Українська правда

Капіталізм переміг. Огляд 3 сезону серіалу "Гра в кальмара" / Squid Game

- 6 липня, 12:00

У 2021 році серіал "Гра в кальмара" / Squid Game стала справжнім всесвітнім культурним феноменом, чий відкритий фінал залишив глядачів у напруженому очікуванні. Через чотири роки третій, фінальний сезон нарешті ставить крапку в цій історії. І ця крапка вийшла жирною, похмурою і напрочуд гіркою, залишивши після себе складний присмак розчарування, змішаного з повагою до безкомпромісності авторів.

Назва "Гра в кальмара" / Squid Game
Жанр драма, екшн, дистопія, виживання
Режисер Хван Дон Хьок
В ролях Лі Чон Че, Лі Бьон Хон, Ім Сі Ван, Кан Ха Ноль, Кейт Бланшетт та інші
Канал Netflix
Епізодів 6
Рік 2025
ПосиланняIMDb

Фінальний сезон "Гри в кальмара" / Squid Game знову занурює глядачів у жорстокий світ смертельних змагань, де головний герой, переможець попередніх ігор Сон Гі-хун, повертається, щоб кинути виклик могутній організації. Поки він намагається зруйнувати систему зсередини, інші сюжетні лінії розкривають таємниці творців ігор та долі тих, хто намагався їм протистояти. Повстання з фіналу 2 сезону завершилося нічим, тож шоу має тривати.

Кадр з 3 сезону серіалу "Гра в кальмара" / Squid Game

Технічно серіал все ще на висоті: нові ігри, як-от моторошні варіації на теми хованки чи скакалки, здатні викликати екзистенційний жах, а режисура залишається гострою. Проте за цією блискучою обгорткою ховається головна проблема продовження: з нього зникла душа.

Якщо перший сезон змушував нас відчувати кожен удар, кожну втрату і кожен моральний компроміс разом із героями, то тепер ми спостерігаємо за подіями з безпечної відстані. Емпатія зникла. Ми дивимося серіал не через переживання за долю персонажів, а щоб хочемо отримати відповіді, побачити фінал і зрозуміти, чим усе закінчиться. Шоу перетворилося на інтелектуальну вправу, відмовившись від емоційної компоненти.

Кадр з 3 сезону серіалу "Гра в кальмара" / Squid Game

Багато критиків і глядачів зійшлися у думці, що значна частина похмурого, але захопливого задоволення від першого сезону кудись вивітрилася. Історії, особливо лінія Джун-хо, часом здаються хаотичними та перевантаженими, а їхні розв'язки – вимученими та не до кінця заслуженими. Складається враження, що другий та третій сезони "Гри в кальмара" / Squid Game – це штучна надбудова до самодостатнього оригіналу, створена не з творчої необхідності, а через комерційний тиск.

І це підводить нас до фіналу, який виявився настільки ж безкомпромісним, наскільки й депресивним. Усі надії на те, що Гі-хун зможе зруйнувати систему або хоча б знайти особистий спокій, розбиваються об сувору реальність. Серіал підкреслює жорстоку істину: у світі, де панують гроші та влада, система завжди перемагає. Навіть акти самопожертви виявляються марними або заплямованими егоїстичними мотивами.

Кадр з 3 сезону серіалу "Гра в кальмара" / Squid Game

Шоураннер "Гри в кальмара" / Squid Game зізнався, що в початковій версії сценарію Гі-хун міг отримати свій щасливий фінал і повернутися до доньки, подарувавши глядачам хоч якийсь проблиск надії. Проте автори обрали шлях нігілізму, залишивши нас із відчуттям повної безвиході. Це сміливе, але й дуже важке для сприйняття рішення, яке не пропонує жодного катарсису.

Кадр з 3 сезону серіалу "Гра в кальмара" / Squid Game

Найбільша іронія полягає в тому, що епілог серіалу не лише завершує історію Гі-хуна, а й грубо, майже безсоромно відкриває двері для подальшого розширення франшизи. Останні кадри відчуваються не як логічне завершення, а як трейлер до майбутнього американського спінофу, над яким працюватиме сам Девід Фінчер. Це рішення перетворює фінал на комерційний продукт, що більше зацікавлений у продажі наступної ітерації, ніж у тому, щоб надати цій історії ту вагу та значущість, на яку вона заслуговувала.

Кадр з 3 сезону серіалу "Гра в кальмара" / Squid Game

І тут ми підходимо до найцікавішого – метатекстуального коментаря. Творець шоу Хван Дон Хьок неодноразово визнавав, що повернувся до роботи над продовженням значною мірою через фінансовий успіх та тиск з боку Netflix. І тепер стрімінговий гігант планує далі розвивати франшизу на свій розсуд.

Таким чином, "Гра в кальмара" / Squid Game – серіал, що є гострою критикою капіталізму, де багатії експлуатують відчайдушних людей заради розваги та прибутку, – сам став яскравим прикладом цієї системи в реальному світі. Він перетворився на глобальну машину для заробляння грошей, яка буде працювати доти, доки приноситиме дохід. І в цьому, мабуть, криється його найстрашніший і найправдивіший фінал, який виходить далеко за межі екрана.

Кадр з 3 сезону серіалу "Гра в кальмара" / Squid Game

Підсумовуючи, третій сезон "Гри в кальмара" / Squid Game – це технічно бездоганне, але емоційно порожнє завершення великої історії. Він дає відповіді, але забирає надію. Він вражає видовищем, але не торкається серця. Авторам варто було зупинитися на першому сезоні, адже його відкритий фінал породжував набагато більше цікавих думок, ніж усі сюжетні лінії продовження разом узяті.

Проте, можливо, саме в цьому й полягає його похмура геніальність. Серіал, що розповідав про те, як система поглинає людей, урешті-решт сам був поглинутий системою. І це, мабуть, найчесніший коментар про наш світ, який тільки можна було зробити.

Оцінка межі
6
/ 10
Що сподобалось
  • технічна майстерність (режисура, дизайн ігор) все ще на високому рівні
  • безкомпромісний та сміливий у своїй похмурості фінал
  • потужний метатекстуальний коментар про те, як саме шоу стало частиною системи
Що не сподобалось
  • втрата емоційного зв'язку з героями, за яких більше не переживаєш по-справжньому
  • відчуття штучності продовження порівняно з самодостатнім першим сезоном
  • хаотичність деяких сюжетних ліній
  • епілог, що працює більше як реклама спінофів, аніж як гідне завершення історії

Фінал "Гри в кальмара" / Squid Game доводить, що найстрашніша гра відбувається не на екрані, а в реальному світі, де успішна критика капіталізму сама перетворюється на його ідеальний продукт

Load more