Відеокарти серії GeForce RTX 4070 Ti зараз дуже актуальні для прогресивних ігрових конфігурацій. Висока продуктивність з помірною в рамках свого класу ціною приваблює досить вибагливих любителів пограти. Тож не дивно, що моделей цієї лінійки прикута особлива увага ентузіастів. Виробники відеокарт вочевидь прогнозували подібний користувацький інтерес, тому пропонують велике різноманіття пристроїв, кожен з яких має свої особливості. Продовжуємо знайомитись з наявним асортиментом відеокарт GeForce RTX 4070 Ti. Цього разу у нас на огляді елегантна “білявка” GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G.

GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G

Компанія GIGABYTE входить до переліку виробників відеокарт, які покладають на GeForce RTX 4070 Ti великі сподівання. Як ще інакше можна пояснити те, що тайваньський виробник відразу пропонує відразу десять моделей відповідних моделей у рамках лінійок MASTER, ELITE, AERO, EAGLE та WINDFORCE?

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

В нас на огляді побувала представниця відносно нової серії AERO, яка сформована з появою відеокарт GeForce RTX 40xx.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

В рамках лінійки доступна одна модель – GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G. Наявність позначення OC у назві недвозначно натякає на заводський розгін. Дійсно, графічний процесор прискорений, втім різниця не така суттєва. Замість рекомендованої частотної формули 2310/2610 МГц маємо 2310/2640 МГц. Чипи пам’яті GDDR6X працюють на ефективних 21 000 МГц.

Нагадаємо, що для відеокарт GeForce RTX 4070 Ti використовується графічний процесор AD104-400-A1 у конфігурації з 7680 обчислювачами, 240 текстурними блоками та 80 растерізаторами. Крім того, чип містить 240 тензорних ядер та 60 модулів для обробки трасування променів. Також GPU має буфер L2 на 48 МБ. GeForce RTX 4070 Ti оснащується 12 ГБ пам’яті з шиною передачі даних розрядністю 192 біти. Враховуючи ефективну частоту GDDR6X, загальна пропускна здатність пам’яті складає 504 ГБ/c. Заявлений розробниками TDP складає 285 Вт.

Комплект постачання

Відеокарта постачається в досить великій коробці з мінімалістичним оформленням. На суцільному білому полі присутня масивна назва серії AERO та фірмовий логотип NVIDIA з назвою серії. Такий собі приємний white-box.

В комплекті з GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G постачається документація, перехідник з 12VHPWR на два 8-контактних роз’єми для підключення додаткового живлення, металеві фіксуючі кронштейни та набір гвинтів для їх кріплення.

Дизайн та компонування

Відеокарти серії AERO візуально дуже легко відрізнити від моделей інших лінійок за характерним світлим оформленням. Білий захисний кожух адаптера примітний та напевне буде привертати особливу увагу користувачів, які збирають систему у світлій кольоровій гамі. Асортимент подібних рішень дуже обмежений, тож така особливість вже може бути перевагою.

В цілому зовнішній дизайн GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G досить стриманий, але в простоті є певна елегантність. Каркас білого кожуха має закруглені кути. В центральній частині адаптера навколо вентиляторів закріплена металева пластина з направленою шліфуванням поверхні – елемент, що додає потрібного контрасту.

Габарити адаптера – 336×140×58 мм. Тож відеокарта має досить велику довжину. При таких значеннях слід попередньо впевнитись, що в корпусі буде достатньо вільного простору для встановлення GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G.

GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G cooler

Для охолодження відеокарти використовується один з різновидів фірмового кулера WindForce. В поточній конструкції використовується три 100-міліметрових вентилятори осьового типу.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

З особливостей роботи слід зазначити застосування режиму Alternate spinning, що передбачає обертання центрального вентилятора в протилежну сторону від бокових, що повинно дещо зменшувати турбулентність створюваних потоків.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

З конструктивних нюансів звернемо увагу на те, що вентилятори мають по дев’ять лопатей зі специфічною формою профілю. На кожній передбачені ребра-засічки, які за запевненням розробників формують повітряні потоки. Для вентиляторів використовується спеціальне мастило з додаванням графену, що повинно збільшити витривалість до показників моделей з подвійними шарикопідшипниками, при цьому використані вентилятори працюють тихіше.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Радіаторний блок кулера включає дві касети з набором алюмінієвих пластин. При цьому допоміжний модуль має приблизно вдвічі більшу сумарну площу розсіювання. Для прискорення передачі тепла в конструкції використовуються композитні теплові трубки.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Особливість використовуваного охолоджувача – наявність випарної камери, яка безпосередньо контактує з кристалом графічного процесора. Додаткові сім теплових трубок пришвидшують передачу тепла на віддалені ділянки радіаторного блоку. Для покращення теплопровідності, в місці контакту трубок з пластинами застосовується пайка.

