Найпопулярніша портативна ігрова консоль сьогодні — це, беззаперечно, Nintendo Switch. Якщо ж потрібна переносна платформа для комп’ютерних ігор — доведеться почекати, поки Valve нарешті випустить свою Steam Deck. Проте можна й не чекати, якщо хочеться вже прямо зараз — GPD, гонконзька компанія з офісом у Шеньчжені, що спеціалізується на виробництві ігрових міні-ПК та Android-консолей, пропонує цікаве рішення: GPD WIN 3, портативну ігрову консоль, що працює на Windows 10.

 

Характеристики

Дисплей H-IPS панель, 5,5”, 1280×720, сенсорний
CPU Intel Gen11 Tiger Lake-U i7-1165G7
GPU Intel Gen12 Iris Xe Graphics
Оперативна пам’ять 16 ГБ LPDDR4x 4266
Сховище 1 ТБ M.2 SSD
Охолодження Активне, кулер та подвійна теплова трубка
TDP 15-20 Вт, 20-25 Вт, 25-28 Вт (налаштовується у BIOS)
Мережевий зв’язок Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0
Роз’єми Консоль: 1×USB4, 1×USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1×microSDXC, 1×3.5 мм комбінований. База: 1×USB 3.2 Gen 2 Type-C, 3×USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1×HDMI 2.0b, 1×RJ45
Мультимедія Вбудовані стереодинаміки та мікрофон
Акумулятор 45,62 Вт*г
Габарити, вага 198×92×27 мм, 560 г
Ціна $1183

 

Дизайн

GPD WIN 3 має звичний формфактор як для такого типу пристроїв: порівняно невеликий корпус, значну частину якого займає екран, та органи керування по боках від нього. У порівнянні з Nintendo Switch (разом з пристебнутими контролерами) GPD WIN 3 трохи вужчий та майже удвічі важчий (560 г проти 400-420 г, в залежності від моделі Switch). Корпус частково металевий, частково — пластиковий. Якщо ж порівнювати GPD WIN 3 із більш схожим на нього пристроєм — Steam Deck (669 г), він виявляється не такий вже й важкий і зовсім компактний — менше ніж 200 мм у ширину. Проте порівняно невеликі габарити призводять до одного суттєвого недоліку: діагональ екрана у GPD WIN 3 найменша серед усієї трійки консолей — 5,5”.

Однак у китайської консолі є й значна перевага над Steam Deck та Nintendo Switch — екран-слайдер, під яким розташована повноцінна QWERTY-клавіатура. Хоча називати її “повноцінною”, мабуть, не дуже коректно — так, на ній нанесені усі необхідні для роботи в Windows кнопки, за винятком хіба що додаткового цифрового блоку (який навіть у ноутбуках зустрічається не завжди) та F-клавіш, але насправді це звичайна сенсорна панель, поділена на “прямокутники” кнопок. Тож її перевага над віртуальною клавіатурою на сенсорному екрані виявляється переважним чином у розмірах, та ще у тім, що під час використання клавіатури вона не закриває собою зображення на екрані. У клавіш є біле підсвічування та слабка вібрація під час торкання.

GPD WIN 3: портативна ігрова консоль на Windows 10

По боках від дисплея розташовані аналогові стіки — вони невеличкі, але повноцінні, з прогумованою поверхнею. Під правим стіком — ігрові кнопки з традиційними для Xbox позначеннями ABXY, сканер відбитків пальців та кнопка з позначкою “X” — вона відкриває Xbox Game Bar.

Ліворуч від екрана розташовані цифровий D-Pad і кнопки Select/Start, на бічній грані — картридер microSD та перемикач режимів роботи стіків, традиційний ігровий чи емуляція миші. На нижній грані корпусу можна знайти дві додаткові кнопки (натискати на них можна вказівними або безіменними пальцями). Виробник їх описує як “допоміжні” кнопки на випадок, коли екран складений і в користувача немає доступу до клавіатури — за замовчуванням їм призначені функції Esc та Ctrl-Alt-Del.

На верхній грані можна знайти повнорозмірний роз’єм USB 3.2 Gen 2, комбінований мініджек 3,5 мм, регулювання гучності, кнопку увімкнення та отвір для вбудованого мікрофона. По боках, над стіками розташовані чотири тригери, два з яких — аналогові. На нижній грані по боках розташовані отвори динаміків, по центру — роз’єм USB4 (конектор USB-C).

Він використовується для підключення до бази, через яку консоль заряджається, а крім того отримує додатковий набір роз’ємів — ще 3 USB 3.2 Gen 2 Type-A, один USB 3.2 Gen 2 Type-C, відео вихід HDMI 2.0b та порт Ethernet.

 

Екран

У GPD WIN 3 використовується сенсорна H-IPS панель діагоналлю 5,5” та роздільною здатністю 1280х720 пікселів. Щільність пікселів становить 267 PPI, розмір точки 0,0951 мм — це менше ніж у сучасних смартфонів, проте цілком достатньо для того, аби зображення виглядало щільним і не розпадалося на окремі пікселі; роздивитися їх можна, лише якщо прискіпливо роздивлятися зображення впритул.

Яскравість дисплею регулюється в межах 10-430 кд/м², ШІМ не використовується на всьому діапазоні яскравості, тож мерехтіння екрану у GPD WIN 3 немає. Контрастність також дуже добра як на IPS-панель — 960:1. Колірне охоплення стандартне, досить точно відповідає простору sRGB, колірна температура істотно завищена, до ~9000K, це робить зображення “холодним”, з відчутним синім відтінком. Екран не дуже “швидкий”, тому в динамічних іграх зображення може трохи “розмиватись” під час різких рухів. Точність кольоровідтворення на диво дуже добра — середнє значення ΔE на рівні одиниці (значне відхилення одного кольору на діаграмі не відповідає дійсності та пояснюється особливостями роботи тестового колориметра).

 

Апаратна платформа

GPD WIN 3 доступний у двох конфігураціях: з процесором Intel Core i5-1135G7 та Core i7-1165G7 — до нас потрапив останній варіант. Це енергоефективний 4-ядерний 8-потоковий мобільний процесор для ультрабуків, що належить до сімейства Tiger Lake U (архітектура Willow Cove). Він був представлений восени 2020 р. Частота може становити від 2,8 до 4,7 ГГц за умови навантаження на одне ядро, до 4,1 ГГц — на всі ядра.

Також у цього процесора є вбудована графіка Intel Xe (96 обчислювальних ядер, що працюють на частотах 400-1300 МГц). Тепловий пакет процесора динамічний і може змінюватися в діапазоні від 12 до 28 Вт — причому виробник передбачив можливість його зміни власником пристрою за допомогою відповідного налаштування в BIOS.

Оперативна пам’ять (16 ГБ LPDDR4) розпаяна на платі, також у пристрої встановлений M.2 NVMe SSD-накопичувач виробництва BIWIN ємністю 1 ТБ. Зазначимо наявність бездротового модуля Intel AX200 з підтримкою Wi-Fi 6 (802.11ax) та Bluetooth 5.0 і гігабітного контролера Realtek для підключення до дротової мережі.

 

Продуктивність

З погляду платформи GPD WIN 3 — це досить потужний ультрабук із вбудованою графікою в “незвичному” формфакторі. Intel Core i7-1165G7 цілком достатньо для роботи у Windows, якщо раптом виникне така потреба.

Завдяки порівняно непоганій вбудованій графіці Intel Xe та невеликій роздільній здатності (720p) GPD WIN 3 непогано справляється з більшістю ігор за умови використання низьких налаштувань графіки (до того ж помітити різницю на екрані діагоналлю 5,5” між низькими та високими налаштуваннями не завжди легко). Ми протестували швидкодію консолі у декількох іграх, зокрема не в дуже старих та “легких” проєктах — і зазвичай отримували 40+ кадрів/с в середньому.

GPD WIN 3: портативна ігрова консоль на Windows 10

Як зазначалося вище, для процесора у GPD WIN 3 можна задавати різні значення теплового пакета — у BIOS є параметр Configurable TDP Boot Mode, для якого можна обрати один з трьох варіантів: Nominal, Up та Down.

GPD WIN 3: портативна ігрова консоль на Windows 10

Ми перевірили, як він впливає на продуктивність системи, за допомогою утиліти Cinebench R23 (значення частоти та температури CPU фіксувалося під час навантаження на всі ядра, режим роботи системи охолодження – Normal).

        Рейтинг Cinebench
Режим TDP Значення TDP, Вт Частота CPU, ГГц
Температура CPU, градуси
одне ядро всі ядра
Down 15 2,4 58 1385 3847
Nominal 20 2,9 70 1486 4612
Up 25 3,1 80 1486 5114

Крім повністю “синтетичного” Cinebench R23, ми вирішили також перевірити комплексну швидкодію у 3DMark та PCMark 10.

Down Nominal Up
3DMark (TimeSpy) 1575 1763 1781
PCMark 4813 4881 4976

Крім “звичайного” режиму роботи вентиляторів, у BIOS можна також обрати Quiet та Performance. Рівень шуму на відстані у пів метра від консолі для TDP=Nominal у режимі Normal становить 43-44 дБ, у Performance — 48 дБ. Зазначимо, що навіть у Normal за умови режиму TDP=Down рівень шуму суттєво знижується — роботу системи охолодження в цьому випадку було ледь чутно у кімнаті з закритими вікнами й відсутністю інших джерел шуму.

 

Автономність

GPD WIN 3 оснащений акумулятором ємністю 45,62 Вт⋅год. Його достатньо для тривалого перегляду відео — у відповідному тесті бенчмарка PCMark 10 пристрій протримався вісім з половиною годин. Але коли мова заходить про ігри, тут все значно гірше: в автономному режимі консоль здатна пропрацювати трохи більше за одну годину за умови яскравості екрану на рівні 180 кд/м², режиму TDP — Nominal та системи охолодження — Performance. Тож зарядний пристрій для ігрових сеансів краще тримати поруч.

До речі, режим TDP — Up у тому самому режимі охолодження майже не зменшив час автономної роботи консолі — різниця становила лише 3 хвилини. Проте після перемикання TDP на Down, а системи охолодження на Quiet автономність збільшилася суттєво — в такому режимі GPD WIN 3 пропрацювала в ігровому бенчмарку трохи більше ніж півтори години.

GPD WIN 3: портативна ігрова консоль на Windows 10

 

Особисті враження

Формфактор GPD WIN 3 мені нагадав мій перший Android-смартфон — Motorola Milestone. У консолі такий самий варіант екрана-слайдера (навіть відчуття від його розкриття дуже схожі) та клавіатура під ним — хіба що розміри консолі значно більші. А ось екран, попри досить пристойну діагональ, здається маленьким, особливо у Windows. На жаль, у системних налаштуваннях дисплею режим масштабування заблокований на 100% – ймовірно, для роздільної здатності 1280х720 його змінювати не дозволяється. Тому влучити пальцем у дрібні пункти меню чи ярлики на Робочому столі дуже непросто, а користуватися Windows Explorer краще за допомогою клавіш і стіків, ніж торкаючись сенсорного екрана. Steam краще використовувати у режимі Big Picture — він також не дуже зручний на такій діагоналі, але все ж значно кращий за традиційний десктопний інтерфейс. В іграх ситуація зовсім інша, зображення вже не здається дуже малим, а роздільної здатності 720p цілком достатньо для такої діагоналі.

Ергономічність органів керування загалом непогана, за винятком хіба що тригерів — натискати їх дуже незручно, кожен раз треба перехоплювати корпус консолі в долонях, щоби до них дотягнутися. Тому в автосимулятори та інші ігри, де тригери активно використовуються, на GPD WIN 3 грати хоча й можна, але не дуже комфортно. Якщо ж для керування грою потрібні лише аналогові стіки, цифровий D-Pad та чотири кнопки справа — комфорт майже такий, як і зі звичайним геймпадом (треба лише звикнути до менших розмірів усіх елементів). У динамічних іграх керування здавалося трохи інерційним, з відчутною затримкою введення — тож ця консоль точно не для мережевих шутерів. До речі, якщо грати на консолі не на ходу, а, наприклад, за столом, до неї за бажанням можна під’єднати по Bluetooth геймпад Xbox, саму консоль встановити на док-станцію — і отримати значно зручніше керування в іграх.

Вбудовані динаміки гучні та на диво не зовсім погані, як того очікуєш від таких розмірів — в іграх GPD WIN 3 звучить не набагато гірше за, скажімо, звичайні ультрабуки. У консолі є вібромотори, але вібрація слабка — роботу “моторчиків” скоріше чуєш, ніж відчуваєш. І останній момент, що стосується ергономічності — вага консолі. GPD WIN 3 досить важка, більше ніж пів кіло — тому грати, тримаючи консоль “у повітрі”, можна не дуже довго.

Ігри запускаються досить довго — помітно довше, ніж на звичайному ігровому ПК. Кілька ігор серед тестового набору попереджали про заслабку відеокарту, проте працювали без проблем — за винятком Forza Horizon 5, яка постійно “вилітала” у Windows. Проте це був єдиний такий випадок – GPD WIN 3, попри свої розміри, виявився досить потужним міні-ПК, на якому можна грати у більшість сучасних ігор (навіть Cyberpunk 2077 виглядав дуже пристойно).

Док-станція, що використовується для заряджання, має також додаткові роз’єми, зокрема HDMI-вихід та кілька повнорозмірних USB. Тож за бажанням консоль можна під’єднати до десктопного монітора, підключити до док-станції клавіатуру та мишу і використовувати GPD WIN 3 як “переносний ПК” — як зазначалося вище, з погляду швидкодії у Windows він нічим особливим не відрізняється від типового ультрабука.