Міністерство цифрової трансформації України презентувало аналітику розвитку штучного інтелекту до 2030 року.
Як йдеться у дослідженні "WINWIN AI: Аналіз сектору ШІ", Україна посідає друге місце в Східній Європі за кількістю ШІ-компаній — станом на 2024 рік їх було 241.
Документ описує поточну екосистему, головні бар’єри й можливості, а також містить дорожню карту для створення національної ШІ-стратегії. Нижче основні тези:
▪️з 2020 по 2024 роки в Україні з’явилося 34 нові ШІ-компанії;
▪️у 2023 році фінансування українських стартапів, які спеціалізуються на ШІ, зросло на 35% порівняно з 2022 роком; при цьому за рівнем інвестицій в ШІ-стартапи, Україна посідає останнє місце в Центральній і Східній Європі;
▪️лише три українські компанії є всесвітньо відомими і оцінюються понад $1 млрд; це обумовлено високою конкуренцією з боку американців і китайців;
▪️станом на січень 2024 року в Україні нараховувалось 5200 фахівців в галузі ШІ;
▪️Україна посідає 2 місце в Східній Європі за кількістю ШІ-компаній; лідером в регіоні є Польща — 301 стартап; далі йдуть Естонія (154), Чехія (121) і Румунія (109);
▪️пріоритетні напрямки розвитку ШІ в Україні: використання в оборонній сфері, кібербезпеці, медичних технологіях, сільському господарстві, аналізі та охороні навколишнього середовища, навчанні та підготовці фахівців із ШІ, розвиток національної LLM, розвиток генеративного ШІ.
Штучний інтелект змінює правила гри: як молодь готується до майбутнього в ІТ
Зазначається, що серед напрацювань України у даній сфері значиться "Біла книга", яка описує стратегію регулювання штучного інтелекту в країні. Разом з тим чіткої регуляторної бази ШІ наразі немає, тому це може створювати конфлікти зі стандартами ЄС і перешкоджати виходу України на європейський ринок. В дослідженні також сказано, що галузь потребує комплексного регулювання та інвестування з боку держави, адже зараз рівень державного та венчурного фінансування є недостатнім, щоб створити конкурентоспроможну екосистему ШІ.
"Україна має всі передумови, щоб стати регіональним кластером штучного інтелекту, і WINWIN AI Center of Excellence — це важливий інституційний крок у цьому напрямі. Ми об’єднуємо експертів, відкриваємо доступ до ресурсів та інновацій, щоб упроваджувати ШІ-рішення в ключові сфери: державне управління, оборону, медицину, освіту та бізнес. Завдяки міжнародній співпраці та сприянню розвитку українськомовних ШІ-продуктів ми формуємо потужну технологічну екосистему, яка допоможе зміцнити цифровий суверенітет України й зробити її лідером ШІ-інновацій у світі", — заявила Валерія Іонан, заступниця міністра цифрової трансформації з питань європейської інтеграції.
А ось за словами заступника міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександра Борнякова, місією України є входження до 2030 року в топ-3 країн за рівнем розробки та інтеграції ШІ в публічний сектор. "Починаємо з AI-трансформації держави й оборони, із часом ШІ має стати частиною кожної стратегічної сфери — від медицини до освіти. Розвинений ШІ підвищить наш ВВП, посилить обороноздатність країни та перетворить Україну на цифрову державу з найзручнішими послугами для громадян і бізнесу", — зазначив Олександр Борняков.
У відомстві відмітили, що серед ключових ініціатив для досягнення цілей є:
▪️WINWIN AI Center of Excellence — центр передового досвіду з розробки та інтеграції ШІ при Мінцифрі, який створює AI-продукти для державного сектору й оборони та стимулює впровадження ШІ в ключові галузі;
▪️Government BI — система на основі Big Data та ШІ для ухвалення зважених управлінських рішень у державному секторі;
▪️Sandbox для ШІ- та блокчейн-стартапів — проєкт, у межах якого розробники ШІ можуть тестувати інноваційні продукти за підтримкою держави та експертів.
Нагадаємо, нещодавно експертна група при Мінцифрі у співпраці з МОЗ і компаніями Abt Global і KPMG розробила стратегію розвитку MedTech в Україні. Нова MedTech-стратегія сприятиме масштабуванню виробництва біонічних протезів, розробці технологій для регенерації шкіри, лікування опіків, ран, упровадженню цифрових рішень для ментального здоров’я та використання ШІ для діагностики й лікування.