Через теплопровідні прокладки основний блок контактує з силовими елементами та мікросхемами пам’яті, які також отримують додаткове охолодження.

Не дивлячись на загальні габарити відеокарти, для GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G використовується досить компактна друкована плата довжиною близько 175 мм. Блок стабілізатора живлення GPU має 10-фазну конфігурацію із силовими збірками Vishay SiC653 DrMOS (до 50А) та керуючим контролером uPI uP9512R. Параметри живлення чипів пам’яті забезпечує 3-фазна схема з такими ж силовими елементами та контролером uP9529Q. Що стосується безпосередньо самих мікросхем GDDR6X, то це Micron D8BZC, згідно зі специфікацією розраховані на роботу з частотою 1313 МГц (21 000 МГц ефективних).

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Для підключення додаткового живлення на верхньому ребрі PCB передбачений конектор 12VHPWR. Враховуючи загальні габарити адаптера, роз’єм розташований ближче до центральної частини відеокарти. Біля конектора передбачений білий світлодіод, який блимає при виникненні проблем з подачею живлення.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Як ми зазначали, в комплекті з відеокартою постачається перехідник з двох 8-контактних роз’ємів на 12VHPWR, тому можна не хвилюватись на рахунок того, чи оснащений БЖ таким конектором. Що ж стосується потужності блока живлення, то виробник рекомендує використовувати для систем з GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G моделі від 750 Вт.

GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G back

Зворотна сторона відеокарти прикрита алюмінієвою пластиною. Плита з природним для цього матеріалу забарвленням додає загальної міцності конструкції, захищає елементи поверхневого монтажу від механічних пошкоджень, а також в цілому покращує зовнішній дизайн пристрою. В цьому випадку пластина не використовується для додаткового охолодження елементів на зовнішній поверхні PCB.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Компактна друкована плата дозволила реалізувати конструкцію з додатковим охолодженням. Як видно на фото, зворотна захисна пластина має габаритну раму, дозволяючи забезпечити потужний наскрізний продув радіаторної касети. Звичайно це покращить загальний температурний режим.

GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G dual BIOS

GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G має дві мікросхеми BIOS, а також можливість за необхідності перемикатись між двома прошивками. Базова BIOS OC – штатний режим для цієї моделі, тоді як режим Silent передбачає роботу системи охолодження зі зменшеними обертами. Тумблер для зміни активного чипа з мікрокодом знаходиться на верхній стороні друкованої плати поряд з роз’ємом додаткового живлення.

Оснащення інтерфейсної панелі стандартне для адаптерів серії – три виходи  DisplayPort 1.4 та один HDMI 2.1. Панель має часткову перфорацію для виведення нагрітого повітря.

Приналежність GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G до лінійки ігрових пристроїв засвідчує наявність RGB-підсвічування. Розробники вирішили цим не зловживати, тому ілюмінація передбачена тільки для логотипа на верхньому крайку відеокарти.

Для налагодження параметрів підсвічування потрібно скористатись фірмовим застосунком GIGABYTE Control Center. Підтримуються кілька режимів і опція синхронізації RGB Fusion. Тут же є можливість внести корективи в алгоритм роботи системи охолодження відеокарти та поекспериментувати з частотними параметрами.

Конфігурація тестового стенда

  • Материнська плата: Gigabyte B760 AORUS ELITE AX (LGA1700, Intel B760)
  • Процесор: Intel Core i5-13600KF (6/12+8; 3,5/5,1 ГГц + 2,6/3,9 ГГц; 24 МБ L3)
  • Охолодження: Jonsbo TW7-240 ARGB Black
  • Пам’ять: Kingston FURY Renegade RGB DDR5-6400 32 ГБ (KF564C32RSAK2-32 2х16 ГБ)
  • Відеокарти: Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G; MSI GeForce RTX 3070 Ti VENTUS 3X 8G OC
  • Накопичувач: Samsung 980 Pro 1 ТБ
  • Корпус: Jonsbo D41 Mesh Screen Black

Як тестову платформу для перевірки можливостей відеокарти ми використовували систему на основі процесора Core i5-13600KF у зв’язці з материнською платою Gigabyte B760 AORUS ELITE AX на чипсеті Intel B760, а також двоканального комплекту пам’яті Kingston FURY Renegade RGB DDR5-6400 32 ГБ (2×16 ГБ) з формулою таймінгів 32-39-39-80.

GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G New PC with Artline components

Враховуючи те, що тестується відеокарта лінійки GeForce RTX 4070 Ti 12 ГБ, основна конфігурація системи фактично дуже близька до тієї, що ми рекомендуємо для прогресивних ігрових ПК на основі платформи Intel.

Щоб наблизити тестування до реалістичних умов використання, платформа була зібрана у корпусі, а температурні показники вимірювались із закритою боковою стінкою.

Jonsbo D41 Mesh Screen

Для цих цілей використовувався кейс Jonsbo D41 Mesh Screen Black, який може зацікавити наявністю на передній стінці повноцінного 8-дюймового LCD-екрана з роздільністю 1280×800 точок. Дисплей під’єднується двома кабелями – до HDMI-виходу на відеокарті та до USB-порту на материнській платі (для живлення). Системою розпізнається як другий монітор.

Модель використання подібного екрану може бути довільною, але у складі корпусу логічно застосовувати його, наприклад, для моніторингу системних параметрів. Крім цього сам екран знімається, тому його взагалі можна розташувати як додатковий дисплей поряд з основним монітором, а на відповідне місце корпусу передбачена панель-заглушка.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Оскільки процесор Core i5-13600KF постачається без штатного кулера, а його енергоспоживання під багатопотоковим навантаженням досить високе, для охолодження CPU використовувалась базова система рідинного охолодження Jonsbo TW7-240 ARGB Black. Тестовий набір ігор встановлювався на накопичувач Samsung 980 Pro 1 ТБ.

Торкаючись нюансів збірки ПК, відмітимо оригінальну систему підтримки GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G. Відеокарта постачається у комплекті з парою кронштейнів. Один з них на додаткових стійках початково кріпиться до материнської плати. Другий фіксується безпосередньо на задньому торці відеокарти, де передбачені різьбові отвори.

Після встановлення відеокарти у слот, обидва кронштейни фіксуються допоміжним гвинтом. Загальний процес можливо не дуже зручний та швидкий, проте забезпечує надійну підтримку адаптера, та не потребує додаткових підпірок, які можуть псувати вигляд внутрішнього простору у корпусі.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Для порівняння показників ми використовували відеокарту серії GeForce RTX 3070 Ti 8 ГБ, безпосередньо адаптер MSI GeForce RTX 3070 Ti VENTUS 3X 8G OC. Попередньо формула тактових частот GPU була приведена у відповідність до рекомендованої – 1575/1770 МГц, тому на діаграмах показники відповідають базовим значенням для відеокарти серії без урахування заводського розгону.

В роботі

GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G підтримує режим напівпасивного охолодження із зупинкою вентиляторів при незначному навантаженні. В інтерпретації виробника така технологія має назву 3D Active Fan.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Тож в режимі спокою відеокарта працює безшумно. Величезний охолоджувач дозволяє у такому режимі тримати температуру GPU та чипів пам’яті на рівні 35–36С. Енергоспоживання адаптера у такому стані – близько 9 Вт.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Під ігровим навантаженням температура GPU збільшувалась до 61С при 72С у найгарячішій точці. Мікросхеми пам’яті прогрівались лише до 58С. При цьому швидкість обертів вентиляторів на піку підіймалась до ~1800 об/хв. Під час роботи графічний процесор прискорювався до 2895 МГц.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Ми також спробували режим Silent, перемкнувши активну мікросхему BIOS. В цьому випадку коректується алгоритм роботи вентиляторів системи охолодження. Під навантаженням GPU прогрівався вже до 65С, а чипи пам’яті – до 62С. При цьому значно зменшилась частота обертів вентиляторів – до ~1400 об/хв. Така зміна вже відчувалась на рівні шуму. Безперечно поціновувачам максимально тихих платформ саме режим Silent підійде краще. Температурні режими цілком сприятливі, при цьому рівень шуму відеокарти нижчий. Звичайно це “працює” у тому випадку, якщо саме відеокарта була найголоснішим елементом платформи.

Звернемо увагу на те, що пікові значення робочої частоти GPU у режимі Silent – 2880 МГц. Але різниця зі штатним профілем настільки мала, що вона не позначиться на результатах продуктивності.

