Можливо, огляд альбому «Наш герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення» від видавництва «Родовід» слід було приурочити до Дня незалежності або Дня прапора, але Покрова – це теж дуже важлива для України дата, тож най буде.

Назва «Наш герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення»
Жанр альбом
Автори Андрій Гречило та Богдан Завітій
Видавництво Родовід
Рік видання 2018
Сторінок 400
Формат 25 × 31 см
Палітурка тверда
Мова українська
Сайт Родовід

Наш герб, Тризуб – це насправді унікальний та неймовірно динамічний символ. Його можна показати на пальцях, причому декількома способами, і досить лише трьох розчерків, щоб намалювати Тризуб фарбою на стіні або крейдою на шкільній дошці. Тризуб може бути зображений в будь-якому стилі: хоч у модерністському, хоч в абстрактному, та навіть у мінімалістському і все одно залишиться впізнаваним. Ви лише подивіться, як він змінюється на сучасних емблемах військових частин та підрозділів, на татуюваннях чи принтах для одягу. Може, це трохи зухвало, але, як на мене, Тризуб – наймодерновий і найдинамічніший символ у світі. І, уявіть собі, ми отримали його майже випадково.

Насправді під час обговорювання герба Української Народної Республіки, яке тривало у 1917-1918 роках, головними претендентами на звання герба Соборної української держави були зовсім інші символи. У першу чергу це золотий Галицький лев, що спинається на скелю, та козак з мушкетом, герб часів Гетьманщини. Третім іноді згадували Янгола Русі, герб Київщини часів польського та російського панування. Але так, саме походження герба з Архангелом Михаїлом трохи псувало його шанси.

Тризуб теж згадувався під час тих дискусій про герб, але не так часто, це був відомий лише фахівцям символ з неясним значенням. Врешті-решт через те, що галичани та наддніпрянці ніяк не могли домовитися про єдиний герб, саме маловідомий широкому загалу Тризуб став компромісом, який задовільнив усіх. І це було доленосне рішення.

Історія про повернення Тризуба – лише одна з цікавих історій та історичних свідчень, які ви знайдете в альбомі «Наш герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення». Автори ретельно досліджують усі геральдичні символи, що претендували на право стати гербом сучасної України, відслідковуючи їх історію та згадуючи усі появи цих гербів в літописах, у геральдичних альбомах, на хоругвах та прапорах, фотографіях, військових кокардах, банкнотах, в оздобі церков та будівель тощо.

У першу чергу «Наш герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення» – це дійсно альбом з численними високоякісними ілюстраціями. Їх тут понад 700, деякі на усю сторінку. І їх дійсно дуже цікаво розглядати. Спершу здається, що текст тут має другорядне значення, тому що здебільшого це ретельний перелік усіх згадок чи появ того чи іншого герба у книгах та на історичних артефактах. Але навіть з цього скупого супроводжуючого тексту можна побачити, наприклад, як Росія знищувала усі атрибути Гетьманщини. Як так сталося, що Австро-Угорщина стала претендувати на частку українських земель. Як товариство «Сокіл-Батько» впливало на розбудову національної самосвідомості. І багато іншого. Як то кажуть, диявол ховається у деталях і цих деталей в альбомі «Наш герб» просто безліч.

Насправді «Наш герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення» – це не нове видання. Книга вийшла ще у 2018 р. і станом на зараз увесь її тираж розкуплено (насправді видання від «Родовід» майже завжди розходяться миттєво). Але, усвідомлюючи, наскільки важливо для українців знати свою історію, після початку гарячої фази війни видавництво «Родовід» виклало це унікальне видання у відкритий доступ. Ви можете завантажити досить якісний pdf-файл альбому (88 MB) за цим лінком. І ми дуже радимо вам це зробити.

Тому що, на нашу думку, альбом «Наш герб» має прочитати кожен українець. Щоб пам’ятати, звідки ми, чому ми тут, як це далося нашому народові й що ми зараз захищаємо.

А ще, ми сподіваємось, що коли-небудь «Родовід» надрукує додатковий наклад цього видання, може навіть з додатковим розділом, присвяченим гербу України у познаках військових підрозділів ЗСУ.

Все буде Україна! Зі святом, наші неймовірні захисники та захисниці! Дякуємо вам!