Українська правда

Огляд материнської плати MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI: на шляху до раціональності

Огляд материнської плати MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI: на шляху до раціональності
0

Процесори компанії AMD впевнено очолюють рейтинги популярності чипів для десктопних ПК. Останнім часом компанія домінує у сегменті ентузіастів, які віддають перевагу самостійній збірці своїх систем. Тож нескладно здогадатись, які саме материнські плати викликають максимальну цікавість. Попри те, що платформа AM4 все ще має чималий попит, особливо у ніші доступних рішень, вибагливіші користувачі вже тривалий час віддають перевагу Socket AM5. Сьогодні в нас на огляді плата MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI – модель впізнаваної серії, що орієнтована на раціональних покупців, яким потрібне сучасне оснащення, але за помірною ціною. Зазвичай це взаємовиключні визначення. Невже місія нездійсненна?

Назва моделіMSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WiFi
ПроцесориRyzen 7000/8000/9000
Роз'ємSocket AM5
Форм-факторATX, 305×244 мм
ЧипсетAMD X850
Пам'ять4×DIMM DDR5, до DDR5-8400+; 256 ГБ макс.
Слоти розширення1×PCI-E 5.0 x16 (x16); 1×PCI-E 4.0 x16 (x4); 1×PCI-E 3.0 x16 (x1)
Накопичувачі1×M.2 PCI-E 5.0 x4; 1×M.2 PCI-E 5.0 x4; 1×M.2 PCI-E 4.0 x2; 1×M.2 PCI-E 4.0 x4; 4×SATA 6 Гб/c
Мережа1×5 GbE LAN (Realtek 8126-CG); 1×Wi-Fi 7 (Qualcomm FastConnect 7800)
Елементи інтерфейсної панелі3×USB 3.2 Gen2 (Type-C); 2×USB 3.2 Gen2 (Type-A); 1×USB 3.2 Gen1 (Type-A); 4×USB 2.0 (Type-A); 1×HDMI 2.1; RJ-45; 2×антена Wi-Fi; 2×аудіо; S/PDIF; кнопки Flash BIOS та Clear CMOS
Вентилятори8×4 піна (PWM/DC)
Звуккодек Realtek ALC4080
Орієнтовна ціна12 300 грн (~$295)

Комплект постачання

Плата пропонується у картонній коробці середніх розмірів з простим лаконічним оформленням. Назва моделі великим шрифтом вказана на передній панелі й це звичайно спрощуватиме ідентифікацію на поличці.

Комплект постачання дещо розширений. Окрім плати до нього входять коротка паперова інструкція по установці (докладна – на сайті виробника), додаткові стійки (EZ M.2 Clips II) для безгвинтового кріплення накопичувачів та ключ (EZ M.2 Clip Remover) для їх встановлення. Також виробник пропонує один кабель SATA, зовнішню підсилювальну антену EZ Wi-Fi Antenna для модуля бездротового зв’язку, перехідник 1 to 3 EZ Con Cable для вентиляторів з ARGB-підсвічуванням, а також корисний подовжувач для спрощення під’єднання органів керування (EZ Front Panel Cable). Комплектний набір наліпок містить стікери з лого ігрової серії та парні позначення для маркування кабелів.

Дизайн та компонування

Що до зовнішнього оформлення MSI MAG B850 TOMAHAWK Max WIFI, то тут панує стриманість декорацій. Чорна текстолітова основа з матованим покриттям, чорні радіатори та системні конектори. Яскравого контрасту додають логотипи лінійки MAG та підпис TOMAHAWK MAX на охолоджувачі M.2.

Зовні плата дуже нагадує старшу модифікацію MSI MAG X870 TOMAHAWK WiFi, яку ми розглядали раніше. Окрім візуальної схожості варто відзначити, що для плати на AMD B850 також використовується 8-шарова PCB – це хороша опція, що не завжди зустрічається у моделей середнього рівня.

Плата відповідає формату ATX з класичними габаритами – 305×244 мм. Модель готова до роботи з будь-якими процесорами для Socket AM5 – серії Ryzen 9000/8000/7000.

MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI отримала досить потужний силовий блок, що ідентичний такому для старшої моделі. А це 17-фазна схема (14+2+1) із силовими збірками MP87670 (до 80А), що керуються контролером Monolithic Power Systems MP2857. Напевно модель без проблем буде працювати з топовими 16-ядерними чипами.

