Портативні ігрові консолі, особливо на Windows 11, все ще важко назвати масовими. Але, схоже, попит стрімко росте. Якщо нещодавно у цій ніші панували Steam Deck та Nintendo Switch з закритими системами, а на Windows випускали лише маловідомі китайські виробники. То зараз за справу взялись і A-бренди, що випускають ПК та комплектуючі. Сьогодні ми розповімо про можливості та власні враження від портативної консолі MSI Claw, яка вирізняється використанням платформи від Intel та ще рядом цікавих особливостей.

Характеристики MSI Claw

Дисплей IPS, 7”, 1920х1080, 120 Гц, сенсорний
CPU Intel Core Ultra 7 155H
GPU Intel Arc
Оперативна пам’ять 16 ГБ LPDDR5-6400
Сховище 1 ТБ PCIe 4.0 NVMe M.2 2230 SSD
TDP 20-40 Вт
Мережевий зв’язок Intel Killer BE Wi-Fi 7+ Bluetooth 5.4
Роз’єми 1x Type-C (USB, DisplayPort, Power Delivery? Thunderbolt 4), картрідер microSD, 1×3.5 мм комбінований
Мультимедіа Вбудовані стереодинаміки та мікрофон
Акумулятор 53 Вт·год
Габарити, вага 294x117x21,2 мм, 675 г
Додатково Сканер відбитків пальців у кнопці живлення
Рекомендована ціна в Україні від 25 999 грн

Комплектація

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

Невелика коробка, у якій постачається MSI Claw, має яскраву поліграфію з основними технічними особливостями та зображенням самого пристрою. У комплекті — базовий набір: сама консоль MSI Claw, блок живлення потужністю 65 Вт, окремий кабель живлення, а також необхідна документація. Але компанія окремо пропонує багато цікавих і корисних аксесуарів, про які ми розповімо трохи згодом.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

Дизайн та ергономічність

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

Більшість актуальних портативних консолей від відомих виробників мають подібну конструкцію, що прийшла ще з часів PSP: великий екран, по боках від якого розташувались кнопки, стіки та динаміки. Корпус доволі великий, це цілком типово для подібних пристроїв, особливо враховуючи 7-дюймовий дисплей. Під час початку використання може здатись, що рамки навколо екрана доволі широкі, але звикання відбувається швидко.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

Теоретично міг би влізти трохи більший екран, але тоді мало б сенс збільшувати акумулятор, що призвело б до збільшення ваги. Майже весь корпус зроблено з матового пластику чорного кольору. Глянцевий тільки D-Pad та пару невеликих декоративних вставок. Покриття MSI Claw практичне і майже не збирає відбитки, що особливо приємно.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

Кнопки та стіки мають звичне розташування за схемою, що використовується у геймпадах для Xbox. Тобто положення стіків асиметричне. Вони мають кільця з RGB-підсвічуванням. Також мають підсвічування чотири основні кнопки ABXY. Нижче лівого стіка знаходиться D-Pad. Він суцільний. Стрілки не відокремлені, як це зроблено на контролерах PlayStation.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

У верхній частині обабіч екрана є ще по дві кнопки: стандартні Xbox Menu і View, а також кнопки запуску фірмового застосунку MSI Center M та меню швидких налаштувань. Під цими кнопками знаходяться два мікрофони.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

Бічні грані мають ергономічну форму з вигинами, характерними для класичних геймпадів. З приємними обтічними обрисами та заглибленням для середніх пальців. MSI Claw дуже зручно тримати, усі пальці одразу знаходять потрібне місце. Вказівні чітко лягають на тригери. Єдина невелика претензія (звісно, суб’єктивна) — бампери можна було зробити трохи більшими.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

Варто зазначити, що у MSI Claw використовуються стіки та тригери на датчиках Холла. Тобто в органі керування встановлено магніт, а під ним — датчик Холла, що відстежує коливання магнітного поля. Це дозволяє позбутись тертя та фізичного контакту. А значить, ніякого дріфта стику, хибної роботи тригера чи мертвих зон. Точніше мертві можна налаштувати та зменшити до 0.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

На задній панелі консолі є ще дві невеликі кнопки M1 та M2, на них можна налаштувати макрокоманди. Також вони задіяні при використанні різноманітних комбінацій для швидких команд. Вони знаходяться чітко під середніми пальцями. Також на задній панелі є велика кількість вентиляційних отворів для забору холодного повітря, логотип з драконом, а також вушко для кріплення ремінця.

