Чимало ігрових лептопів важко назвати компактними. Громіздкі замінники десктопам часто мають чимало потужності, що відповідно впливає на їх портативність та загальну зручність використання. На щастя, це стосується не кожної ігрової моделі. Деякі з представників цієї категорії ноутбуків все ж розробляються з окремим акцентом на портативність. Й хоча їх зручність далека від такої в ультрабуків, з ними все одно можна більш-менш комфортно їздити у справах. В цьому матеріалі ми подивимося на оновлений GIGABYTE AORUS 15, або як його називає сам виробник — Super-portable Gaming Laptop. Ще й в топовій версії.

Характеристики GIGABYTE AORUS 15

Модель GIGABYTE AORUS 15 (BSF)
Дисплей IPS, 15,6”, роздільна здатність 2560×1440, співвідношення сторін 16:9, частота 165 Гц
Процесор Intel Core i7-13700H
Оперативна пам’ять 16 ГБ DDR5-4800
Сховище 1 ТБ
Графіка NVIDIA GeForce RTX4070, 8 ГБ
Порти HDMI 2.1, Mini DP 1.4, USB-A 3.2 Gen 1, 2×USB-A 3.2 Gen 2, Thunderbolt 4, RJ-45, USB-C 3.2 Gen 2, 3,5 мм комбінований роз’єм
Бездротові модулі Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.2
Камера 1080p
Аудіо Акустична система з 2 динаміків та мікрофон
Клавіатура Клавіші острівного типу з RGB-підсвічуванням
Акумулятор та зарядка 99 Вт·год, блок живлення 240 Вт
Розміри 360×272×20,9 мм
Вага 2,39 кг

Комплектація GIGABYTE AORUS 15

Ігрові ноутбуки є одними з найдорожчих, але комплектуватися можуть так само просто, як і базові лептопи — сам комп’ютер та блок живлення до нього. AORUS 15 дотримується простих стандартів, тому виробник не супроводжує модель якимись додатковими аксесуарами. Фанатам «подарункових наборів» розпаковувати такий лептоп буде нуднувато. (Хоча й на можливості системи це жодним чином не впливає.)

Огляд ігрового ноутбука GIGABYTE AORUS 15 (BSF)

В окремих випадках якісь аксесуари докупати взагалі не доведеться. Геймери частіше за все вже мають набір необхідних для ігор гаджетів (миші, гарнітури тощо), тому це не має бути проблемою. А з урахуванням відносно зручних габаритів, цілком можливо, що й рюкзак не доведеться оновлювати. Детальніше про це поговоримо вже в наступному розділі.

Дизайн та зручність використання

Надтонкі ігрові лептопи практично не зустрічаються, але окремим моделям вдалося зберегти певний баланс потужності та портативності. Розміри GIGABYTE AORUS 15 становлять 36×27,2×2,09 см при вазі у 2,39 кг. З такими габаритами лептоп помістився до мого рюкзака, який має відповідний відділ, розрахований на 15-дюймові лептопи. Щоправда, йому там тіснувато, порівняно зі звичайними робочими ноутбуками навіть більшої діагоналі дисплеїв, але дістатися до офісу чи подорожувати на більші дистанції все одно можна.

Ба більше, лептоп не виглядає громіздким. Так, він все одно більший за звичайні моделі, але рішення бренду залишити 15- та 17-дюймові геймерські ноутбуки, не переходячи на більші 16- та 18-дюймові, все ж помітно допомагає портативності. При цьому якість збирання та матеріали (метал та покриття з soft-touch) виробнику все ще добре вдаються.

І в дизайні також є чимало акцентів, які вказують на саме ігрове походження. Підсвічування є не лише у клавіатури, але й під дисплеєм. Чималі прорізи для охолодження також доповнюють діагональні лінії на корпусі та трекпаді. Ну і дзеркальний логотип також зберегли.

Традиційною рисою ігрових лептопів також є кількість та різноманіття інтерфейсів для підключення зовнішніх пристроїв, а тут деякі з них ще й зручно розташовані позаду. Так, за дисплеєм можна «приховати» порт для заряджання, Mini DP 1.4, HDMI 2.1, Thunderbolt 4 та RJ45. Разом з цим зліва є один USB-A 3.2 Gen 1 та комбінований роз’єм для гарнітури, а справа ще два USB-A 3.2 Gen 2 та один USB-С 3.2 Gen 2. Іншими словами — портів побільшало порівняно з попередньою моделлю.

Нижня панель не отримала якогось незвичного дизайну, але має чималі гумові ніжки, які забезпечують гарну підтримку. З ними можна бути впевненим, що лептоп залишиться на місці під час напружених ігрових моментів.

Все ж, GIGABYTE AORUS 15 не найменший лептоп серед 15-дюймових моделей, але, як для свого класу, він все ж має непогану портативність. До цього варто додати стриманий дизайн, який все одно не залишили без відповідних стилістичних позначок. Також хочеться окремо відзначити покриття топкейсу, яке не сильно збирає на собі відбитки рук та легко приводиться до ладу після ігор та роботи.

Дисплей GIGABYTE AORUS 15

Подивимося, чи довго протримається формат 15,6-дюймових ігрових моделей, але поки що можемо насолоджуватися його компанією. GIGABYTE AORUS 15 якраз має таку діагональ з варіантами Full HD- та QHD-панелей, співвідношенням сторін 16:9 та частотою оновлення від 144 до 360 Гц (в залежності від комплектації). Щоправда, цього разу дисплей трохи збільшив рамки, порівняно з попередньою моделлю, що для ігрової моделі не є критичним моментом.

Варто зазначити, що QHD-панелі мають лише варіант зі 165 Гц, а інші опції залишилися для меншої роздільної здатності. Тестова модель має найбільшу роздільну здатність для цієї лінійки. Певно, вистачило б й Full HD, але завжди приємно мати «декілька зайвих» пікселів на дисплеї. Але, знову ж, на 240 чи 360 Гц на дисплеї тоді не варто розраховувати.

Всі екрани в лінійці мають IPS-матриці (в нашому випадку LQ156T1JW05) з доволі непоганою передачею кольорів. В налаштуваннях можна змінити лише температуру. Серед опцій є варіант Native, на якому й варто зупинитися, адже саме він дає найбільш точне зображення. При цьому зміна температури потягне за собою деякі зміни в охопленні кольорів, гаммі тощо, що насправді не поліпшить зображення. Але Native — дійсно файна опція для роботи та відпочинку.

Максимального рівня підсвічування, ще й з урахуванням матового покриття матриці, буде достатньо для більшості випадків роботи у приміщенні — 305 кд/м². Що стало приємною несподіванкою, так це мінімальний рівень, який становить 0,9 кд/м². Чимало смартфонів демонструють 1,8-2, а тут лептоп з нижчим показником. Це стане незамінною особливістю для користувачів, які мають звичку працювати в темряві.

Безпека GIGABYTE AORUS 15

Не менш приємним моментом в користуванні стане й підтримка Windows Hello за допомогою інфрачервоних датчиків. За невідомих мені причин чимало ігрових лептопів не отримують такі, чи сканери відбитків пальців. Відділ AORUS не ігнорує функцію, розмістивши датчики поряд із вебкамерою над дисплеєм.

Огляд ігрового ноутбука GIGABYTE AORUS 15 (BSF)

Вони дозволяють швидко сканувати обличчя користувача та надати доступ до системи без введення паролів чи ПІН-коду. До того ж такі датчики легко працюють в різних умовах освітлення, що лише додає зручності у використанні. Серед іншого є окремі застосунки, які можуть підтримувати функцію, як-от менеджер паролів 1Password.

Маніпулятори та мультимедіа

На цей раз AORUS 15 отримав клавіатуру без NUM-блоку, що суб’єктивно зручніше, ніж минулого разу з повною розкладкою. Зручність «сліпого» набору тексту зберегли. При цьому клавіатура приємна як для звичайної роботи, так і для ігор. Єдине, до чого треба звикнути, це розміщення клавіш Home, PgUp, PgDn та End, які розташовані з правого краю та спочатку можуть потрапляти під руку замість Delete чи Enter. Також не завадило б трохи відділити навігаційний блок, але до його позиції також можна швидко звикнути.

Під клавіатурою традиційно розміщено трекпад. Його розміри становлять 120×76 мм. В цій моделі його додатково прикрасили діагональними лініями, які мінімально змінюють колір під різними кутами огляду. Акцент незвичний й виглядає прикольно. На роботу трекпада це не впливає — він чудово заміняє мишу для повсякденних завдань й добре розпізнає жести.

Потужності динаміків AORUS 15 не вистачить для того, щоб розкрити ваші улюблені музичні треки, на це також не впливають налаштування в застосунку DTS:X Ultra. Тому для таких задач краще використовувати навушники. А от для фільмів, відео на YouTube та спілкування під час відеодзвінків динаміки якраз підходять чудово.

Огляд ігрового ноутбука GIGABYTE AORUS 15 (BSF)

Зазвичай вебкамери навіть в топових лептопах спроможні лише на роздільну здатність HD й демонструють вельми посередню якість зображення. І тут AORUS 15 приємно здивував. Його камера підтримує Full HD, непогано підбирає баланс білого навіть в «теплому» домашньому освітленні.

Огляд ігрового ноутбука GIGABYTE AORUS 15 (BSF)

Поряд із камерою є пара мікрофонів. Не дивлячися на те, що в налаштуваннях можна знайти шумозаглушення, важко сказати, що воно здатне впоратися зі звуками оточення, клавіатури, системи охолодження тощо. Так, звук дещо покращується, але без додаткових програм не обійтися. Звісно, для власників ігрових гарнітур чи зовнішніх мікрофонів це буде непомітним. А от тим користувачам, які покладаються на вбудовані, доведеться шукати тихі місця для зумколів.

Продуктивність та ПЗ

Вся лінійка AORUS 15, як це часто буває, запропонує чимало конфігурацій. Окрім дисплеїв, користувач може обрати процесори (від Intel Core i5-12500H до i7-13700H) та відеокарти (від NVIDIA GeForce RTX4050 з 6 ГБ GDDR6 до RTX4070 з 8 ГБ). Також в усіх випадках є два слоти для DDR5-4800 з підтримкою до 64 ГБ та два слоти для накопичувачів NVMe PCIe Gen 4.0×4. Також всі моделі мають підтримку тридіапазонного Wi-Fi 6E 2×2 та Bluetooth 5.2.

Огляд ігрового ноутбука GIGABYTE AORUS 15 (BSF)

Тестова конфігурація GIGABYTE AORUS 15 (BSF) є топом серед доступних опцій: 14-ядерний Intel Core i7-13700H (6 потужних та 8 енергоощадних ядер, 24 МБ, до 5 ГГц, 45 Вт), NVIDIA GeForce RTX4070 (8 ГБ GDDR6, максимальна потужність до 140 Вт, частота — 2175 МГц), 16 ГБ ОЗП та терабайтний накопичувач. На сайті можна знайти цю модель з простішим процесором Core i5-13500H та іншими варіаціями матриць.

При цьому фірмова утиліта керуванням продуктивності GIGABYTE CONTROL CENTER запропонує вже звичні режими роботи для ігрових лептопів виробника. Окремо доступні режими Creator, Turbo, Gaming, Meeting та Power Saving/Silence Mode, а для роботи системи охолодження (WINDFORCE Infinity) передбачені Power, Eco, Normal, Turbo та Customize. Лептоп сам спроможний обирати режим в залежності від ситуації, але й не забороняє користувачу запустити потрібний мод власноруч.

Для початку ми спробували запустити звичний набір тестів. Всі вони, як й ігри, проводилися в режимі Turbo. І тут лептоп зміг приємно здивувати. В окремих випробуваннях, попри те, що перед нами не топові процесор та відеокарта, результати були близькими до на клас вищих чипів попереднього покоління. З урахуванням того, що тонші моделі зазвичай гірше справлялися з навантаженням, результати вийшли дуже непоганими й трохи перевершили очікування.

Традиційно, деякі тести ми повторили й без підключеного живлення. Звісно, навряд користувачі подібних систем планують грати на повну при відсутності розетки поблизу, але комфортно попрацювати чи переглянути фільм все одно іноді хочеться. І в такому випадку лептоп не має підвести, хоча продуктивність «без розетки» все ж значно менша.

  Мережа Батарея
3DMark (TimeSpy) 12 042 7 189
3DMark (CPU Profile, max threads) 8 895 4 888
CineBench R23 (single/multi core)
1 869/16 346 862/5 962
PCMark 10 10 122 5 396

А от повернувши живлення, можна перейти й до ігор. І тут настав другий приємний момент здивування, адже, в деяких бенчмарках лептоп не те щоб не відставав від потужніших комплектацій з попередніми чипами, але й зміг продемонструвати на декілька кадрів більше. Враховуючи, що це й дешевший лептоп, це не зможе не потішити покупця. Ба більше, високі налаштування графіки та повна роздільна здатність дисплея не стануть перепонами для вибагливих ігор, вже не кажучи про популярні змагальні дисципліни (на кшталт Counter Strike).

  • CS:GO — 270+ FPS
  • PUBG — 115 FPS
  • GTA V — 132 FPS
  • Shadow of the Tomb Rider — 92 FPS
  • Forza Horizon 5 — 132 FPS
  • Metro Exodus — 109 FPS
  • Cyberpunk 2077 — 59/94 FPS

Проте, використовуючи режими високої продуктивності треба бути готовим до гучної системи охолодження. Вона, до речі, зі своїми завданнями чудово дає ради: під час тесту стабільності температура майже не перевищувала 70°C, хоча із запущеною грою могла сягати 90°C. Але топкейс, хоча й був теплим, дискомфорту від зайвого нагріву не доставляв. При звичайній роботі в середині корпусу не було більше за 40-45°C, а вентилятори, хоча й могли вмикатися, сильно не розганялися та поводилися відносно тихо. Але для ігор все одно знадобляться навушники й приміщення, в якому гравець не буде заважати оточенню.

Огляд ігрового ноутбука GIGABYTE AORUS 15 (BSF)

Вентиляційні отвори є по боках та позаду топкейса. Поряд із ними все ще не варто тримати, скажімо, шоколад. Але й варто зауважити, що повітря тепле, а не гаряче, тож, наприклад, якщо залишити поряд мишу на декілька хвилин, вона не буде гарячою на момент повернення до неї. Іноді зустрічаються ігрові лептопи, які буквально розігрівають все навкруги, і новий AORUS в цьому моменті виявився трохи лояльнішим.

Також виробник не «домішує» у Windows 11 багато зайвого. З найважливішого тут залишається лише раніше згаданий GIGABYTE CONTROL CENTER для контролю режимів роботи, налаштувань підсвічування, фірмових оновлень тощо. В усьому іншому лептопу практично нічого іншого не потрібно.

Автономність GIGABYTE AORUS 15

Як і раніше, AORUS 15 має батарею ємністю 99 Вт•год в усіх варіантах комплектацій. І порівняно з попередньою моделлю автономність майже не змінилася. Тобто перегляд двогодинного фільму при комфортних налаштуваннях підсвічування екрана та гучності динаміків коштуватиме батареї приблизно 30% заряду, а в офісному режимі витрата становитиме 10-15% на годину роботи. Звісно, цей час суттєво скоротиться при навантаженні.

Скоріше за все блок живлення все одно доведеться мати під рукою, що актуально для переважної більшості ігрових лептопів. З цією моделлю постачається БЖ потужністю 240 Вт, а важить він 710 грамів. На повне заряджання батареї з ним знадобиться 2 години 15 хвилин.