Відеокарти Radeon RX 7900 XT 20 ГБ вже тривалий час впевнено займають позицію у складі прогресивних ігрових систем нашого традиційного “ПК місяця”. Моделі цієї лінійки пропонують чудове співвідношення ціна/продуктивність у категорії топових рішень, тож не дивно, що вони незмінно потрапляють у поле зору вимогливих гравців, що шукають ультимативне рішення для режиму 1440p або варіант для 4К без надмірних витрат. Сьогодні в нас на огляді GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G – трьохвентиляторна версія із заводським розгоном. Хоч ці моделі не можна вважати новинками, дослідження їхніх можливостей наприкінці 2024 року буде цікавим. До того ж для тестів ми використовували  потужну систему з процесором Ryzen 7 9800X3D і новенькою платою GIGABYTE X870 AORUS ELITE WIFI7.

GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G (GV-R79XTGAMING OC-20GD)

В асортименті GIGIABYTE є кілька відеокарт серії Radeon RX 7900 XT. Серед них як модифікація на референсному дизайні AMD, так і оригінальні моделі лінійки GAMING з друкованими платами та кулерами власної розробки.

GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G box

Саме одна з таких потрапила нам на огляд – GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G (GV-R79XTGAMING OC-20GD).

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Форсована версія відеокарти отримала штатне прискорення графічного процесора. Замість характерної комбінації 2000/2400 МГц, GPU працює на 2175/2534 МГц (Game/Boost). Мікросхеми пам’яті GDDR6 відповідають рекомендованим значенням – 20 000 МГц (ефективна частота). Завдяки відносно високій розрядності шини у 320 біт, загальна пропускна здатність підсистеми пам’яті чимала – 800 ГБ/c.

GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G fronf

GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC має візуально нескладне, втім досить приємне зовнішнє оформлення. Збережений баланс естетики та функціональності. Попри те, що відеокарта використовує модернізовану друковану плату, за основу взята референсна PCB, й саме цей чинник впливає на габарити пристрою. Загальна довжина графічного адаптера – 331 мм. Ще не велетень, але вже й не варіант для будь-якого компактного корпусу.

Разом з тим за шириною GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC ледь не вписується у межі двохслотового дизайну, тому загальне сприйняття – відеокарта здається компактнішою, ніж вона є насправді.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Для моделі використовується різновид фірмової системи охолодження WINDFORCE. У цьому випадку кулер передбачає дві набірних касети з алюмінієвих пластин, при цьому обидва блоки пов’язані між собою дев’ятьма композитними тепловими трубками.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Профіль алюмінієвих пелюстків змінюється, залежно від “ландшафту” поверхневого монтажу. Розробники намагались використати увесь вільний простір під кожухом кулера, щоб збільшити загальну площу теплорозсіювання.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

В основі теплоз’ємника лежить габаритна випарна камера, що безпосередньо контактує з кристалами графічного процесора та MCD (Infinity Cache). Потенційно така конструкція дозволить пришвидшити передачу тепла на віддалені сегменти радіатора. Через додатковий кронштейн на теплопровідні наліпки також передбачене охолодження мікросхем пам’яті GDDR6.

GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G fans

Для продування кулера передбачено три 100-міліметрових вентилятори осьового типу. При цьому застосовується принцип почерговості – крайні обертають у протилежний бік центральному. Таким чином вдається зменшити ефекти турбулентності, а також підвищити тиск повітряного потоку.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

З особливостей вентиляторів можна відзначити наявність додаткового оребріння на лопатях та використання підшипників ковзання з графеновим нано-мастилом, що дозволяє отримати показники довговічності як у підшипниках кочення при нижчому рівні шуму під час обертання.

Для системи охолодження передбачений гібридний режим роботи 3D Active Fan. Вентилятори зупиняються при невисокому навантаженні, тож адаптер працює безшумно.

GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G power conectors

Для під’єднання додаткового живлення відеокарти на верхній стороні адаптера встановлені два 8-контактних роз’єми. Поряд з конекторами передбачені світлодіоди для індикації відсутності подачі струму на лінії.

GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G dual BIOS selector

GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC споряджена двома мікросхемами BIOS. Окремий тумблер для перемикання між чипами також розташований на верхньому краю відеокарти. Режим “ОС” – штатний для графічного адаптера, тоді як Silent передбачає зміну алгоритму роботи вентиляторів для зниження рівня шуму.

GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G back

Зі зворотної сторони відеокарта прикрита металевою пластиною. Елемент механічного захисту, декоративне оздоблення та додатковий охолоджувач. У зоні GPU передбачені додаткові теплопровідні наліпки, тож плита бере участь у розсіюванні тепла. У області за межами габаритів друкованої плати передбачений технологічний отвір для часткового наскрізного продування радіатора.

На інтерфейсну панель виведено чотири виходи: по два повнорозмірні порти DisplayPort 2.1 та HDMI 2.1. Значну частину заглушки займають вентиляційні отвори для виведення нагрітого повітря.

Додаткове підсвічування відеокарт дедалі стає опцією, а не обов’язковим елементом навіть топових моделей. У цьому випадку розробники обмежились ілюмінацією назви компанії на верхньому торці пристрою.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Налаштовується підсвічування у фірмовому застосунку Gigabyte Control Center. Наявні кілька режимів. За допомогою RGB Fusion можлива синхронізація з ілюмінацією інших компонентів системи. Вважаючи відносно невелику інтенсивність, відеокарта радше тут стане окремими допоміжним акцентом на загальному світловому фоні платформи.

GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC постачається у комплекті з двома допоміжними металевими кронштейнами Anti-Sag Bracket. Один з них кріпиться на правій стороні відеокарти, де передбачені додаткові різьбові отвори. Другий фіксується безпосередньо на материнській платі.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Після встановлення відеокарти наявні кронштейни з’єднуються між собою гвинтом, утворюючи міцну конструкцію. На перший погляд, таке нетривіальне у налаштуванні приладдя у підсумку забезпечує дуже надійну фіксацію відеокарти у слоті, зменшуючи навантаження на слот PCI-E x16.

Конфігурація тестової платформи

  • Материнська плата: GIGABYTE X870 AORUS ELITE WIFI7 (AMD X870)
  • Процесор: AMD Ryzen 7 9800X3D (8/16; 4,7/5,2 ГГц; 96 МБ L3)
  • Охолодження CPU: GIGABYTE AORUS WATERFORCE II 360
  • Оперативна пам’ять: CORSAIR VENGEANCE RGB 32GB (2×16 ГБ) DDR5-6000 (CMH32GX5M2E6000C36)
  • Відеокарта: GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G (GV-R79XTGAMING OC-20GD)
  • Накопичувач: GIGABYTE Gen4 4000E SSD 1TB (G440E1TB)
  • Блок живлення: GIGABYTE UD1000GM (GP-UD1000GM; 1000 Вт; 80 PLUS GOLD)
  • Корпус: GIGABYTE C500 PANORAMIC STEALTH

На тестування до нас відеокарта потрапила у складі пристойно “зарядженої” системи від Telemart.ua. ПК вийшов майже монобрендовим. Так, GIGABYTE загалом пропонує широкий асортимент пристроїв, дозволяючи сконфігурувати систему за своїми уподобаннями та запитами. Коротенько пройдемося по складовим елементам, частина з яких напевно заслуговує окремої уваги.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Процесор – Ryzen 7 9800X3D. Так, так, тут немає ніякої помилки. Це саме той “найшвидший у світі ігровий процесор”, через дефіцит якого потерпають найвимогливіші геймери. Як виявилось, топовий 8-ядерник для ігор за бажання можна придбати в Україні, хоча нетерплячим доведеться спустошити свій гаманець на еквівалент ~$800. Не те щоб Ryzen 7 9800X3D був обов’язковим для розкриття потенціалу Radeon RX 7900 XT 20 ГБ, але ж красиво грати не заборониш. Принаймні ми будемо впевнені на 100%, що CPU не стане обмежувачем під час тестів у режимі Full HD.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Для охолодження процесора використовувалась трьохсекційна СРО GIGABYTE AORUS WATERFORCE II 360. Досить потужна помпа, мідний теплоз’ємник, масивний радіатор, три 120-міліметрових вентилятори із кріпленням Fan EZ-Chain, специфічною формою профілю лопатей та ARGB-підсвічуванням. Напевно ефективності такої All-in-One буде достатньо для приборкання Ryzen 7 9800X3D.

