В останні роки технологія IPS ставала все “швидшою” і поступово витіснила традиційні в минулому ігрові TN-панелі. Частоти оновлення 144+ Гц та час реакції нижчий за 5 мс — цього цілком достатньо для більшості геймерів. Але не для кіберспорту — і тут супершвидка TN все ще поза конкуренцією. Така, наприклад, як ASUS ROG Swift Pro PG248QP — з частотою оновлення 540 Гц та часом реакції 0,2 мс.

 

Характеристики

Діагональ 24,1”
Кривина ні
Співвідношення сторін 16:9
Тип екрана TN
Роздільна здатність 1920х1080
Частота оновлення 540 Гц
Колірне охоплення 125% sRGB
Яскравість 400 кд/м²
Контраст 1000:1
Час реакції 0,2 мс
Підтримка HDR HDR10
Настінне кріплення VESA 100×100
Регулювання нахил вперед-назад, поворот ліворуч-праворуч, зміна висоти
Роз’єми 2x HDMI 2.0, 1x DisplayPort 1.4, 2x USB 3.2 Gen 1, вихід на навушники
Додаткова функціональність апаратний модуль NVIDIA G-Sync, аудіокодек ESS
Габарити (разом з підставкою), ШхВхГ 55.7 x (39.2~50.2) x 25.5 см
Вага 7,5 кг
Рекомендована ціна в Україні 49,999 грн

 

Дизайн

У зовнішньому вигляді ASUS ROG Swift Pro PG248QP одразу вкидаються в око типові риси ігрової серії ROG: впізнаваний візерунок на тильній стороні дисплея з підсвічуваним логотипом, масивна “нога” та “безрамковий” дизайн, завдяки якому у вимкненому стані здається, наче екран “підтримується” лише тонкою темно-сірою смугою знизу.

Після включення стає помітною досить широка (~8 мм) рамка навколо зображення, що ховається під захисним склом.

Підставка повнофункціональна, дозволяє змінювати висоту екрана (0..110 мм), повертати його ліворуч-праворуч (+30°..-30°), нахиляти вперед-назад (+20°..-5°) і навіть переводити у портретний режим — не найнеобхідніша функція як для ігрового монітора.

Підключені кабелі прокладаються через подвійну систему менеджменту кабелів, тож виглядає це в цілому дуже охайно.

Огляд ASUS ROG Swift Pro PG248QP — кіберспортивний монітор з частотою 540 Гц

На підставці зверху можна знайти стандартне гніздо для штатива — тож на цей монітор через перехідник можна приєднати камеру для стримінгу чи будь-який інший предмет, наприклад, додатковий дисплей.

Огляд ASUS ROG Swift Pro PG248QP — кіберспортивний монітор з частотою 540 Гц

Проте найцікавіша функція підставки — це, безумовно, її база-”трансформер”. За бажанням “лапи” можна як розсунути в боки, так і “скласти” разом, залежно від поточної ситуації на робочому столі.

Перший варіант буде зручним, якщо використовується мініатюрна геймерська TKL-клавіатура, що якраз уміщується між “лапами”, другий — якщо обабіч монітора розташовані ще й інші предмети.

Усі роз’єми розташовані в невеличкій ніші під кріпленням підставки та прикриваються декоративною кришкою. Тут можна знайти один DisplayPort 1.4, два HDMI 2.0, USB-концентратор на два USB 3.2 Gen 1 та мініджек для дротової гарнітури.

Огляд ASUS ROG Swift Pro PG248QP — кіберспортивний монітор з частотою 540 Гц

На верхній грані розташований датчик освітлення, який може регулювати яскравість монітора відповідно до навколишнього освітлення.

Блок живлення в ASUS ROG Swift Pro PG248QP зовнішній.

Огляд ASUS ROG Swift Pro PG248QP — кіберспортивний монітор з частотою 540 Гц

 

Меню

Монітор керується за допомогою 5-позиційного джойстика та трьох апаратних кнопок, що розташовані в правому нижньому куті позаду екрана.

Огляд ASUS ROG Swift Pro PG248QP — кіберспортивний монітор з частотою 540 Гц

Першим пунктом у меню йде розділ G-SYNC Processor — у ньому за допомогою апаратного модуля G-SYNC можна проаналізувати загальну затримку введення системи (для чого також знадобиться сумісна миша з підтримкою функції Reflex Latency Analyzer), а також активувати технологію NVIDIA ULMB 2.