На верхній грані, між бамперами, знаходиться кнопка живлення з вбудованим сканером відбитків пальців, індикатор живлення, слот для MicroSD, порт USB Type-C (Thunderbolt 4, DisplayPort та Power Delivery), мініджек для дротової гарнітури та кнопки регулювання гучності. Трохи нижче — велика кількість отворів для виведення гарячого повітря.

Загалом, MSI Claw вийшла дуже зручною, усі органи керування знаходяться у логічних місцях, а вага 675 г не дуже відчувається навіть при тривалій грі. З дрібних побажань до конструкції можна згадати хіба що невеликий розмір бамперів (що вже вказано вище) та доволі м’які стики, до яких треба звикати після DualSense. І був би доречним тачпад для взаємодії з Windows та гри у стратегії. 

Екран

В MSI Claw використовується 7-дюймовий IPS-екран з класичним співвідношенням сторін 16:9, роздільною здатністю 1920х1080 точок та частотою оновлення 120 Гц. Розмір точки становить 0,0807 мм, щільність пікселів — 315 PPI. З одного боку може здатись, що діагональ замала, враховуючи сучасні смартфони з майже аналогічними екранами. З іншого ж боку, варто пам’ятати про енергоспоживання. І на практиці така діагональ відчувається оптимальною, як і роздільна здатність.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

Екран сенсорний, його закриває захисне скло і воно відчутно більше за сам екран під ним, тому є широкі помітні рамки. Але на загальному фоні чорного корпусу, це не впадає в очі. Максимальна яскравість дисплея, згідно з апаратними вимірами, становить 481.318 кд/м². За час тестування яскравість використовувалась на рівні 25-35%, більше вже не дуже комфортно. Вища яскравість буде доречною хіба що на вулиці у сонячний день.

Статична контрастність становить 1183:1. Колірне охоплення дуже близьке до колірного простору sRGB, колірна температура трохи завищена, близько 7500K, тобто картинка має трохи прохолодний відтінок.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

Регулювати яскравість можна або у налаштуваннях Windows, або у меню швидких налаштувань. Там також можна швидко змінити частоту оновлення та роздільну здатність.

Апаратна платформа

На відміну від інших подібних рішень, MSI Claw працює не на AMD, а на новому процесорі Intel Core Ultra 7 155H. Існує також конфігурація з простішим Core Ultra 5. Процесор має конфігурацію з 16 ядер: 6 потужних, 8 енергоефективних і 2 наденергоефективних. Підтримується до 22 потоків обчислень. Максимальна частота складає 4,8 ГГц.

Окрім цього, в склад чипа входить нейропроцесор Intel AI Boost (NPU) для машинного навчання та ШІ-функцій. Та найважливіше для ігрової консолі — графічний прискорювач на базі архітектури Intel Arc, що включає 8 ядер Xe та має частоту до 2,25 ГГц. Базова потужність процесора заявлена на рівні 28 Вт. Але в MSI Claw вона варіюється від 20 до 40 Вт залежно від навантаження та обраного режиму роботи.

Доповнює процесор 16 ГБ оперативної пам’яті LPDDR5-6400, частина з якої йде на потреби графічного прискорювача. Бездротові інтерфейси включають Intel Killer BE Wi-Fi 7 та Bluetooth 5.4. Як накопичувач використовується SSD PCIe 4.0 формату M.2 2230 ємністю 1 ТБ. І от тут варто поставити незадовільну оцінку інженерам: самостійно SSD замінити реально, але доволі важко. Накопичувачі більшого формату, ніж 2230 не підійдуть. Але, що важливіше, консоль треба розібрати до процесора, включаючи демонтаж системи охолодження. І необхідно наносити нову термопасту під час збору системи назад.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

Система охолодження Cooler Boost HyperFlow містить теплові трубки та два вентилятори. Холодне повітря заходить всередину через велику кількість отворів на задній панелі, гаряче виходить назовні зверху. Тому руки загалом не контактують з гарячими частинами консолі. За час використання жодних проблем з перегрівом чи нестабільною роботою системи не було. Рівень шуму порівняний з ультрабуками, тож користуватись комфортно.

Вимірювати продуктивність ігрової консолі стандартними бенчмарками особливого сенсу немає, хоча формально MSI Claw можна розцінювати як міні-ПК на Windows 11. Зважаючи на використання актуального ультрабучного процесора, можна очікувати в робочих задачах відповідної продуктивності, якої вистачить на роботу з документами, а також базову обробку фото та відео.

