Макс Кідрук не потребує якоїсь додаткової презентації. Читачі й так добре знають автора технотрилерів «Бот», «Твердиня» та «Жорстоке небо», виходу його книжок чекають і таке інше. Але у 2019 році Кідрук, який майже десять років поспіль видавав по книжці, а то й по дві, надовго замовк. Тепер зрозуміло, чому. «Нові Темні Віки. Колонія», або просто «Колонія» – це великий та серйозний твір, що взагалі-то може претендувати на звання Magnum opus Кідрука, тим більше, що у роману буде продовження і, сподіваємось, не одне. І ми наполегливо рекомендуємо кожному шанувальнику наукової фантастики звернути увагу на цю книгу.

Назва «Нові Темні Віки. Колонія»
Жанр наукова фантастика
Автор Макс Кідрук
Видавництво «Бородатий Тамарин»
Рік видання 2022
Сторінок 904
Формат 15 × 23,5 см
Палітурка тверда
Мова українська
Сайт maxkidruk.com

«Колонія» – це «Гра престолів», себто «Пісня льоду й полум’я», доби великих космічних відкриттів, де замість вигаданих королівств Вестероса є реальні США, Україна, Росія та інші земні держави, що борються за сфери впливу ти виживання на вмираючій Землі та… на Марсі. Як і в «Пісні льоду й полум’я», тут є крихкі альянси, підкилимні інтриги, змови, зрада і, звісно ж, невинні жертви. Та що там, тут є навіть власне Червоне весілля.

Ще одна аналогія, що спадає на думку – це цикл романів «Експансія» / «Простір» Джеймса С. А. Корі. У «Колонії» теж десь під сотню дієвих осіб (на початку книги є навіть їх перелік), а події відбуваються водночас у різних куточках Землі та у різних куполах марсіанських колоній. Ну і знову ж таки, у книзі Кідрука теж йдеться про право космічних націй на визнання, самоврядування та незалежність від Землі.

«Нові Темні Віки. Колонія», Макс Кідрук

Тобто з вказаних вище аналогій ви напевне вже зрозуміли, що у романі «Нові Темні Віки. Колонія» майже нема однозначно позитивних персонажів, хіба що група науковців, які намагаються з’ясувати, що за чортівня відбувається на Землі, та й то їх краще назвати не позитивними, а нейтральними героями. Плюс українка Нера Франків. І це, мабуть, все. В усіх інших є або приховані мотиви, або якісь досить великі вади. Питання є навіть до представників української діаспори на Марсі, які поводять себе, особливо з молоддю, так, наче народилися не у XXI-XXII, а у XVIII сторіччі.

Хтось у Twitter дуже влучно порівняв «Колонію» з лавиною. Декілька камінців, кинутих автором на початку роману перетворюються на тектонічний зсув, що перемелює життя, долі окремих людей, груп і навіть цілих країн. У книзі Кідрука світ XXII сторіччя, де люди вже потроху освоюють Сонячну систему, і який на початку здається навіть трохи схожим на світ «Полудня, XXII сторіччя» братів Стругацьких, дуже швидко перетворюється на ворожий і… майже такий самий, як світ початку XXI сторіччя. І це насправді лякає.

«Нові Темні Віки. Колонія», Макс Кідрук

«Нові Темні Віки. Колонія» – це книга українського письменника і звісно ж, події в ній частково розгортаються й в Україні. На жаль, прогноз пана Кідрука з приводу майбутнього нашої Батьківщини вам не сподобається. Ні-ні, ніякої зради, скоріш реалістичний і дуже сумний прогноз, який, ми дуже на це сподіваємось, не справдиться. Крім того, як ми вже зазначили, на Марсі живе дуже велика і дуже впливова українська діаспора, яка… так, годує усі Колонії, вирощуючи у теплицях і жито, і бурячки, і так, картоплю (тут ми передаємо привіт Енді Вейру!).