Для CPU такого рівня досить органічним виглядає поєднання з материнською платою GIGABYTE X870 AORUS ELITE WIFI7. Новенька ATX-модель на чипсеті AMD X870 з помірною для цього класу ціною та цікавим оснащенням. Версія має 20-фазну VRM зі збільшеними радіаторами, підтримку пам’яті DDR5-8200+, можливість під’єднати до чотирьох M.2-накопичувачів, три з яких можуть мати інтерфейс PCI-E 5.0. Все це з безгвинтовим кріпленням та додатковим охолодженням SSD. Для бездротового зв’язку маємо контролер Wi-Fi 7 та Bluetooth 5.4.

Плата дозволяє тонко налаштувати роботу системи охолодження, пропонуючи вісім 4-контактних роз’ємів (PWM/DC) та два конектори для зовнішніх термодатчиків. З оснащення також варто відзначити наявність швидкісних портів USB 4 на інтерфейсній панелі, звукову підсистему на базі Realtek ALC1220 та екзотику – внутрішній HDMI для комутації сенсорного екрана у корпусі (за наявності такої опції). Корисними також будуть сегментний індикатор та передбачена система експрес-діагностики з чотирма світлодіодами.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

ПК також був оснащений двоканальним комплектом оперативної пам’яті CORSAIR VENGEANCE RGB DDR5-6000 32 ГБ (2х16 ГБ). Набір із формулою затримок 36-44-44-96, привабливими радіаторними блоками та RGB-підсвічуванням (куди ж без цього для такої системи).

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Для встановлення ОС та необхідних тестів використовувався накопичувач GIGABYTE Gen4 4000E SSD 1TB (G440E1TB). Моделі з трансферами на рівні 4000/3900 МБ/c цілком достатньо для ігрової платформи, яка загалом не потребує надзвичайно швидкісних SSD. Тут головне – місткість, тож 1 ТБ це свого роду “пробник”. Для систем подібного класу потрібні накопичувачі більшої місткості

Поряд на фото видно основний слот PCI-E x16, який у цьому випадку має кремезні металеві “обладунки”, що виглядають значно переконливіше того оснащення, що зазвичай можна бачити на цьому конекторі.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Що ж до блока живлення, то тут ми покладались на GIGABYTE UD1000GM – модульний “кіловатник” зі сертифікацією 80 PLUS GOLD, що має ККД понад 90% та оснащений 120-міліметровим вентилятором на гідродинамічному підшипнику.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

ПК був зібраний у корпусі GIGABYTE C500 PANORAMIC STEALTH. Також новинка з популярною нині конструкцією, що передбачає панорамний огляд внутрішнього простору системи. Прозорі бічна та передні стінки із загартованого скла дозволяють добре роздивитись компоненти платформи.

Початково встановлені чотири 120-міліметрових вентилятори з ARGB та окремим хабом дозволяють відразу налаштувати світловий фон під поточний настрій. Свій внесок тут роблять і вентилятори СРО з підсвічуванням, і модулі пам’яті, і лого на відеокарті та навіть фоновий промінчик від світлодіода, що встановлений під охолоджувачем чипсета материнської плати.

Звичайно передбачена можливість синхронізації підсвічування всіх елементів завдяки RGB Fusion, тож ілюмінація не перетворюється на барвисту мішанину вогників.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

У назві корпусу не випадково присутнє позначення STEALTH, кейс передбачає можливість використовувати материнські плати з роз’ємами на зворотній стороні PCB. Це не наш випадок, але загалом поява такої моделі в асортименті виробника вочевидь свідчить про подальші плани розвитку концепції Back-Connect Design.

