Україна буде змушена залишатися залежною від супутникової мережі Starlink, яка забезпечує критичний зв’язок на полі бою та в цивільних установах, адже наразі не існує альтернатив, здатних зрівнятися з її можливостями та ефективністю, пише Politico.
Система супутникового інтернету Starlink, яку запустила компанія SpaceX Ілона Маска, стала життєво важливою для лікарень, військових підрозділів та державного зв’язку в Україні. Однак така залежність зробила Київ вразливим до рішень самого Маска, який у березні заявив, що "вся лінія фронту впаде, якщо я вимкну Starlink".
Маск, який наразі є старшим радником президента США Дональда Трампа, вже продемонстрував, наскільки вагомим є його вплив у геополітиці. У 2022 році він відмовився активувати Starlink над окупованим Кримом, фактично зірвавши атаку українських дронів на російські військові кораблі.
Європейські чиновники дедалі більше стурбовані такою залежністю та шукають альтернативи. Однією з них є франко-британський оператор супутникового зв’язку Eutelsat, який пропонує себе як резервний варіант — хоча й визнає, що не може повноцінно замінити Starlink.
"Співпраця зі Starlink — це залежність, рішення про яку може ухвалюватися в Білому домі або у Мар-а-Лаґо", — заявила генеральна директорка Eutelsat Єва Бернеке в інтерв’ю Politico. "Добре мати кілька варіантів".
Втім, за словами Бернеке, її компанія поки не здатна повністю замінити Starlink: "Якби нам довелося забезпечити весь обсяг зв’язку для України та її громадян — ми б просто не впорались. Давайте будемо чесні".
В Україні наразі розгорнуто понад 42 тисячі терміналів Starlink, які працюють завдяки понад 7 тисячам супутників на низькій орбіті. Вони забезпечують швидкий і стабільний зв’язок із низькою затримкою — що особливо важливо для таких операцій, як керування дронами. У порівнянні з цим, в Eutelsat лише близько 600 супутників, а їхні термінали менш мобільні й менш потужні.
Бернеке запропонувала ідею розміщення кількох тисяч терміналів Eutelsat у стратегічних точках України, однак зазначила, що компанія потребує значної фінансової підтримки від ЄС для масштабування. Перемовини між Eutelsat, Єврокомісією та країнами-членами щодо фінансування нових терміналів і запуску супутників вже тривають.
"Останні тижні показали, що для безпечного зв’язку потрібні кілька джерел", — сказала Бернеке, натякаючи на ризики, пов’язані з політичними зв’язками Маска.
ЄС також просуває власний довгостроковий проєкт — сузір’я супутників IRIS², яке має стати суверенною відповіддю Starlink. Однак запуск системи запланований лише на початок 2030-х років через затримки та перевитрати.