«Колонія» – великий роман, ну тобто він фізично великий. У книжці 904 сторінки більшого за стандартний формату (можу лише уявити витрати паперу), до того ж тут дуже дрібний шрифт. Але читається роман буквально на одному диханні. Тут є і науково-фантастична інтрига, і соціальна, і навіть трошки детективна. Уважний читач, звісно ж, може здогадатися, що за подія сталася в пролозі і зіграла роль того самого першого камінця, але читати все одно дуже цікаво. Ну і зрозуміло, кожен українець ще на початку роману здогадається, хто саме стоїть за подіями на Марсі. Але це таке…

«Нові Темні Віки. Колонія», Макс Кідрук

Як і усі інші романи Макса Кідрука, «Колонія» написана з величезною увагою до деталей. Автор ретельно підготувався і намалював досить реалістичне зображення поселення землян на Марсі, як і політичних ігрищ на Землі. З автором можна посперечатися про деталі, наприклад, чому ШІ не задіяно для аналізу відеоконтенту YouTube; чому взагалі увесь інтернет-трафік Земля-Марс не фільтрується; як можна було проґавити велике будівництво на орбіті Землі; і де, заради бога, усі китайці та індуси, але бажання сперечатися нема. Кідрук переконливий та впевнений в собі й це підкуповує.

У 2022 р. Макс Кідрук з дружиною заснували власне видавництво – «Бородатий Тамарин». «Нові Темні Віки. Колонія» стала першою книгою нового видавництва, і це той самий випадок, коли перший млинець вийшов не нанівець, а навпаки. Вражає якість не лише тексту роману, а і самого видання. Скажу відверто, я прочитав багато фантастики, у тому числі й в подарункових виданнях, але такого ще не бачив.

«Нові Темні Віки. Колонія», Макс Кідрук

По-перше, тут є непогані ілюстрації, чого вже років з тридцять не роблять для звичайних фантастичних романів. Мені навіть пригадалися ілюстрації Євгена Мигунова для «Понеділок починається в суботу» та «Дівчинка, з якою нічого не станеться», хоча стиль у малюнків в «Колонії» звісно геть інший. По-друге, тут є креслення марсіанського транспорту та кораблів. По-третє, кольорова (!) вклейка з мапою та рендерами (!) марсіанських колоній на фоні реальних (!) марсіанських краєвидів. Так, у тому самому місці, де Колонії стоять у книжці. Це дійсно щось!

Як ми вже казали, «Нові Темні Віки. Колонія» – великий роман. 904 сторінки – це майже стільки, скільки у «Бурі мечів» чи «Танку з драконами» пана Мартіна. Але, як я вже казав, формат у «Колонії» більший, а шрифт дрібніший. Книжка важить більше кілограма, та її банально важко тримати у руці. Взагалі-то ергономіка – це майже єдина вада «Колонії». Читати роман незручно в будь-якому положенні. Але зміст з лишком компенсує цю ваду. Ми розуміємо, чому «Бородатий Тамарин» зробив це, все ж таки видавати першу книжку видавництва у двох томах – це моветон, але особисто мені було б зручніше мати двотомник.

«Нові Темні Віки. Колонія», Макс Кідрук

Ще одна вада «Колонії»… це те, що продовження ми побачимо ще дуже й дуже нескоро. Звісно ж, ми задали Максу Кідруку, який досить активно відповідає читачам у Twiiter, питання, коли чекати на другу частину. Боїмось, відповідь вам не сподобається… за три роки. З іншого боку, при такій якості, щільності та кількості тексту це було досить очікувано. Наснаги, пане Кідрук, і дуже сподіваємось, що ви не візьмете дурного прикладу з Джорджа Мартіна.

«Нові Темні Віки. Колонія», Макс Кідрук

Як ви вже напевно зрозуміли, ми дуже радимо усім поціновувачам справжньої наукової фантастики новий роман Макса Кідрука. «Нові Темні Віки. Колонія» – це насправді інший рівень української фантастики. І це дуже вражаючий рівень.

А ще ми радимо вам слідкувати за видавництвом «Бородатий Тамарин». Як повідомив Кідрук, вони вже підписали декілька угод про переклад англомовних книжок, і це цікавий і потужний наукпоп, що теж дуже круто. Чекаємо офіційних оголошень.