Одночасно з розширенням лінійки десктопних процесорів Core 13-го покоління, компанія Intel запропонувала оновлені чипсети для платформи LGA1700. Intel B760 приходить на зміну популярному Intel B660. Хоча принципових відмінностей від попередника цього разу не так багато, виробники материнських плат охоче пропонують свої версії пристроїв на оновлених PCH. Як це зазвичай відбувається, особливості моделей розкриваються в деталях. Тож розглядати можливості плат на новому чипсеті ми будемо на прикладі MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI. Серія моделей TOMAHAWK має давню і досить успішну історію. Пристроям войовничою лінійки зазвичай вдавалось “пробити” шлях до сердець і гаманців раціональних користувачів, яким важливо отримати збалансовану плату за помірною ціною. Чи спрацює подібна тактика цього разу?

Назва моделі MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI
Процесори Intel Core 12/13-го поколінь, Pentium Gold, Celeron
Роз’єм LGA1700
Форм-фактор ATX, 305×244 мм
Чипсет Intel B760
Пам’ять 4×DIMM DDR5, до DDR5-7000+; 192 ГБ макс.
Слоти розширення 1×PCI-E 5.0 x16; 1×PCI-E 4.0 x16 (режим x4); 1×PCI-E 4.0 x1
Накопичувачі 2×M.2 PCI-E 4.0 x4; 1×M.2 PCI-E/SATA; 4×SATA 6 Гб/c
Мережа 1×2,5 GbE LAN (Realtek RTL8125); 1×Wi-Fi 6E (Intel AX211, 802.11ax, Bluetooth 5.3)
Елементи інтерфейсної панелі 4×USB 2.0; 4xUSB 3.2 Gen2; 1×USB 3.2 Gen 2×2 (Type-C); HDMI 2.1; DisplayPort 1.4; 2×антена; 5×аудіо; S/PDIF; антена Wi-Fi
Вентилятори 7×4 піна (PWM/DC)
Звук Realtek ALC897
Орієнтовна ціна 9 300 грн (~$240)

Комплект постачання

Плата постачається у досить компактній картонній коробці, оформленій у темних тонах з габаритною назвою у центральній області.

У комплекті з пристроєм також передбачені коротка паперова інструкція, один кабель SATA з кутовим конектором, комплект наліпок, підсилювальні антени для бездротового модуля та фіксатор для кріплення M.2-накопичувачів.

Дизайн та компонування

MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI має повноформатний дизайн стандарту ATX з класичними габаритами для цього формфактору – 305х244 мм. Модель виконана в темних тонах – чорна друкована плата, такого ж кольору елементи системи охолодження та інтерфейсні/силові конектори.

MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI PCB

Плата заснована на чипсеті Intel B760 та дозволяє використовувати будь-які чипи з лінійок Intel Core 12-го та 13-го поколінь. Використання нових PCH та прошивки BIOS – запорука того, що плата початково буде працювати з процесорами сімейства Raptor Lake, не потребуючи попереднього оновлення мікрокода. Судячи з попередніх планів Intel, в рамках платформи LGA1700 виробник ще запропонує оновлені Raptor Lake Refresh, які також будуть без проблем працювати на поточних моделях материнських плат.

MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI VRM

MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI отримала досить потужну підсистему стабілізації живлення процесора. Для плати використовується 14-фазна (12+1+1) схема на основі збірок Renesas RAA220075R0 з робочим струмом до 75А. Для керування параметрами VRМ залучений контролер Renesas RAA229132.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Не дивлячись на те, що плати на Intel B760 не дозволяють розганяти CPU за допомогою розблокованого множника, топові процесори лінійки Core 12-ого та особливо 13-го поколінь навіть у штатному режимі не аби як навантажують підсистему стабілізації живлення, тож модуль VRM повинен мати певний запас “міцності”.

Як видно на фото, плата має досить габаритні охолоджувачі силових збірок. Особливо це стосується радіатора, накриваючого елементи зі сторони інтерфейсної панелі. Ідея розробників MSI з кожухом-охолоджувачем вже багато разів виправдовувала себе на практиці, тож інженери не відмовляються від такого рішення. Радикально збільшена площа розсіювання тепла дозволяє швидше його відвести від MOSFET, знижуючи температуру самих елементів.

Для підключення додаткового живлення передбачено два 8-контактних роз’єми.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Плата має чотири слоти для модулів оперативної пам’яті стандарту DDR5. Нагадаємо, що чипи Core 12/13-го поколінь мають контролер, дозволяючий працювати як з DDR4, так і з DDR5, і саме від материнської плати залежить тип ОЗП, що буде використовуватись для платформи. Моделі під DDR4 зазвичай дещо дешевші, а також дають змогу задіяти доступніші модулі пам’яті. Версії плат з DDR5 як правило більш оснащені, а тому й коштують дорожче, попутно дозволяючи використовувати більш швидкісні комплекти ОЗП.

У випадку з MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI виробник заявляє підтримку модулів до DDR5-7000+ у режимі розгону. Втім це стосується випадків використання в системі двох однорангових модулів. Можливість задіяти більш швидкісні планки – особливість моделе на нових PCH. Наприклад, для попередниці – B660 TOMAHAWK WIFI, офіційно зазначена підтримка модулів до DDR5-6200+.

Стандарт DDR5 дозволив виробникам пам’яті збільшити місткість окремих модулів до 48 ГБ. У такому випадку чотири відповідні планки підсумково дають аж 192 ГБ. Це в півтора раза більше, чим можна було отримати з 32-гігабайтовими модулями (128 ГБ). Звичайно для більшості випадків і така місткість була достатньою, але тепер в рамках десктопних платформ з’являються можливості для тих, кому такі об’єми необхідні для специфічних завдань. Для роботи з модулями 48 ГБ обов’язково потрібна їх підтримка в BIOS, для MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI ця можливість вже реалізована.

MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI slots

Попри повноформатне виконання, плата пропонує три слоти для додаткових карт розширення – пару PCI-E x16 та один PCI-E x1. Компонуючи наявні конектори, розробники попередньо врахували особливість сучасних потужних відеокарт з габаритними системами охолодження. Тож додаткові слоти залишаться доступними навіть у випадку з трьохслотовим графічним адаптером.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Основний слот PCI-E x16 підтримує специфікацію PCI Express 5.0, що можна вважати доробком на перспективу. А от що стане в нагоді вже зараз, то це додаткове підсилення самого роз’єму. Додаткові металеві обладунки, в інтерпретації виробника – Steel Armor, збільшують міцність конектора, дозволяючи витримувати масивні відеокарти.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Вага потужних моделей графічних адаптерів цілком може перевищувати 2 кг. Зазвичай у таких випадках вони комплектуються додатковими підпорами, але й посилений слот не завадить.

Повертаючись до можливостей наявних слотів розширення, зазначимо, що другий повнорозмірний конектор обслуговується чипсетом та працює у режимі PCI-E x4 4.0. Компактний PCI-E x1 також звичайно утримується на балансі Intel B760 та відповідає специфікації PCI-E 4.0.

MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI M.2

MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI пропонує три роз’єми M.2 для підключення накопичувачів відповідного формату. Перший M2_1 використовує процесорні лінії PCI-E 4.0. Чипи Intel Core 12/13-го поколінь мають 16 ліній PCI-E 5.0, які за замовчуванням пропонуються лише для слота PCI-E x16. Так, є плати, на яких реалізована можливість розщеплення цих лінків (х8+х4+х4), але зазвичай на LGA1700 подібну функціональність пропонують лише топові моделі.

В базовому варіанті передбачений зв’язок з накопичувачем через PCI-E x4 4.0. Саме така схема реалізована на MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI.

Відмітимо, що посадковий майданчик M2_1 дозволяє використовувати накопичувачі довжиною до 110 мм.

