В сучасному світі люди віддають перевагу мобільності та часто потребують, щоб їхній комп’ютер справлявся не просто з поштою та браузером, а міг запускати професійний «софт» та ігри. Тому виробники ноутбуків вже не перший рік активно позиціюють ігрові моделі, які універсальне рішення для таких покупців. В цьому огляді ми подивимося, що може в цьому плані запропонувати ігровий підрозділ компанії GIGABYTE з моделлю AORUS 15 (XE4).

Характеристики AORUS 15

Дисплей IPS, 15,6”, роздільна здатність 2560×1440 точок, частота 165 Гц
Процесор Intel Core i7-12700H
Оперативна пам’ять 16 ГБ DDR5-4800 МГц
Сховище 1 ТБ
Графіка Intel Iris Xe + NVIDIA GeForce RTX 3070Ti
Порти Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen1 Type-A, USB 3.2 Gen1 Type-C, HDMI 2.1, RJ-45, 3,5-мм Jack (Combo)
Бездротові модулі Wi-Fi 6e + Bluetooth 5.2
Камера HD-камера
Аудіо Акустична система з 2 динаміків
Клавіатура Клавіші острівного типу з RGB-підсвічуванням
Акумулятор та зарядка 99 Вт·год, блок живлення 240 Вт
Розміри 360×244×24-27 мм
Вага 2,4 кг
Орієнтовна ціна 89 999 грн

Комплектація AORUS 15

В коробці з ноутбуком можна знайти стандартний комплект постачання, який складається з самого пристрою та блоку живлення.

Огляд ігрового ноутбука AORUS 15 (XE4)

Звісно, майже у кожного гравця є відповідні ігрові аксесуари, на кшталт клавіатури, миші, навушників тощо. Але для тих користувачів, які щойно відмовилися від стаціонарного комп’ютера на користь ноутбука, також може знадобитися рюкзак з відповідним відсіком для 15,6-дюймового ноутбука, та можливо хаб з більшою кількістю необхідних портів (до цього ми пізніше повернемося).

Дизайн та зручність використання

До зовнішності AORUS 15 виробник підійшов доволі консервативно. При цьому одного погляду на нього буде достатньо щоб зрозуміти, що перед нами саме ігрова модель. З одного боку, це більший за ультрабуки чи звичайні «офісні машини» чорний корпус без великої кількості «агресивних» елементів оздоблення. Але з іншого — RGB-підсвічування клавіатури та дизайн задніх повітропроводів чітко вказують на сегмент моделі.

Ще з підсвічування є логотип на верхній панелі та невеличка кнопка увімкнення над клавіатурою, а з логотипів — стандартний фірмовий напис під екраном.

Корпус зроблено з пластику, але зібрано добре. «Дитячих» проблем старих ігрових ноутбуків, які буквально хрустіли потрапляючи в руки, тут немає. Приклавши силу можна злегка продавити топкейс або зігнути дисплейний блок, але під час звичайної роботи шасі добре тримається. Відчуття «преміальності» від робочих поверхонь не буде, але приємно, що матова поверхня не дуже збирає на собі відбитки рук та при необхідності легко протирається, повертаючися в охайний вигляд.

Огляд ігрового ноутбука AORUS 15 (XE4)

З розмірами AORUS 15 все добре — 360×244×24-27 мм при вазі у 2,4 кг. Ігрові лептопи бувають значно більші та важчі, але в компактному рюкзаку йому може бути малувато місця. До того ж завжди варто розраховувати як мінімум на додаткову вагу блока живлення та необхідних користувачу аксесуарів. Це та платня за продуктивність, без якої наразі не обійтися, якщо потрібна потужна система.

Огляд ігрового ноутбука AORUS 15 (XE4)

Найбільшою проблемою тут стала невелика кількість портів. На лівій боковині розташовані HDMI 2.1, USB Type-C (3.2 Gen1 з підтримкою DP), комбінований 3,5 мм Jack та USB Type-A (3.2 Gen1). З протилежного боку є пропрієтарний роз’єм живлення, Thunderbolt 4 (з підтримкою Power Delivery) та Ethernet. Для геймера лише одного USB-A може не вистачити, саме тому скоріше за все хаб з більшою кількістю додаткових портів (ще USB-A, картридер тощо) все ж знадобиться. Цілком можливо, що деякі дротові аксесуари захочеться змінити на бездротові (хоча б для звичайної роботи).

Майже половина нижньої панелі має перфорацію для повітря. При цьому панель доволі цікаво виглядає, а крізь неї можна побачити діоди підсвічування, які синхронізовані з клавіатурою. Дрібничка, але має приємний вигляд. Також знизу є гумові ніжки, які дуже добре тримаються за поверхню, запобігаючи випадковому ковзанню під час ігор.

Огляд ігрового ноутбука AORUS 15 (XE4)

Загалом AORUS 15 виглядає відносно просто, але свої приємні акценти має. З білим статичним підсвічуванням клавіатури, в офісі такий лептоп не буде привертати до себе додаткову увагу, а вдома з іншими ефектами на клавішах виділиться серед ігрових аксесуарів. Якщо у розробників на меті був саме такий збалансований дизайн, то їм все вдалося.

Дисплей AORUS 15

Дана модель має діагональ 15,6 дюйма та два варіанти IPS-матриць: 1920×1080 пікселів з частотою оновлення у 360 Гц, або 2560×1440 пікселів з частотою оновлення 165 Гц. Модель потрапила до нас з другою опцією. Швидкісні матриці вже давно не є чимось незвичайним, і тут розробник не підвів очікувань, ще й додавши опцію з 2K. Сенсорних панелей ця лінійка не отримала.

Варто відзначити, що екрану дісталися компактні рамки, порівняно з багатьма іншими ігровими ноутбуками. Вони додають зовнішності лептопа охайності. Але самі кріплення здалися завеликими. Це, звісно, жодним чином не впливає на роботу, але зустрічаються цікавіші варіанти. Щоправда, вони чудово тримають дисплей на місці під час роботи, й максимального кута відкриття екрана вистачить кожному.

До калібрування матриці майже немає питань. Ігрові лептопи зазвичай могли поступатися кольорами, скажімо, ультрабукам, але тут з цим проблем немає. Серед нюансів — колірна температура вища за стандарт. В налаштуваннях можна знайти саме цей пункт, але він більше впливає на гаму, майже не змінюючи саму температуру. В реальному використанні залишивши налаштування Native, дисплея вистачає як для роботи, так і розваг. Суб’єктивно, сильного бажання щось змінити під час тестування не було. Кути огляду також мають задовольнити потреби гравців.

Матрицю матова, добре справляється з бліками. Максимальний рівень підсвічування станови 323 кд/м² (трохи більше обіцяного виробником), чого також має вистачати при використанні лептопа в приміщенні (а з ігровими моделями частіше за все саме так і відбувається). Знизити яскравість можна до мінімальних 8 кд/м², що добре для користувачів, які працюють в темряві.

Безпека AORUS 15

Все частіше функції швидкого доступу до системи зустрічаються не тільки на смартфонах, але й ноутбуках. AORUS 15 також отримав таку можливість. У компактному виступі над екраном, біля камери з мікрофонами, є інфрачервоні датчики для сканування обличчя. (Також виступ зручний для відкривання кришки лептопа.)

Огляд ігрового ноутбука AORUS 15 (XE4)

Підтримка Windows Hello дійсно допомагає швидко потрапити до системи. Лептоп з мінімальною затримкою впізнає власника, що дозволить оминати пароль при старті системи та, наприклад, у сторонніх застосунках на кшталт оновленого 1Password. Зручно, що ІЧ-датчики не чутливі до умов освітлення, що дозволяє спокійно користуватися Windows Hello в будь-якому приміщенні.

Маніпулятори та мультимедіа

У кожного виробника ігрових моделей ноутбуків власний підхід до клавіатури. AORUS 15 дісталася повна версія з NUM-блоком. Її розмістили на всю ширину топкейса, через що до позицій клавіш довелося трохи звикнути (спочатку при «сліпому» наборі бували промахи). Так само й з навігаційним блоком, який «вмонтовано» серед інших клавіш. Спершу іноді доводилося поглядати на клавіатуру.

Огляд ігрового ноутбука AORUS 15 (XE4)

Але після легкої адаптації проблема зникла. Механізм доволі тихий, а хід клавіш глибокий. Як в іграх, так і при наборі тексту з нею дійсно приємно працювати, навряд з нею будуть якісь неприємності. З підсвічуванням також все добре, максимального рівня якого навіть забагато, що також не так часто зустрічається (особисто мені вистачало не більше як 40-50%). Щоправда, деякі режими можуть занадто відвертати увагу від роботи, тому статичний колір був для мене найкращою опцією.

Огляд ігрового ноутбука AORUS 15 (XE4)

Розміщений ближче до центру трекпад також сподобався. Його розміри складають 120×75 мм. Він за замовчуванням добре налаштований, чудово реагує на дотик та розпізнає жести. У випадку, якщо в зовнішньому маніпуляторі немає потреби, таким трекпадом можна легко керувати курсором.

Огляд ігрового ноутбука AORUS 15 (XE4)

Звук забезпечується двома динаміками, які розташовані ближче до користувача та направлені вниз. Їх звучання буде замало для відтворення музики, адже «низькі» частоти майже відсутні. Звуку вистачить для звичайного спілкування в Мережі, системних звуків та фільмів чи серіалів. Але грати чи слухати музику значно приємніше із зовнішньою акустикою або в навушниках (скоріше за все у гравця саме так і буде).