Наступний пункт — Gaming, тут можна знайти розгін до 540 Гц, налаштування овердрайву, ігрове меню GamePlus (лічильник fps, таймер, перехрестя тощо), відеорежими Game Visual та висвітлення тіней Dark Boost.

Розділ Image містить базові налаштування зображення — яскравість та контраст, та деякі інші параметри (вибір колірного простору, зменшення частки блакитного у підсвічуванні). У наступному розділі, Color, можна знайти решту параметрів зображення — колірну температуру, вибір гамми та, трохи несподівано, додатковий вибір гамми поміж sRGB та BT.1886 для SDR-контенту – окремо для підключення через HDMI та DP.

Input Select дозволяє вручну переключатись між джерелами відеосигналу та активувати його автоматичне визначення, у Shortcut можна призначити власні функції на дві апаратні кнопки, Lighting Effect керує RGB-підсвічуванням логотипа ROG, а System Setup містить системні налаштування — вибір мови інтерфейсу, активація автоматичного регулювання яскравості, налаштування аудіосистеми тощо.

 

Функціональність

В ASUS ROG Swift Pro PG248QP використовується E-TN панель (Esports TN) виробництва AU Optronics — за словами виробника, вона на 50% швидша за традиційні TN-панелі. Діагональ екрана 24,1 дюйми, роздільна здатність — 1920х1080 точок. Щільність пікселів становить ~91,5 PPI, розмір точки — 0,2779 мм. Пікселі виходять досить великими, їх можна помітити з типової відстані від екрана.

Щодо частоти оновлення, варто зауважити кілька речей. По-перше, 540 Гц — це частота після розгону за допомогою відповідного пункту в екранному меню (без нього максимальне її значення 500 Гц). По-друге, для неї необхідна також актуальна версія Windows 11 — на “десятці” максимальна частота становитиме 500 Гц через обмеження самої операційної системи.

Огляд ASUS ROG Swift Pro PG248QP — кіберспортивний монітор з частотою 540 Гц

ASUS ROG Swift Pro PG248QP має апаратну підтримку NVIDIA G-Sync — у ньому встановлений відповідний модуль NVIDIA. Через це, до речі, у монітора є активне охолодження, і у повній тиші зблизька можна почути роботу вентилятора.

З цього випливає ще один нюанс стосовно частоти — повна підтримка адаптивної частоти на 540 Гц доступна лише на відеокартах NVIDIA. На відеокартах AMD також можна отримати максимальну частоту 540 Гц, але підтримка VRR (variable refresh rate) на ній не працюватиме — для цього доведеться знизити її значення до 500 Гц.

Як зазначалося вище, ASUS ROG Swift Pro PG248QP підтримує технологію NVIDIA ULMB 2 (Ultra Low Motion Blur 2). Це вже друге покоління технології зменшення розмиття об’єктів, що швидко рухаються екраном, за допомогою черезкадрового відключення підсвічування екрана (backlight strobing) — від попередниці ULMB 2 відрізняється, серед іншого, роботою на більшому діапазоні частот оновлення.

На низьких частотах зазвичай це призводить до сильного мерехтіння екрана, аж до стробоскопічного ефекту. Але на частотах, близьких до максимальних для цього монітора, мерехтіння стає практично непомітним — в такому випадку відчути його зможуть лише користувачі з чутливими очима, які також помічають мерехтіння OLED-дисплеїв у смартфонах.

Огляд ASUS ROG Swift Pro PG248QP — кіберспортивний монітор з частотою 540 Гц

Також варто зазначити, що ULMB 2 не працює одночасно з активним G-Sync і може використовуватись лише на фіксованих частотах – 360, 480, 500 та 540 Гц (так, на частотах нижчих за 360 Гц ULMB 2 недоступна).

Монітор оснащений датчиком освітлення, що дозволяє йому автоматично регулювати яскравість екрана (параметр System Setup — Auto SDR Brightness).

Ще трохи нетрадиційної, як для моніторів, функціональності – ASUS ROG Swift Pro PG248QP має вбудований аудіокодек ESS, який може покращувати звучання на під’єднаній до монітора гарнітурі. Пункт Audio Enhance Mode в системних параметрах підсилює звуки кроків противника, вирівнює гучність пострілів, створює ефект об’ємного звучання та дозволяє налаштувати користувацький еквалайзер.