Для охолодження передбачена звична для класу middle-top конструкція з двома охолоджувачами. При цьому один з них має суттєво збільшені габарити та закриває зону поряд з інтерфейсною панеллю. Утворений "купол" виконує як декоративну функцію, так і значно збільшує площу теплорозсіювання, покращуючи охолодження силових елементів.

Для підключення додаткового живлення передбачена пара 8-контактних конекторів EPS12V.

Плата пропонує чотири слоти DIMM для модулів оперативної пам’яті. Розробники заявляють про підтримку швидкісних комплектів до DDR5-8400+. Звичайно це стосується випадків з використанням пари однорангових планок з процесорами лінійок Ryzen 7000/9000. MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI вміє працювати с модулями на 64 ГБ, тож загальна місткість ОЗП може складати 256 ГБ. До речі, серед валідованих наборів, що вказані на сайті виробника, комплекти DDR5-8400 значаться саме при перевірці з Ryzen 9xxx.

Загальне компонування також нагадує таке для старшої моделі на AMD X870. Плата має три повноформатні слоти розширення PCI-E x16. Основний роз’єм PCI_E1, що виокремлений металевими "обладунками" відповідає стандарту PCI-E 5.0 та завжди працює у режимі PCI-E 5.0 X16 (Ryzen 7000/9000), використовуючи процесорні лінії PCI-E. Для материнських плат на чипсеті AMD B850 підтримка стандарту PCI-E 5.0 для відеокарти – не обов’язкова, а опціональна можливість, яку розробники реалізують на власний розсуд. Оскільки вочевидь MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI належить до когорти недешевих моделей на відповідному чипсеті, розробники не економили на відповідній обв’язці, дозволивши потенційно використовувати всі переваги нового інтерфейсу.

При використанні процесорів Ryzen 8700/ 8600/ 8400 основний слот відповідатиме специфікації PCI-E 4.0 x8, а якщо у системі встановлені Ryzen 8500/ 8300 з обмеженою кількістю ліній PCI Express – PCI-E 4.0 x4.

Під час огляду старшої моделі ми вже звертали увагу на специфічні можливості другого повнорозмірного PCI_E2. Попри габарити, слот відповідає специфікації PCI-E 3.0 x1. Так, немає ніякої помилки. Це дійсно порт для периферії, якій достатньо відносно невеликої пропускної здатності (до 1 Гб/c). Це може бути звукова карта, мережевий контролер, чи щось подібне.

Нижній повнорозмірний слот PCI_E3, як і попередній, обслуговується чипсетом та пропонує можливості PCI-E 4.0 x4. Втім тут слід зауважити, що він розділяє лінії PCI-E з одним із портів M.2. За необхідності лінки можуть бути поділені у пропорції х2+х2, або ж слоту виділяються всі чотири лінії PCI_E3, а відповідний M.2 вимикається.

Для підсилення живлення портів PCI-E на платі передбачений додатковий 8-контактний конектор PCIE_PWR1.

MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI має чотири порти для M.2-накопичувачів, для яких передбачені додаткові охолоджувачі. M.2_1 дозволяє використовувати SSD формату 22110/2280 з інтерфейсом PCI-E 5.0 x4. Радіатор має збільшені габарити та безгвинтове кріплення, хоча більш масивна конструкція не завадила б для максимально швидкісних моделей, які суттєво нагріваються під високим навантаженням. Охолодження зі зворотної сторони SSD у цьому випадку не передбачене.

Другий порт M.2_2 також використовує ресурси процесора та пропонує підтримку інтерфейсу PCI-E 5.0 x4. Що ж до охолодження, то це спільний блок, який також використовується для M.2_3. Останній обслуговується чипсетом та пропонує PCI-E 4.0 x2. Ми вже згадували, що цей порт використовує лінії PCI-E спільно з PCI_E3. Тож це радше резервний порт на випадок, коли інші M.2 вже зайняті SSD. Загалом порт PCI-E 4.0 x2 має пропускну здатність до 4 ГБ/c, тож це не стане таким вже суттєвим обмежувачем для більшості випадків.

Нижній M.2_4 також використовує режими чипсета AMD B850, забезпечуючи канал PCI-E 4.0 x4. Для нього також передбачений окремий охолоджувач. Порти M2_2/3/4 дозволяють встановлювати накопичувачі формату 2280/2260, при цьому передбачається, що всі SSD будуть під’єднуватись по інтерфейсу PCI Express. Моделі M.2 з SATA не підтримуються.

Також відзначимо, що для всіх накопичувачів передбачене безгвинтове кріплення. Тут можуть використовуватись застібки EZ M.2 Clips II, або фіксатори з пластиковими засувками.

Щодо можливостей використовувати накопичувачі з інтерфейсом SATA, на платі є чотири порти SATA 6 Гб/с. Зважаючи на те, що у комплекті з платою постачається лише один кабель SATA, вочевидь у пріоритеті сучасніші пристрої M.2 PCI-E.

Для мікросхеми чипсета AMD B850 використовується досить габаритний охолоджувач, конфігурація профілю нескладна, але саме розміри напевно покращать температурний режим роботи мікросхеми.

Якщо говорити загалом про можливості організації охолодження системи, то тут MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI пропонує чимало опцій. Плата початково пропонує вісім 4-контактних конекторів для під’єднання вентиляторів, а також фірмовий EZ Conn для збірок з підсвічуванням, що керуються по USB.

Ідея збільшити потужність конекторів для процесорного кулера (до 24 Вт) та помпи рідинної системи (до 36 Вт) виглядає цілком виправданою, дозволяючи використовувати системи охолодження майже довільної конфігурації. Для корпусних вентиляторів достатньо типової специфікації – 12 В, 1 А (12 Вт).

Свого часу MSI започаткувала ідею експрес-моніторингу параметрів системи під час початкового завантаження. Тож набір діагностичних світлодіодів став фактично обов’язковим елементом материнських плат навіть початкового рівня. Через те наявність EZ Debug LED на MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI є цілком очікуваною. Втім на платі вже немає сегментного LED-індикатора з кодами помилок, яким оснащена TOMAHAWK на X870. Чотири світлодіоди можуть сигналізувати про наявність певних проблем з процесором, пам’яттю, відеокартою чи завантажувальним накопичувачем.

Додаткових органів керування на кшталт кнопок Power/Reset на платі не передбачено. Це радше опції для ентузіастських моделей, що з більшою ймовірністю можуть опинитись на відкритому стенді.

Поряд з портами SATA відзначаємо наявність внутрішнього USB Type-C, що дозволяє вивести відповідний порт на панель корпуса, якщо це передбачено конструкцією останнього. Цікаво що у цьому випадку розробники пропонують інтерфейс USB 3.2 Gen 2x2 з пропускною здатністю до 20 Гб/c. Зазвичай на платах середнього класу внутрішні порти обмежуються USB 3.2 Gen 2 (10 Гб/c).

Втім, що розкрити можливості інтерфейсу потрібно, щоб порт USB Type-C на корпусі також підтримував стандарт USB 3.2 Gen 2x2, інакше тут будуть діяти обмеження на пропускну здатність.

Для звукової підсистеми використовується кодер Realtek ALC4080, в ланцюгу залучені спеціалізовані конденсатори, а зона аудіотракту має додаткову ізоляцію на PCB.

Звучання в цілому добре збалансоване, але басів могло би бути більше, і трошки чіткіших. Високі частоти звучать яскраво, проте достатньо м'яко, різкість відчувається лише в окремих треках і досить слабко.

За назвою MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI нескладно передбачити, що плата оснащена контролером для бездротового зв’язку. Початково тут використовується Qualcomm FastConnect 7800 з підтримкою Wi-Fi 7 та Bluetooth 5.4. Модуль трьохдіапазонний (2,4/5/6 ГГц) та підтримує полосу 320 МГц, тож швидкість передачі даних може складати до 5,8 Гб/c.

Розробники також звертають увагу на те, що комплектна підсилювальна антена має підмагнічення для стійкого тримання на кришці корпусу.

Для під’єднання до дротової мережі використовується контролер Realtek RTL8126VB (5G Ethernet).

Інтерфейсна панель має стаціонарну металеву заглушку з позначками відповідних роз’ємів. Що ж стосується безпосередньо складу, то тут представлені три порти USB Type-C (USB 3.2 Gen2, 10 Гб/c), пара USB Type-A з такою специфікацією, один USB 3.1 Gen1 (5 Гб/c), а також чотири USB 2.0 (480 Мб/c).

При використанні процесорів з інтегрованою графікою вивести сигнал на екран можна за допомогою наявного порту HDMI 2.1. На панелі також передбачена розетка Ethernet та два конектори для підключення зовнішньої антени для модуля бездротового зв’язку. Новий тренд – наявність лише двох 3,5-міліметрових аудіороз’ємів для акустики. Багатоканальні комплекти дедалі частіше стають досить нішевим рішенням. З необхідності можна скористатись оптичним виходом S/PDIF.

