Компанія Intel нещодавно представила нову лінійку десктопних процесорів Core 14-го покоління. Оновлена серія чипів з кодовим ім’ям Raptor Lake Refresh призначена для наявної платформи LGA1700 та працює з материнськими платами на чипсетах Intel 600/700. Втім нові ентузіастські моделі з розблокованими множниками мають неабиякий енергетичний “апетит”, а для отримання максимальної продуктивності без додаткових обмежень бажані підсилені платформи з певним запасом потужності. Тож не дивно, що виробники материнських плат одночасно з презентацією Intel Core 14-го покоління запропонували нові моделі з урахуванням вимог топових CPU та додатковою функціональністю. Сьогодні в нас на огляді ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II – оновлена версія з цікавими змінами в оснащенні.

Назва моделі ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II
Процесори Intel Core 12/13/14-го поколінь, Pentium Gold, Celeron
Роз’єм LGA1700
Форм-фактор m-ATX, 305×244 мм
Чипсет Intel Z790
Пам’ять 4×DIMM DDR5, до DDR5-8000+; 196 ГБ макс.
Слоти розширення 1×PCI-E 5.0 x16; 2×PCI-E 4.0 x16 (режим x4)
Накопичувачі 1×M.2 PCI-E 5.0 x4; 4×M.2 PCI-E 4.0 x4; 4×SATA 6 Гб/c
Мережа 1×2,5 GbE LAN (Intel i226-V); 1×Wi-Fi 7 (Intel BE202, 802.11be, Bluetooth 5.4)
Елементи інтерфейсної панелі 10×USB 3.2 Gen2 (Type-A); 1xUSB 3.2 Gen2x2 (Type-C); 1xUSB 3.2 Gen2 (Type-C); 1×HDMI 2.1; 1×DisplayPort 1.4; 2×антена Wi-Fi; 5×аудіо; S/PDIF; кнопка Cler CMOS; кнопка BIOS Flashback
Вентилятори 8×4 піна (PWM/DC)
Звук кодек Realtek ALC4020; підсилювач Savitech SV3H712
Орієнтовна ціна 23 000 грн (~$605)

Комплект постачання

В нашому випадку материнська плата потрапила на тестування вже у складі ультимативної ігрової системи, тоді як зазвичай ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II буде пропонуватись потенційним покупцям у дещо більш скромній комплектації.

А саме в коробці з пристроєм знаходиться додаткова підсилююча антена ASUS WiFi Q-Antenna, два інтерфейсні SATA-кабелі, набір кріплень Q-Latch та додаткові гумові прокладки для встановлення M.2-накопичувачів, комплект пластикових стяжок для впорядкування кабелів у системі, фірмовий тканинний брелок ROG, набір наліпок та інструкція для швидкого встановлення.

Дизайн та компонування ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II

Маємо справу с повноформатною ATX-платою із загальними габаритами 305х244 мм. Для моделі використовується 8-шарова друкована плата.

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II PCB

Пристрої лінійки ROG останнім часом здебільшого оформлюються у стриманих темних тонах, тож і ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II тут не стала виключенням. Плата має чорні PCB, конектори та елементи системи охолодження. У вимкненому вигляді на загальному фоні контрастує лише декоративне плексигласове формування у вигляді ROG на радіаторі чипсета.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Коли платформа працює, на кожусі інтерфейсної панелі підсвічується масштабний логотип ігрової серії.

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II основана на вже добре відомому чипсеті Intel Z790. Тож можливості безпосередньо самого PCH не викликають питань, а ось змін у оснащені безпосередньо самої плати чимало. Модель звичайно підтримує весь наявний асортимент процесорів для LGA1700 – Intel Core 12-го, 13-го та 14-го поколінь. Враховуючи, що оновлена модель вийшла одночасно із запуском Raptor Lake Refresh, плата початково підтримує роботу з цими CPU без необхідності попередньо оновлювати прошивку.

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II VRM

Одним із вагомих оновлень стало збільшення потужності блока стабілізації живлення процесора. Поточна фазова схема VRM має конфігурацію 18+1+2 при цьому у ланцюгу використовуються силові збірки із заявленим робочим струмом до 110А. Тоді як у базовій версії ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI задіяний варіант 18+1 зі збірками на 90А.

Знакові 6 ГГц чипам Intel даються не так легко, як хотілось би. Для підвищених робочих частот доводиться підіймати напругу живлення, а у сукупності з чималими температурами підсумкове енергоспоживання CPU при усунутих обмежувачах під максимальним навантаженням перевищує 350 Вт. Такі значення були отримані під час першого знайомства з Core i9-14900K.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Для охолодження силових елементів передбачені масивні радіаторні конструкції. На збірках, розташованих ближче до інтерфейсної панелі закріплений гігантський блок, що також виконує роль захисного декоративного кожуха. Така подвійна модель застосування цього елемента вже стала досить популярною для плат високого рівня.

Для підключення додаткового живлення передбачено два 8-контактних роз’єми. Один з показників моделей, розрахованих на роботу з чипами підвищеної потужності.

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II memory

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II пропонує чотири слоти для модулів оперативної пам’яті. Як і безпосередньо Intel, розробники материнських плат попрацювали над тим, щоб покращити роботу зі швидкісними комплектами та планками DIMM “нестандартної” місткості. Плата підтримує до 196 ГБ (4×48 ГБ), при цьому заявлена можливість роботи у режимах DDR5-8000+.

Під час роботи на максимальних частотах та підвищених напругах живлення, модулі DDR5 можуть відчутно нагріватись, що вливає на їх показники продуктивності. Враховуючи таку особливість пам’яті нового стандарту з інтегрованим PMIC, інженери ASUS пропонують спеціальний механізм DIMM Flex, що передбачає можливість динамічно регулювати параметри роботи модулів в залежності від нагріву планок пам’яті. На платі передбачені додаткові термодатчики, а також контролер, який незалежно моніторить та реагує на зміни температурного режиму роботи DIMM.

Технологію DIMM Flex поки підтримують лише шість нових плат ASUS на чипсеті Intel Z790. В переліку модулів, що пройшли валідацію значаться набори від DDR5-6800+, тож вочевидь, що такий механізм буде корисний в першу чергу при використанні найбільш швидкісних комплектів.

З цікавих нових розробок, що стосуються підсистеми пам’яті, також можна відмітити появу технології Memory Detect. Плата автоматично визначає коректність установки модулів у роз’єм DIMM ще до увімкнення системи. Якщо має місце поганий контакт, або модуль не встановлено не упора, в лінійці індикаторів Q-LED буде горіти відповідний світлодіод. Для роботи Memory Detect потрібно, щоб до плати був підключений 24-контактний ATX-роз’єм живлення, а система перебувала у стані S5. Після включення ПК механізм діагностики Q-LED починає працювати у звичному режимі, визначаючи вже можливі проблеми з ключовими підсистемами на старті.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Плата має три повнорозмірні слоти розширення PCI-E x16. При цьому для основного роз’єма реалізована підтримка процесорних ліній PCI Express 5.0. Сам конектор має додаткове металічне підсилення, що підвищує захист від механічних пошкоджень при використанні масивних відеокарт.

Саме при вилученні габаритного графічного адаптера допоможе додатковий механізм кріплення Q-Release. При натисканні на додаткову кнопку, до якої є відносно простий доступ, послаблюється фіксація відеокарти у слоті.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Повертаючись до компонування слотів розширення, слід відзначити, що обидва нижніх роз’єми працюють у режимі PCI-E 4.0 x4 та реалізовані силами чипсета. Наявність досить швидкісних додаткових слотів може бути корисною при підключенні контролерів, що потребують підвищеної пропускної здатності. Звичайно зворотна сумісність зберігається, тому за необхідності слоти також можна використовувати для будь-яких плат розширення з конектором PCI-E x1.

