Системи рідинного охолодження процесорів тривалий час були скоріше вибором ентузіастів, які займаються розгоном CPU, а також техноестетів, бажаючих привнести якогось шарму і додати неординарності своїй платформі. Однак через зростання енергоспоживання чипів останнім часом підвищений інтерес до СРО з’явився і у користувачів, яким потрібна стабільна робота топових моделей навіть у штатному режимі. З виходом процесорів нового покоління від Intel і AMD, які мають підвищені TDP, попит на рідинні системи охолодження може ще збільшитися. Тому напередодні появи у продажу потужних чипів Core 13xxx та Ryzen 7000 ми вирішили протестувати оригінальну СРО – ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB.

ASUS ROG RYUJIN

Історія систем рідинного охолодження серії ROG RYUJIN почалася в 2018 році, коли розробники представили першу модель з лінійки потужних необслуговуваних СРО. Родзинкою тієї версії став 1,7-дюймовий OLED-екран із можливістю виведення системної інформації.

У другому поколінні ASUS ROG RYUJIN II розробники розвинули ідею відображення системних параметрів, а також додали можливості для персонального тюнінгу, пропонуючи закріплений на помпі 3,5-дюймовий LCD-екран з розширеними опціями налаштування даних, що відображаються на панелі.

Огляд системи рідинного охолодження ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB

Представлені пізніше модифікації ASUS ROG RYUJIN II ARGB отримали яскраве адресоване RGB-підсвічування, що дозволяє радикально змінювати колірний настрій всередині системного блоку. До нас на тестування потрапила старша трисекційна версія ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB.

Характеристики ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB

Модель ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB
Сумісність Intel: LGA 1700, 1200, 115x, 2011, 2011-3, 2066
AMD: AM4, TR4
Водоблок Габарити: 78,15 x 87,5 x 81 мм; внутрішній вентилятор зі швидкістю до 4800 об/хв, 19,41 CFM
Помпа Asetek 7-th Gen; швидкість мотора: 840-2800 +/- 300 об/хв
Радіатор 121 x 394 x 27 мм; алюміній; гумові трубки з оплетенням; довжина: 380 мм
Вентилятори 3х120 мм; ROG FAN MODEL 12 ARGB; 120 x 120 x 25 мм; 600-2200 об/хв; 70,07 CFM; 36,45 дБ
Спеціальні опції 3,5″ кольоровий LCD-екран на водоблоці, підсвітка ARGB
Гарантія виробника 6 років
Орієнтовна ціна в Україні 13 500 грн. (~$320)

Комплект поставки

Система охолодження поставляється у досить великій картонній коробці. Для збереження компонентів під час транспортування усередині передбачені додаткові демпфуючі прокладки.

У комплект включені радіаторний блок з помпою, три 120-міліметрові вентилятори, зовнішній хаб-контролер для управління роботою вентиляторів та підсвічування, пара подовжувачів, набір кріплень та короткий паперовий посібник.

Конструкція та дизайн

ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB є необслуговуваною СРО, що передбачає початкове підключення виробником помпи до радіаторного блоку та заправлення контуру теплоносієм. У такому разі власнику системи залишається лише встановити її в корпусі та закріпити водоблок на процесорі.

Для ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB використовується трисекційний алюмінієвий блок теплорозсіювача. Габарити радіатора – 121×394×27 мм. Це один з визначальних параметрів, які потрібно враховувати при виборі СРО. Попередньо обов’язково варто уточнити, чи передбачає ваш корпус кріплення системи такого розміру.

Помпа з радіатором пов’язані гумовими шлангами, що мають нейлонове обплетення. Довжина шлангів складає близько 380 мм. З боку радіатора шланги запресовані на перпендикулярних штуцерах.

Огляд системи рідинного охолодження ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB

У точках з’єднання з помпою передбачені Г-подібні поворотні фітинги, що дозволяють вибрати найбільш підходяще положення залежно від внутрішнього системного компонування.

Для продувки радіаторного блоку використовуються оригінальні 120-міліметрові вентилятори з позначенням ROG AF 12S ARGB. Це 7-лопатеві моделі з об’єднувальним кільцем на зовнішньому радіусі. Такий прийом допомагає акцентувати повітряний потік. Заявлена ​​швидкість обертання – 600–2200 об/хв, при цьому вентилятори можуть прокачувати до 70,1 CFM при піковому шумі до 36,5 дБ.

