Земельні ділянки у Чорнобильській зоні відчуження можуть бути виділені для розміщення малих модульних реакторів (ММР).
Про це повідомив в інтерв’ю інформаційному агентству "Інтерфакс-Україна" голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Григорій Іщенко.
За його словами, у держагентстві готові виділити земельні ділянки для розміщення малих модульних реакторів для НАЕК "Енергоатом". "Найближчим часом очікується підписання угоди або меморандуму про початок робіт. Це частина програми, яка, сподіваюся, буде реалізована в Україні. Маю надію, що саме наша країна стане першою, хто отримає відповідну ліцензію", — заявив Григорій Іщенко.
Він також зазначив, що нещодавно в Чорнобилі відкрили сонячну електростанцію потужністю 762 кВт, яка була побудована за рахунок вкладень Іспанії.
"Цього року ми також плануємо запустити ще одну сонячну станцію потужністю 2 МВт на майданчику, де складалась Арка НБК. Практично всі підготовчі роботи вже завершені. Наразі матеріали перебувають на експертизі і невдовзі розпочнеться будівництво. Сподіваємося, що до осені вона буде введена в експлуатацію. Крім того, майданчики як у самому місті Чорнобилі, так і поблизу Чорнобильської АЕС мають великий потенціал для розвитку відновлюваної енергетики — як сонячної, так і вітрової. Ці проєкти вже давно розробляються, й отримані відповідні експертні висновки", — повідав голова Державного агентства з управління зоною відчуження.
Нагадаємо, за попередніми оцінками НАЕК "Енергоатом" та НЕК "Укренерго", вже визначено потенційні майданчики для розміщення ММР на території України. Розвиток технології ММР розглядається як важливий елемент повоєнного оновлення країни, що сприятиме енергетичній безпеці і декарбонізації економіки. У 2024 році повідомлялося, що першим перспективним місцем для розміщення ММР може бути майданчик Трипільської ТЕС — проєктна документація і розрахунки вже готуються.
Довідка: Малі модульні реактори — це відносно невеликі за потужністю ядерні реактори (до 400 МВт). Вони в кілька разів менші за традиційні ядерні реактори, складаються з окремих модулів, що значно спрощує їхнє розгортання.