Продуктивність

Цього разу під час перевірки можливостей нової відеокарти, ми вирішили наочно оцінити різницю продуктивності моделей двох поколінь, залучивши до порівняння GeForce RTX 3070 Ti 8 ГБ. Хоча нова підсилена “сімидесятниця” коштує відчутно дорожче попередниці –- рекомендовані ціни $799 vs. $599 – такий версус дозволить в цілому отримати практичне уявлення про зміни в можливостях адаптерів умовно однієї лінійки, але різних генерацій. Попередньо нагадаємо про технічні характеристики обох моделей.

GeForce RTX 4070 Ti GeForce RTX 3070 Ti
Графічний процесор AD104-400 GA104-400
Архітектура Ada Lovelace Ampere
Технологія 4 нм, TSMC 8 нм, Samsung
CUDA-обчислювачі 7680 6144
TMU/растерізатори 240/80 192/96
Тензорні ядра 240 (4-покоління) 192 (3-покоління)
RT-блоки 60 (3-покоління) 48 (2-покоління)
Тактові частоти GPU 2,31/2,61 ГГц 1,575/1,77 ГГц
Об’єм пам’яті 12 ГБ GDDR6X 8 ГБ GDDR6X
Шина пам’яті 192 біт 256 біт
Ефективна частота пам’яті 21 000 МГц 19 000 МГц
Пропускна здатність пам’яті 504 ГБ/c 608 ГБ/c
Енергоспоживання відеокарти (GCP) 285 Вт 290 Вт
Рекомендована ціна $799 $599

З очевидних технічних особливостей звернемо увагу на те, що у випадку з GeForce RTX 3070 Ti графічний процесор GA104 має значно нижчу робочу частоту. Новий техпроцес дозволив тут відчутно додати AD104. Для GeForce RTX 3070 Ti використовувалась 256-бітова шина, тоді як у RTX 4070 Ti “лише” 192-бітова розрядність магістралі. Причому, попри більш ефективну частоту GDDR6X, нова модель все ж має меншу пропускну здатність пам’яті – 504 ГБ/c проти 608 ГБ/c у RTX 3070 Ti.

Водночас носійка GPU з архітектурою Ada Lovelace отримала 12 ГБ локальної пам’яті замість 8 ГБ у попередниці. В цьому класі пристроїв це вже має значення. Заявлене енергоспоживання обох відеокарт майже однакове – 290 Вт vs. 285 Вт. Але це все теоретична лірика. Перейдемо до практики, яка покаже, на що дійсно здатні обидві відеокарти.

Показники GeForce RTX 4070 Ti 12 ГБ

Показники GeForce RTX 3070 Ti 8 ГБ

Перша “пристрілка” складовими тестами 3DMark демонструє відчутну перевагу GeForce RTX 4070 Ti 12 ГБ. Модель від GIGABYTE випереджає RTX 3070 Ti 8 ГБ на 47–62%. Вражає, але це все ж синтетика. А як справи у реальних іграх?

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Ми протестували відеокарти в 11 досить важких іграх, позначивши на діаграмах результати з середніми та мінімальними значеннями fps. У режимі з максимальною якістю картинки без трасування променів та смартмасштабування відеокарта GeForce RTX 4070 Ti 12 ГБ мала перевагу над GeForce RTX 3070 Ti 8 ГБ на рівні 31–55%. Усереднене значення – 42%. Як бачимо, в кількох іграх навіть RTX 4070 Ti не вдалось отримати середні 60 кадрів/c, хоча вона була досить близька до цих показників. Своєю чергою GeForce RTX 3070 Ti у п’яти проєктах не вдавалось наблизитись до цього значення.

Середні 40 кадрів/c у Cyberpunk 2077 – наочний приклад того, що попередниця не готова до подібних викликів. Звичайно при нагоді режим 4К доступний і RTX 3070 Ti, але в цьому випадку не уникнути додаткових налаштувань якості графіки.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Торкаючись питання місткості локальної пам’яті, слід відзначити, що наявність “лише” 8 ГБ це вже не просто база для 4К, а недостатнє значення навіть для поточних проєктів, не кажучи про майбутні. Цікаво що під час тестування нам про це нагадала чотирирічна Ghost Recon Breakpoint, поскаржившись на недостатню місткість пам’яті відеокарти під час тесту.