Роз’єми M2_2 та M2_3 обслуговуються чипсетом Intel B760. Обидва готові для роботи з SSD формфактора 2280 та підключенням за допомогою PCI-E x4 4.0. Збільшення чипсетних ліній PCI Express 4.0 дозволяє одночасно використовувати всі накопичувачі у максимально швидкісному режимі. Роз’єм M2_3 до того ж дозволяє під’єднати M.2-накопичувачі з інтерфейсом SATA. Так, подібні моделі все ще можна знайти у продажу, але придбати подібний має сенс лише у випадках, коли інший інтерфейс не досяжний. Втім, плата дозволить доєднати до системи подібний SSD, який, наприклад, залишився після апгрейду накопичувача в 5–7-річному ноутбуці.

З приємних особливостей слід зазначити наявність додаткових охолоджувачів з термопрокладками для всіх M.2-накопичувачів. Ще одна корисна опція – фіксатори EZ M.2 Сlip для кріплення SSD без допомоги гвинтів. Втім викрутка все ж знадобиться для фіксації радіаторів.

Власникам SATA-накопичувачів плата пропонує чотири відповідних порта біля правої сторони PCB. Зазначимо, що один з каналів буде недоступний, якщо M.2-накопичувач з інтерфейсом SATA буде підключений через порт M2_3.

MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI chipset radiator

Поряд з гребінкою SATA-портів можна розгледіти радіатор середніх габаритів, який охолоджує безпосередньо мікросхему чипсета Intel B760. Розрахункове енергоспоживання PCH складає 6 Вт, тож охолоджувача подібних розмірів повинно вистачати для підтримки робочого температурного режиму без додаткового обдуву.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Що ж стосується загальних можливостей плати для організації охолодження, то тут MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI пропонує відразу сім каналів. Відповідна кількість 4-контактних конекторів розташовані на PCB. Всі роз’єми підтримують можливість керування за допомогою зміни напруги чи модуляції (DC/PWM).

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Всі канали, номінально призначені для підключення вентиляторів мають підвищену потужність з максимальною силою струму до 2А, тоді як роз’єм для під’єднання помпи рідинної системи охолодження розрахований на 3А (потужність до 36 Вт).

MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI EZ Debug LED

З додаткових опцій плати можна відмітити наявність механізму самодіагностики EZ Debug LED з набором сигнальних індикаторів для відображення проблемних вузлів на старті системи.

Додаткових органів керування не передбачено, тому як плата початково з очевидних причин не позиціонується у якості ентузіастської моделі, а тому вірогідність роботи на відкритому стенді тут майже нульова.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

З особливостей компонування виділимо розташування контактів для очищення CMOS-пам’яті біля нижньої кромки плати, тому добратись до роз’єма можна навіть при використанні габаритної відеокарти

Для MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI не передбачена технологія автономної перепрошивки BIOS з USB-накопичувача. Вона може бути корисною у випадках, коли в рамках платформи вірогідна поява чипів наступного покоління з яким плата початково може не працювати. Втім, для LGA1700 це вже не актуально. Як мі відмічали, плати на Intel B760 гарантовано початково підтримують моделі чипів Core 13xxx, а майбутнє оновлення Raptor Lake обіцяє хіба що певне підвищення робочих частот без архітектурних змін.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Для підключення до дротової мережі плата оснащена контролером Realtek RTL8125BG з максимальною пропускною здатністю до 2,5 Гб/c. Досить важко було собі уявити, що цей контролер на платформі Intel буде розглядатись як певна перевага. Але з урахуванням того, що з чипами безпосередньо від самої Intel (i226-V) можливі проблеми з виникненням безперервності з’єднання, які розробникам поки не вдається вирішити програмним шляхом, то саме альтернатива тут виявляється бажаним варіантом.

Наявність абревіатури “WiFi” у назві моделі недвозначно натякає на наявність у плати контролера для роботи з бездротовими мережами. У цьому випадку застосовується модуль Intel AX211 (AX211NGW), який забезпечує підтримку WiFi 6E (802.11a//b/g/n/ac/ax) в діапазонах 2,4/5/6 ГГц, а також Bluetooth 5.3.

MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI sound codec ALC897

Відверто дещо незвичним було побачити використання кодека Realtek ALC897 для побудови звукової підсистеми. Зазвичай на платах такого рівня використовуються новіші ALC1220 або його USB-версія – ALC4080. Втім, коли мова йде про інтегровані рішення, підсумковий результат здебільшого залежить від загальної реалізації вузла, а не безпосередньо кодека. В розглянутому варіанті підхід стандартний – ізоляція аудіозони, розділення каналів по різним шарам PCB та спеціалізовані конденсатори Nippon у ланцюгу.

Звучання яскраве і насичене: у порівнянні з якісним DAC високі частоти видаються різкішими, є деякий надлишок низьких частот і дещо гулкий бас у деяких композиціях – але загалом такий звук цілком задовольнить переважну більшість користувачів, які не женуться за максимально якісним звучанням.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Схоже ми стоїмо на порозі чергового зламу уявлень та переконань на рахунок приналежності пристроїв до ігрової серії. Наявність додаткового підсвічування стає майже якимось моветоном. Вже чергова материнська плата, яка потрапляє до нас на огляд, не оснащується RGB-ілюмінацією. Куди котиться цей світ…

Звичайно розробники не могли розчарувати прибічників яскравої ілюмінації, тому MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI має два конектори для підключення RGB-стрічок з елементами 5050 (12 В) та ще пару роз’ємів для адресованих лент ARGB 2-го покоління (до 250 елементів).

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Ілюмінацію всіх пристроїв системи можна налагоджувати та за бажанням синхронізувати у розділі Mystic Light фірмової утиліти MSI Center.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Інтерфейсна панель плати очікувано для моделі цього рівня початково прикрита відповідною заглушкою. Склад конекторів досить різноманітний. Сюди винесені чотири порти USB 2.0 (480 Мб/c) й така ж кількість USB 3.2 Gen 2 (10 Гб/c). Для єдиного USB Type-C реалізований інтерфейс стандарту USB 3.2 Gen 2×2 з пропускною здатністю до 20 Гб/c – бажаний конектор для швидкісних зовнішніх SSD.

Для підключення екранів передбачені DisplayPort 1.4 та HDMI 2.1. Звісно зображення можна отримати лише при використанні чипів з активованою інтегрованою графікою.

На панелі також розташовані Ethernet-розетка та два роз’єми для підсилювальних антен бездротового модуля. Для під’єднання акустики передбачено п’ять 3,5-міліметрових конекторів, а також оптичний S/PDIF.

MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI back PCB

На зворотній стороні помітна певна кількість елементів поверхневого монтажу. Також з цього боку добре проглядається ізоляційна доріжка аудіотракту. Відмічаємо гвинтове кріплення елементів системи охолодження.

BIOS та програмні налаштування

Для базового налаштування системи виробник пропонує вже добре знайому оболонку Click BIOS 5 з досить зручним розташуванням параметрів.

Ключові опції доступні вже в режимі EZ Mode, де можна визначити пріоритет завантажувальних накопичувачів, активувати XMP-профіль оперативної пам’яті та налаштувати роботу системи охолодження.

Більш детальні налаштування доступні у режимі Advanced. Кількість наявних опцій та параметрів, хоча дещо поступається наборам ентузіастських моделей, але різниця не така значна. З урахуванням того, що плати на Intel B760 не дозволяють розганяти чипи з розблокованими множниками, то зазвичай практичні експерименти зводяться до регулювання лімітів потужності та налагодження оптимальних параметрів роботи з оперативною пам’яттю. Для подібних задач можливостей MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI цілком достатньо.

Для налаштувань вже після встановлення операційної системи виробник пропонує модульний програмний комплекс MSI Center.

Конфігурація тестового стенду

Материнська плата: MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI (Intel B760, LGA1700)

Процесор: Intel Core i5-13400 (6/12+4; 2,5/4,6 ГГц, 1,8/3,3 ГГц; 20 МБ L3)

Охолодження: MSI MEG CORELIQUID S360

Пам’ять: Kingston FURY DDR5-6000 32 ГБ (KF560C36BBEAK2-32 2х16 ГБ)

Відеокарта: MSI GeForce RTX 4080 16GB SUPRIM X

Накопичувач: Samsung 980 Pro 1 ТБ

В роботі

Для практичних експериментів ми використовували процесор Core i5-13400. Це точно не найпотужніший чип, який дозволить перевірити граничні можливості плати, втім подібна комбінація максимально наближена до реалістичних конфігурацій.

MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI with Core i5-13400

Комбінація материнської плати на Intel B760 з процесором Core i5-13400/13400F на поточний момент є однією з оптимальних зв’язок для ігрових систем середнього класу. Тому під час огляду MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI влаштуємо невеличку “перевірку боєм”, в умовах наближених до реальних.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Для початку кілька слів безпосередньо про Core i5-13400, який вперше потрапив до наших рук. Це молодша модель нової лінійки Core i5, яка номінально належить до сімейства Raptor Lake, але по факту архітектурно ідентична чипам попередньої генерації – Alder Lake. Втім певні покращення дозволили Intel все ж віднести цю модель вже до Core 13-го покоління. На відміну від попередника – Core i5-12400, новий чип крім базових шести продуктивних (P-Cores) також отримав чотири додаткових енергоефективних ядра (E-Cores). Тож функціональна комбінація Core i5-13400 отримала вигляд – 6/12 + 4.

Шість продуктивних ядер з підтримкою багатопоточності Hyper-Threading працюють на 2,5/4,6 ГГц, тоді як чотири додаткові обчислювачі мають частотну формулу 1,8/3,3 ГГц. До того ж новий CPU отримав 20 МБ кеш-пам’яті L3, замість 18 МБ у попередника. Фактично молодша модель Core i5-13400 функціонально стала ідентична топовій версії попереднього покоління – Core i5-12600K, тільки без розблокованого множника.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Загалом це досить відчутне прискорення для цієї категорії процесорів. Тому навіть попри те, що початковим чипам нової лінійки Core i5 не дістались архітектурні покращення Raptor Lake, їх продуктивність зросте у порівнянні з такою для моделей попереднього покоління, особливо у багатопотоковому режимі. Що підтверджується вже під час експрес-тесту CPU-Z, де Core i5-13400 набирає 719/6468 балів, тоді як для Core i5-12400 характерні показники на рівні 700/5000 балів.

Наведемо деякі додаткові результати тестів Core i5-13400. Показників попередника для наочного порівняння в нас немає, але численні огляди демонструють перевагу нової моделі у багатопотокових задачах на рівні 30%. В однопоточних перевага відносно невелика і фактично забезпечується лише внаслідок трішки більшої тактової частоти продуктивних ядер.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

На “десерт” ми залишили популярний етап з рендерингом Cinebench R23, який має широку порівняльну базу. В цьому тесті Core i5-13400 набрав 1746 балів в однопотоковому режимі та 15 147 балів у багатопотоковому. Попередник на цих же етапах орієнтовно пропонує 1700/11800 балів. Тож тут також маємо різницю у ~28%.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Cinebench R23 ми виокремили не випадково. Саме цей етап використовувався для оцінки параметрів системи під навантаженням. Скрін HWinfo64 дає достатньо інформації для оцінки ключових параметрів. По-перше, відмічаємо, що під час максимального навантаження всі продуктивні ядра процесора працювали на 4100 МГц, тоді як енергоефективні – на 3,3 ГГц. Як бачимо, пікове значення для P-Core складає 4600 МГц. Напруга живлення CPU – 1,056 В при максимумі у 1,123 В.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Використовуючи рідинну систему охолодження MSI MEG CORELIQUID S360, ми зняли енергетичні обмеження, щоб отримати максимальні результати продуктивності. Проте навіть у такому режимі процесор прогрівався до 56С. Сплеск енергоспоживання чипа відмічаємо на рівні 96 Вт при цьому середнє значення під час проходження тесту – 87 Вт.

Що ж, Core i5-13400 досить економічний чип, тому навіть не дивно, що під навантаженням силові елементи VRM материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI прогрілись лише до 44С. Температура мікросхеми чипсета в робочих межах – 56С.

Оперативна пам’ять

Можливості експериментувати з модулями оперативної пам’яті дають змогу хоч частково вгамувати оверклокерську спрагу. Звичайно, якщо вона взагалі має місце. В тестовому стенді на платі MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI використовувався двоканальний комплект Kingston FURY Beast RGB DDR5-6000 (KF560C36BBEAK2-32) з формулою базових затримок 36-38-38-80 і напругою живлення 1,35 В.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Згідно зі стандартами JEDEC початковий режим для цього комплекту відповідав DDR5-4800 (40-39-39-77). Набір має два XMP-профіля – основний DDR5-6000 (36-38-38-80, 1,35 В), а також додатковий DDR5-5600 з такою ж формулою таймінгів, але меншою напругою живлення – 1,25 В. До речі комплект також має EXPO-профілі з ідентичними налаштуваннями для платформи AMD. На Socket AM5 режимом DDR5-6000 можна було б і задовольнитись, це оптимальне значення для роботи контролера пам’яті. Кращих результатів можна було б досягти хіба що експериментуючи з таймінгами.

У випадку ж з платформою Intel додатковий розгін модулів точно не завадить і буде приносити користь. Спростивши собі завдання, ми вирішили досягти максимальної робочої частоти, залишаючи початкову формулу таймінгів – 36-38-38-80. Для цього ми попередньо підвищили напругу живлення модулів до 1,4 В, а також з 1,35 В до 1,4 В підняли сигнальну напругу на шині пам’яті (DRAM VDDQ Voltage).

В таких умовах вдалося досягти абсолютно стабільного режиму DDR5-6400, та майже стабільні DDR5-6600. В останньому випадку система проходила синтетичні тести, а  періодичні збої відбувались під час ігрових баталій. Однак ми залучили цей режим для інформування та практичної наочності. Поглянемо на зміни пропускної здатності та затримок  пам’яті при використанні режимів DDR5-4800, DDR5-6000, DDR5-6400 та DDR5-6600.

З кожним наступним етапом трансфери пам’яті значно змінюються. Від 65–70 ГБ/c при DDR5-4800 до 88–97 ГБ/c у DDR5-6600. Різниця ПЗП – 30–38%. Загальна затримка також відчутно знизилась – з 89 до 67 нс.

Щоб оцінити практичну користь подібних змін на платформі цього класу, ми використали етап тестового пакета 3DMark Time Spy. Як бачимо, загальний приріст склав лише 4%. Водночас CPU Score зріс на 7,2%.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Щоб перевести отримані показники у практичну площину, ми заміряли продуктивність у декількох ігрових проектах. В тестовій платформі використовувалась відеокарта MSI GeForce RTX 4080 16GB SUPRIM X, що дозволило зменшити вплив графічного адаптера на показники. До того ж для ігор встановлювались режими з роздільністю 1920х1080 та середньою якістю картинки. Також нагадаємо, що в іграх граничним режимом був DDR5-6400.

Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги Огляд материнської плати MSI MAG B760 TOMAHAWK WIFI: база для перемоги

Згідно з результатами тестів, перехід з DDR5-4800 на DDR5-6400 в таких проєктах як Forza Horizon 5, Dirt 5 та Chornobylite приносить додаткові 3–7% продуктивності, як по середніх, так і по мінімальних значеннях кадрів/c. Разом з тим Shadow of the Tomb Raider після прискорення підсистеми пам’яті отримала приріст продуктивності на рівні 12–13%. Тож вочевидь фактична різниця буде залежати від конкретної гри. До того ж звернемо увагу на те, що результати отримані у конфігурації з чипом Core i5-13400. При використанні більш швидкісних моделей CPU дельта продуктивності буде відрізнятись ще відчутніше.

Що ж загалом стосується Core i5-13400, то це гарний варіант для оптимальних ігрових конфігурацій. У порівнянні з попередником – Core i5-12400 – абсолютні показники fps зростуть мінімально, але додаткові енергоефективні ядра додають йому певного запасу “міцності”, якого може не завжди вистачати чистим шестиядерникам. Ну, а в багатопотоковому режимі додаткові 30% до продуктивності – дуже бажане й довгоочікуване прискорення. Схвалюємо.