Попри те, що плата не належить до серії пристроїв для вимогливих ентузіастів, наявність окремої кнопки очищення CMOS-пам’яті – правило доброго тону, що дозволяє уникнути не найприємнішої процедури пошуку та замикання відповідних контактів на платі. Ще одна кнопка для активації Flash BIOS дозволяє у напівавтономному режимі оновити прошивку з USB-накопичувача.

На зворотній стороні друкованої плати обмаль елементів поверхневого монтажу. Відзначаємо старанну ізоляцію аудіотракту та гвинтове кріплення всіх елементів системи охолодження.

Конфігурація тестового стенда

  • Процесор: Ryzen 7 9700X (8/16; 3,8/5,5 ГГц)
  • Материнська плата: MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI
  • Охолодження CPU: MSI MAG CORELIQUID I360
  • Оперативна пам’ять: Kingston FURY Renegade DDR5-7200 2x16 ГБ (KF572C38RWK2-32)
  • Відеокарта: MSI GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16G GAMING SLIM STALKER 2 Edition
  • Накопичувач: Kingston KC3000 1 ТБ (SKC3000S/1024G)

В роботі

Для тестування материнської плати ми використовували процесор Ryzen 7 9700X. Так, це відверто не та модель, що змусить MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI серйозно "напружуватись".

Втім 8-ядерний 16-потоковий чип наразі є універсальним варіантом як для досить потужної ігрової системи, так і для робочої системи для обчислювальних завдань.

Загалом нам вже досить добре відомі можливості Ryzen 7 9700X. Під час контрольних тестувань ми використовували чип у режимі зі збільшеним TDP до 105 Вт. Фактично це також штатний режим, що офіційно підтверджений AMD.

Перевірка черговий раз підтверджує, що Ryzen 7 9700X є досить універсальним чипом для платформи Socket AM5. Архітектура Zen 5 дозволяє отримати хорошу загальну IPC та продуктивність на одне ядро. Тоді як у режимі зі збільшеним TDP процесор показує хороші результати під час багатопотокового навантаження.

Наприклад, у процесі рендерингу сцени Cinebench R23 вся ядра процесора працювали на 5200–5250 МГц при напрузі живлення 1,232 В. В таких умовах чип прогрівався до 83С. При цьому фактичне енергоспоживання CPU складало близько 142 Вт.

Що ж до показників безпосередньо материнської плати, то під вказаним навантаженням силові збірки нагрівались до 53С, тоді як температура мікросхеми чипсета підвищувалась до 47С. MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI загалом пропонує нормальний температурний режим, а потужності VRM вистачить для роботи з потужнішими процесорами.

Для процесорів Ryzen 7 9700X та Ryzen 5 9600X виробники материнських плат максимально спростили процедуру переходу між режимами TDP 65 Вт та 105 Вт. Для цього достатньо лише змінити один параметр у налаштуваннях BIOS та підтвердити свій вибір. Що ми й зробили напередодні тестувань, щоб більше навантажити систему стабілізації живлення процесора на материнської плати та, звісно, отримати кращі результати CPU.

Втім, якщо цікавить більш економічний режим роботи процесора, проста маніпуляція у BIOS дозволяє повернути початкові налаштування.

У цьому випадку під багатопотоковим навантаженням всі ядра процесора прискорювались до 4550 МГц, а напруга живлення складала лише 1,01 В. І це досить суттєва різниця як по частоті (~700 МГц) так і за вольтажем.

При цьому Ryzen 7 9700X у прямому сенсі "прохолоджувався". Рідинна система охолодження утримувала температуру CPU на рівні 53–58С, а сами чип споживав близько 88 Вт енергії (CPU PPT/CPU Package Power). В таких умовах силові збірки стабілізатора живлення процесора на материнській плати нагрівались лише до 40С, мікросхема чипсета – до 37С.

Які наслідки для продуктивності? Звичайно, якщо орієнтуватись саме на показники у застосунках із багатопотоковим навантаженням, то вони суттєві. До прикладу, у тому ж тесті Cinebench R23 результат CPU (Multi Core) після переходу на "TDP 65 Вт" знизився з 23 276 балів до 20 504. Маємо мінус ~14% до продуктивності. Чи адекватна це плата за зниження енергоспоживання чипа на 61% та нагріву на ~30C? Тут кожен вже вирішить особисто, залежно від власних потреб та пріоритетів.

