Гарне підключення до Мережі відіграє чималу роль у досвіді користування будь-яким компʼютером, смартфоном та іншими гаджетами. У звичайних домашніх умовах одними з перших, для кого якість зʼєднання буде відігравати ключову роль, будуть геймери. Тим користувачам, в яких є можливість дротового підключення компʼютера, це питання не так відчутно, а ось власникам лептопів потужний роутер зможе суттєво спростити життя. І в сьогоднішньому огляді ми поглянемо, як з цим завданням впорається ASUS RT-AX86U Pro.

Комплектація ASUS RT-AX86U Pro

Ігровий роутер RT-AX86U Pro комплектується так само як більшість звичайних моделей. З пристроєм є лише блок живлення, три антени та Ethernet-кабель. Щоправда, в глобальному сенсі для роботи такого гаджета більше нічого не потрібно, а з урахуванням його дизайну, додаткові кріплення чи щось інше не передбачено.

Огляд ігрового роутера ASUS RT-AX86U Pro

Але варто зауважити, що навіть при наявності у маршрутизатора швидкого 2,5-гігабітного порту, комплектний кабель не забезпечить потрібної швидкості. В коробку поклали такий категорії 5e, який спроможний забезпечили лише до 1 Гбіт/с. Тож якщо в планах є швидше дротове підключення, то потрібно додатково придбати кабель щонайменше категорії 6a.

Дизайн та зручність використання

Раніше роутери зрідка могли потішити незвичним дизайном, залишаючись темними прямокутними «коробочками» з декількома мерехтливими діодами в далекому кутку квартири. Поява Mesh-систем та окремих ігрових моделей урізноманітнили ситуацію. ASUS RT-AX86U Pro як раз є представником геймерських пристроїв й має відповідну зовнішність.

Огляд ігрового роутера ASUS RT-AX86U Pro

В глобальному сенсі, звісно, RT-AX86U Pro все ж залишається більш-менш звичним роутером з вертикальною установкою та статичною підставкою на корпусі. Але свої особливості він все одно має. Для початку в нього доволі великий розмір — 242×100×164/325 мм (без та з антенами) з вагою у 815 грамів. Скоріше за все при оновленні старого роутера такою моделлю, місця для неї знадобиться помітно більше. Додатково таке враження підсилює вертикальне встановлення.

Огляд ігрового роутера ASUS RT-AX86U Pro

Три чималенькі антени лише додають зовнішньому вигляду масивності, заразом підтримуючи загальний ігровий концепт пристрою. В коробці вони розміщуються окремо від корпусу, хоча частіше вони зафіксовані на ньому, тому процес анпакінгу та встановлення нового роутера доповнено одним додатковим кроком.

Огляд ігрового роутера ASUS RT-AX86U Pro

RT-AX86U Pro не є першою моделлю в лінійці. Раніше компанія випустила RT-AX86U та RT-AX86S. Всі ці моделі виглядають однаково: чорний корпус, кожна сторона якого розділена на декілька граней, серед яких лише одна (нижня на фронтальній панелі) виділена червоним. Також на роутері є чимало прорізів для охолодження. І доповнено все це десятьма статусними діодами білого кольору. Вони можуть освітлювати темне приміщення, але й можливість їх відключення є.

Для цього справа на корпусі є окрема кнопка, але в адміністративній панелі чи мобільному застосунку їх також можна відключити. З протилежного боку на роутері розташована кнопка активації режиму WPS, а всі порти традиційно знаходяться на задній частині. Серед них можна побачити: порт живлення, два USB (3.0 та 2.0), 2,5-гігабітний Ethernet-порт, WAN та чотири LAN (перший з яких виділено спеціально для основного компʼютера як Gaming port). Поряд з портом живлення також є тумблер ввімкнення та утоплена кнопка Reset.

Загалом цей дизайн не новий та, як зазначалося раніше, повністю повторює попередню модель. Для роутерів зовнішність не відіграє настільки важливу роль, як, скажімо, для смартфонів, які користувачі оновлюють частіше й модель використання таких пристроїв зовсім інша. У будь-якому випадку, ASUS RT-AX86U Pro виглядає відповідно своєму призначенню й скоріше за все непогано доповнить робоче місце гравця. Й хоча у виробника є зовні цікавіші моделі, ця все одно жодним чином не розчаровує.