Для управління швидкістю обертання використовується модуляція PWM. Додатковий 3-контактний кабель призначений для підключення керованого підсвічування ARGB. Зазначимо наявність на кутах корпусу вентиляторів гумових вставок для зниження ефекту вібрації.

Огляд системи рідинного охолодження ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB

Для водоблоку використовується помпа Asetek 7-го покоління зі швидкістю обертання мотора 840–2800 об/хв та гарною загальною продуктивністю. Водоблок має складову конструкцію. У центральній частині передбачений додатковий компактний вентилятор, який не тільки охолоджує саму помпу, але також призначений для часткового обдування області навколо процесорного роз’єму.

Огляд системи рідинного охолодження ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB

Використання СРО найчастіше передбачає підвищене навантаження на елементи силового модуля процесора. Без зовнішнього обдування збірки MOSFET стабілізатора живлення прогріваються сильніше, тому навіть мінімальна циркуляція повітря в зоні VRM буде корисною. Звичайно, додатковий активний елемент – це ще одне потенційне джерело шуму, але при необхідності його завжди можна відключити.

Огляд системи рідинного охолодження ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB

В основі водоблоку лежить мідний теплознімач з добре обробленою поверхнею. На майданчику початково вже нанесено термопасту для покращення передачі тепла.

Огляд системи рідинного охолодження ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB

Верхня декоративна кришка з дисплейним модулем знімна. Причому вона добре фіксується магнітами, але при необхідності її легко зняти без додаткових інструментів. Від’єднати кришку знадобиться під час кріплення водоблоку.

У цілому процес установки не викликає особливих труднощів, як у випадку з платформами Intel, так і AMD. У комплекті передбачено дві універсальні металеві рами. У разі рішення на Intel потрібно використовувати додаткову пластину (backplate) з направляючими. Для AMD потрібно попередньо лише зняти штатні пластикові кронштейни поруч із процесорним роз’ємом та використовувати комплектні різьбові стійки. Рама кріплення затягується гайками з накатаними головками. Після цього залишається лише зафіксувати верхню кришку з екраном.

Для централізованого керування режимами роботи вентиляторів у комплекті зі СРО пропонується зовнішній хаб-контролер. Передбачається, що такий металевий короб можна закріпити всередині системного блоку після необхідних комутацій. До контролера підключаються три основних вентилятори за допомогою 4-контактних роз’ємів, а також конектори ARGB для керування підсвічуванням.

Роз’єм ARGB-in використовується для підключення виходу ARGB на материнській платі. За допомогою такого лінка та підтримки технології AURA Sync з’являється можливість синхронізації підсвічування СРО з ілюмінацією інших компонентів системи.

Огляд системи рідинного охолодження ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB

Для підключення живлення самого хаба-контролера на одній з кромок передбачено роз’єм SATA. У свою чергу, конектор Micro-USB використовується для зв’язку контролера з водоблоком. Останній також додатково з’єднується з материнською платою внутрішнім USB 2.0. З опису процес комутації виглядає дещо заплутаним, але на практиці це простіше, ніж виглядає на перший погляд.

Налаштування та підсвічування

Для налаштування ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB використовується фірмова утиліта Armoury Crate – такий собі універсальний “центр управління” всіма пристроями ASUS.

Огляд системи рідинного охолодження ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB

Тут можна змінити поведінку дисплея на помпі: вивести на нього фірмове зображення з символікою бренду, встановити власну картинку або використовувати його для моніторингу системи – дисплей може показувати велику кількість параметрів, наприклад, температуру, частоту та вольтаж CPU, температуру рідини охолодження, швидкість помпи тощо.

Взагалі можливість виводити на зовнішній екран СРО системні показники не нова, але в даному випадку велика площа дисплея дозволяє відображати відразу декілька параметрів, що може бути дуже зручно.

Огляд системи рідинного охолодження ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB

З оригинальних опцій також слід відмітити можливість завантажити і вивести на екран свої зображення. Причому можна використати як статичні JPG, так і анімовані GIF-файли загальним об’ємом до 16 МБ.

У розділі Fan Control можна детально налаштувати параметри роботи кулерів або обрати один із шаблонів – Silent, Standard, Turbo або Full Speed. Крім того, в Armoury Crate можна оновити прошивку та завантажити утиліту AIDA64.

Також за допомогою Armoury Crate виконується керування роботою підсвічування кулерів та їх синхронізація з іншими девайсами ASUS – завдяки підтримці функції AURA Sync. У нашому тестовому стенді, наприклад, це дозволило синхронізувати підсвічування системи охолодження з відеокартою ASUS ROG Strix GeForce RTX 3050 OC Edition та материнською платою ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO.

Наявність підсвічування ARGB, що адресується, дозволяє урізноманітнити застосовувані світлові ефекти, не обмежуючись банальними режимами.

Конфігурація тестового стенду

Для оцінки можливостей ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB ми використовували флагман лінійки Core 12-го покоління – Core i9-12900K. Нагадаємо, що це 16 ядерний процесор, що включає 8 продуктивних обчислювачів із підтримкою Hyper-Threading, а також 8 економічних ядер. Чип має базовий TDP 125 Вт, проте максимальна потужність при динамічному прискоренні може підвищуватися до 241 Вт. І це навіть у штатному режимі роботи процесора. Пікові тактові частоти 5+ ГГц для основних ядер, додаткові обчислювачі та 30 МБ кеш-пам’яті L3. З таким набором це один із найкращих варіантів для перевірки потенціалу системи охолодження.

  • Материнська плата: ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO (LGA1700; Intel Z690)
  • Процесор: Intel i9-12900K (8/16 (3,2/5,2 ГГц) + 8 (2,4/3,9 ГГц); 30 МБ L3)
  • Пам’ять: 16 ГБ (2×8 ГБ) DDR5-4800
  • Відеокарта: ROG Strix GeForce RTX 3050 OC Edition 8 ГБ GDDR6
  • Накопичувач: Samsung 980 PRO PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD (1 ТБ)
  • Блок живлення: ASUS ROG Strix 1000W Gold (1000 Вт)

Результати тестування

Для оцінки ефективності СРО ми використали кілька типових завдань для любителів пограти – Cyberpunk 2077 та Far Cry 6. Крім того, до переліку етапів було включено застосунок з інтенсивним багатопоточним навантаженням Cinebench R23, а також синтетика зі стрес-тестом AIDA64.

У режимі спокою температура CPU утримувалася на рівні 23–24С в умовах відкритого стенду при 21С у приміщенні. Вентилятори на радіаторі оберталися зі швидкістю близько 900 об/хв, помпа – 1100 об/хв, внутрішній вентилятор – вимкнено. При тестуванні використовувалися три штатні режими роботи СРО – Silent, Standard та Full Speed.

Огляд системи рідинного охолодження ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB Огляд системи рідинного охолодження ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB

Як видно на діаграмах, навіть такі ігрові “важковаговики” як Cyberpunk 2077 та Far Cry 6 не створюють максимального навантаження на процесор. Ефективності ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB навіть у режимі Silent достатньо для того, щоб Core i9-12900K не прогрівався до 60С. У таких умовах режим роботи СРО з профілями Silent та Standard дуже схожі. Вентилятори оберталися зі швидкістю близько 1000–1100 об/хв, помпа 1300–1450 об/хв, тоді як внутрішній вентилятор водоблоку зовсім не активувався. Виміряний рівень шуму на відстані одного метра від тестового стенду – близько 41–43 дБ.

На повних обертах СРО утримувала температуру Core i9-12900K на рівні 51–53С за середньої 40–46С. Звичайно, що для ігор такий профіль надмірний, тому що рівень шуму від вентиляторів помітно зростає – до 60–61 дБ.

Огляд системи рідинного охолодження ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB Огляд системи рідинного охолодження ASUS ROG RYUJIN II 360 ARGB

У багатопотоковому режимі рендерингу Cinebench R23 та стрес-тесті AIDA64 навантаження на CPU, а відповідно і тепловиділення, значно зростають. Пікові значення температур підвищуються до 85–87С, середні – 80–81С. У таких ситуаціях обраний профіль вже слабко впливає на поведінку СРО. Процесор необхідно охолоджувати, отже швидкість обертання всіх вентиляторів підвищується. Хіба що у випадку з профілем Silent частота 120-міліметрових піднімалася до 1600 об/хв. Тоді як у режимах Standard/Full Speed ​​їхня швидкість обертання збільшувалася до максимальних 2000–2100 об/хв. При цьому в Standard швидкість внутрішнього вентилятора водоблоку становила ~1600–1800 об/хв, а у Full Speed ​​він розкручувався до граничних 4800–5000 об/хв.

Втім, базові профілі – це свого роду заготівлі з заданими алгоритмами роботи всіх складових. Кожен із них можна самостійно відкоригувати.