Морські Сили Самооборони Японії (JMSDF) уперше вивели на показ корабельний електромагнітний рейлґан, призначений для перехоплення та знищення гіперзвукових ракет. Система, що була випробувана минулого тижня на борту експериментального корабля JS Asuka, може суттєво посилити протиповітряний захист ВМС Японії, повідомляє The Telegraph.
На відміну від традиційних артилерійських систем, які використовують вибухові речовини або пороховий заряд, рейлґан розганяє снаряди електромагнітними імпульсами до швидкостей близько 2 500 м/с – значно перевищуючи показник звичайних танкових гармат, що досягають приблизно 1 750 м/с. Розробники заявляють, що така швидкість забезпечує оперативну й економічну відповідь на швидко рухомі цілі на морі, в повітрі та на суші.
Як повідомили в JMSDF, віцеадмірал Кацухі Омачі, командувач Об’єднаного флоту самооборони, відвідав JS Asuka, щоб ознайомитися з ходом випробувань рейлґана. Проєкт, яким керує Агентство з придбання, технологій і логістики (ATLA), стартував у 2016 році, а перше морське вогневе випробування відбулося в жовтні 2023 року.
"Цей рейлґан дозволяє нам зміцнити майбутню бойову готовність і посилити оборонний потенціал Японії", – йдеться в офіційному повідомленні JMSDF. Уряд Японії вже раніше відзначав дефіцит перехоплювачів, на кінець 2022 року їх було лише близько 60% від необхідного обсягу, і тому шукає системи наступного покоління, щоб протистояти загрозам із боку Китаю, росії та Північної Кореї.
Втім, розробка електромагнітної артилерії часто постає перед складнощами. У 2021 році ВМС США призупинили власну програму рейлґана після витрат понад $500 мільйонів через проблеми з живленням і відведенням тепла.
У Великій Британії натомість розвивають лазерну зброю DragonFire, здатну збивати безпілотники й ракети сфокусованим променем з вартістю близько £10 (приблизно 557 грн) за постріл. Україна вже працює над системами енергодії, спираючись на британські зразки.
Після успішного демонстраційного етапу Японія переходить до інтеграції рейлґана в структуру флоту та вдосконалення систем наведення і живлення.