ASUS ROG Flow Z13 здається таким собі гібридом ноутбука з планшетом: він занадто “товстий”, щоби називатися просто “планшетом з клавіатурою”, водночас знімна клавіатура має вигляд типового “планшетного аксесуара”, тож і “ноутбуком-трансформером” його вважати не можна. В англійській мові для цієї категорії пристроїв (найвідоміший її представник — лінійка Microsoft Surface Pro) є термін detachables, але в українській аналогічного короткого варіанта, на жаль, немає. Тож ми називатимемо ASUS ROG Flow Z13 “гібридним планшетом”.

Характеристики

Модель ASUS ROG Flow Z13 (GZ301Z-ELD236W)
Дисплей IPS, сенсорний, 13,4 дюйма, роздільна здатність 1920×1200 точок, співвідношення сторін 16:10, частота оновлення 120 Гц
Процесор Intel Core i9-12900H @2,5 ГГц
Оперативна пам’ять 16 ГБ (2х8 ГБ LPDDR5)
Сховище 1 ТБ SSD (M.2 2230 NVMe PCIe 4.0)
Графіка NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU 4 ГБ
Порти 3,5 мм комбінований аудіо роз’єм, картридер microSD, 1x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C з підтримкою DisplayPort та Power Delivery, інтерфейс для підключення ROG XG Mobile
Бездротові модулі Wi-Fi 6E (802.11ax) + Bluetooth 5.2 (Dual band) 2*2
Камера 8 МП (тилова), 720p (фронтальна)
Аудіо Вбудовані стереодинаміки та мікрофон
Клавіатура Знімна, клавіші острівного типу з RGB-підсвічуванням, розміри 30,2x22x0,56 см, вага 340 г
Акумулятор та зарядка 56 Вт⋅год, блок живлення 100 Вт
Розміри 30,2×20,4×1,2 см
Вага 1,18 кг

Комплектація

На відміну від більшості звичайних планшетів, комплектація ASUS ROG Flow Z13 виявляється дуже непоганою. Крім блока живлення, в коробці також можна знайти дротову мишу ASUS ROG Impact, стилус та якісний захисний чохол для транспортування… в якому ховається ще один чохол: більший для планшета, менший — для додаткового модуля ROG XG Mobile (купується окремо). У чохлів товсті м’які стінки й прогумоване вологозахисне покриття.

 

Дизайн та компонування

Зовні ASUS ROG Flow Z13 ніяк не схожий на планшет у традиційному розумінні — за товщини більш ніж 1 см він має вигляд скоріше тонкого ноутбука, особливо з причепленою клавіатурою. Та й загальна вага — півтора кілограма — також властива ноутбукам, але ніяк не планшетам.

Клавіатура під’єднується до нижньої грані планшета магнітами й тримається досить надійно — “відірвати” її не дуже легко.

ASUS ROG Flow Z13 (2022): ігровий гібридний Windows-планшет

Позаду є відкидна металева підставка — за її допомогою можна регулювати кут нахилу екрана. У клавіатури є два положення — горизонтальне, коли вона повністю “лежить” на столі, і з невеличким ухилом — для цього її верхня частина “прилипає” до нижньої грані планшета.

 

Позаду у корпусі є невеличке прозоре “віконце” з RGB-підсвічуванням, крізь яке можна розгледіти елементи плати — можна вважати це даниною геймерській спрямованості ASUS ROG Flow Z13.

Система охолодження втягує повітря через отвори на задній панелі планшета, вихлоп гарячого повітря відбувається через вентиляційні отвори на верхній бічній грані.

Справа на корпусі розташовані кнопка живлення, регулятор гучності, комбінований мініджек для дротової гарнітури та один роз’єм USB 2.0. Зліва — індикатор активності, USB-C з підтримкою DisplayPort та Power Delivery та закритий кришкою відсік з ще одним USB-C та інтерфейсом для під’єднання модуля ROG XG Mobile.

Також позаду, під підставкою можна знайти картридер microSD та кришку, що закриває відсік з встановленим SSD — тож за бажанням його можна легко замінити.

ASUS ROG Flow Z13 (2022): ігровий гібридний Windows-планшет

 

Клавіатура

Знімна клавіатура ASUS ROG Flow Z13 заразом виконує функції захисної “обкладинки” — вона тонка і порівняно легка, з прогумованим корпусом і повноцінними ноутбуковими клавішами. Клавіатура трохи вигинається під час роботи, тому, якщо вона встановлена з легким нахилом і торкається столу лише нижнім краєм, під час інтенсивного друку її корпус може відчутно “вібрувати”.