Огляд ігрового ноутбука AORUS 15 (XE4)

Вебкамера AORUS 15 має HD роздільність, але зображення має кращий вигляд за середньостатистичне для камер ноутбуків, ще й оброблюється при домашньому «теплому» освітленні. Звісно, для якісного стріму потрібне буде інше рішення, але для робочих дзвінків та спілкування з родичами такої картинки цілком вистачить. Розташовані біля камери мікрофони добре передають голос, але так само добре «чують» все навкруги (включно з системою охолодження, клавіатурою, кліками миші тощо). Тому зовнішній мікрофон все ж знадобиться, або ж можна скористатися софтом для фільтрації сторонніх шумів.

Продуктивність та ПЗ

AORUS 15 отримав процесор Intel Core i7-12700H (14/20, 3,5-4,7 ГГц) в усіх комплектаціях. А от з дискретним відеочипом можуть бути варіанти: від NVIDIA GeForce RTX 3060 до RTX 3080Ti. Дана модель має RTX 3070Ti (1035-1485 МГц, 8GB GDDR6). Також в ній є 16 ГБ оперативної пам’яті DDR5 4800 (максимум 64 ГБ), та терабайтний накопичувач PCIe Gen4 (загалом є два слоти).

Для підключення до Мережі можна використовувати як RJ45, так і швидкий Wi-Fi 6E AX210 від Intel, а для бездротових аксесуарів передбачено Bluetooth 5.2. Тож зібрати собі доволі універсальний комп’ютер легко.

Огляд ігрового ноутбука AORUS 15 (XE4)

Тестували ми найновіший екземпляр даної моделі. Це дозволили показати хороші результати в синтетичних тестах продуктивності. Так само й зі звичайною роботою — лептоп дуже швидкий та стабільний. Потужності вистачить як на звичайні задачі та ігри, але й на серйознішу роботу з відео, багатьма віртуальними машинами (якщо додати оперативної пам’яті) тощо. Серед іншого впадають в очі показники швидкості накопичувача. Всі тести проводилися на найвищих налаштуваннях потужності.

З іграми так само не було проблем. Така комплектація може й не завжди дозволить отримати бажану частоту кадрів для синхронізації з частотою оновлення зображення, але на високих налаштуваннях графіки та навіть при максимальній роздільній здатності, отримати в середньому понад 60 кадрів/сек можна навіть в іграх на кшталт Cyberpunk2077 з трасуванням променів. Про змагальні ігри, як-от Counter-Stike: Global Offensive, годі й казати. Середні показники FPS були такими:

  • CS:GO — в середньому можна було побачити 240-360 (висока якість, 2560×1440);
  • Dota 2 — 120 (висока якість, 2560×1440);
  • GTA V — 154/112 (висока якість, 1920×1080/2560×1440);
  • PUBG — 170/115 (висока якість, 1920×1080/2560×1440);
  • Cyberpunk2077 — 66/47  (висока якість, 1920×1080/2560×1440);
  • Dirt 5 — 97/78 (висока якість, 1920×1080/2560×1440);
  • Shadow of the Tomb Rider — 123/102 (висока якість, 1920×1080/2560×1440).

Фірмова система охолодження WINDFORCE Infinity дуже гучна на максимумі своїх можливостей. Але стабільна. Окрім того, що вона добре підтримує лептоп під час довгих ігрових сесій, вона також непогано тримає прохолодними клавіатуру та робочу поверхню. Тому грати виходить дійсно комфортно. Щоправда, бокові та тильні прорізи для повітря підігріють все навкруги, а рівень шуму може помітно заважати оточенню. При звичайній роботі, звісно, такого ефекту немає, і шуму не більше, ніж від інших ігрових моделей.

Фірмовий «софт» Gigabyte Control Center дозволить керувати додатковими налаштуваннями «заліза»: режими роботи (Creative, Turbo, Gaming, Meeting, PowerSaving), підсвічування клавіатури, корегувати зображення, задати власні макроси, оновлювати драйвери тощо. Програма проста та інтуїтивно зрозуміла.

Автономність AORUS 15

Лептоп отримав доволі велику батарею місткістю 99 Вт•год, але час роботи залежить напряму від завантаженості пристрою. В тесті роботи батареї в ігровому режимі лептоп протримався 1 годину 24 хвилини. В інших режимах вона може досягати близько 5 годин.

Огляд ігрового ноутбука AORUS 15 (XE4)

Комплектний блок живлення відносно стандартного розміру. Він важить 685 грамів, що додасть ваги рюкзака з лептопом. На повну зарядку батареї з ним буде потрібно трохи менше як 2,5 години, що є стандартом для подібних систем.