Нещодавно компанія Ajax Systems представила нові пристрої, з якими планує посилити свої позиції в категорії розумного дому. Український виробник добре відомий своїм системами безпеки та охорони раніше серйозно не займався системами автоматизації дому. Проте з анонсом розумного датчика повітря LifeQuality та розумного вимикача LightSwitch все ж таки вирішив збільшити свою присутність у цій ніші. В цьому матеріалі я детально розкажу про можливості датчика LifeQuality.

LifeQuality – тестуємо перші кроки Ajax Systems до розумного дому

Деякі пристрої Ajax Systems вже давно вміють вимірювати температуру в приміщенні, тому не дивно що компанія вирішила розвити цю можливість до комплексного моніторингу якості повітря, рівня вологості та температури у кімнаті в окремому пристрої. Ним став датчик LifeQuality, який виконаний у дизайні інших моделей виробника. Це компактна пластикова коробка з можливістю кріплення на стіні як двосторонніми клейкими смужками 3M, так і самонарізними шурупами. Вони йдуть у комплекті із пристроєм, проте можна просто поставити його на полицю або підвіконня, кріплення не є обов’язковим для використання.

LifeQuality – тестуємо перші кроки Ajax Systems до розумного дому

Виробник рекомендує встановлювати датчик на висоті дихальних шляхів людини, тобто якщо це офіс, то на рівні людини за столом, а якщо вдома, то на рівні ліжка. Розмір самого приміщення не має значення, він не впливає на роботу LifeQuality. Проте один пристрій розрахований на одне приміщення, тож якщо є потреба відстежувати рівень CO2, вологість та температуру у більшій кількості приміщень, потрібні будуть додаткові датчики.

LifeQuality – тестуємо перші кроки Ajax Systems до розумного дому

Для кріплення LifeQuality на стіні використовується панель SmartBracket, яка розташована на задній частині корпусу пристрою та дозволяє знімати його, щоб почистити або тимчасово перенести в інше приміщення. Кріплення від’єднується поворотом проти годинникової стрілки, і не знаю, можливо це через те, що я повертав його перший раз, але далося мені це з неабияким зусиллям. З одного боку добре, датчик буде міцно триматися, з іншого, сподіваюсь, що механізм кріплення з часом стане від’єднуватися легше.

LifeQuality – тестуємо перші кроки Ajax Systems до розумного дому

Корпус LifeQuality традиційно для Ajax Systems доступний у двох кольорах – білому та чорному. Обидві версії оснащені світловим індикатором, який вписаний у логотип виробника на верхній частині пристрою. Світлова індикація не дублюється на бокові грані, тож краще встановлювати датчик так, щоб було видно лого Ajax Systems. Це, до речі, одна із причин, чому буде зручно повісити пристрій на стіну на видному місці. Але робити так не обов’язково, індикатор успішно замінюють сповіщення на смартфоні.

LifeQuality – тестуємо перші кроки Ajax Systems до розумного дому

Для роботи пристрою знадобиться хаб Ajax Systems другого покоління (Hub 2 – 2G, 3G, Plus) або гібридна централь Hub Hybrid (2G, 4G). Процес додавання LifeQuality до хаба та свого облікового запису доволі простий. Для цього потрібно відкрити застосунок Ajax, вибрати в ньому додавання нового пристрою і просто відсканувати QR-код на корпусі датчика та вибрати або створити кімнату в якій він буде знаходитися. Весь процес займає буквально декілька хвилин. Надалі в застосунку можна міняти налаштування LifeQuality, до яких я ще повернуся. Але спочатку після встановлення варто провести калібрування пристрою. Для цього потрібно відкрити вікно і покласти біля нього сам датчик на 20 хвилин. В програмі можна дивитися відлік часу до закінчення цього процесу.

LifeQuality – тестуємо перші кроки Ajax Systems до розумного дому

Існує доволі багато відносно недорогих рішень, які дозволяють вимірювати рівень CO2, температури та вологості у приміщенні, проте Ajax Systems роблять ставку на медичну точність LifeQuality. Виробник використовує в ньому наступні датчики:

  • Sunrise від шведської компанії Senseair — недисперсійний інфрачервоний сенсор, який вимірює концентрацію вуглекислого газу з точністю до ±(30 + 3%) ppm;
  • SHT40 від швейцарської компанії Sensirion — сенсор з механізмом самодіагностики, який забезпечує точність до ±0,2°C за температурою та ±2% за вологістю.

Обидва сенсори передбачені для професійного обладнання, Sunrise для медичних пристроїв, а SHT40 в тому числі для промислових. Від дешевших споживчих датчиків їх відрізняє можливість показувати точні дані попри наявність в повітрі аерозолів, пари або утворення конденсату.

LifeQuality вимірює температуру, рівень вологості та концентрацію CO2 раз на хвилину. У майбутньому компанія планує додати в застосунок Ajax можливість переглянути не тільки поточні показання датчика, але і їхню історію. Остання має бути представлена у вигляді графіків, щоб користувачі могли побачити тенденцію зміни обраного показника за останню годину, день, тиждень, місяць чи рік. Система Ajax буде зберігати ці дані на хмарному сервері Ajax Cloud до 2 років.

LifeQuality – тестуємо перші кроки Ajax Systems до розумного дому

Пристрій також має вбудовану пам’ять, яка дає йому змогу зберігати результати вимірювання до 72 годин у разі втрати зв’язку з хабом або ретранслятором радіосигналу. Після відновлення зв’язку всі значення надсилаються до застосунків Ajax і синхронізуються з графіками показань. Окрім того, такий підхід дозволяє використовувати LifeQuality за межами приміщення та дії сигналу від хабу. Наприклад, виміряти рівень CO2, вологості та температури у дитини в класі чи взяти із собою у коворкінг, щоб перевірити наскільки добре працює в ньому вентиляція.

Відсутність перегляду історії вимірювань LifeQuality, яку Ajax Systems тільки планують додати, це не єдине чого мені не вистачало у їхньому застосунку. По-перше, він досі не дозволяє змінювати список доданих пристроїв, вони йдуть виключно в порядку їхнього приєднання до облікового запису користувача.

LifeQuality – тестуємо перші кроки Ajax Systems до розумного дому

По-друге, попри наявність світлового індикатора на самому датчику та сповіщень на смартфон, набагато зручніше було б мати в Android та iOS віджет, який би показував інформацію про рівень CO2, температуру та вологість у приміщенні. На жаль, цього також поки що немає, але сподіваюсь, що компанія додасть цю можливість. Принаймні в самому застосунку ця інформація є.

В іншому через застосунок Ajax доволі зручно керувати LifeQuality. Додаток дозволяє налаштувати комфортні значення для кожного показника, при зниженні чи перевищенні яких пристрій буде надсилати сповіщення.

LifeQuality – тестуємо перші кроки Ajax Systems до розумного дому

Самі сповіщення також налаштовуються, датчик може попереджати про коливання тільки одного показника, або всіх трьох.

Ще одне важливе налаштування в застосунку Ajax для LifeQuality – це чутливість сенсорів. Наприклад, якщо показник температури знизиться нижче комфортного рівня на 0,1 градуса Цельсія про це навряд потрібно отримувати сповіщення, але зниження на 1 градус вже може буде відчутним. Тож можна налаштувати допустимі коливання, які будуть ігноруватися застосунком та не показуватися у сповіщеннях.

LifeQuality – тестуємо перші кроки Ajax Systems до розумного дому

LED-індикація LifeQuality спрацьовує при дотику до корпусу пристрою, вона може відображати погіршення лише одного, або всіх показників. Для температури та вологості – це просто блимання зеленим (все в нормі) або жовтим (вихід за межі діапазону) кольором, а от для CO2 є одразу чотири типи індикації:

  • Зелений — значення в межах встановленого діапазону;
  • Жовтий — 1001-1399 ppm (високий рівень, викликає сонливість);
  • Червоний — 1400-1999 ppm (можливі несприятливі наслідки для здоров’я при тривалому впливі);
  • Фіолетовий — понад 2000 ppm (можливий підвищений ризик шкоди здоров’ю при тривалому впливі).

Загалом, індикація на корпусі LifeQuality є допоміжною, і на неї взагалі можна не звертати уваги, адже більше інформації є в застосунку на смартфоні плюс можна отримувати сповіщення.

Важливою частиною LifeQuality як потенційного пристрою розумного дому є підтримка сценаріїв для автоматизації, які можна налаштувати в застосунку Ajax. Для них потрібно мати додаткові пристрої від Ajax Systems, це можуть бути вбудовані вимикачі LightSwitch, реле для керування електроживленням та розумна розетка Socket.

LifeQuality – тестуємо перші кроки Ajax Systems до розумного дому

Звісно, вбудовані рішення дозволяють розкрити весь потенціал LifeQuality та автоматично керувати кліматом в домі чи офісі. Наприклад вмикати систему кондиціювання при перевищенні певного рівня температури, або теплу підлогу при її зниженні. Окрім того, можна забезпечити надходження свіжого повітря при перевищенні рівня CO2, активуючи електропривід вікон.

Все це потребує певної підготовки на етапі ремонту, тому простішим рішенням буде розумна розетка Socket, яка вставляється у звичайну розетку та є проміжним ланцюгом між нею та електричним приладом. Сценаріїв для такого рішення менше, особливо якщо мова йде про вбудовану техніку, проте запустити електричний котел чи обігрівач можна.

Загалом сценарії в застосунку Ajax для LifeQuality дозволяють обрати один із показників та додати певну дію, якщо він вище або нижче зазначеного параметра. Наприклад, можна налаштувати сценарій, що якщо температура у приміщенні менш як 17 градусів Цельсія, то розумна розетка Socket вмикає обігрівач. А якщо вище 20 градусів Цельсія, то, навпаки, вимикає. Те саме можна робити й з показником вологості та рівнем CO2.

Всі сценарії можуть спрацьовувати автоматично при зміні обраного показника, проте їх також можна активувати вручну, якщо використовувати розумну кнопку Button. Вона дозволяє запустити певний сценарій при короткому або довгому натисканні. Окрім того, Button може працювати як тривожна кнопка.

Як видно, LifeQuality тісно інтегрується в уже наявну екосистему пристроїв Ajax Systems, і це добре для користувачів, які вже мають вдома, в офісі або на підприємстві охоронні системи компанії. Проте з точки зори побудови системи розумного дому рішення не є універсальним. Індустрія з цього року активно переходитиме на новий стандарт Matter, який дозволяє пристроям розумного дому різних виробників працювати разом та обмінюватися інформацією. Це значно розширить вибір для споживачів, їм не треба буде задумуватися чи є пристрій сумісним з їхньою системою розумного дому.

В Ajax Systems поки не оголошували про підтримку Matter і навряд це є пріоритетом для компанії, яка випускає пристрої для охорони із власними захищеними протоколами передачі даних Jeweller та Wings. Тому таке рішення як LifeQuality поки не вписується в концепцію популярних систем, на кшталт Apple Home чи Google Home.

Проте перевагою для Ajax Systems є те, що її охоронні системи стали фактично стандартом для користувачів, які шукають сучасне, але ефективне рішення. І це дозволяє виробнику будувати на їх основі екосистему розумного дому, або принаймні автоматизації деяких домашніх завдань. Можливо це прозвучить занадто оптимістично, але по суті багато в кого вже є системи охорони Ajax і це дає виробнику певну фору.

LifeQuality – тестуємо перші кроки Ajax Systems до розумного дому

Ще більший потенціал для того ж LifeQuality я бачу в офісних приміщеннях та на виробництвах, де менший запит на розумні функції, але перевагою є точність вимірювань. Також заначу, що раніше я не надавав надто великої уваги рівня CO2 у приміщенні, це точно не те, про що постійно думаєш під час робочого для, але після використання LifeQuality зрозумів, наскільки це важливо. Особливо в зимовий період, коли не тягне дуже часто відкривати вікно, проте перевищення рівня CO2 дуже сильно впливає на продуктивність. Тож якщо колись у «Межі» буде офіс, треба обов’язково завести такий або подібний датчик.