ASUS ROG Flow Z13 (2022): ігровий гібридний Windows-планшет

Поза цим вона справляє цілком приємне враження: розмір клавіш, відстань між ними та хід при натисканні — такі самі, що й у звичайного ноутбука. Тачпад порівняно невеликий, проте також цілком зручний у використанні.

ASUS ROG Flow Z13 (2022): ігровий гібридний Windows-планшет

У клавіатури є повноцінне RGB-підсвічування, налаштувати його поведінку можна за допомогою фірмової утиліти Armoury Crate. Планшет підтримує Aura Sync, тож за наявності інших геймерських продуктів ASUS їх підсвічування можна синхронізувати.

 

Екран ASUS ROG Flow Z13

В планшеті використовується сенсорна IPS-панель виробництва Sharp (LQ134N1JW54) з діагоналлю 13,4 дюйма, роздільною здатністю 1920х1200 точок і співвідношенням сторін 16:10 (трохи незвичним для ігрового пристрою). Максимальна частота оновлення екрана становить 120 Гц.

Максимальна яскравість – 530 кд/м², мінімальна — 25 кд/м². Це трохи забагато як для мобільного екрана, проте такий рівень яскравості є цілком комфортним навіть у повній темряві. Колірне охоплення стандартне, майже точно дорівнює колірному простору sRGB.

В утиліті Armoury Crate у розділі GameVisual можна обирати різні відеорежими (кіно, яскравий, стандартний, під специфічні ігрові жанри тощо) і регулювати колірну температуру.

ASUS ROG Flow Z13 (2022): ігровий гібридний Windows-планшет

За замовчуванням встановлено режим Default — у ньому колірне охоплення становить 98% sRGB (76% Adobe RGB, 76% DCI-P3), гама майже ідеально відповідає стандартному значенню 2,2, а колірна температура постійна на всьому діапазоні яскравості та становить 6300-6400K, що також дуже близько до стандартної (6500K). Зробити зображення теплішим чи, навпаки, холоднішим, можна за допомогою повзунка в налаштуваннях — шкала від 0 до 100% дозволяє плавно змінювати її в межах 5400-7200K.

Екран демонструє відмінні результати в тесті на постійність колірної температури по всій площі екрану — максимальне відхилення становить трохи більше ніж 2%. Рівномірність яскравості трохи гірша, але все одно досить добра, особливо зважаючи на WLED-підсвічування і порівняно тонкий корпус. Точність кольоровідтворення висока як на дисплей в планшеті: середнє значення ΔE трохи більше за одиницю (нагадаємо, вважається, що звичайний користувач не в змозі помітити відхилення у відображенні кольорів, якщо цей параметр нижчий за 2 або навіть 3). Статична контрастність у цьому режимі на рівні 1200:1 — це досить гарний результат як на IPS-панель.

Інші відеорежими пропонують різні налаштування колірної температури, яскравості, кривої гами тощо — наприклад, у режимі Vivid зображення яскраве і насичене, а контрастність підіймається до 1400:1, в Cinema колірне охоплення дещо зменшене — це дає більш “спокійні” кольори, а гама знижена до більш “кінотеатрального” значення 1,9.

У підсумку: екран в ASUS ROG Flow Z13 демонструє якісне зображення, з достатньо високою яскравістю та контрастністю, стандартним колірним охопленням і досить високою точністю кольоровідтворення, а завдяки меню GameVisual можна обрати режим, який буде більше до вподоби, і відрегулювати колірну температуру за своїм смаком.

 

Апаратна платформа

У лінійці ASUS ROG Flow Z13 (2022) представлені кілька моделей, що відрізняються технічними характеристиками. Так, в них може бути встановлений процесор від Intel Core i5-12500H до i9-12900H, відеокарта GeForce RTX 3050 Laptop GPU, 3050 Ti Laptop GPU або без дискретного відео (з вбудованою Intel Iris Xᵉ Graphics). Також в моделях можуть бути два різні дисплеї — 1920х1200@120 Гц або 3840×2400@60 Гц, а місткість сховища може становити 512 ГБ або 1 ТБ.