Продуктивність MSI Claw в іграх

Найцікавіше, звісно, як же MSI Claw “тягне” ігри, особливо сучасні тайтли, що потребують високої продуктивності системи. До нас консоль приїхала вже з останнім актуальним BIOS, який суттєво покращив продуктивність. Також варто згадати, що в таких пристроях важливу роль грають системи масштабування. Зважаючи на використання відеоприскорювача Intel Arc, найлогічніше використовувати XeSS, хоча FSR від AMD також доступна. Все залежить від пріоритетів: зазвичай FSR допомагає отримати вищий фреймрейт, а XeSS — значно кращу візуально картинку.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

MSI створила окремий сайт, де зібрані оптимальні налаштування для актуальних ігор. Але, звісно, вони не є обов’язковими. Загалом, на зараз, можна сказати, що консоль справляється з переважною більшістю сучасних вибагливих ігор і дозволяє отримати комфортний фреймрейт 50-60 FPS на низьких-середніх налаштуваннях графіки з нативною роздільною здатністю. Зважаючи на невелику діагональ дисплея, картинка майже завжди має добрий вигляд. У деяких тайтлах іноді бувають статери, але, судячи з власних спостережень, переважно це проблема підвантаження шейдерів у іграх на Unreal Engine. І ця проблема глобальна, стосується не тільки MSI Claw чи інших портативок. Деякі протестовані ігри, на скріншотах можна побачити показники FPS. У деяких фреймрейт близький до 60 FPS, у деяких — трохи вище:

Ghostrunner 2:

Dying Light 2:

Witcher 3:

Mortal Kombat 11:

Uncharted 4:

Sifu:

Ghost of Tsushima:

 

Але на актуальних AAA-проектах ігри не закінчуються. Є казуальні ігри, що без проблем працюють з частотою 120 FPS. Різноманітні емулятори, наприклад PPSSPP чудово працює. Та купа старих ігор. Для мене MSI Claw відкрила можливість трохи почистити беклог, пограти в Alpha Protocol, Max Payne 3, Star Wars Force Unleashed та багато іншого, що припадало пилом у бібліотеці Steam, бо грати на стаціонарному ПК після PS5 немає ніякого бажання.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

І ще одне джерело ігор для MSI Claw — MSI App Player. Це застосунок, який дозволяє грати в ігри з Android. Маючи бібліотеку більш “повноцінних” ігор, бажання грати у смартфоні не хочеться, але все одно приємний бонус.

Звучання вбудованих динаміків

MSI Claw оснащена двома динаміками потужністю 2 Вт кожен. Вони знаходяться на нижній частині фронтальної панелі консолі та спрямовані на користувача. Зважаючи на габарити консолі, звучання виявилось доволі голосним і якісним. Підтримується віртуальний об’ємний звук, який в іграх дійсно створює враження занурення і дозволяє визначати положення джерела звуку.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

Програмно за звучання відповідає рішення від компанії Nahimic. Є купа готових налаштувань для ігор, кіно, музики тощо. Крім цього, є функція шумозаглушення на базі машинного навчання.

Програмне забезпечення

Для початку варто сказати, що MSI Claw працює на базі Windows 11 Home. Тобто ми маємо повністю відкриту ОС, на яку можна встановити будь-що, починаючи від ігор і закінчуючи умовним Photoshop чи DaVinci Resolve. Тож у певному сенсі це повноцінний ПК. Для більш зручної “консольної” взаємодії передбачено застосунок MSI Center M. Він запускається автоматично з консоллю і після встановлення і налаштувань ігор свою взаємодію з інтерфейсом Windows можна мінімізувати.

MSI Center M виглядає як типовий консольний дашборд. Ми одразу отримуємо доступ до горизонтальної каруселі або плитки встановлених ігор. Є можливість зміни фону, іконки гри, сортування та додавання ігор з додаткових джерел. Над списком ігор є кнопки швидкого переходу до усіх популярних ігрових сервісів. Окрім хіба що GOG, хоча з ним також проблем не виникло.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

Нижче знаходиться рядок переходу до різних налаштувань. Перший розділ — редагування сценаріїв потужності консолі. Є AI Engine, який автоматично налаштовує потужність так ще багато налаштувань, включно з підсвічуванням звуком та режимом контролера. Extreme Performance — найпродуктивніший режим, що має можливість додаткового ручного налаштування роботи вентиляторів. Balanced та Super Battery для менш вибагливих ігор та подовження часу автономної роботи. В режимі Manual можна самостійно налаштувати рівні TDP при роботі від акумулятора та мережі.