Продуктивність GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC

Оскільки Radeon RX 7900 XT 20 ГБ загалом вже не потребує окремого представлення, наведемо лише кілька поточних результатів тестувань платформи у синтетичних тестах.

Передтопова модель лінійки очікувано пропонує дуже хорошу продуктивність, дозволяючи розраховувати на відповідні показники в іграх. Загалом Radeon RX 7900 XT досить тривалий час фактично не мала прямого конкурента з лінійки NVIDIA. Модель GeForce RTX 4070 Ti 12 ГБ відчутно поступалась за “чистою” продуктивністю, а значно менша кількість пам’яті не дозволяла їй гідно протистояти рішенню AMD у випадках, коли 12 ГБ вже було недостатньо. Лише з виходом GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16 ГБ конкуренція у цьому сегменті загострилась, але й після цього Radeon RX 7900 XT зазвичай отримує перевагу у растровому рендерензі.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Як щодо реальних ігор? Напевно Radeon RX 7900 XT 20 ГБ буде не зовсім раціонально придбати для режиму Full HD. У багатьох досить ресурсомістких проєктах показники fps перевищують 150–200 кадрів/с навіть при максимальних налаштуваннях графіки (за виключенням RT). Втім забагато продуктивності не буває, до того ж у таких показниках безумовно частковою є заслуга Ryzen 7 9800X3D. Ультимативний ігровий процесор розкриває свій потенціал саме у режимах з відносно невисокою роздільністю, коли через великі показники fps значна кількість обчислень припадає на CPU. У таких умовах наявність 3D V-Cache, що збільшує загальну місткість кеш-буфера L3 аж до 96 МБ, зазвичай значно покращує загальні показники.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Radeon RX 7900 XT 20 ГБ демонструє чудові результати у режимі 1440p. За наявності відеокарти такого рівня можна сміливо придбати монітор з роздільністю 2560х1440 та підвищеною частотою оновлення екрана. Подібні дисплеї останнім часом стають все більш популярними, та вже за декілька років можуть потіснити моделі з Full HD. Режим 1440p загалом відчутно збільшує вимоги до продуктивності, а також потребу у місткості локальної пам’яті відеокарти. У моделей з 8 ГБ на борту буде чимало проблем з налаштуваннями на максимальну якість. Понад те, питання можуть виникати вже навіть до графічних адаптерів з 12 ГБ пам’яті. Але вони звісно не актуальні у випадку з Radeon RX 7900 XT, що оснащена 20 ГБ. Втім тут безперечно важливий баланс між продуктивністю GPU та місткістю пам’яті. Хоча наявність, скажімо, 12 ГБ вже дозволяє експериментувати у 1440p з максимальними налаштуваннями, потужності самого графічного процесора може не вистачати для забезпечення належної продуктивності у таких умовах.

Нещодавній приклад – Intel Arc B580 12 ГБ, збільшена місткість пам’яті якої дійсно допомагає подужати ігри у режимі 1440p. Але у максимально “важких” проєктах без додаткового масштабування картинки або спрощення налаштувань вже не отримати комфортних значень fps. Про такі нюанси навряд доведеться думати власникам Radeon RX 7900 XT, втім це безперечно відеокарти різних класів та цінових категорій.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Наявність величезного локального буфера дозволяє Radeon RX 7900 XT гідно себе почувати навіть у . Так, тут навантаження непорівнянно вищі, ніж навіть у 1440p, втім у багатьох випадках не доведеться навіть гратися з налаштуваннями. Звісно, є проєкти, де цього етапу не уникнути. У тій же Cyberpunk 2077 для стабільних 60+ кадрів/c доведеться вже поекспериментувати з опціями, або ж активувати масштабування. Такого ж підходу потребуватиме й Black Myth: Wukong, але це взагалі “річ у собі” з погляду продуктивності. Ну, й звичайно Metro Exodus Enhanced Edition зі складним освітленням, що обов’язково потребує трасування променів, також вимагатиме окремої уваги до налаштувань.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Якщо вже згадали про “розумне” масштабування, то тут особливо дивовижні результати можна отримати у випадках, коли гра підтримує технологію FSR 3 (FidelityFX Super Resolution) з генерацією кадрів. Для наочного прикладу використаємо шутер RoboCop: Rogue City та славнозвісну новинку – S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl.