Звернемо увагу й на розташування слотів – між першим та другим відстань у два умовні слоти, тому другий слот буде залишатись доступним при використанні трьохслотової відеокарти.

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II M.2-conector

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II приємно тішить можливостями підключення M.2-накопичувачів. Плата дозволяє оснастити платформу відразу п’ятьма SSD такого формату. Якщо поглянути на фото, то майданчики для M.2 пристроїв займають майже третину загальної площі PCB. Це не аби яке досягнення, особливо враховуючи оснащення та загальну щільність компонування плати.

Накопичувачі формату M.2 вочевидь все частіше використовуються навіть у тих випадках, коли немає гонитви за максимальною продуктивністю. Тож не дивно, що навіть якщо пріоритет має загальна місткість накопичувачів, для підключення кількох SSD потрібна відповідна кількість підходящих роз’ємів підключення.

Окрім кількості доступних портів M.2, плата до того ж має цікаву функціональність. ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II дозволяє підключати максимально продуктивні накопичувачі з інтерфейсом PCI-E 5.0, а такі можливості скоріше є виключенням для платформи LGA1700. Зазвичай всі 16 процесорних ліній шини цього стандарту використовуються для основного слота PCI-E x16. Але у даному випадку плата дозволяє розділити лінки, виділивши PCI-E 5.0 x4 для одного з портів M.2. У такому випадку з платою можна використовувати найшвидші SSD, які вже поступово з’являються у продажу.

Накопичувачі з PCI-E 5.0 окрім разючих трансферів також під навантаженням дуже відчутно нагріваються та фактично не використовуються без додаткового охолодження. Тож для відводу тепла від подібних моделей розробники ASUS передбачили масивний охолоджувач з додатковою ребристою конструкцією. Більше того, у цьому випадку також передбачене охолодження елементів зі зворотної сторони SSD.

При використанні роз’єму M.2_1 слот PCI-E x16 буде працювати у режимі PCI-E x8, незалежно від того, який стандарт інтерфейсу підтримує SSD. Тому M.2_1 у пріоритеті при підключенні M.2 PCI-E 5.0, а для менш швидкісних моделей в першу чергу можна використовувати інші порти M.2. З цікавих особливостей відмітимо, що саме процесорні лінії PCI-E 4.0 x4 виділені для M.2_3, тоді як інші роз’єми (M.2_2, M.2_4, M.2_5) обслуговує чипсет.

Для всіх портів M.2 передбачене додаткове охолодження, а кріплення накопичувачів використовується безгвинтовий механізм з пластиковими засувками Q-Latch.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Загальна конфігурація M.2 виглядає наступним чином. Як бачимо, один з портів також дозволяє підключити M.2-накопичувач з інтерфейсом SATA.

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II SATA ports

Що стосується під’єднання інших SATA-пристроїв/накопичувачів, то на платі передбачено чотири відповідних порта, які зорієнтовані перпендикулярно PCB, а сама панель з конекторами розташована поряд з охолоджувачем чипсета.

Як PCI-E, так і SATA-накопичувачі за необхідності можна об’єднувати у масиви RAID 0, 1, 5 та 10.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II добре оздоблена з точки зору організації системи охолодження – на платі присутні аж вісім 4-контактних роз’ємів. Два з них номінально передбачені для процесорного кулера (мають один канал керування), ще п’ять призначені для корпусних вентиляторів. Також один конектор виділений для помпи рідинної системи охолодження.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Не дивлячись на умовне розподілення “ролей”, всі конектори розраховані на потужність до 12 Вт.

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II indicator Q-Code

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II отримала певне додаткове оснащення, хоча не позиціонується у якості платформи для оверклокерів. На платі присутня масивна кнопка увімкнення системи. У такому випадку це скоріше елемент декору, та певна данина приналежності до лінійки зазвичай нерядових продуктів ROG. Навряд ця плата буде працювати в умовах відкритого стенду, але якщо все ж випаде така нагода, запускати систему буде зручно без додаткових маніпуляцій з викруткою.

