Acer Swift 14 AI: компактний і продуктивний ультрабук на платформі ARM
Лінійка Swift у модельному ряді ноутбуків Acer позиціонується як компактні та продуктивні ультрабуки для роботи, що легко взяти з собою в дорогу. Сьогодні ми познайомимося з дещо незвичною моделлю: Acer Swift 14 AI, Copilot+ PC на платформі ARM з чипсетом Snapdragon X Plus.
Характеристики Acer Swift 14 AI
Модель | Acer Swift 14 AI (SF14-11-X6V5) |
Дисплей | IPS, 14.5", 2560х1600, співвідношення сторін 16:10, частота оновлення 120 Гц |
Процесор | Qualcomm Snapdragon X Plus |
Оперативна пам’ять | 16 ГБ LPDDR5X |
Сховище | PCIe NVMe 4.0 SSD 1 ТБ |
Графіка | Adreno GPU |
Порти | 2x USB4 Type-C, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
Бездротові модулі | IEEE 802.11be (Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4) |
Камера | 1440p, захисна шторка, підтримка Windows Hello |
Аудіо | Вбудовані стереодинаміки та мікрофон |
Клавіатура | Клавіші острівного типу з білим підсвічуванням |
Акумулятор та зарядка | 75 Вт·год, блок живлення 65 Вт |
Розміри | 320x231x19 мм |
Вага | 1,36 кг |
Ціна в Україні | 57 тис грн |
Комплектація
Разом з ноутбуком у коробці можна знайти зарядний пристрій, кабель живлення, інструкцію користувача та перехідник HDMI – USB Type C. Зважаючи на те, що у ноутбука немає власного роз'єму HDMI, такий аксесуар може стати в пригоді. До речі, частину коробки за бажанням можна використовувати як підставку: на ній наведена покрокова інструкція, як це зробити.
Дизайн та компонування
Традиційно для моделей у цій лінійці, Acer Swift 14 AI – це тонкий і легкий ультрабук. Попри повністю алюмінієвий корпус (включно з внутрішньою поверхнею навколо клавіатури), його вага становить лише 1,36 кг, завтовшки ж він трохи менше за 2 см.
Колір корпусу – сірий (Vapor Silver), інших колірних варіантів у цієї моделі немає. Рамки навколо екрана зовсім невеликі – 5 мм по боках та 9 мм зверху; по центру на верхній рамці є невелике потовщення, в якому розміщена відеокамера з апаратною шторкою та ІЧ-камера для розпізнавання облич.
Кришку можна відкрити однією рукою, максимальний кут відкриття становить 180°. Петлі шарнірів досить тугі, вони добре фіксують екран у будь-якому положенні. Корпус відчувається міцним, він не вигинається й не скрипить.
Всі інтерфейсні роз’єми розташовані на бічних панелях: ліворуч можна знайти два USB4 Type-C з підтримкою Thunderbolt 4 та заряджання і повнорозмірний USB 3.2, праворуч розташовані мініджек для гарнітури, ще один USB 3.2 та індикатори активності й заряджання. Вентиляційні отвори розташовані знизу та над клавіатурою, тож гаряче повітря не спричиняє дискомфорту під час використання миші.
Клавіатура, тачпад
Acer Swift 14 AI оснащений клавіатурою острівного типу з типовим як для ноутбучних клавіш ходом. Клавіатура без додаткового цифрового блоку, завширшки практично така сама, що й звичайна десктопна модель, тож для друку наосліп звикати до зменшених розмірів клавіш або відстані між ними не доведеться. Під час роботи клавіатура не прогинається; трохи вигнути її можна, лише якщо спеціально надавити на неї з досить помітним зусиллям.
Розкладка — майже стандартна ANSI, з довгим лівим Shift та однорядним Enter. Блок керування стрілками традиційно для компактних ультрабуків врізаний в основний блок, під правим Shift — заради цього довелося зменшити пробіл та змістити ліворуч правий Alt. Як можна побачити на фото, правого Ctrl на клавіатурі немає: замість нього присутній запуск чат-бота Copilot.
Кнопка увімкнення з вбудованим в неї сканером відбитків пальців розташована у правому верхньому куті, в один ряд із верхніми клавішами, одразу над Backspace. Вона не втоплена в корпус, тому на неї можна натиснути випадково; зменшити вірогідність цього має інша форма ковпачка, яку можна відчути на дотик.
Крім запуску Copilot, ще одна "нестандартна" кнопка цієї клавіатури розташована у верхньому ряді – запуск фірмової утиліти AcerSense, яку можна знайти через одну від кнопки увімкнення, з позначкою "a".
У клавіш є підсвічування білого кольору, з двома ступенями інтенсивності та можливістю повного вимкнення. Підсвічування не дуже сильне навіть на максимальній яскравості, при погляді збоку витік світла з-під ковпачків помірний і майже не заважає – в цілому, у не дуже добре освітленій кімнаті таке підсвічування сприймається цілком комфортно.
