попросити про предмет, «приручити» його або виконати All-OutAttack. У разі перших двох варіантів починаються перемовини, де, згідно з характером супротивника, вам доведеться обирати підходящі репліки, щоб схилити його на свій бік. У разі успіху він зробить бажане, а в разі провалу бій поновиться.

Якщо ж вам нічого не потрібно від супротивників, можна скористатися останнім варіантом і виконати All-Out Attack. Це добивання, яке наносить велику кількість шкоди. Якщо після нього бій завершується вам покажуть екран перемоги персонажа, який останнім ходив під час виконання цього прийому.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

До інших унікальних бойових прийомів належать Baton Pass та Showtime Attack. Baton Pass дозволяє передати свій додатковий хід іншому персонажеві, підвищивши його атаку та відновивши частину балів здоров’я та духу.  Ефекти від кількох Pass-ів накопичуються, тому, передавши хід три рази, ви зможете нанести дуже багато шкоди однією атакою. Сила цього прийому відрізняється для кожного з членів вашої команди, тому його доведеться прокачувати, граючи зі своїми друзями у дартс або більярд.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

Showtime – це також командний прийом, який стає випадково доступним під час ходу одного із персонажів. Цю атаку виконують два персонажі, наносячи велику кількість шкоди. Нові Showtime відкриваються протягом майже усієї гри, останній – під час фінального акту.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

Звичайних атак теж не бракує. Ви можете покращувати як самих персонажів, так і їх Персон. На характеристики персонажів впливає їх рівень та спорядження, що можна як знаходити у підземеллях, й купувати в магазині. Також там можна покращувати зброю, додаючи їй нові ефекти, на кшталт елементальної шкоди. Рівень персонажа підвищується стандартно – перемагаючи в бою супротивників, ви отримуєте досвід для усіх активних у бою персонажів. Так само прокачуються і їхні Персони. З новим рівнем вони відкривають нові здібності, і їх справді багато.

Використання атак Персони потребує витрати балів духу для «магічних» атак та балів здоров’я для «фізичних» атак. Відновлювати здоров’я та дух можна як під час бою, так і між боями. Дух можна відновити лише за допомогою предметів, а здоров’я здатні відновлювати навички Персон. У разі смерті Джокера гра завершується, і ви можете повернутися або до початку бою, або до останнього збереження, або до початку дня.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

Про бої у грі можна писати багато, але все ж я не вважаю їх головною окрасою Persona 5 Royal.

Can`t hold on or life won`t change!

На мою думку, саме персонажі роблять RPG ігри цікавими, і Persona 5 не виняток. На шляху Джокера зустрінеться багато людей, з якими він може встановити контакт, а з деякими навіть увійти до романтичних стосунків. Усього у грі 23 наближених головного героя. З них троє – Ігор, Моргана та Сає Нііджіма прогресують разом із сюжетом, тому спеціально вам їх прокачувати не доведеться. Залишається двадцять унікальних персонажів зі своїми сюжетними лініями, кожному із яких ви зможете допомогти в обмін на корисні бонуси. Їх відкриття напряму прив’язане до рівня довіри – чим він вищий, тим більше здібностей вам відкривається.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

Усі наближені різні і їхні завдання значно відрізняються за змістом. Політик-невдаха, ворожка, колишній якудза… І навіть ваша класна керівничка! Усі ці люди зовсім не схожі між собою, проте в них є дещо спільне – бажання допомогти головному герою. Умовно, персонажів можна поділити на дві категорії – члени команди Викрадачів та сторонні люди. Ваші напарники зазвичай дають вам бойові бонуси, проте це не завжди так – наприклад, Рюджі Сакамото дозволяє миттєво перемагати противників, нижчих за рівнем ніж ви у Мементос.  Деякі персонажі стають доступні у якості Confidants значно раніше, ніж вони приєднуються до вашої команди, тому до їхніх бонусів згодом додадуться нові ефекти, пов’язані з боєм.

«Сторонні» персонажі відкривають героєві абсолютно різні здібності. Наприклад, ворожка Чіхая Міфуне відкриє вам здібність бачити, який з варіантів діалогу дасть більше очок довіри із персонажем, а гімнастка Касумі Йошізава допоможе підвищити мобільність під час переміщення палацами. Деякі з цих персонажів доступні лише обмежений проміжок часу, тому я дуже раджу якомога швидше пройти квести Такуто Марукі, Ґоро Акечі та вже згаданої Касумі Йошізави. Деякі етапи їхніх завдань прив’язані до прогресу за сюжетом, тому ви не зможете одразу дійти до десятого рівня довіри. Проте, повірте, воно того вартує.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

Як і в минулих частинах, головний герой може почати зустрічатися з одним із жіночих персонажів гри (так, навіть із власною вчителькою). Коли ви досягнете дев’ятого рівня довіри з однією із них, гра надасть вам вибір – вступити до романтичних стосунків або залишитися друзями. Фактично, гра не обмежує вас у кількості стосунків, тому одночасно ви зможете зустрічатися навіть з усіма дівчатами у грі. Проте, як і варто очікувати, у певний етап сюжету це вийде боком для нещасного Казанови. Тому, раджу бути обачним!

Квест майже кожного персонажа проходить за певною формулою: знайомство, подальші зустрічі, прохання про допомогу, фінальні зустрічі. На певному рівні довіри вам доведеться вирушити про Мементос і змінити серце особи, яка докучає вашому наближеному. Усі ж інші етапи відбуваються у «реальному» світі.

Persona 5 Royal: You`ll never see it coming!

What fills up my soul is passionate music

Настав час поговорити про те, що робить цю гру дійсно унікальною – дизайн. Візуально гра дуже стильна – усі ефекти, арти та текстури виконані надзвичайно професійно і дуже впізнавано. Найбільше ж якістю вирізняються самі Персони – кожна з них унікальна і заснована на різноманітних істотах із міфології або історичних персонажах: деяких із них вгадати не складно, таких як Тор, а від деяких ви будете в шоку. Візуальний стиль гри підтримує дуже нетривкий баланс між серйозністю та відвертим трешем, що дуже сильно вирізняє Persona від інших.

Чудовим доповненням до візуального стилю є музика. Неперевершений саундтрек повсякчас змінює стилі, від джазу до електроніки, а чудові пісні у виконанні Лін Інайзумі надовго засідають у пам’яті. Аплодую стоячи Шьоджі Меґуро та всій команді звукозапису: саундтрек ледве чи не самотужки виводить цю гру на рівень шедевра. Також у Royal озвучили більшість діалогів, тому вам не доведеться сидіти у тиші майже весь час.