Функціональність ASUS RT-AX86U Pro

Як у випадку з ігровими ноутбуками, роутери цієї категорії також пропонують користувачам чималу продуктивність й деякі додаткові можливості, яких може не бути у звичайних моделей. Але почнемо з притаманних рис для саме RT-AX86U Pro: від простішого RT-AX86S модель з індексом Pro отримала USB 3.2 та 2.0, а не два USB 3.2, як в RT-AX86U; 2,5-гігабітний порт, якого немає у RT-AX86S, тут теж залишається на місці; RT-AX86U Pro має такий самий чотириядерний процесор, як в RT-AX86U, але з частотою 2 ГГц, а не 1,8 (а в RT-AX86S ще й на два ядра менше).

Огляд ігрового роутера ASUS RT-AX86U Pro

Як і з попередніми моделями, ASUS RT-AX86U Pro залишається зі стандартом Wi-Fi 6 (802.11ax) AX5700 і запропонує до 861 Мбіт/с в діапазоні 2,4 ГГц (3×3), та до 4804 Мбіт/c у 5 ГГц (4×4). Звісно, є підтримка технологій MU-MIMO, OFDMA, Beamforming, модуляції 1024-QAM та каналу 160 МГц. Разом з цим пристрій оснащено трьома зовнішніми та однією вмонтованою антеною.

Огляд ігрового роутера ASUS RT-AX86U Pro

Ще одним приємним моментом є підтримка агрегації портів для підключення двох гігабітних каналів, що дозволить отримати швидкість до 2 Гбіт/с й відповідно під’єднати компʼютер до 2,5-гігабітного порту. Для ігор, звісно, це вже буде не настільки принциповим моментом, але для відправлення чи завантаження великих файлів стане дуже класним бонусом. Окремо роутер має й «ігровий» LAN-порт, якому роутер також може надавати перевагу в мережі.

Огляд ігрового роутера ASUS RT-AX86U Pro

Отримати пріоритет в локальній мережі також можна й для бездротових пристроїв. Для мобільних пристроїв є тригер у мобільному застосунку, а для лептопів чи консолей можна задати статус через адміністративну панель. Разом з цим у відповідній вкладці можна налаштувати профілі Open NAT для окремих ігор (CS:GO, Battlefield V, PUBG, Dota 2 тощо). Кілька стандартних режимів роботи QoS це не скасовує.

Для контролю підключених пристроїв залишилися стандартні функції батьківського контролю та аналізу трафіку. А для забезпечення базової безпеки ASUS продовжує співпрацю з Trend Micro.

Щодо роботи мережі, тут виробник залишив все знайомим. Є підтримка роботи мережі з окремими діапазонами, так і Smart Connect, який сам розподілятиме пристрої в залежності від їх потреб та можливостей. Для кожного діапазону можна створити й по три гостьові мережі з відповідними правилами та часовими обмеженнями. За можливості (або необхідності) можна підʼєднати інші роутери з підтримкою AiMesh та розширити локальну мережу, ще й з підтримкою Ethernet Backhaul. 

Чому виробник спростив один з USB-портів до USB 2.0 — окреме питання. Але без засудження, адже не так багато користувачів в принципі ними користуються. А от ті люди, які знайдуть для них використання, традиційно зможуть під’єднати принтер, 3G/4G-модем, накопичувач для резервних копій чи з менеджером завантажень тощо. Ба більше, з AiCloud 2.0 можна мати власне хмарне сховище чи SAMBA-сервер.

Віддалене керування також можна налаштувати із застосунком. Голосові асистенти від Google чи Amazon теж зможуть допомогти з деякими функціями. Ще в адміністративній панелі можна знайти звичні функції мережевого екрана з різними фільтрами, стандартний набір адміністративних можливостей (автоматичні оновлення та перезавантаження, зберігання налаштувань, системні логи тощо), VPN (PPTP, OpenVPN, IPSec, WireGuard, VPN Fusion та віддалене швидке підключення зі смартфона через застосунок Instant Guard для iOS та Android).

Враховуючи послідовність виробника, ті користувачі, які замінюють роутери саме від ASUS, як видно зі скриншотів вище, в адміністративній панелі не розгубляться (хіба що, звісно, побачать там чимало нових налаштувань). Теж саме стосується й мобільних застосунків. І, до речі, при першому увімкненні в обох випадках роутер так само проведе користувача через швидке та зручне меню налаштувань та створення мережі, що також вже декілька років є практично в усіх нових моделях. Все це працює швидко і, як на мене, доволі зручно навіть для тих, хто не звик самостійно обслуговувати свою мережу, але має достатньо бажання розібратися в цьому.

ASUS RT-AX86U Pro в роботі

Ну і до найцікавішого — тестів можливостей. На папері вони не мали суттєво змінитися у порівнянні з RT-AX86U, але за останні роки чимало навчилися й клієнти, де вже важко знайти пристойний смартфон без підтримки хоча б Wi-Fi 6, не кажучи вже про ігрові та бізнес-лептопи. І забігаючи наперед залишається додати, що «тестової» двокімнатної квартири замало для такого роутера.

Огляд ігрового роутера ASUS RT-AX86U Pro

Для тестів використовувалися два лептопи: ROG Zephyrus M16 (GU604V) та ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED (UX8402), кожен з який підтримує новіший Wi-Fi 6E. На цей час локальна мережа була розділена між діапазонами, а по дротовому підключенню можна було побачити 831 Мбіт/с для завантаження, та 906 Мбіт/с швидкість передачі. В діапазоні 2,4 ГГц можна було отримати 213/196 Мбіт/с поряд із роутером, та 109/89 Мбіт/с у найвіддаленішій від нього точці квартири. Перемкнувшися на 5 ГГц показники в тих же місцях збільшилися до 728/789 Мбіт/с та 642/851 МБіт/с.

Це одні з найшвидших показників, які я бачив. Тому вже на цьому етапі очікування внутрішньої передачі даних вже були чималенькими. Так, в діапазоні 2,4 ГГц, розташовані поряд із роутером, два бездротові клієнти могли обмінюватися даними на середній швидкості у 102,5 Мбіт/с, та 61 Мбіт/с у найвіддаленішій точці. Це доволі непогано, враховуючи, що на цей діапазон не розраховують пристрої, яким потрібна висока швидкість з’єднання.

Огляд ігрового роутера ASUS RT-AX86U Pro

При таких самих умовах у 5 ГГц клієнти «спілкувалися» значно швидше: в середньому 600 Мбіт/с поряд із маршрутизатором, та 505 Мбіт/с на відстані. Що цікаво, проміжковий замір між цими позиціями не показав різниці з найвіддаленішою точкою, хоча очікувалося, що в останній залишиться менше швидкості.

Огляд ігрового роутера ASUS RT-AX86U Pro

Спробувавши залишити один з клієнтів підключеним до роутера, показники відповідно збільшилися. У 2,4 ГГц таким чином можна було побачити середні цифри у 225 та 94 Мбіт/с в тих самих місцях помешкання.

Огляд ігрового роутера ASUS RT-AX86U Pro

А от у 5 ГГц показники збільшуються драматично — 914 та 858 Мбіт/с. І це середні показники. Пікова швидкість під час вимірів могла сягати 982 Мбіт/с, а у найвіддаленішому місці — 947 Мбіт/с. Це чимала і виняткова швидкість, особливо з урахуванням як віртуальних перешкод від інших мереж, так і фізичних.

Огляд ігрового роутера ASUS RT-AX86U Pro

Дротове підключення обох клієнтів без жодних сюрпризів показало практично максимум для стандартних портів.

Огляд ігрового роутера ASUS RT-AX86U Pro

Залишок часу на тест роутер забезпечував покриттям декілька лептопів, смартфонів, ТВ та інші домашні гаджети в режимі Smart Connect. Тут хочеться зауважити, що раніше я ніколи не бачив у себе на робочому місці таких швидкісних показників, а це через дві стіни від роутера. Для прикладу, швидкість завантаження ігор зі Steam могла перевищувати 80 Мбайт/с (640 Mбіт/с). Те саме стосується й будь-яких буденних задач, як-от бездротова передача інформації, наприклад, зі смартфона на лептоп чи навпаки, не кажучи про завантаження чи передачу обʼємних файлів в Мережі — все відбувається відчутно швидше, ніж з іншими роутерами. Тому без жодних сумнівів можу сказати, що ASUS RT-AX86U Pro є лідером серед тих роутерів і навіть Mesh-систем, з якими мені доводилося мати справу.

Огляд ігрового роутера ASUS RT-AX86U Pro

Щодо ігор, то тут вже трохи важче точно сказати, наскільки саме такий роутер допомагав, адже проблем з високим пінгом я і без цього ніколи не мав, а гігабітне підключення все одно не є принциповим фактором, адже ігрове зʼєднання не потребує таких швидкостей. Але користувачі, які одночасно з іграми транслюють процес на YouTube чи Twitch, доповнюючи це зображенням з камери, все ж можуть відчути різницю. Особливо, якщо в мережі чимало інших клієнтів, які одночасно навантажують роутер та канал загалом.