Наступний розділ відповідає за налаштування режимів керування: геймпад та десктоп. В ньому доволі багато корисних налаштувань: починаючи з призначення клавіш, налаштування роботи тригерів та стіків (мертві зони тощо), вібрації, макрокоманд, сполучень клавіш (особливо важливо у режимі десктопа) і закінчуючи калібруванням. Це дійсно важливо зробити для коректної роботи стиків та тригерів з датчиками Холла. Комбінацій клавіш багато, вони окремі для кожного режиму і знадобиться певний час для того, щоб запам’ятати потрібні.

Третій, п’ятий та шостий розділи не дуже цікаві. Третій запускає браузер з сайтом налаштувань для ігор. П’ятий та шостий — підключення Wi-Fi та Bluetooth. Цікавіший четвертий розділ Quick Settings Editor. Як вже раніше ми згадували, є панель швидких налаштувань, що запускається нижньою кнопкою справа від екрана. У цій панелі є швидкий доступ до яскравості, гучності, меню вимкнення, перемиканню між режимами контролера, виходу на робочий стіл, екранному оверлеї та ще купі корисних функцій. Кількість плиток обмежена і саме в Quick Settings Editor їх можна налаштувати.

 

У останньому розділі зібрана решта налаштувань. Зокрема, робота AI Engine, підсвічування, налаштування звуку Nahimic, шумозаглушення, галерея скріншотів та відео, інформація про систему, оновлення, зв’язок з сервісом MSI та налаштування самого застосунку. Загалом, користуватись зручно, хоча деякі моменти можна ще покращувати. Зокрема, зробити більше варіантів відображення ігор, більш гнучкі налаштування плиток Quick Settings тощо.

Корисні аксесуари

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

MSI пропонує багато цікавих аксесуарів для Claw. Зокрема, набір MSI Claw Accessory Kit. У нього входить захисне скло, ремінець на зап’ястя, брелок у вигляді лапи з кігтями, та захисний чохол. Він чудово підійде для подорожей. Всередині є м’які вставки для додаткового захисту та кишені для кабелю та карт пам’яті. Його також можна використовувати як підставку.

Також цікавою є док-станція MSI Claw Nest, що може суттєво розширити можливості консолі. Вона має висувну підставку для MSI Claw та багато додаткових роз’ємів. А саме: HDMI 2.0, USB Type-C для підключення консолі, USB Type-C з підтримкою Power Delivery 3.0 до 100 Вт, USB Type-C 3.2 Gen1 5 ГБ/с, два USB Type-A 3.2 Gen 5 ГБ/с, а також мережевий RJ-45 з підтримкою 10/100/1000 Мбіт/с.

Це дозволить під’єднати зовнішній монітор, клавіатуру, мишку чи зовнішній накопичувач і перетворити консоль на щось близьке до звичного ПК. Єдине, що варто знати — MSI рекомендує використовувати блок живлення на 100 Вт замість комплектного для коректної роботи якщо під’єднано багато усього.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

Автономність

MSI Claw оснащена акумулятором ємністю 53 Вт·год, що трохи більше, ніж середній показник сучасних портативок. Тому можна очікувати непоганий час автономної роботи. Зараз, під час регулярних відключень світла, автономність особливо важлива. Все, звісно, залежить від сценарію використання та ігор. Наприклад, у Cyberpunk 2077 з режимом максимальної потужності та з увімкненим підсвічуванням можна пограти близько 1,5 год. Але якщо це мова про казуальні ігри чи щось зі старого, то цей показник може сягати 5 годин. Але тут варто зазначити, що найкраще для невибагливих ігор використовувати режим Battery Saver, а не AI Engine.

Огляд MSI Claw: портативна ігрова консоль на Intel Core Ultra

Інша розмова — використання MSI Claw як ПК. Не впевнений, що такий варіант буде часто використовуватись, але він є і цілком дієвий, особливо при використанні док-станції MSI Claw Nest. Відтворювати FullHD-відео консоль може близько 8 годин. Якщо ж мова йде про умовну роботу з документами, то можна очікувати близько 6,5 годин. Так, ультрабуки більш витривалі, але у будь-якому разі можливість так використовувати MSI Claw — вагомий бонус.