З максимальними налаштуваннями якості в обох іграх маємо досить комфортні середні 70–85 fps. Активація FSR відчутно підвищує показники. Але якщо долучити Frame Generation, продуктивність зростає майже у 2,5 рази від початкової.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Якщо у випадку з Radeon RX 7900 XT для режиму 1440p це радше опція, коли хочеться прямо дуже великих fps, то для 4К може бути нагальною потребою. На “максималках” тут вже маємо лише середні 40–45 кадрів/c. За бажанням грати можна, але навіщо ж себе обмежувати, коли розв’язання питання знаходиться на відстані двох кліків у налаштуваннях. FSR 3.1 + Frame Generation творить дива, збільшуючи показники не на відсотки, а у рази. Із середніми показниками 100+ fps, шутери сприймаються вже зовсім інакше. Так, чудесних перетворень не буває, й за такий приріст продуктивності доведеться сплатити ціну у вигляді певного спрощення сцени, але в динаміці на це звертаєш менше уваги.

Енергоспоживання ПК в іграх

Під час ігрових сесій, окрім продуктивності, ми також фіксували загальне енергоспоживання платформи. Питання актуальне, особливо коли йдеться про потужні системи.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Згідно із вимірюванням, під час ігрових баталій ПК розглянутої конфігурації споживав 470–500 Вт. Отже, блок живлення на 1000 Вт тут буде якщо не зайвим, то з суттєвим запасом потужності на перспективу. З іншого боку, саме при використанні ~50% від номінальної потужності БЖ забезпечує максимально високий ККД.

В роботі

У режимі спокою за показами моніторингу GPU-Z середня температура графічного процесора складала лише 23С. При цьому значення у найгарячішій точці GPU (Hot Spot) складало 31С. Мікросхеми пам’яті нагрівались до 34С.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

У подібних умовах вентилятори кулера зупинялись, тож відеокарта працювала безшумно.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Під час високого навантаження середня температура чипа, згідно з показами GPU-Z, складала лише 45С. Настільки низький показник викликає питання коректності моніторингу цього значення. Тому як температура Hot Spot підвищувалась до цілком вірогідних 70С. Мікросхеми DRAM розігрівались до 61С. В таких умовах швидкість обертів вентиляторів зростала до 3200 об/хв. Навіть попри використання підшипників ковзання, рівень шуму у таких умовах дещо вищий за бажаний.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Після перемикання мікросхеми BIOS, обираючи режим Silent ми повторно перевірили режими. Під навантаженням температури графічного процесора зросли до 48/73C, пам’яті – до 67С. Відеокарта працювала значно тихіше, що підтвердили й оберти вентиляторів – до 2300 об/хв. При цьому фактичні показники робочих частот залишаються на тому ж рівні, тож саме положення “Silent” є пріоритетним для використання. Продуктивність ідентична, температурні значення залишаються на хорошому рівні, а рівень шуму відчутно знижується. Під час навантаження енергоспоживання відеокарти складало до 350 Вт.

Розгін відеокарти

Попри наявність штатного форсування GPU, нам цікаво було оцінити додатковий потенціал відеокарти для подальшого розгону. GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC дозволяє збільшити початковий ліміт потужності (Power Limit) на 15%.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Використовуючи можливості драйвера, без додаткового підвищення напруги живлення змінюємо цільові значення частоти GPU – до 3100 МГц, пам’яті – до 2700 МГц (21 600 МГц ефективні).