Тачпад досить великий, особливо як на компактний 14-дюймовий ультрабук – 12,5х7,5 см. В його правому верхньому куті розташований індикатор активності, який загоряється білим при включенні ноутбука та при активації Copilot. Тачпад зручний у використанні, поверхня слизька, кнопки миші натискаються з помірним зусиллям і дуже добре відчутним "кліком".
Екран
Екземпляр, що потрапив до нас на огляд, був оснащений 14,5-дюймовою IPS-панеллю (MB145LS01-2, виробник HKC) з роздільною здатністю 2560х1600 точок, співвідношенням сторін 16:10 і частотою оновлення 120 Гц. Також існують модифікації з сенсорним екраном з такими самими характеристиками.
Колірне охоплення Acer Swift 14 AI стандартне: 98% sRGB (74% Adobe RGB, 74% DCI-P3). Значення гамми трохи вище за стандартне – 2,3, це робить зображення насиченим, з трохи підкресленими тінями.
Яскравість регулюється в діапазоні від 23 до 480 кд/м², чого буде цілком достатньо як для роботи в повній темряві, так і при сильному офісному освітленні – і навіть для роботи на свіжому повітрі, за умови відсутності прямих сонячних променів на екрані.
Максимальна статична контрастність сягає 1360:1, це дуже добрий результат як для ноутбучної IPS-панелі. Колірна температура на всьому діапазоні яскравості майже незмінна і становить 7000-7100K; це дещо вище за стандартну (6500K) і робить зображення прохолоднішим.
Рівномірність колірної температури середня: максимальне відхилення від стандартної становить ΔE=4,1. Можна зауважити, що "проблемним" є правий нижній кут, в якому відхилення найбільше: у решти екрана з цим показником ситуація набагато краща.
А от рівномірність яскравості в Acer Swift 14 AI дуже добра: різниця між центром (найяскравіша зона) і нижньою частиною екрана (найтемніша) не перевищує 13% - це дуже непогано навіть для десктопних моніторів.
Точність кольоровідтворення просто відмінна — середнє значення ΔE менше одиниці, максимальне – 2,15 (єдиний колір, що “вибивається” з загальної картини, пояснюється нюансами роботи тестового колориметра). Нагадаємо, вважається, що пересічний користувач не в змозі помітити різницю між еталонним кольором та тим, як його показує монітор, якщо цей показник не перевищує двох – і зазвичай виробники при заводському калібруванні екранів орієнтуються саме на такі значення.
Апаратна платформа
Як зазначалося на початку, Acer Swift 14 AI базується на архітектурі ARM і оснащується чипсетами серії Snapdragon X: залежно від конфігурації, це може бути продуктивніший Snapdragon X Elite або доступніший Snapdragon X Plus; у моделі, що потрапила до нас на огляд, встановлений другий варіант, а саме Snapdragon X Plus X1P-64-100.
CPU містить 10 ядер Oryon, що працюють на частотах до 3,4 ГГц, за обробку відео відповідає GPU Adreno X1-85, також тут є окремий чип для виконання завдань штучного інтелекту Hexagon. Ноутбук оснащений оперативною пам'яттю LPDDR5X ємністю 16 ГБ і накопичувачем PCIe NVMe 4.0 SSD 1 ТБ (WD PC SN5000S).
За бездротовий зв'язок відповідає система Qualcomm FastConnect 7800: Wi-Fi 7 Dual Band + Bluetooth 5.4.
Copilot+ PC
Нову спробу "подружити" Windows з ARM Microsoft зробила навесні цього року, коли анонсувала нове покоління комп'ютерів Copilot+ для штучного інтелекту. Крім власних пристроїв компанії – представлених тоді ж Surface Pro та Surface Laptop, свої комп'ютери Copilot+ пообіцяла випустити ціла низка партнерів, і Acer Swift 14 AI – одна з таких моделей.
На щастя, цього разу Microsoft вдалося розв'язати головну проблему Windows on ARM – а саме сумісність програмного забезпечення. В офісному використанні, а саме так і позиціонується Acer Swift 14 AI, пересічний користувач, скоріше за все, не помітить ніякої відмінності від традиційного Windows-ноутбука: всі поширені програми для роботи або вже переведені на ARM, або без проблем працюють через емулятор (виробник заявляє про 175+ програм з нативною підтримкою ARM).
Так, в ході тестування у нас працювали майже всі тестові утиліти (для деяких з них довелося завантажити окремі ARM-версії) – включно, наприклад, з ПЗ колориметра Spyder X Elite, останнє оновлення якого вийшло задовго до анонсу платформи Copilot+. Але стикнутися з несумісним ПЗ, звісно, цілком реально: у нашому випадку це виявились дві гри - Gears 5 повідомила, що не підтримує ARM64, а Far Cry 6 просто видавала помилку при спробі запуску. Крім того, деякі тести у складі пакета PCMark10 також були позначені як несумісні з ARM-пристроями.
Як і в інших пристроях Copilot+ PC, в Acer Swift 14 AI зроблено особливий наголос на роботу зі штучним інтелектом: на клавіатурі є окрема клавіша для запуску чат-бота Copilot, а ціла низка системних програм мають ШІ-інструменти. Тут можна згадати помічник Cocreator в графічному редакторі Paint або функцію Live Captions, яка створює субтитри з діалогів у фільмах або перемовинах через відеодзвінки – і при цьому ще й може перекладати їх англійською з 44 мов світу. Стосовно ж найбільш "розпіареного" ШІ-інструменту Copilot+ PC, функції Recall – вона у Microsoft все ще не готова.
Також можливості вбудованого NPU використовуються у фірмових утилітах Acer PurifiedView і PurifiedVoice для обробки відео- та аудіозаписів – як для "розвантаження" центрального процесора й оптимізації енергоспоживання, так і для деяких ШІ-інструментів, наприклад, шумозаглушення.
Продуктивність
Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-64-100 демонструє досить високу продуктивність у процесорних синтетичних бенчмарках: якщо порівняти показники Acer Swift 14 AI зі схожою моделлю цього ж виробника, минулорічною Swift X 14, що базувалася на 14-ядерному процесорі Intel Core i7-13700H, можна побачити, що Snapdragon X Plus за продуктивністю у "синтетиці" вийшов щонайменше не слабкішим – а у деяких тестах навіть потужнішим.
А от продуктивність в ігрових бенчмарках за відсутності дискретного відео не вражає: в усіх бенчмарках, в яких присутнє використання 3D-графіки, наприклад, 3DMark Time Spy, показники Swift 14 AI з GPU Adreno X1-85 виходять значно нижчими за Swift X 14 (оснащеного GPU GeForce RTX 4050).
До того ж, як ми вже зазначали, ігри – це найбільш "ризиковане" програмне забезпечення з погляду на безпроблемну роботу на платформі Windows on ARM, принаймні зараз. З п'яти ігор дві запускатися відмовилися, в трьох інших (Shadow of the Tomb Raider, DiRT 5, Chernobylite) продуктивність була на рівні 25-30 кадрів/с на роздільній здатності Full HD і середніх налаштуваннях графіки.
Для налаштування параметрів системи призначена утиліта AcerSense. Вона не перевантажена функціональністю і пропонує лише базові можливості.
Поміж іншого AcerSense дозволяє обирати між трьома режимами роботи ноутбука: Silent, Normal і Performance. Продуктивність відрізняється лише у "тихому" режимі – "нормальний" та "продуктивний" показали дуже близькі результати у бенчмарку Cinebench R23. Рівень шуму також приблизно однаковий в усіх трьох режимах і дуже помірний – вуличний шум без проблем його перекриває навіть при трохи прочинених вікнах. У звичайній роботі систему охолодження чутно дуже рідко.
На жаль утиліта HWiNFO ARM64 моніторить порівняно невелику кількість параметрів, тому отримати детальну картину поведінки системи (зокрема, значення TDP у різних режимах) наразі неможливо. Параметри роботи системи у ході багатоядерного тесту Cinebench R23:
Ще одне обмеження платформи, з яким ми зіткнулися під час тестів – утиліта AIDA64 виявилась не в змозі виконати стрес-тест процесора Snapdragon X Plus, тому перевірити стабільність роботи ноутбука і параметри системи під час тривалого навантаження в ній не вдалося. Стрес-тест 3DMark Steel Nomad Light показав стабільність на рівні 98%, що є дуже хорошим результатом.
Найцікавішим же питанням було порівняння продуктивності системи при роботі від електромережі та акумулятора. І тут Acer Swift 14 AI не розчарував: на відміну від типової поведінки Windows-ноутбуків на архітектурі x86, у цьому випадку падіння продуктивності у більшості бенчмарків майже відсутнє, а в деяких випадках, навпаки, продуктивність навіть дещо збільшувалась.
Мережа | Акумулятор | |
3DMark (Steel Nomad Light) | 1995 | 1928 |
3DMark (TimeSpy) | 1855 | 1807 |
3DMark (CPU Profile, max threads) | 7864 | 7920 |
CineBench R23 (multi thread) | 8912 | 8475 |
Geekbench AI (quantized score) | 5342 | 5218 |
Geekbench 6 (CPU) | 2439/15159 | 2381/13202 |
Geekbench 6 (GPU) | 20312 | 19253 |
JetStream 2 | 286,567 | 277,495 |
Octane 2.0 plus | 77,329/547,638 | 77,132/560,597 |
Автономність Acer Swift 14 AI
Крім порівняно високої продуктивності, чипсети Snapdragon X також характеризуються дуже доброю енергоефективністю. Завдяки цьому, а також дуже пристойному як для тонкого ультрабука акумулятору ємністю 75 Вт·год, Acer Swift 14 AI демонструє відмінну автономність: за яскравості на рівні 100 кд/м² у батарейному тесті бенчмарку PCMark 10 він пропрацював понад 20 годин при перегляді відео і 30 з половиною годин у режимі очікування!