У поточній ситуації звернемо увагу на те, що продуктивність процесора в однопотоковому режимі фактично не змінилась – 2217 vs. 2219 балів. Підвищення TDP в першу чергу стосується збільшення робочих частот саме при навантаженні на всі обчислювальні блоки, що ж до прискорення одного-двох ядер, то навіть у випадку з режимом 65 Вт процесор автоматично підвищує їх частоту до 5300+ МГц.

Продуктивність Ryzen 7 9700X в іграх: 65 Вт vs. 105 Вт TDP

Користуючись нагодою ми вирішили перевірити, яким саме чином у випадку з Ryzen 7 9700X перемикання режимів 65 Вт – 105 Вт буде впливати на ігрову продуктивність платформи. Щоб збільшити навантаження саме на процесор, тестування проводились у режимі з роздільністю 1920х1080.

TDP 65 Вт
TDP 65 Вт
TDP 105 Вт
TDP 105 Вт

Як показали практичні експерименти, різниця отриманих показників fps була незначною, залишаючись у межах похибки вимірювань. Навіть "важкі" проєкти все ж поки не завантажують 8-ядерні 16-потокові процесори на 100%, тож і у режимі "65 Вт" Ryzen 7 9700X розкриває потенціал GeForce RTX 4070 Ti SUPER.

Розгін CPU

Для експериментів з розгоном ми початково використовували режим 105 Вт TDP, додатково збільшивши множник, та отримавши 5400 МГц на всі обчислювальні ядра під високим навантаженням. Це типові значення розгону для 8-ядерних чипів на Zen 5.

Виробники процесорів вже початково використовують суттєву частину наявного частотного потенціалу, тож навіть у випадку з Ryzen 7 9700X додатковий розгін не приносить карколомних змін у продуктивності.

У тому ж тесті Cinebench R23 з багатопотоковим рендерингом сцени, додатковий розгін збільшує результуючий показник CPU Multi Core з 23 276 (105 Вт) до 24 316 балів, тобто на 4,5%. Як це вплинуло на енергоспоживання та нагрів процесора, а також температурний режим плати?

По-перше, бачимо стабільну роботу всіх ядер CPU на 5400 МГц. Напруга живлення автоматично збільшилась до 1,245 В. Водночас зросла й температура процесора – до 91–94С, а рівень енергоспоживання чипа підвищився до 161 Вт. При цьому додатковий розгін залишився майже непомічений MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI. Принаймні нагрів елементів VRM під навантаженням залишився на тому ж рівні – 53С.

Оперативна пам’ять

Під час тестування плати ми використовували досить швидкісний комплект оперативної пам’яті DDR5-7200 (38-44-44-105).

DDR5-7200 (38-44-44-105)
DDR5-7200 (38-44-44-105)
DDR5-8200 (40-46-46-122)
DDR5-8200 (40-46-46-122)

За допомогою фірмової технології Memory Try It! вдалось отримати стабільну роботу набору у режимі DDR5-8200 (40-46-46-122). Трансфери при цьому фактично не змінились, втім дещо знизилась загальна затримка підсистеми пам’яті.

Оцінка межі
8.5
/ 10
Що сподобалось
  • Потужний VRM з ефективним охолодженням
  • слот PCI-E 5.0 x16
  • чотири порти M.2 з додатковими радіаторами
  • для пари M.2 передбачена підтримка PCI-E 5.0
  • швидкісний контролер Wi-Fi 7
  • наявність кнопок Clear CMOS та Flash BIOS
Що не сподобалось
  • Досить висока ціна
  • окремі нюанси розподілення PCI-E

MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI – повноформатна материнська плата на чипсеті AMD B850 для платформи Socket AM5. Модель отримала хороші функціональність та оснащення, пропонуючи потужний блок VRM з ефективним охолодженням, можливість без інтерфейсних обмежень використовувати відеокарти й швидкісні накопичувачі з інтерфейсом PCI-E 5.0, та користуватись перевагами бездротових мереж стандарту Wi-Fi 7. За компонуванням плата дуже схожа на раніше розглянуту MSI MAG X870 TOMAHAWK WIFI, що безперечно є плюсом для молодшої моделі. Тож якщо немає нагальної потреби у портах USB 4, та ви якось обійдетесь без сегментного LED-індикатора, плата на AMD B850 дозволить зекономити, зберігши основні можливості сучасної платформи. Загалом чимала вартість оновлених "томагавків" все ж більше не про економію, а радше про раціональний підхід, коли потрібно не найдешевше, а збалансоване рішення за сприйнятною ціною.

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: