Diablo Immortal: пекло, що завжди з тобою
Diablo Immortal викликала обурення гравців ще на анонсі, хоча і виглядало воно доволі дивно. Здавалося б, ну що поганого в тому, що Blizzard починає освоювати нові платформи? Ну так, це не була довгоочікувана Diablo 4, але питання у відповідь від розробників виглядало доречним — дійсно, у вас що, немає телефонів? Втім, фанати врешті-решт змусили портувати гру ще й на персональні комп'ютери, так що всі мають бути щасливі. Принаймні в теорії, на практиці зараз Diablo Immortal - гра з найменшим рейтингом на Metacritic. Але чи справедливо? Нумо розбиратися.
Гра | Diablo Immortal |
Жанр | action/RPG, MMO |
Платформи | iOS, Android, Windows |
Розробник | Blizzard Entertainment, NetEase |
Видавець | Blizzard Entertainment |
Посилання | Офіційний сайт |
Хронологічно Immortal знаходиться між другою і третьою частинами серії. Після того, як Тіраель розбив Світовий камінь у фіналі Lords of destruction, його уламки розлетілися по всьому Санктуарію, а пекельні легіони розпочали за ними полювання. З якою метою? Це нам і доведеться з'ясувати. На вибір гравцю доступний один із шести ігрових класів — варвар, чарівник, мисливець на демонів, монах, хрестоносець та некромант, а допомагати нищити нечисть буде ціла ватага давніх знайомих на чолі із незмінним Декардом Каїном.
Навіть не знаю, чи варто детально зупинятися на ігровому процесі, адже Diablo вона і на телефоні Diablo. Знищуємо полчища монстрів, збираємо лут, який допомагає знищувати сильніших монстрів і отримати ще більше лута. Повторювати до нескінченності. У кожного з ігрових класів свій набір навичок, проте активними можуть бути лише чотири з них. Ми звично рухаємося від локації до локації, відкриваючи портали, зачищаючи підземелля від монстрів, яких ми вже бачили в другій і третій частинах Diablo, періодично повертаємося у хаби, щоб розібрати мотлох і розпізнати невідомі предмети.
Звичайні монстри рідко коли бувають небезпечні, хоча і поводяться агресивніше, ніж в Diablo III, з босами складніше: деякі так взагалі вимагають вивчення тактики та можуть непогано потріпати вам нерви, особливо з огляду на перероблену систему зцілення та воскресіння. Відновлювати здоров'я можна сферами, що іноді випадають з монстрів, та звичними “пляшечками”, але з останніми нюанс — їх усього три, і вони мають час перезаряджання, підібрати чи купити нові не вийде. У випадку смерті персонажа можна або відродитися на контрольній точці (зазвичай це початок локації), або біля тіла, витративши на це заряд каменя воскресіння. Цих зарядів також три та перезаряджаються вони в міру вбивства монстрів. Згідно з описом, заряди воскресіння мають відновлюватись також у містах, але на цей момент це не так.
Оскільки Diablo Immortal - це майже MMORPG, вам повсюди будуть траплятися інші гравці, а також групові активності: звичайні, рейдові та PvP-підземелля і війна фракцій, непогано, до речі, аргументована. З однієї сторони, це чудово і відкриває можливості в ендгеймі, з іншої — під час прокачування на густонаселеному сервері із квестовими монстрами може бути проблема. Бігати колами та чекати на респавн мені іноді доводилося набагато більше, ніж хотілося б.
В інвентарі цього разу доводиться проводити менше часу, ніж раніше, адже гра автоматично підсвічує предмети, що краще за ті, що вже носить персонаж, а з часом стає доступним меню рекомендованих білдів, у якому можна побачити, які із потрібних речей ви вже зібрали та чого бракує, а також набір рекомендованих навичок на додачу. З — Зручність. Так само можна спростити собі життя, доручивши “автопілоту” доставити вашого персонажа до потрібної точки на мапі — поставили маркер або зробити активним квест зі списку і вперед.
Оскільки перед нами все ж таки мобільна гра з прицілом на сенсорне керування, розробники були вимушені внести деякі зміни у звичні механіки, найбільш очевидна з яких — відмова від мани, заклинання та інші навички тепер мають час перезаряджання. Трохи постраждали масштаби локацій: зони в Diablo Immortal компактніші, ніж в попередніх частинах, а камера наблизилася до персонажа. Останнє рішення зрозуміле при грі на телефоні, але вже на планшеті та ПК викликає невеликий дискомфорт, хотілося б бачити можливість керування камерою. Рятує тут хіба що те, що візуально гра має чудовий вигляд, місцями набагато кращий за третю частину.
Особисто у мене були певні сумніви стосовно того, чи вдасться поєднати звичний динамічний геймплей із сенсорним керуванням, але Blizzard впорались. Так, виходить не так точно, як із мишкою, але після близько трьох десятків годин гри на iPhone, iPad та комп'ютері я можу сказати, що на мобільних пристроях грати зручніше, причому саме з сенсорним керуванням, а не з геймпадом, хоча Diablo Immortal підтримує і його. До речі, оптимальною платформою для гри мені видається саме iPad, на телефоні картинка мілкувата, а на ПК, де гра поки що в беті, навпаки, інтерфейс надто громіздкий, взаємодія з меню очевидно заточена на тапи й свайпи, та ще й періодично проскакують баги, при яких навички то відмовляються активуватися, то навпаки, спрацьовують самостійно.
В цілому, здається, що Diablo Immortal вийшла такою, якою ми й хотіли її бачити, це повноцінна Diablo, яка завжди з вами, то чого ж так лютують користувачі Metacritic? Відповідь проста, Blizzard якимось дивом випустили практично ААА гру на телефонах, а потім майже вбили її мікротранзакціями. Причому тут потрібно зробити один важливий коментар — зараз багато хто називає Diablo Immortal “pay to win”, що не зовсім так, поки що у мене не було ні бажання, ні необхідності платити за будь-що, навіть за таку вже звичну річ, як battle pass. Весь контент у грі доступний безплатно, ви не можете купити меч, який ваншотиме монстрів, чи броню, що зробить вас невразливим, гра не обмежує вас у виборі активностей і не встановлює нестерпні ліміти на місце в інвентарі, що ми бачимо у деяких аналогів. Ні, грайте у своє задоволення, але є одне “але”.
Гра задовбе вас повідомленнями, що в магазині доступний “пакет для новачка +800% додаткової цінності” (що б це не значило), спеціальними пропозиціями та натяками на те, що екіпіровка вашого персонажа заслабка. Всі активності ретельно розкидані по десятках меню, пробираючись через які ви обов'язково наштовхнетесь на нагадування про те, що щось можна докупити. Ви пройшли підземелля і виконали щоденні квести? Чудово, рівень безплатного бойового пропуску підвищився, ось ваша нагорода, а ось тут можна купити нормальний бойовий пропуск. До речі, ось вам левел-гейт, поки що у вас не буде сюжетних завдань, і в нових локаціях монстри занадто сильні, підіть поробіть дейліки, ну або купіть бойовий пропуск, з ним нові рівні отримати простіше. О, ви вдягнули якусь річ із рекомендованого білда? За це треба винагородити, пройдіть в окреме меню, де ви заодно побачите, що одягнуті як чмо, ідіть купіть каменів.
Ого, так це ж новий рівень парагона, нагороди за це ми видаємо безпосередньо в магазині, подивіться на спеціальні пропозиції, потім перейдіть в сервіси, на сторінку покупки бойового пропуску (вона між косметикою та ігровою валютою), і перемикніться на окрему вкладку, де ви побачите, що можна заплатити ще 24 долари та отримати додаткові винагороди у вигляді ресурсів для покращення екіпіровки та легендарних гербів, які дозволять підвищити шанси на отримання легендарних каменів у лутбокс-підземеллі. Так, у нас є лутбокс-підземелля, в якому ви маєте вбити боса і лише потім дізнатися, чи випаде щось корисне зі скрині, а використання предметів, доступних за реальні гроші, трошки підвищує шанс отримати тут гарний лут.
До речі, легендарні камені можуть не тільки покращувати характеристики персонажа, а й буквально змінювати скілли. Хочете, щоб чорна діра не тільки притягувала монстрів, а ще й рухалася вперед? Шукайте потрібний камінь. А ми вже казали, що камені, як і екіпіровку, треба покращувати? Звісно, для цього потрібні ще камені та різні інгредієнти, гайда фармити лутбокси. Так, легендарні герби іноді видають безплатно, а ще один можна купити раз на місяць за внутрішньоігрову валюту, так, камені також можна створювати із рун у ювеліра, але це займе дууууже багато часу, зважаючи на те, скільки легендарних каменів вам потрібно зібрати, щоб зробити свого персонажа максимально ефективним.
І от тут ми приходимо до головного питання. Якщо ви оверачівер, який прагне видавати на боссах найбільші цифри із фізично можливих, в Diablo Immortal вам буде дуже боляче і дорого, тому що навіть тисячі доларів, вкладені в легендарні герби, не гарантують отримання бажаного лута, перевірено хлопцями з Reddit. Якщо ж ви збираєтеся витратити на гру до сотні годин власного часу, щоб отримати нову порцію історії та гарненько відлупцювати кілька тисяч демонів в очікуванні виходу Diablo IV, то Immortal вам це з легкістю забезпечить: попри жахливу монетизацію, це одна із найкращих мобільних ігор, яку на сьогодні лише на мобільних пристроях завантажило понад 8 мільйонів гравців.