Попри широку доступність швидкісного інтернету та хмарних сховищ, фізичні накопичувачі для збереження та перенесення великої кількості даних все одно зберігають свою актуальність – тільки тепер на заміну “флешкам” та USB HDD прийшли швидкісні накопичувачі USB SSD.
Але інколи замість готового продукту зручніше придбати такий пристрій “по частинах”: M.2 SSD та USB-контейнер для нього. Такий, наприклад, як ASUS TUF Gaming A2.
Характеристики ASUS TUF Gaming A2
Модель | TUF Gaming A2 |
Інтерфейс | USB3.2 Gen 2×2 |
Швидкість | 20 Gbps |
Максимальна місткість | 4 ТБ |
Сумісність | M.2 PCI Express 2280, 2260, 2242 |
Ступінь захисту | IP68 |
Габарити (ШхВхГ) | 55,65 х 15,3 х 116,22 мм |
Вага | 148 г |
Ціна в Україні | 3999 грн |
Дизайн та комплектація
ASUS TUF Gaming A2 – досить великий контейнер (майже 12 см завдовжки та 5,5 см завширшки), що важить майже 150 г. З такими характеристиками він вже наближається до компактних USB HDD 2,5″ – але це не дивно, тому що ця модель позиціюється як захищена, причому не тільки від води та пилу, але й від падінь.
Тож корпус вкритий гумою, з потовщеннями на кінцях для кращої амортизації – виробник заявляє про відповідність стандарту MIL-STD-810H (пристрій пройшов випробування з падінням з висоти 1,22 м). Щодо захисту від пилу та води – TUF Gaming A2 задовольняє вимогам стандарту IP68 (може бути на пів години занурений у воду на глибину 1,5 м).
В усьому іншому перед нами типовий USB SSD контейнер: чорний прямокутник з роз’ємом USB Type-C на торці та кришкою на нижній панелі, що прикриває відсік для встановлення накопичувача.
Зверху на протилежному боці від USB-роз’єму є індикатор роботи, який світиться рівним білим при підключенні або блимає при запису.
В комплекті також постачається кабель USB-C/USB-C, шестигранний Г-образний ключ та технічна документація.
ASUS TUF Gaming A2 підтримує обидва інтерфейси SSD (NVMe PCIe і SATA) і дозволяє встановити SSD формфакторів M.2 2242/2260/2280 місткістю до 4 ТБ. Механізм встановлення дуже простий і не створить ніяких труднощів для пересічного користувача.
Для фіксації SSD використовується знімна пластикова застібка, яку можна легко переставити у відповідний отвір, залежно від формфактора накопичувача.
Продуктивність
Для перевірки швидкісних показників контейнера ми обрали PCIe 4.0 NVMe SSD Kingston KC3000, максимальна швидкість якого заявлена виробником на рівні 7,000 МБ/с як на читання, так і на запис.
Головною відмінністю ASUS TUF Gaming A2 від попередньої моделі, A1 (крім мінімальних змін у дизайні корпусу), стала підтримка USB 3.2 Gen 2×2: це має подвоїти максимальну швидкість передачі даних, до 20 Гбіт/с.
На жаль, зараз знайти сучасну систему з нативними портами USB 3.2 Gen 2×2 не так легко, як може здатися. Останнім часом виробники материнських плат, особливо в старші моделі, встановлюють на задню панель порти USB4 та Thunderbolt 4, у яких можуть бути певні проблеми зі зворотною сумісністю з пристроями USB 3.2 Gen 2×2 – в такому випадку вони працюватимуть як USB 3.2 Gen 2, тобто на швидкостях до 10 Гбіт/с.
На сучасних моделях материнських плат порти USB 3.2 Gen 2×2 також можуть бути реалізовані на самій платі – тоді їх треба підключати до фронтальних роз’ємів на корпусі. Але якщо виробник корпусу реалізував у ньому підтримку лише USB 3.2 Gen 2, то працювати такий порт буде знов-таки на «половинній» швидкості. Тому користувачеві, який хоче придбати USB-контейнер для SSD з такими характеристиками, варто попередньо пересвідчитися, що в його системі є відповідний роз’єм – з USB4 та Thunderbolt 4 можуть виникнути нюанси.
Ми зіткнулися саме з цією ситуацією: на задній панелі материнської плати нашої тестової системи були лише порти USB4, а фронтальний USB Type-C на корпусі підтримував лише USB 3.2 Gen 2, і попри те, що до нього був підключений USB 3.2 Gen 2×2, працював він на швидкості 10 Гбіт/с.
Втім, у нашому випадку проблем з сумісністю з USB4 не виникло, й ASUS TUF Gaming A2 працював на цьому порті на повній швидкості.
Спочатку ми перевірили послідовні швидкості читання/запису у тестовому додатку AIDA64. В обох тестах – і на етапі лінійного читання, і лінійного запису – ASUS TUF Gaming A2 забезпечує швидкість понад 1800 МБ/c у середньому.
Майже такі самі результати (1880 МБ/с) контейнер демонструє і в бенчмарку AS SSD Benchmark.
У CrystalDiskMark 8.0.6 на нашій платформі ASUS TUF Gaming A2 показав максимальні швидкості як читання, так і запису: в обох випадках контейнер «перевищив» показник у 2000 МБ/c.
В ATTO Disk Benchmark маємо швидкість запису на рівні 1,9 ГБ/с, читання – 1,97 ГБ/с.
Найнижчі результати вийшли в Anvil’s Storage Utilities: швидкості читання та запису були знов-таки майже однаковими й трохи більшими за 1700 МБ/с.
Що стосується більш «приземлених» тестів – швидкість копіювання великого файлу у Windows Explorer також максимально наближалась до позначки 2 ГБ/с.
І наостанок – пару комплексних синтетичних бенчмарків.
Нагрів
Зважаючи на гумову поверхню корпусу, дуже цікаво було дізнатися, як цей контейнер впорається з нагрівом SSD при тривалих навантаженнях. Для перевірки цього ми запустили тест на лінійний запис всієї місткості накопичувача в утиліті AIDA64.
Гумова поверхня корпусу під час 40-хвилинного безперервного запису нагрілась до 49 градусів з фронтальної сторони та до 51 градусу – на кришці зі зворотного боку, яка спеціально спроєктована як розсіювач тепла. Утиліта CrystalDiskInfo відразу по закінченні цього тесту зафіксувала температуру SSD на рівні 55 градусів.
Завантаження коментарів …