Кориснішою для всіх випадків буде наявність сегментного індикатора Q-Code, який відображує код помилки певної підсистеми, якщо на старті виникають якісь складнощі із платформою. Останнім часом виробники не надто часто оснащують плати подібним індикатором, хіба що лише топові моделі, але це як раз саме та опція, яка не завадила б і більш доступним платам.

Безпосередньо поряд з Q-Code також розташована лінійка світлодіодних індикаторів Q-LED, про яку ми вже раніше згадували. Користь цього механізму експрес-діагностики не викликає сумнівів, хіба що при наявності Q-Code це вже може буде певним дублюванням. Втім, враховуючи, що на дані світлодіоди у цьому випадку також покладені обов’язки відстежування коректного підключення модулів DIMM (Memory Detect), то наявність Q-LED надлишковою не виглядає. Діагностики багато не буває.

Окрім додаткового функціонального оснащення, плата не обділена й додатковою підсвіткою. На щастя вже минули часи, коли розробники вважали доречним “бити по площах”, заливаючи різнобарвною ілюмінацією всі елементи материнських плат. У цьому сенсі імпонує стриманий підхід з елегантною реалізацією, коли підсвітка дійсно пожвавлює внутрішній простір та органічно вписується в загальну візуальну композицію.

Підрізаний в межах сегментного паралелограма логотип серії ROG на кожусі інтерфейсної панелі виглядає цілком достатнім RGB-випромінювачем, що добре видно через бокову панель корпуса при цьому не виглядає надмірним. Як видно на фото, плата підтримує можливість синхронізації підсвітки різних компонентів підсвітки. У нашому випадку логотип потрапляє у колірну світову хвилю разом з вентилятором, закріпленим на задній стінці корпуса.

За бажання додати інтенсивності освітленню, ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II пропонує три 3-контактні конектори для підключення адресованих світлодіодних aRGB- стрічок другого покоління, а також один для під’єднання гірлянди з RGB-елементами 5050. Тож “запалювати” можна серйозно.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

З випуском чипів Core 14-го покоління, компанія Intel також дала відмашку на дооснащення нових материнських плат новітніми контролерами Intel Wi-Fi 7 BE202 (802.11be). ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II стала однією з перших моделей не якій реалізована підтримка протоколу бездротової мережі чергового стандарту. Протокол трьохдіапазонний (2,4/5/6 ГГц), при цьому передбачена можливість розширення полоси пропускання зі 160 до 320 МГц. Додаткові оптимізації також дозволяють збільшити швидкість передачі даних. Стандарт Wi-Fi 7 фактично почне масово впроваджуватись у 2024 році, то ж тут скоріше вже буде доробок на перспективу. З ключовими особливостями нового стандарту можна попередньо ознайомитись на сайті ASUS.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Що ж стосується практичних аспектів, то слід зазначити, що плата оснащується антеною ASUS Wi-Fi Q-Antena зі специфічними конекторами, які зручніше під’єднувати, хоча оригінальні роз’єми впливають на загальну універсальність рішення.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Штатна антена має покращені характеристики. В налаштуваннях фірмової утиліти Armoury Crate доступний механізм Fast Check, що дозволяє визначити розташування антени, у якому спостерігається найбільш потужний сигнал. Тоді як Direction Finder допомагає оптимально зорієнтувати направлення антени.

Для підключення до дротової мережі використовується контролер Intel i226-V з підтримкою передавання даних на швидкостях до 2,5 Гб/c.

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II sound system

Звукова підсистема ROG SupremeFX заснована на аудіокодеку Realtek ALC4020 з додатковим металевим екрануванням. Звичайно аудіотракт відділений від основного масиву PCB. У схемі використовуються спеціалізовані конденсатори. Для “розкачування” високоомних навушників/гарнітур, що підключаються до роз’ємів на передній панелі корпуса, передбачений додатковий підсилювач Savitech SV3H712.