Тому збільшення локального буфера з 8 ГБ до 12 ГБ – нагальна необхідність для відеокарт такого рівня, навіть не враховуючи того, що для режимів з трасуванням променів пам’яті потрібно ще більше. Там вже рятувати будуть DLSS/FSR/XeSS, які частково зменшують потребу необхідної пам’яті відеокарти.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

В поточному асортименті NVIDIA саме GeForce RTX 4070 Ti 12 ГБ можна вважати “королевою 1440p”. Характеристики моделі чудово збалансовані саме для цього режиму. Тому ми хоча й очікували на відчутну перевагу над попередницею, але те, що вона зросте у середньому аж до 47% стало певним сюрпризом.

Чому у режимі з меншою роздільністю, позиції GeForce RTX 4070 Ti навпаки посилились? Припустимо, що GeForce RTX 3070 Ti частково допомагало те, що пропускна здатність пам’яті цієї моделі вища і це мало свій вплив на максимально великих текстурах. У режимі 1440p вочевидь ця перевага у ПЗП мала менше значення, тому RTX 4070 Ti вдалось покращити відносні результати.

Оцінюючи абсолютні значення fps, вочевидь GeForce RTX 4070 Ti 12 ГБ сміливо можна брати в пару до швидкісного ігрового монітора 1440p@144+ Гц та отримувати задоволення від придбання. Взагалі у режимі 1440p відеокарта GeForce RTX 4070 Ti демонструє результати аналогічні тим, що може запропонувати лише флагманська модель NVIDIA минулого покоління – GeForce RTX 3090 Ti 24 ГБ.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

У режимі Full HD модель на GPU з архітектурою Ada Lovelace у середньому на 40% випереджала RTX 3070 Ti. Невелике зменшення переваги можна списати на зростання впливу центрального процесора на кінцевий результат. Можливо в конфігурації з Core i9-13900K чи Ryzen 7 7800X3D відносна різниця показників обох відеокарт збереглася б, але це вже нюанси, які не впливають на загальне співвідношення сил обох учасниць тесту. В цілому не дивно, що у режимі 1080p навіть GeForce RTX 3070 Ti 8 ГБ має цілком пристойну продуктивність. Водночас GeForce RTX 4070 Ti для Full HD скоріше вже є надмірною. Звичайно, якщо не згадувати про трасування променів та черговий ефектний уповільнювач – технологію path tracing.

Втім, чи стане перевага навіть у 40% для власників екрана з роздільністю Full HD та відеокартою рівня GeForce RTX 3070 Ti такою вже привабливою перспективою, щоб замислитися про можливий апгрейд? Це вже цілком залежить від раціонального почуття достатності та персонального відношення до того ж таки технології трасування променів, що ще не встигла стати всюдисущою, але набирає обертів. Так що там по RT?

А тут GeForce RTX 4070 Ti до 50–60% збільшує перевагу над GeForce RTX 3070 Ti. Остання без підтримки масштабування DLSS насилу змогла забезпечити середні 60 fps у Metro Exodus Enhanced Edition та Dying Light 2: Stay Human лише у режимі Full HD. Тоді як GeForce RTX 4070 Ti продемонструвала притомну продуктивність навіть у 1440p. Втім навіть новій моделі без підтримки DLSS не витягнути режими з якісним трасуванням у 4K.

Наявність опції інтелектуального масштабування стає рятувальним кругом для відеокарт у надважких режимах. Втім навіть з DLSS Parformance у випадку з GeForce RTX 3070 Ti не вдалося досягти бажаних середніх 60 fps у 4K, хоча такий профіль повернув необхідний рівень іграбельності у 1440p. У випадку з RTX 4070 Ti середні 80–90 кадрів/c вже дозволяють отримувати задоволення від динамічних шутерів.

Якщо додати ще більше променів, експериментуючи з Portal with RTX, то з GeForce RTX 3070 Ti може виникнути бажання проходити гру хіба що у режимі Full HD або 1440p з середніми налаштуваннями якості картинки та активованою DLSS 2.0. Відеокарта GeForce RTX 4070 Ti тут дозволяє значно більше. Якщо враховувати лише “грубу силу”, то тут перевага іноді навіть двократна. А якщо ще згадати про підтримку DLSS 3, яка не доступна для моделей попереднього покоління, то в такому випадку порівняння взагалі втрачає сенс. Це одна з переваг моделей RTX 40xx.

Що ж взагалі стосується розвитку екосистеми інтелектуального масштабування, то за інформацією NVIDIA сукупна кількість ігор та прикладних програм, підтримуючих DLSS різного покоління, вже перевищує 290 позицій і продовжує збільшуватись. Тобто технологія досить стрімко розвивається, надаючи власникам відеокарт лінійки RTX додаткових преференцій. До речі, FidelityFX Super Resolution (FSR) від AMD також вже підтримують близько 150 ігор. Перелік доробків з підтримкою XeSS від Intel з очевидних причин поки скромніше — близько 50 ігор, але тут також є потенціал. В цілому слід відзначити, що розробники досить активно впроваджують AI-моделі. Останнім часом скоріше відсутність такої підтримки вже викликає питання до здібностей команди оптимізувати свої проєкти.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Повертаючись до Portal with RTX, не можемо не звернути увагу на підозріло низькі показники обох протестованих відеокарт у режимі 4К без DLSS. Річ у тім, що у цих випадках не вистачає навіть 12 ГБ пам’яті, доступної GeForce RTX 4070 Ti, не кажучи вже про 8 ГБ у RTX 3070 Ti. Важкі проєкти з трасуванням променів у 4К при використанні максимальної якості налаштувань можуть викликати певні нюанси у моделей з меншим ніж 16 ГБ буфером. Втім завжди є можливість для налаштувань, які дозволять виправити ситуацію з продуктивністю.

Розгін

GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G дозволяє підвищувати параметр Power Limit на 19%, що досить відчутно для моделей нової лінійки.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Експериментуючи з розгоном в експрес-режимі нам вдалось підвищити базову частоту GPU з 2310 МГц до 2500 МГц. Середнє значення динамічного прискорення відповідно зросло з 2640 до 2830 МГц. Чипи пам’яті були прискорені з 1313 МГц (21 000 МГц ефективних) до 1440 МГц (23 040 МГц).

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Після додаткового розгону продуктивність відеокарти, згідно з показниками 3DMark, зросла на 6–7%. Втім, як виявилось, попри можливість отримати результати у тестовому пакеті, на заданих частотах після розгону адаптер не завжди був стабільним під час затяжних ігрових сесій у важких проєктах.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Щоб виправити це, довелось дещо знизити амбіції на рахунок досягнутих робочих частот. Для GPU стабільною виявилась формула 2470/2800 МГц, а мікросхеми GDDR6X – на 1410 МГц (22 560 МГц).

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Під час розгону ми використовували штатний режим роботи відеокарти. Після додаткового підвищення робочих частот, GPU під навантаженням прогрівався до 63С (hot spot – 74C), чипи пам’яті – до 60С. Тобто нагрів збільшився лише на 2–3С. При цьому також дещо зросла швидкість обертів вентиляторів – до ~1900 об/хв.

Додатковий розгін приносить певне прискорення, але все ж на вагоме підвищення продуктивності не слід розраховувати. В іграх різниця складає близько 5%.

Енергоспоживання

Ми вже розглядали відеокарти GeForce RTX 4070 Ti, тож мали перше уявлення про рівень енергоспоживання пристроїв нової лінійки. Нагадаємо, що для адаптерів серії загальний заявлений рівень TBP складає 285 Вт.

Не дивлячись на штатний розгін, в оголошеній специфікації GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G виробник не вказує певне значення енергоспоживання, тож оцінимо цей показник під час підвищеного ігрового навантаження.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Згідно з даними моніторингу GPU-Z, відеокарта на піку споживала до 283 Вт енергії. Після додаткового розгону енергоспоживання збільшувалось до 295 Вт. Для порівняння GeForce RTX 3070 Ti має заявлений рівень TBP у 290 Вт, та на практиці тестова відеокарта споживала близько 294 Вт. Тобто фактичні значення дуже близькі. Це дуже показовий момент, що дозволяє оцінити рівень енергоефективності відеокарт обох поколінь. Тут вже не враховується ні ціна відеокарт, ні їх позиціювання, лише абсолютні показники споживання та продуктивності.

Огляд відеокарти GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12G: небесна ігрова канцелярія

Тож констатуємо, що енергоефективність GeForce RTX 4070 Ti 12 ГБ на 40–50% краща, ніж у GeForce RTX 3070 Ti 8 ГБ. Тобто пропорційно підвищенню продуктивності при майже ідентичному рівні енергоспоживання. Вдосконалення архітектури та покращені технологічні норми виробництва GPU приносять вагомі результати.