Крім того, аудіокодек дозволяє обробляти звук високої якості з підключених по USB пристроїв з підтримкою Hi-Res audio (до 32 bit/384 kHz).

 

Якість зображення ASUS ROG Swift Pro PG248QP

Покриття екрана матове, на ньому практично повністю відсутні паразитні відображення на темному фоні, навіть якщо дивитися на нього під дуже великим кутом (в такому випадку напівматові екрани перетворюються практично на глянсові). Через це у монітора помітний так званий “кристалічний ефект” — легка зернистість зображення на однотонному фоні. Це дуже добре видно на макрознімку пікселів.

Огляд ASUS ROG Swift Pro PG248QP — кіберспортивний монітор з частотою 540 Гц

В ігровому меню можна активувати овердрайв панелі — пункт OD пропонує варіанти Normal, Esports, Extreme та можливість його повного відключення. ASUS ROG Swift Pro PG248QP демонструє дуже чітке зображення навіть на 240 Гц (максимальна частота для підключення через HDMI 2.0). При повністю виключеному овердрайві об’єкти, що швидко рухаються екраном, видаються трохи розмитими, але вже навіть на “нормальному” розгоні вони стають помітно чіткішими. При цьому навіть на “екстремальному” овердрайві артефактів розгону у вигляді темних шлейфів практично немає.

Після переходу на DisplayPort та 540 Гц розмиття стає ще трохи меншим, але артефакти розгону на максимальному рівні стають відчутнішими. Повністю деактивований овердрайв на такій частоті вже видається не дуже прийнятним — краще перейти на Normal або Esports, різниця між якими відчувається мінімальною.

Ефект від 540 Гц добре помітний навіть при роботі у Windows — перетягування вікон або прокручування вебсторінок відчуваються плавнішими навіть у порівнянні зі звичайним ігровим монітором з частотою 144 Гц, причому шрифти та дрібні елементи інтерфейсу залишаються чіткими й розбірливими.

В іграх мінімальний час реакції (0,2 мс) та частота оновлення 500+ Гц створюють неймовірне враження — після цього динамічні шутери на “звичайних” ігрових IPS-моніторах з частотами 100+ Гц видаються інерційними та розмитими. Причому в іграх увімкнений ULMB 2 не створює ніяких незручностей навіть для користувачів з чутливими очима, які помічають його при роботі у Windows.

До речі, ще одна вада попередньої генерації ULMB — відчутне зниження максимальної яскравості — у другому поколінні також стає не такою значною: при включеному ULMB 2 цей параметр становить 300 кд/м², чого більше ніж достатньо для комфортної гри.

Рівномірність чорного дуже добра: чорний фон у темному приміщенні виглядає майже чорним по всій площині екрана, без світлих плям; при цьому він набагато темніший за “чорний” в IPS-екранів: ілюстративне фото зроблене з витримкою 10 сек, тоді як в IPS-монітора подібний рівень світіння у тих самих умовах виходить вже на витримках 1-2 сек.

Огляд ASUS ROG Swift Pro PG248QP — кіберспортивний монітор з частотою 540 Гц

Glow-ефект дуже помірний: навіть якщо дивитися на екран під дуже великим кутом, світіння чорного фону виходить слабким і ніяк не заважає.

А от кути огляду в ASUS ROG Swift Pro PG248QP типові як для TN. Якщо дивитись на екран збоку, він сильно втрачає у контрасті та кольорах, зображення стає блідим. По вертикалі відхилення від еталонного зображення ще сильніші: якщо при погляді згори зображення просто стає яскравішим та світлішим, то знизу спотворення кольорів повністю змінює “картинку”. Що ж, саме порівняно невеликі кути огляду традиційно є найбільшою вадою цієї технології, і тут ніяких несподіванок не виявилося.

Трохи неочікувано як на ігрову модель, але ASUS ROG Swift Pro PG248QP проходить заводське калібрування — відповідний звіт можна знайти в коробці з монітором. Щоправда, у ньому зазначається про калібрування режиму Default, тоді як в меню GameVisual такий режим відсутній. Під час тестів таким режимом ми вирішили вважати Racing — саме він встановлюється початковим режимом після скидань налаштувань монітора на заводські параметри.