Загальне враження від роботи підсистеми – звучання яскраве і прозоре. Високі частоти дуже детальні і не страждають ні від неприємної “різкуватості”, ні від надмірної м’якості. Бас акцентований, на швидких композиціях не перетворюється на “кашу”, але в деяких жанрах його може здатися трохи забагато. Втім тут вже багато що залежить від можливостей під’єднаної акустичної системи.

Для додаткових налаштувань можна використовувати опції з Realtek Audio Control.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II пропонує швидкісний внутрішній порт USB 3.2 Gen 2×2 з пропускною здатністю до 20 Гб/c. При цьому для конектора збільшена потужність до 30 Вт та реалізована підтримка Power Delivery 3.0 (5/9 В до 3 А, 12 В до 2,5 А) з можливістю швидкої зарядки пристроїв, підключених до роз’єма USB Type-C на панелі корпуса.

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II fast charge

Ми перевірили роботу технології, під’єднавши до ПК смартфон Google Pixel 7. Дійсно швидка зарядка працює.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

На додаток, виробник пропонує утиліту USB Wattage Watcher, що відображає поточний рівень енергоспоживання USB-порта. У випадку з Google Pixel 7 споживання було на рівні 20 Вт – максимально швидке заряджання для цієї моделі.

При виключеній системі (стан S5), потужність зовнішнього порту Type-C для заряджання зберігається на рівні 7,5 Вт, тому пристрої можна живити і у цьому випадку, але для максимальної швидкості поновлення заряду батареї потрібно, щоб ПК був увімкнений.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Інтерфейсна панель дуже насичена. Попередньо також відмітимо, що вона початково прикрита металевою заглушкою, тож ви точно не забудете вставити її у корпус під час збірки системи. Що ж стосується складу інтерфейсів, то тут справжнісінький рай для “периферійщиків” з оберемком зовнішніх пристроїв. На панелі розміщено відразу 10 (десять!) портів USB 3.2 Gen 2 (10 Гб/c) у форматі Type-A. Крім цього присутні два порти USB Type-C, один з яких відповідає USB 3.2 Gen 2 (10 Гб/c), інший – USB 3.2 Gen 2х2 (20 Гб/c). Також поряд розташовані розетка Ethernet, конектори Q-Antenna для зовнішньої антени, п’ять 3,5-міліметрових аудіоджеків та оптичний S/PDIF.

Для підключення екранів передбачені повнорозмірні виходи HDMI 2.1 та DisplayPort 1.4.  Крім того на панелі також розміщені кнопки для очищення CMOS-пам’яті та активації BIOS Flashback – технології автономного оновлення прошивки з USB-накопичувача.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Зі зворотної сторони плати майже немає елементів поверхневого монтажу. Як бачимо, всі радіаторні конструкції на платі мають гвинтове кріплення.

BIOS та сервісне ПЗ

Для налаштування параметрів роботи платформи передбачена функціональна оболонка UEFI. Під час першого запуску зустрічає режим EZ Mode з ключовими параметрами. Для детального налагодження опцій пропонується Advanced Mode.

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II пропонує досить широкі можливості для експериментів з оптимізаціями. Звичайно плата на Intel Z790 підтримує розгін процесорів, втім топові чипи Core 13/14-их поколінь вже у штатному режимі потребують неабияких зусиль для охолодження під максимальним навантаженням, тому у забавки з додатковим розгоном тут зазвичай вже граються досвідчені оверклокери з відповідними знаннями та оснащенням. Для всіх інших скоріше затребуваною опцією буде “андервольтинг”. Плата звичайно дозволяє проводити й такі оптимізації.

Для налаштування роботи вже в операційній системі пропонується фірмовий програма Armoury Crate. Фактично це комплексний пакет з набором опцій для моніторингу параметрів та активації запропонованих функцій. У різних розділах скупчені тематичні параметри. Тут і температурні показники з налагодженням алгоритмів роботи системи охолодження, і синхронізація підсвітки, і активація системи шумопоглинання Two-Way AI Noise Cancellation. Тут також зосереджені мережеві налаштування з визначенням пріоритетності трафіку (Game First) та опції для налаштування суперпозиції антени бездротового модуля для найкращої якості передачі сигналів.