До нас на огляд потрапила така конфігурація: Intel Core i9-12900H, 16 ГБ оперативної пам’яті, GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU 4 ГБ. Intel Core i9-12900H — дуже потужний мобільний процесор, що належить до сімейства Alder Lake. Він був представлений на початку 2022 р., загалом має 14 ядер — 6 продуктивних (Golden Cove), з підтримкою Hyper Threading, та ще 8 енергоефективних (Gracemont), тож процесор може обробляти до 20 потоків одночасно. TDP процесора 45 Вт, частоти продуктивних ядер можуть змінюватися в діапазоні від 2,5 до 5 ГГц, енергоефективних — від 1,8 до 3,8 ГГц.

ASUS ROG Flow Z13 оснащений пам’яттю 16 ГБ DDR5 – чипи розпаяні на платі, збільшити її ємність неможливо. В нашій моделі був встановлений SSD Micron 2450 MTFDKBK1T0TFK ємністю 1 ТБ (M.2 2230 NVMe PCIe 4.0).

 

Продуктивність

Intel Core i9-12900H — один з найпотужніших мобільних процесорів, що зараз є на ринку, і відповідно демонструє дуже високу швидкодію у різних завданнях. M.2 NVMe SSD пропонує високі показники: швидкість читання 3300 МБ/с, запису — 3200 МБ/с. На жаль, з таким процесором у системі відеокарта GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU стає “вузьким місцем” — в іграх планшет демонструє загалом непогані результати, але потужніше відео йому б зовсім не завадило. Але “вихід є” — якщо, звісно, ви готові додатково витратити ще досить суттєву суму.

Річ у тім, що до ASUS ROG Flow Z13 можна під’єднати додатковий модуль — зовнішню відеокарту XG Mobile. Наразі ASUS пропонує дві моделі, і планшет сумісний з обома — минулорічна версія з NVIDIA GeForce RTX 3080 Laptop GPU та новіша AMD Radeon RX 6850M XT. Крім того, XG Mobile має вбудований адаптер живлення потужністю 330 Вт і додаткові порти USB, DisplayPort, HDMI та Ethernet, яких не вистачає на самому планшеті.

Утиліта Armoury Crate дозволяє обирати різні режими охолодження, які безпосередньо впливають на продуктивність системи. Режим Silent робить планшет майже безшумним, Performance пропонує оптимальне співвідношення швидкодії та рівня шуму вентиляторів, Turbo дає максимальну продуктивність CPU і GPU, а режим Manual дозволяє створювати користувацькі профілі з власними налаштуваннями для різних завдань.

Ми порівняли продуктивність системи в них за допомогою утиліти Cinebench R23 під час навантаження на всі ядра. З результатів можна зробити висновок, що продуктивність під час однопотокових задач майже не підвищувалась, тоді як в багатопотоковому режимі приріст уже був досить суттєвий.

Рейтинг Cinebench R23
Режим роботи
Значення TDP, Вт Частота CPU, ГГц
Температура CPU, °C
одне ядро всі ядра
Performance 38 2,2-2,3 67 1879 11439
Turbo 50 2,6-2,7 74 1903 13631

3DMark CPU Test (Performance/Turbo):

У режимі Performance рівень шуму був досить помірним, в Turbo система охолодження починала працювати суттєво “голосніше”, але за потреби її шум можна й перетерпіти — на типовій відстані від ноутбука він становив приблизно 47 дБ. Також зазначимо, що в обох режимах — Performance та Turbo – під час стрес-тесту стабільності системи в AIDA64 тротлінг не фіксувався.

AIDA64 System Stability Test (Performance/Turbo):

На жаль, без модуля XG Mobile ігрова продуктивність ASUS ROG Flow Z13 не дуже висока як для геймерської системи. Крім того, 4 ГБ відеопам’яті для сучасних ігор замало, особливо якщо хочеться виставити налаштування графіки повище — у багатьох проєктах в такому випадку ви побачите попередження, що грі потрібно більше пам’яті, ніж є в наявності. Але на середніх налаштуваннях в роздільній здатності Full HD користувач цілком може розраховувати на 60+ fps у переважній більшості сучасних ігор.

Продуктивність в іграх, Full HD, середня якість графіки:

ASUS ROG Flow Z13 (2022): ігровий гібридний Windows-планшет

 

Автономність

ASUS ROG Flow Z13 оснащений акумулятором ємністю 56 Вт⋅год — не дуже багато як для ноутбука, проте розмістити більшу батарею в такому корпусі було явно неможливо. Автономність при цьому виходить досить непогана — за яскравості на рівні 120 кд/м² у батарейному тесті бенчмарка PCMark 10 планшет пропрацював 8 годин в режимі очікування. Щодо ігрового застосування, тут без сюрпризів: у відповідному тесті ASUS ROG Flow Z13 протримався лише годину.