У цьому режимі точність кольоровідтворення дійсно виявляється найвищою — максимальне значення ΔE трохи більше ніж три, середнє — нижче за 2 (єдине значно більше відхилення пояснюється особливостями роботи тестового колориметра). Серед інших режимів GameVisual найкращими після Racing за цим показником виявились sRGB та RTS/RPG, найгіршим – G-SYNC Esports (втім, в останньому зображення виходить найяскравішим та найефектнішим, тож в іграх його цілком можна використовувати).

Точність кольоровідтворення, режими Scenery — Racing — Cinema — RTS/RPG — G-SYNC Esports — sRGB:

Монітор має розширене колірне охоплення, але у початкових налаштуваннях обраний режим емуляції sRGB, що призводить до зображення з помірною насиченістю кольорів. Перейти на повне охоплення можна у меню Image — Display Color Space. В такому випадку колірне охоплення ASUS ROG Swift Pro PG248QP повністю перекриває простір sRGB та становить 85% Adobe RGB і 93% DCI-P3. У режимі емуляції sRGB охоплення звужується до 99% sRGB, 75% Adobe RGB та 75% DCI-P3.

Колірне охоплення, режими Wide Gamut і sRGB:

В налаштуваннях є можливість вибору гамми з п’яти варіантів — реальне її значення в усіх випадках виявляється на 0,1 вище за зазначене, що досить прийнятно як для ігрового TN-монітора.

Мінімальна яскравість становить 43 кд/м², максимальна — 425 кд/м². Такого діапазону буде цілком достатньо для комфортної гри за монітором в умовах будь-якого освітлення. Зазначимо також, що в ASUS ROG Swift Pro PG248QP яскравість регулюється за допомогою зміни сили струму, ШІМ не використовується на всьому діапазоні яскравості, тож мерехтіння екрана у нього немає (за умови неактивного ULMB 2). Максимальне значення статичного контрасту — 1210:1, що суттєво вище за офіційні характеристики (1000:1).

Огляд ASUS ROG Swift Pro PG248QP — кіберспортивний монітор з частотою 540 Гц

Також користувачеві доступний вибір колірної температури, причому відповідний розділ меню приємно вражає — така кількість варіантів притаманна скоріше професійним моделям, ніж ігровим. Як бачимо, в усіх варіантах, крім найпершого, реальна температура трохи вище за заявлену — наприклад, на 6500K її значення становить 7000K. Налаштувати температуру на свій смак можна у варіанті User Mode — у ньому стають доступними регулювання трьох основних кольорів.

Огляд ASUS ROG Swift Pro PG248QP — кіберспортивний монітор з частотою 540 Гц

Також можна скористатися іншим розділом меню — фільтром частки блакитного у підсвічуванні (Blue Light Filter). У ньому пропонується чотири різних ступеня: для температури, встановленої на 6500K у попередньому меню, тут можна отримати результати від 4700K до 6000K. Зауважимо, що на найсильнішому фільтрі також значно зменшуються яскравість (до 115 кд/м²) та контраст (820:1).

Огляд ASUS ROG Swift Pro PG248QP — кіберспортивний монітор з частотою 540 Гц

Рівномірність колірної температури у різних зонах екрана посередня: максимальне відхилення ΔE для неї перевищує 6 (найточніша відповідність у лівому нижньому куті, найменша точність — у правому нижньому).

Огляд ASUS ROG Swift Pro PG248QP — кіберспортивний монітор з частотою 540 Гц

А ось рівномірність білого поля у цього монітора — одна з найкращих, яку ми бачили: найбільша різниця у яскравості, між центром та правою частиною екрана, становить лише 6%.

Огляд ASUS ROG Swift Pro PG248QP — кіберспортивний монітор з частотою 540 Гц

Також варто зазначити, що на широкому колірному охопленні точність кольоровідтворення виходить трохи нижчою, ніж в режимі емуляції sRGB, але зовсім непринципово.

Інші режими GameVisual відрізняються початковою яскравістю, контрастом, різкістю, налаштуваннями гамми та колірної температури — візуально порівняти їх між собою можна у наступній галереї.

Scenery — Racing — Cinema — RTS/RPG — G-SYNC Esports — sRGB: