4K-моніторів з високою частотою оновлення досі зовсім небагато, але все ж вони нарешті починають з’являтися — якраз вчасно для власників новеньких відеокарт NVIDIA GeForce RTX 4080, з якими 4K-геймінг нарешті перетнув межу у 60 fps. Одним із таких моніторів є 32-дюймовий Gigabyte Aorus FI32U, з яким ми сьогодні й познайомимося.

 

Характеристики Gigabyte Aorus FI32U

Діагональ 31,5”
Кривина ні
Співвідношення сторін 16:9
Тип екрана SS IPS
Роздільна здатність 3840х2160
Частота оновлення 144 Гц
Колірне охоплення розширене, 90% DCI-P3
Яскравість 350 кд/м²
Контраст 1000:1
Підтримка HDR Display HDR400
Настінне кріплення VESA 100×100
Регулювання нахил вперед-назад, поворот ліворуч-праворуч, зміна висоти, портретний режим
Роз’єми 1х DisplayPort 1.4, 2х HDMI 2.1, 1x USB-C, 2x USB 3.0, вихід на навушники, мікрофонний вхід
Додаткова функціональність KVM, підтримка FreeSync Premium, аудіочіп ESS Sabre
Габарити (разом з підставкою), ВхШхГ 718x598x283 мм
Вага 10,9 кг
Орієнтовна ціна в Україні 39 тис. грн

 

Дизайн

Зовнішній вигляд Gigabyte Aorus FI32U однозначно вказує на ігрову приналежність монітора навіть у вимкненому стані: глянсові “блискавки” на задній частині корпусу та “хижа” форма підставки одразу прозоро натякають, що перед нами не офісна модель. Після увімкнення ж остаточні підозри розвіюються: у монітора з’являється RGB-підсвічування тих самих “блискавок” та логотипа AORUS на ніжці. Ззаду Gigabyte Aorus FI32U при цьому виглядає так, що ставити його “спиною” впритул до стіни здається марнуванням роботи дизайнерів, що працювали над його зовнішнім виглядом.

Навколо екрана є тонка “невидима” рамка, що ховається під захисним склом — разом з тонкою лінією бічної грані корпусу зображення оточує рамка шириною трохи менше ніж 1 см по боках і зверху. Знизу екран візуально підтримується рамкою корпусу з лого AORUS по центру. Підставка масивна і велика, з металевою основою та “ногами”. У верхній частині є ручка для полегшення транспортування – для звичайного користувача це не дуже актуально, але у нас під час тестування вона стала у пригоді (особливо зважаючи на суттєву вагу монітора — понад 10 кг).

Підставка повнофункціональна, дозволяє повертати екран ліворуч-праворуч (+20°..-20°), нахиляти вперед-назад (+20°..-5°), регулювати висоту (0..13 см) і навіть переводити його у портретний режим. Усі відеороз’єми розташовані в невеличкій ніші під кріпленням підставки: це один DisplayPort 1.4, два HDMI 2.1 та USB-C; також тут можна знайти USB-хаб на 2 порти USB 3.0 і два мініджеки: для дротових навушників і мікрофона. У нижній частині підставки є отвір для упорядкування під’єднаних кабелів.

Огляд ігрового 4K-монітора Gigabyte Aorus FI32U

 

Меню

Gigabyte Aorus FI32U керується за допомогою джойстика, розташованого на нижній грані по центру, під логотипом. На його відхилення у будь-яку сторону за бажанням можна назначити різні функції, натискання викликає швидке меню, з якого можна перейти у головне або відкрити два додаткові меню — “ігровий асистент” (інформація щодо частоти оновлення, таймер, кількість fps, приціл) та “інформаційна панель” (системні показники на кшталт температури процесора, швидкості обертів кулера тощо).

Огляд ігрового 4K-монітора Gigabyte Aorus FI32U

У головному меню першим пунктом йде Gaming — з налаштуванням овердрайву, адаптивної частоти, пропорцій екрана і т.д. Наступний розділ — Picture, у ньому налаштовуються традиційні параметри: яскравість, контраст, гамма, колірна температура, насиченість кольорів, локальне затемнення підсвічування тощо. Пункт з досить невиразною назвою Display містить у собі перемикання входів, налаштування KVM, увімкнення HDR та вибір діапазону RGB для підключення через HDMI.

Розділ PIP/PBP дозволяє увімкнути режим “кадр-у-кадрі”, а у System знаходяться усі системні параметри: мова і налаштування екранного меню, режими роботи RGB-підсвічування, параметри аудіо, вибір функцій для відхилення джойстика, поведінка LED-індикатора, час до відключення тощо.

