Вміст
Перший комп’ютер з процесором ARM я побачив у жовтні 2012 року в Нью-Йорку під час презентації Windows 8, на якій тодішній керівник підрозділу розробки операційної системи та девайсів Microsoft Стівен Сінофські презентував своє бачення ПК майбутнього. За його планом ARM-моделі, першою з яких став планшет Surface RT, мали існувати паралельно з традиційними x86 системами, а розробники мали б поступово портувати свої програми на нову платформу. Звісно, нічого з цього не сталося.
Розробники не бачили сенсу переписувати софт під один пристрій, відповідно його продажі провалилися. Так почався довгий шлях Microsoft до архітектури ARM, який тривав 13 років. Весь цей час компанія насправді з різною інтенсивністю експериментувала з пристроями на ARM, в тому числі випускаючи їх на процесорах з власним дизайном, але справжній тектонічний зсув стався тільки цього року разом з виходом перших ноутбуків на процесорах Snapdragon X Elite та X Plus. Це стало можливим, по-перше, через значне зростання потужності та енергоефективності ARM-процесорів, а по-друге, завдяки розвитку самої операційної системи Windows, що додала емулятор Prism, здатний запускати на новій платформі майже будь-які програми.
Проте, чи може ця хвиля апаратного та програмного забезпечення назавжди змінити те, як ми користуємося ноутбуками на Windows? Відповідь на це питання потребуватиме часу, але вже зараз можна зрозуміти чи зможуть ARM-процесори потіснити традиційну платформу x86. До мене якраз потрапив Vivobook S 15 – перший ноутбук ASUS з процесором Snapdragon X Elite. Тож на прикладі цієї моделі я розкажу, наскільки життєздатною є Windows на ARM та які переваги можуть бути в такої системи.
Технічні характеристики ASUS Vivobook S 15
Модель | ASUS Vivobook S 15 S5507QA |
Дисплей | OLED, 15,6”, 2880 x 1620 точок, співвідношення сторін 16:9, частота оновлення 120 Гц |
Процесор | Snapdragon X Elite X1E-78-100 |
Оперативна пам’ять | 32 ГБ LPDDR5X |
Сховище | 1 ТБ M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
Графіка | Adreno X1-85 |
Порти | Два USB 3.2 Gen 1 Type-A, HDMI 2.1 (TMDS), два USB4, слот microSD, 3,5 мм аудіороз’ємом |
Бездротові модулі | Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 |
Камера | Full HD, підтримка Windows Hello, захисна шторка |
Аудіо | Вбудовані стереодинаміки та мікрофон |
Клавіатура | Клавіші острівного типу з однозонним RGB-підсвічуванням |
Акумулятор та зарядка | 70 Вт·год, блок живлення 90 Вт |
Розміри | 352,6 x 226,9 x 14,7~15,9 мм |
Вага | 1,47 кг |
Рекомендована ціна | 67 999 грн |
Комплектація
Враховуючи, що Vivobook S 15 – це все ж далеко не бюджетна модель, компанія ASUS постачає ноутбук з трохи ширшою за стандартну комплектацією. Тому в коробці разом із ноутбуком і блоком живлення на 90 Вт йде доволі зручний рюкзак.
Дизайн, порти та зручність використання
На відміну від преміальної лінійки Zenbook, моделі Vivobook – це в основному рішення з мінімалістичним дизайном, який підкреслює їхню практичність. В цьому плані новинка повністю вписується в концепцію Vivobook, у S 15 хоча й повністю металевий корпус, але без якихось яскравих елементів чи візерунків. Кришка дисплейного блока повністю матова з ледь помітним написом ASUS Vivobook.
Ноутбук має класичну конструкцію з дисплеєм, що кріпиться до основи з клавіатурою двома компактними шарнірами. В ASUS заявляють, що їм вдалося зменшити глибину шарнірів на 54%, а ширину на 3,4% порівняно з аналогічними 15,6-дюймовими моделями. При цьому дисплейний блок розкривається на 180 градусів і добре фіксується у будь-якому положенні. До того ж Vivobook S 15 легко відкривати однією рукою.
Цікаво, що попри перехід майже всіх ноутбуків ASUS на формат екранів 16:10, S 15 отримав співвідношення сторін 16:9. Воно краще підходить для перегляду відео, але гірше для документів та вебсторінок.
Попри 15,6-дюймову діагональ, ноутбук вийшов дуже компактним та легким. Його розміри складають 352,6 x 226,9 x 14,7~15,9 мм, а вага – всього 1,47 кг. Завдяки цьому Vivobook S 15 зручно користуватися у дорозі чи брати із собою на зустрічі.
Набір портів в ноутбуці представлений двома USB 3.2 Gen 1 Type-A на правій грані, а також HDMI 2.1 (TMDS), двома USB4, слотом microSD та 3,5 мм аудіороз’ємом на лівій. Цього цілком достатньо для підключення потрібної периферії.
В ноутбуці використовується клавіатура острівного типу з ходом клавіш 1,7 мм та відстанню між центром однієї кнопки до іншої 19,05 мм, що забезпечує високий рівень комфорту під час набору тексту. Це справді дуже зручна клавіатура, яка дуже схожа на ту, що використовується в дорожчій ігровій моделі Zephyrus G16. Тут навіть є RGB-підсвічування. Втім, якраз до клавіатури в мене є декілька претензій. Перша більше суб’єктивна та пов’язана з використанням у Vivobook S 15 окремого цифрового блока. Розумію його користь для тих, хто активно працює з великою кількістю цифр, проте для всіх інших це означає зміщену вліво клавіатуру та тачпад, до чого потрібно буде звикати.
Друга претензія стосується підсвічування клавіатури, яке доволі погано видно на клавішах сірого кольору при недостатньому освітленні, але ще не в повній темряві. Не завжди допомагає навіть наявність RGB-підсвічування та можливість міняти кольори.
Парадоксально, але в деяких умовах вимкнення підсвітки навпаки покращує читання символів на клавіатурі.
Звісно, це буде мінусом тільки в тому випадку, якщо для більш впевненого друку вам потрібно періодично дивитися на клавіатуру.
ASUS Vivobook S 15 отримав доволі великий тачпад, він точно визначає позицію пальців та може повністю замінити мишу. Окрім того, його сенсорна панель підтримує не тільки стандартні жести Windows 11, але й такі додаткові як: регулювання гучності, яскравості дисплея, перемотування медіа вперед чи назад, а також запуск утиліти ASUS ScreenXpert, яка допомагає керувати вікнами та швидко вимикати або вмикати камеру та мікрофон.
Я особисто не знайшов для себе сценаріїв використання жестів тачпада, часто змінити гучність та яскравість екрана набагато швидше звичними клавішами.
Безпека
В ноутбуці використовується система розпізнавання обличчя на основі інфрачервоної камери, яка дозволяє швидко зайти в систему через Windows Hello. При цьому камера також здатна відстежувати, чи знаходиться користувач перед екраном, чи відійшов від нього. Відповідно Vivobook S 15 блокується, як тільки ви від нього відходите, і розблоковується, коли сідаєте та продовжуєте працювати. Працює це справді дуже добре, розблокування відбувається майже миттєво.
Для тих, хто переживає щодо приватності, також є можливість закрити блок камер ноутбука спеціальною механічною шторкою, але в такому випадку розпізнавання обличчя та швидкий логін в систему працювати не будуть, доведеться вводити пароль.
Дисплей
Vivobook S 15 отримав 15,6-дюймовий OLED дисплей з роздільною здатністю 2880х1620 точок, співвідношенням сторін 16:9, частотою оновлення 120 Гц, часом відгуку 0,2 мс, здатністю відтворювати 100% колірного профілю DCI-P3 та піковою яскравістю 600 ніт.
Як за характеристиками, так і реальними враженнями від використання – це топовий екран з чудовою колірною передачею, який підійде як для повсякденного використання, так і для редагування фото та відео. Окремо варто відзначити доволі високу, як для ноутбуків, яскравість. Але варто зважати, що ноутбук має глянцеве покриття екрана, тож для роботи на вулиці доведеться пошукати кут з меншою кількістю відблисків. На щастя, це легше зробити завдяки тому, що кришка дисплейного блока розкривається на 180 градусів.
Платформа та швидкодія
Vivobook S 15 – це перший ноутбук компанії ASUS на архітектурі ARM, при чому з використанням флагманської платформи Qualcomm з процесором Snapdragon X Elite X1E-78-100, що має 12 ядер Oryon та працює на частоті 3,4 ГГц. Для обробки графіки використовується вбудований прискорювач Adreno X1-85, а для завдань штучного інтелекту окремий чип Hexagon. Ноутбук також оснащено 32 ГБ оперативної пам’яті LPDDR5X 8448 МГц та швидким SSD накопичувачем на 1 ТБ.
На жаль, більшість традиційних тестів для Windows поки що не розпізнають нову платформу, тому порівнювати напряму швидкість різних архітектур доволі складно. Втім, тест Geekbench 6 показує, що X Elite X1E-78-100 у багатоядерному режимі має продуктивність на рівні процесора Apple M3, AMD Ryzen 9 8945HS та Intel Core Ultra 9 185H. Тобто мова йде про дуже швидку систему, навіть попри відносно тонкий корпус. Інтерфейс та програми працюють дуже швидко, відчувається хороший запас потужності.
Але варто зазначити, що навіть попри використання активної системи охолодження з двома вентиляторами та процесор має максимальний TDP на рівні 45 Вт, при відключенні від блока живлення система все одно втрачає певну продуктивність. Навіть в режимі максимального для системи налаштування швидкості Geekbench 6 показує падіння з 2259 до 1255 балів в однопотокових та з 11511 до 8599 балів в багатопотокових задачах.
В тесті на швидкість рендерингу Cinebench 2024 ноутбук без підключеної зарядки набрав 524 бали в багатопотоковому режимі та 54 бали в однопотоковому.
Для порівняння, при роботі від акумулятора продуктивність збільшилася майже у два рази.
Це зроблено для того, щоб ноутбук довше працював від акумулятора, і більшість користувачів насправді не помітять просідання, проте це може бути важливим для тих, хто планує працювати над складнішими задачами в мобільному режимі, наприклад, монтувати відео.
Графічний прискорювач Adreno X1-85, якщо порівнювати в тому ж Geekbench 6 в OpenCL, швидший за вже доволі застарілу вбудовану графіку Iris Xe, але відстає від Intel Arc і, звісно, не дотягує до навіть таких дискретних рішень як GeForce GTX 1050 Ti.
Втім, грати на ноутбуці в ігри цілком реально, проте не на максимальних налаштуваннях графіки, і не в дуже вибагливі. Для прикладу, Baldur’s Gate 3 не запускається навіть з мінімальними налаштуваннями. Також варто зважати, що при запуску не нативних для ARM програм, а це по суті всі ігри, емулятор «з’їдає» приблизно 20% продуктивності.
Я загалом отримав хороший досвід гри у «Відьмака 3» в Full HD та мінімальними налаштуваннями графіки, а також в «Цивілізацію 5» при нативній роздільній здатності 3К та середніми налаштуваннями. При чому грати в «цивілку» було цілком комфортно навіть без підключення блока живлення, легко уявляю, що міг би провести декілька годин за цією грою у потязі.
Інші можливості платформи ASUS Vivobook S 15 пропонують найновіші бездротові стандарти: Wi-Fi 7 для підключення до інтернету та Bluetooth 5.4 для навушників та периферії.
Нагрів та стабільність роботи
Стандартні тести для навантаження системи, такі як AIDA64, на жаль, поки що так само не адаптовані під архітектуру ARM, тому з ними не виходить провести стрес-тест. Втім, з огляду на те, що під час використання ноутбука я чув роботу системи охолодження тільки два рази, під час оновлення BIOS та коли запускав тест Cinebench 2024, перегрів та тротлінг цій моделі не загрожує. Навіть під високим навантаженням під час рендерингу, корпус ноутбука залишається ледве теплим. За бажання, в ASUS могли б зменшити TDP процесора та обійтися повністю пасивною системою охолодження, але практика показує, що наявність кулерів, які майже завжди вимкнені, але активуються під час справді високого навантаження та допомагають тримати високий рівень продуктивності – це хороша ідея.
Правильність такого підходу також підкреслюється стрес-тестом в 3Dmark, в якому ноутбук демонструє стабільність на рівні 97,8%, що є хорошим результатом.
Windows та ARM
Через минулі невдачі зі спробами Microsoft використовувати архітектуру ARM з Windows сама ця концепція має доволі погану славу. Проте сучасні інструменти для розробників, потужніше «залізо» та доступність емулятора Prism, роблять досвід користувача Windows 11 на ARM в цілому позитивним. Якщо вам потрібен ноутбук саме для офісної роботи, то тут взагалі ніяких проблем. Такі програми як Chrome, Firefox, Outlook, Microsoft 365, Teams, Zoom, Spotify, OneNote, Notion, Telegram, Slack або вже переведені на ARM, або працюють через емулятор без жодних проблем. Те саме можна сказати про Adobe Photoshop та Lightroom, DaVinci Resolve, GIMP та Canva.
Фактично використання сучасного ноутбука Winodws 11 на ARM мало відрізняється від використання цієї ж операційної системи на платформі x86. Втім, як завжди, диявол криється в деталях, якщо вам потрібен якийсь конкретний софт, то іншого способу дізнатися чи 100% він буде працювати коректно, окрім як встановити та перевірити, не існує. Це певною мірою лотерея, і вона якраз гарно помітна на іграх. Steam встановлюється та запускається на ARM без проблем, але деякі ігри, навіть не дуже вибагливі, можуть не запускатися. І це можна перевірити тільки вручну.
Проте в усьому цьому радує, що вже справді багато популярних програм портовано саме на ARM, і вони можуть отримати від нової платформи на Windows 11 максимум продуктивності.
ASUS Vivobook S 15 також позиціюється як ноутбук Copilot+ PC, на його клавіатурі навіть є окрема клавіша для запуску чат-бота Copilot, в Paint є помічник Cocreator, який «домальовує» ваші ескізи, але Microsoft так досі й не випустила функцію Recall, яка мала зберігати знімки екрана і дозволяти користувачу швидко знаходити документи, зображення, вебсайти та інше. Схоже, що через критику щодо приватності, ця можливість може й зовсім не з’явитися.
Таким чином, попри наявність в ноутбуках Copilot+ PC потужних співпроцесорів, які якраз відповідають за пришвидшення завдань штучного інтелекту, поки що інтеграція ШІ в саму Windows 11 залишається на рівні, коли її дуже легко не помітити.
Я лише заради цікавості декілька разів використовував кнопку Copilot, і якщо чесно, то краще б Microsoft дозволили призначати на її запуск інші програми, наприклад відкривати ChatGPT чи Gemini від Google. Розумію бажання прив’язати користувачів саме до своїх сервісів, але таке обмеження так чи інакше буде викликати негатив з боку користувачів.
Ще одна програма з ШІ, яка йде в комплекті з Vivobook S 15, розроблена самою компанією ASUS, вона називається StoryCube та дозволяє імпортувати фотографії та відео як з самого ноутбука, так і зі сторонніх хмарних сервісів, як Google Photo чи Apple iCloud. Далі їх можна просто зберігати локально, редагувати завдяки інструментам з ШІ та створювати анімовані історії. Це загалом корисний софт, який дозволяє зібрати свою медіатеку з різних джерел, тим більше, що він повністю безплатний. Так що тут подяка компанії ASUS, сподіваюсь, так буде й надалі.
Аудіо та вебкамера
Ноутбук отримав систему з двох динаміків, які розташовані на нижній частині основи з клавіатурою, трохи ближче до користувача. Вони доволі голосні, їх вистачає, щоб дивитися відео, але тут не треба шукати ні хорошого об’ємного звучання, ні басу.
Мій особистий фаворит в цьому плані – це все ще новий Zephyrus G16. Ось там справді хороший звук.
FullHD вебкамера доволі стандартна, її вистачає для відеодзвінків. До речі, Windows 11 пропонує цілий набір студійних ефектів з розмиттям фону та фільтрами, які добре працюють на ARM і взагалі не навантажують систему.
Автономність
Vivobook S 15 отримав акумулятор на 70 Вт·год, якого за даними виробника має вистачити на 18 годин, але це при відтворенні відео з вимкненим Wi-Fi, що може бути хіба що актуальним для тих, хто летить авіарейсом із Сінгапуру до Нью-Йорка.
В тесті PCMark, який імітує роботу з офісними програмами Microsoft 365, при яскравості 200 ніт ноутбук протримався понад 15 годин. В реальному використанні в мене також жодного разу не вийшло розрядити його протягом робочого дня. Тож автономність Vivobook S 15 знаходиться на дуже хорошому рівні.
При цьому заряджається ноутбук також відносно швидко, від комплектного блоку живлення на 90 Вт йому потрібно 49 хвилин, щоб зарядитися від 0 до 60%.
Завантаження коментарів …