Режисер Раян Куглер з першої ж повнометражної стрічки, драми "Станція Фрутвейл" / Fruitvale Station про останній день життя реальної людини Оскара Ґранта, гучно заявив про свої таланти. Він майстерно працює з жанровим кіно, при цьому завжди гармонічно поєднуючи цікаві теми з загальними питаннями расового пригнічення. На виході з’являються роботи, гідні уваги. Виключення – якщо вкинуте російською пропагандою слово "повєсточка" стало для вас єдиною ознакою сучасної культури розваг.
Куглер особливо не квапиться з новими фільмами, тому з 2018 року ми побачили від нього тільки дві частини "Чорної Пантери" / Black Panther. Але режисер нарешті зміг відірватися від корпоративної машини Marvel, щоб зняти щось оригінальне. І "Грішники" / Sinners цілком можуть стати найвидатнішою роботою Куглера, бо подібне емоційне піднесення здатен подарувати не кожен художній твір. Вампірські легенди виявляються лише першим шаром комплексної та багатогранної історії, яка при цьому все одно залишається вірною ідеалам та поглядам Куглера.
Назва | "Грішники" / Sinners |
Жанр | бойовик, комедія |
Режисер | Раян Куглер |
В ролях | Майкл Б. Джордан, Гейлі Стайнфельд, Джек О'Коннелл, Джеймі Ловсон, Делрой Ліндо та інші |
Студії | Warner Bros. Pictures, Proximity Media, Domain Entertainment |
Хронометраж | 2 години 17 хвилин |
Рік | 2025 |
Посилання | IMDb |
Брати-близнюки Смоук та Стек (обох грає Майкл Б. Джордан) повертаються до рідного маленького міста з великого Чикаго, у якому вони шукали кращого життя. Отримавши гроші та ресурси, брати бажають відкрити власний заклад у місці, в якому вони виросли. Смоук та Стек шукають підтримки у знайомих, щоб велике відкриття на переобладнаній лісопильні було грандіозним, а тутешні робітники хоч десь відчули себе вільними. Водночас у місті ховається зло, яке здане зіпсувати плани головних героїв та назавжди змінити їхнє життя.
Трейлери не приховують, що головним героям доведеться дати відсіч вампірам у сетингу півдня Сполучених Штатів 1930-х років. Це основний гачок, за допомогою якого глядачів намагаються візуально зачепити та заманити у кінотеатри. Але насправді вампіри – далеко не головне в "Грішниках". Куглер використовує багато тем та засобів оповідання, щоб продемонструвати невеселу долю темношкірих людей у часи, коли рабство та расизм начебто зникли, однак все ще впливали на реальність, суспільство та серця окремих людей. Вийшло це у режисера абсолютно блискуче.
Тема расизму так чи інакше присутня в усіх роботах Куглера, однак саме "Грішників" / Sinners можна назвати його Magnum opus. Або піком розвитку думок режисера стосовно расової нерівності та їхньої подачі. Без зайвої полеміки, але ретельно та нещадно фільм занурює у проблеми темношкірих людей, демонструє нюанси пригнічення, яке назавжди залишить на них свій відбиток. Тож "Грішники" – це ще й відмінна періодична драма, щось рівня "Вбивць квіткової повні" / Killers of the Flower Moon Мартина Скорсезе. Або хоча б просто робота, максимально наближена до творчості мастодонтів кінематографа.
Подібним висновкам сприяє кінематографічний стиль стрічки. "Грішники" / Sinners виглядають неперевершено та не соромляться цікавих візуальних трюків. Стрічка стала єдиною у 2025 році, яку робили спеціально для екранів IMAX. Наступною роботою такого рівня має стати "Одіссея" / The Odyssey Кристофера Нолана, тож подібне кіно виходить в кінотеатрах далеко не щомісяця. Знімальна команда вдало жонглює звичайними сценами та IMAX-форматом, щоб викликати непідробний захват глядачів. Така технічна деталь, як зміна співвідношення сторін, у майстерних руках Куглера перетворюється на наративний інструмент. Ще одна ознака його унікального таланту.
Одначе часом здається, що режисер занадто сильно намагається вразити глядачів, щоб вони після перегляду активно писали про "Грішників" / Sinners в соцмережах щось кшталту "absolute cinema". Через це деякі банальні сцени не дуже важливих діалогів чи простої ходьби героїв часом доповнюють надмірними звуковим дизайном та візуальними ефектами. Ніби Куглер хоче, щоб ви ані на коротеньку мить не подумали, що у "Грішниках" щось може бути просто.
Це при тому, що на рівні персонажів та їхніх мотивів історія оперує доволі приземленими поняттями, а вже потім, з розвитком історії, Куглер з командою робить з ними дещо комплексне та майже неосяжне. З іншого боку, база історії та якісь окремі сюжетні лінії точно знайдуть відгук у серці кожного глядача. Занадто багато всього замішано у сценарії – і це рідкісний випадок, коли кожна тема отримує гідне втілення.
Окрім вже згаданого расового пригнічення "Грішники"/ Sinners розповідають про дивну міць сімейних зв’язку, самореалізацію через творчість, що долає часи та ідеології, наївність і силу кохання, абсурдний трагізм смерті та ще багато про чого. Навіть для непристойних напівжартів про секс місце знайшлося. Ось з ними сценаристи ніби перегнули, проте і їх можна списати на особливості обраного періоду часу для історії.
Майкл Б. Джордан з’являвся у всіх роботах Куглер, але головна роль у "Грішниках" / Sinners, – тобто одразу дві головні ролі, – точно може стати вершиною акторської майстерності зірки. Стека і Смоука ніяк не вийде переплутати вже за ходою та побудовою фраз. Але щоб глядачам все ж було додатково легше, Куглер дав головним героям капелюхи різних кольорів. Смоуку – синій, Стеку – червоний. І кольори також багато скажуть про протагоністів.
Під час перегляду "Грішників" можна сміятися, плакати, активно думати та відчути потужне духовне піднесення, ніби фільм не просто зачіпає якісь струни душі, а проходиться абсолютно по всьому всередині. А музика в стрічці настільки чарівна, що сподобається і далеким від блюзу та мотивів кантрі людям. Прямо в середину фільму Куглер вставив сцену, яка цілком здатна бути фіналом умовного "Ла-Ла Ленду" / La La Land. Однак і після такого катарсису знімальній команді все одно знайдеться, чим вас здивувати.
Так, якщо є охота, можна розкритикувати поведінку деяких персонажів та загальну логіку окремих моментів. Але подібні обговорення зведуться до деталей та дрібниці, які лише доведуть, що "Грішники" / Sinners беззаперечно приковують до себе увагу та спонукають з головою зануритися у події на екрані. Це видатне кіно, без зайвої скромності шедевр, який точно увійде в історію.
А ще "Грішники" / Sinners точно стануть гарним лакмусовим папірцем, коли деякі люди почнуть лаяти фільм за акторський склад та тематичний фундамент. На жаль, у цьому сумнівів майже немає. І тут вже варто замислитися, заради чого подібні глядачі взагалі дивляться кіно.