 

Функціональність

В Gigabyte Aorus FI32U використовується 31,5-дюймова 10-бітова (8 біт + FRC) IPS-панель зі співвідношенням сторін 16:9 та роздільною здатністю 3840×2160 точок. Щільність пікселів становить 140 PPI, розмір точки 0,1816 мм; це дуже хороший показник з точки зору щільності зображення і плавності шрифтів: розгледіти окремі точки на зображенні можна лише якщо роздивлятись екран впритул.

Виробник називає панель SS IPS (Super Speed IPS) — час реакції у неї становить лише 1 мс (GtG), тобто на рівні найшвидших ігрових TN-панелей. Також варто зазначити підтримку технології адаптивної частоти AMD FreeSync Premium Pro, яка працює в діапазоні 48-144 Гц. У Gigabyte Aorus FI32U наразі немає офіційної сертифікації NVIDIA G-SYNC, проте неофіційно цей монітор сумісний з технологією NVIDIA на тому самому діапазоні частот.

Максимальна частота оновлення становить 144 Гц, причому при підключенні як через DisplayPort, так і через HDMI — завдяки портам HDMI 2.1. Якщо використовувати цей монітор з консолями PlayStation 5 або Xbox Series X, максимально доступний відеорежим становитиме 4K@120 Гц.

Огляд ігрового 4K-монітора Gigabyte Aorus FI32U

Яскравість у цьому моніторі регулюється за допомогою зміни сили струму, ШІМ не використовується на всьому діапазоні яскравості, тож мерехтіння екрана у нього немає. Також у Gigabyte Aorus FI32U є сертифікат TÜV Rheinland Eye Comfort, який підтверджує, що цей монітор не втомлює очі та дозволяє з комфортом працювати за ним тривалий час.

Gigabyte Aorus FI32U не має спікерів, проте для аудіофілів він пропонує дещо набагато цікавіше: у цьому моніторі є… вбудований ЦАП ESS Sabre, який працює з підключеними до 3,5 мм мініджека навушниками або активною акустикою.

Відеосигнал цей монітор може отримувати не тільки через DisplayPort і HDMI, але й через USB-C. Додатково тут є підтримка KVM, тому до Gigabyte Aorus FI32U можна під’єднати дві системи — наприклад, десктоп і ноутбук — і зручно працювати за ними за допомогою одного комплекту клавіатури та миші (завдяки наявності концентратора USB 3.0).

Gigabyte Aorus FI32U підтримує HDR-режим і має сертифікацію VESA DisplayHDR400, яка зазначає, що у цьому режимі пікова яскравість становить не менше ніж 400 ніт. Також у монітора є функція локального затемнення підсвічування, завдяки якій можна отримати глибші тіні й загалом більш насичене зображення.

Керувати Gigabyte Aorus FI32U можна також за допомогою утиліти OSD SideKick. Для цього необхідно під’єднати монітор до комп’ютера за допомогою USB-кабелю, після чого можна обирати відеорежими, змінювати параметри зображення та робити інші налаштування у набагато зручніший спосіб.

 

Якість зображення

Покриття екрана — “напівматове”, на якому майже непомітні паразитні відображення на темному фоні, якщо дивитись на нього з типової позиції користувача ПК. При відхиленні в сторону екран потроху стає більш “глянсовим”, але роботі за ним це аж ніяк не заважає. Так званий кристалічний ефект присутній, але дуже помірний.

Час реакції зазначений виробником на рівні 1 мс, і на максимальному овердрайві та частоті оновлення 144 Гц реальне значення виявляється дуже близьким до офіційних даних: 1-2 мс. Затримка введення також мінімальна, тож у цього монітора дійсно дуже швидка панель з мінімальним розмиттям зображення у динамічних сценах, яка майже відразу реагує на дії гравця. Це робить Gigabyte Aorus FI32U чудовим варіантом для швидких мережевих шутерів, де потрібна миттєва реакція на те, що відбувається у грі.

Для овердрайву в налаштуваннях монітора можна обрати різну ступінь інтенсивності або повністю його вимкнути. Зазначимо, що навіть взагалі без розгону динамічне зображення залишається досить чітким, на рівні інших ігрових IPS-моніторів з увімкненим овердрайвом. Оптимальним варіантом, на наш погляд, є Picture Quality: у ньому артефакти оведрайву ще відсутні, але рухомі об’єкти на зображенні стають набагато чіткішими. У наступних режимах, Balance та Speed, чіткість майже ідеальна, але стають помітними артефакти у вигляді темних “шлейфів” за об’єктами, що рухаються.

Овердрайв вимкнено, Picture Quality, Balance, Speed (144 Гц):

Рівномірність чорного загалом непогана, зважаючи на розміри екрана, але у правому верхньому куті на чорному фоні є помірна трохи світліша пляма. Проте побачити це можна лише якщо вивести на екран чорний фон, увімкнути максимальну яскравість і дивитися на нього у повній темряві — у звичайному варіанті роботи за монітором це абсолютно непомітно.

Огляд ігрового 4K-монітора Gigabyte Aorus FI32U

Кути огляду у Gigabyte Aorus FI32U дуже добрі навіть для IPS-монітора. При погляді збоку екран трохи втрачає у яскравості, але зовсім некритично, при цьому якість зображення не погіршується, кольори залишаються практично такими ж насиченими.

У розділі меню Picture можна обирати поміж різних відеорежимів, призначених для різних задач: ігрові жанри, кіно, читання тощо. За замовчуванням встановлений екорежим Green, в якому яскравість заблоковано на рівні 33% (140 кд/м²). Якщо таке її значення влаштовує, Green можна вважати непоганим варіантом для початкового знайомства з монітором. Якщо ж потрібен повний доступ до ручних регулювань, краще обрати режим Custom (яких тут цілих три, тож можна створити кілька різних профілів під різні потреби).

Колірне охоплення у Gigabyte Aorus FI32U трохи розширене, практично повністю покриває простір sRGB, 81% Adobe RGB та 86% DCI-P3. Найнижча яскравість досить висока, 43 кд/м² — цього буде достатньо для комфортної гри при дуже слабкому освітленні, але у повній темряві екран все ж здаватиметься трохи яскравішим, ніж би того хотілося. Максимальна яскравість в SDR-режимі становить 350 кд/м², статична контрастність — 1000:1. Саме такі значення заявлені в офіційних технічних характеристиках, це цілком пристойні показники як для IPS-панелі (хоча контраст міг би бути й трохи вищим). У HDR-режимі пікова яскравість трохи підвищується, до ~430 кд/м² — це дозволяє монітору пройти базову сертифікацію DisplayHDR400.

Трохи нетипово як для ігрового монітора, у Gigabyte Aorus FI32U є досить багато попередніх налаштувань гамми: у варіанті Off вона становить 2,1, це трохи нижче, ніж стандартне її значення (2,2). Проте в усіх інших варіантах (від 1,8 до 2,6 з кроком 0,2) реальне значення гамми ідеально відповідає заявленому. Колірна температура може мати чотири значення: Cool (11700K), Normal (7200K), Warm (5200K) та User Define — в останньому випадку користувач може самостійно її відрегулювати за трьома головними кольорами; за замовчуванням у цьому режимі колірна температура трохи прохолоднувата, 7700K.

Рівномірність колірної температури посередня: максимальне відхилення у різних зонах екрана ΔE становить 7,7. А от рівномірність білого поля дуже добра: у “найтьмянішого” лівого нижнього кута яскравість лише на 7% нижча за найяскравіший центр; зважаючи на розміри панелі, це дуже добрий показник як для ігрового монітора. Точність кольоровідтворення дуже висока, Gigabyte Aorus FI32U явно проходить заводське калібрування (хоча у коробці з монітором і не вдалося знайти відповідного звіту): максимальне значення ΔE лише 1,8, середнє — 0,5. Нагадаємо, вважається, що пересічний користувач не в змозі помітити різницю між еталонним кольором і тим, що демонструє монітор, якщо ΔE не перевищує двох.

Також серед відеорежимів є sRGB, в якому заблоковані усі параметри, крім яскравості. У ньому колірне охоплення звужується до стандартного (94% sRGB, 72% Adobe RGB, 72% DCI-P3), яскравість регулюється в діапазоні 41-340 кд/м², максимальна статична контрастність трохи знижується, до 830:1. Точність кольоровідтворення також дуже добра, хоча й трохи поступається користувацькому режиму Custom: середнє значення ΔE становить одиницю.

Інші відеорежими пропонують різні попередні налаштування яскравості, гамми, насиченості кольорів тощо: наприклад, режим Reader помітно знижує яскравість і робить зображення м’якішим, Movie, навпаки підвищує яскравість та насиченість, і т.д.