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Після означеного розгону температура чипа підвищилась до 52/83C, мікросхем пам’яті – до 71С. Фактичний частотний показник GPU збільшувався майже до 3000 МГц. У режимі Silent оберти вентиляторів зростали до 2600 об/хв, а рівень енергоспоживання – до 405 Вт.

Після додаткового розгону можна розраховувати на приріст продуктивності на рівні 5–6%. Саме настільки збільшився показник Graphics Score у тесті 3DMark Time Spy.

Продуктивність, нагрів та енергоспоживання Ryzen 7 9800X3D

Маючи доступ до платформи з новеньким Ryzen 7 9800X3D, ми не могли втриматись від того, щоб хоч в експрес-режимі не оцінити можливості топового ігрового чипа. До того ж це нагода перевірити параметри роботи материнської плати GIGABYTE X870 AORUS ELITE WIFI7.

Отримані показники демонструють, що у типових обчислювальних завданнях продуктивність Ryzen 7 9800X3D знаходиться на рівні такої для 8-ядерного чипа Ryzen 7 9700X, що працює у режимі зі збільшеним до 105 Вт TDP. Використання X3D-буфера другого покоління, який тепер розташований під кристалом обчислювальних ядер (CCD) дозволив розробникам суттєво збільшити номінальні робочі частоти нових моделей з 3D V-Cache.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Навіть під максимальним навантаженням на всі обчислювальні ядра (рендеринг Cinebench R23), їх робоча частота трималась на рівні 5100–5150 МГц. Тож у такому випадку вже не йдеться про те, що X3D-чипи поступаються класичним моделям через нижчі робочі частоти.

Звичайно максимально Ryzen 7 9800X3D розкриває потенціал в іграх. Це його “природна стихія”, де нові моделі із радикально збільшеним L3 конкурують лише з чипами цього ж сімейства, але попередньої генерації. Більшість ігор відчутно реагують на збільшення кеш-пам’яті третього рівня, що дозволяє отримувати чудові результати. Втім тут також варто зазначити, що найсуттєвішою різниця буде у режимах Full HD, або нижчих. Тобто в умовах, коли фінальний результат значною мірою залежить саме від процесорних можливостей. Зі збільшенням роздільності та якості налаштувань графіки, перевагу нівелює вже відеокарта.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Повертаючись до показників Ryzen 7 9800X3D, також слід зазначити, що під максимальним навантаженням рівень енергоспоживання складав 140–145 Вт. Загалом показник цілком прийнятний та типовий для CPU такого рівня, втім це відчутно вище, ніж у схожих умовах потребував попередник Ryzen 7 7800X3D. Вищі робочі частоти потребують певних додаткових витрат.

Попри підвищений рівень енергоспоживання, наявність GIGABYTE AORUS WATERFORCE II 360 дозволяла утримувати температуру процесора на рівні 80–83С.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Ryzen 7 9800X3D зі своїми 140–145 Вт став “легкою прогулянкою” для силової підсистеми GIGABYTE X870 AORUS ELITE WIFI7. Під час інтенсивних обчислень CPU, збірки нагрілись лише до 38С. Отже, подібне навантаження навіть не цікаве для дослідження – потрібно щось 12/16-ядерне.

Температура мікросхеми чипсета також підвищувалась до 38С. Досить масивний охолоджувач дозволяє контролювати нагрів AMD X870.

Ryzen 7 9800X3D отримав розблокований множник на підвищення, що дозволяє самостійно розігнати процесор. Втім на суттєвий частотний запас навряд доводиться розраховувати, його вже використали розробниками.

Огляд відеокарти GIGABYTE Radeon RX 7900 XT GAMING OC 20G: перевірена ігрова міць

Без прискіпливих тривалих налаштувань нам вдалось збільшити робочу частоту чипа під навантаженням до 5300 МГц. Тож маємо додаткові ~150–200 МГц.

Під час порівняння продуктивності фіксуємо збільшення кількості балів у мультипотоковому тесті Cinebench R23 з 23 065 до 23 643 балів. За відносним показником – +2,5%.