Конфігурація тестового стенду

Процесор: Intel Core i9-14900K (8/16+16; 3,2/6,0 ГГц + 2,4/4,4 ГГц)

Система охолодження: ASUS ROG RYUJIN III 360 ARGB

Оперативна пам’ять: G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-6000 64 ГБ (2×32 ГБ) (F5-6000J3040G32GX2-TZ5RK)

Відеокарта: ASUS TUF-RTX4090-O24G-GAMING (GeForce RTX 4090 24 ГБ)

Накопичувачі: Samsung 980 Pro 1 ТБ; Samsung 870 QVO 2 ТБ

БЖ: ASUS ROG STRIX 1000W GOLD (1000 Вт)

Корпус: ASUS ROG Strix Helios GX601

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Для огляду ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II використовувалась дуже потужна платформа на основі процесора Core i9-14900K з відеокартою GeForce RTX 4090 24 ГБ, яка була зібрана спеціалістами Artline. Настільки “заряджена” система – гарна нагода перевірити можливості материнської плати в реальних умовах, а не на тестовому стенді.

В роботі

Саме ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II ми використовувати під час першого знайомства з можливостями старшої моделі нової лінійки десктопних чипів Intel Core 14-го покоління. Цього разу формально наступна генерація процесорів стала швидше додатково форсованою версією попереднього покоління.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Вищі частоти на напруги живлення одночасно з продуктивністю обіцяють і збільшення навантаження на материнську плату. Тож не дивно, що в оновлених моделях на Intel Z790 виробники модернізували блоки стабілізації живлення. Це точно не буде зайвим, коли мова йде про роботу саме з топовими процесорами Raptor Lake Refresh.

Повертаючись до Core i9-14900K, можна лише сказати – дуже швидко, потужно, але гаряче та енерговитратно. Здається Intel вже використала всі наявні ресурси кремнієвих пластин, виготовлених за 10-нанометровою технологією. Втім, це стосується лише використання CPU у звичних споживацьких умовах. Якщо ж за діло беруться ентузіасти, виявляється, тут ще є куди рости. Суворі оверклокери вже встигли з Core i9-14900K відмітитись черговим світовим рекордом, підвищивши робочу частоту чипа до 9043 МГц. Хоча для цього знадобився навіть не азот, а рідкий гелій та нова плата ASUS ROG Maximus Z790 Apex Encore, але то вже нюанси.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Повертаємось до наших умов та перевіряємо споживання процесора, попередньо знявши ліміти (активація ASUS MultiCore Enhancement – Remove All limits). Створюємо навантаження за допомогою мультипоточного режима рендеринга у Cinebench R23.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

В таких умовах енергетичний апетит процесора відверто нескромний. Максимальне споживання 24-ядерного CPU підвищується до 374 Вт при середньому у процесі – 316 Вт. Наочне пояснення тому, навіщо для нових материнських плат підвищувати потужність силового модуля VRM. Це не якась чергова забаганка розробників, які намагаються “набити ціну” своїм продуктами (без цього також, звичайно, не обходиться). Технічні умови роботи топових чипів змушують йти на подібні кроки.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

За відсутності енергетичних лімітів, навіть при використанні системи рідинного охолодження під високим навантаженням температура CPU може підвищуватись до 100С. Саме в таких умовах ми також перевірили режим роботи блоку VRM та чипсета. Наявний температурний датчик в зоні силових елементів сигналізував про підвищення нагріву збірок до 58С, тоді як мікросхема PCH прогрівалась до 47С.

При використанні ASUS MultiCore Enhancement плата дозволяє обмежити температурний ліміт процесора на рівні 90С. У такому випадку максимальне енергоспоживання під час багатопотокового навантаження знизилось до 320 Вт, а середнє – до 277 Вт. Значення робочих частот продуктивних та енергоефективних ядер були лише на ~100 МГц нижчими, тому підсумковий результат у майже 38 000 балів виглядає досить пристойно на фоні 38 900 за відсутності обмежень.

Вимкнувши технологію додаткового прискорення, ми отримали менш разючі показники енергоспоживання. Під навантаженням це вже були пікові 275 Вт та чередні 248 Вт. При цьому температура процесора трималась у діапазоні 81–85С, а середні робочі частоти P/E-cores складали 5200/4200 МГц. До речі, 37 300 балів у Cinebench R23 – цілком пристойний результат, якщо не намагатись отримати максимальні показники. Додаткові сходинки даються вже дуже високою ціною.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Штучний інтелект проникає у самі неочікувані сфери і розгін процесорів тут не є виключенням. Intel натренували модель, дозволяючу підбирати оптимальні параметри для конкретних екземплярів процесорів з урахуванням можливостей системи охолодження. Опція пропонується для чипів Core i9-14900K/KF, які можна спробувати прискорити таким чином за допомогою оновленої версії утиліти Intel XTU з функцією AI Assist.

За результатами діагностики та експрес-тестування, система визначила стабільність платформи при додатковому підвищенні робочих частот всіх ядер процесора на додаткові 100 МГц без збільшення напруги живлення.

За результатами внутрішнього тесту після розгону продуктивність зросла майже на 4,5%, що навіть більше, ніж того можна було б очікувати. Тобто певний потенціал все ще зберігається, але на якісь частотні подвиги без додаткової підготовки та оснащення тут розраховувати вже не варто.

Тестова система була оснащена двоканальним комплектом оперативної пам’яті G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-6000 загальною місткістю 64 ГБ. Наявний XMP-профіль передбачає роботу набора із формулою затримок 30-40-40-96 при напрузі живлення 1,4 В.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

У такому режимі комплект забезпечував пропускну здатність на рівні 88–94 ГБ/c, при цьому загальні затримки складали близько 70 нс.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Маючи доступ до системи з Core i9-14900K+GeForce RTX 4090 24 ГБ, ми не могли втратити нагоду хоча б поверхнево оцінити ігровий потенціал такої зв’язки.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Попередньо мінімум наочної синтетики з 3DMark Time Spy.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Щоб отримати максимальні показники, та збільшити навантаження на CPU, використовувався режим Full HD з середніми налаштуваннями якості. У такому випадку кількість fps просто захмарна. Підтверджуючий скрін додаємо.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Моніторів з частотою оновлення у 650 Гц виробники поки не пропонують, тому у певних проєктах доведеться підвищувати якість картинки. Ну таке, приємний клопіт.

Огляд материнської плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II: своєчасне посилення

Режимом 4К з максимальними налаштуваннями якості не злякаєш GeForce RTX 4090 24 ГБ. Система “тягне” важкі проєкти, забезпечуючи дуже комфортну продуктивність в тому числі й після активації трасування променів. Засторога тут лише одна – не запускати Cyberpunk 2077 з Path Tracing без DLSS.

Ціна

Вартість топових моделей материнських плат останніми роками значно зросла. Як і у випадку з відеокартами, тут перманентно змінюється сприйняття цінових категорій пристроїв. Моделі початкового рівня поступово дрейфують у бік $100–150, умовний середній клас виробники вже без вагань пропонують за $200–300, старші тільки стартують з $400–500, тоді як за ультимативні просять $1000–1500. Причому вартість принципово не залежить від платформи, такі цінники зустрічаються як у екосистемі Inte LGA1700, так і AMD AM5.

Очікувана роздрібна вартість оновленої моделі ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI II – 23 000 грн. (~$600), що на ~1800 грн більше за поточну ціну першої модифікації плати ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI. Нова версія має з’явитись у продажу в Україні вже найближчим часом.