Міністр оборони США Піт Хегсет наказав Кіберкомандуванню США (Cyber Command) припинити всі планування та наступальні кібероперації проти росії, повідомляє видання The Record.
Наказ не поширюється на Агентство національної безпеки (NSA) чи його операції із радіоелектронної розвідки проти росії, зазначають джерела. Проте він є значною зміною в політиці США, адже Кіберкомандування відігравало ключову роль у моніторингу та нейтралізації російських цифрових загроз, особливо після повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році.
Тривалість дії наказу Хегсета невідома, однак, за словами джерел, Кіберкомандуванню повідомили, що вказівка залишатиметься чинною найближчим часом. Кіберкомандування вже почало готувати звіт з оцінкою ризиків для Хегсета, у якому детально розписано вплив наказу, перераховано зупинені операції та оцінено поточні загрози з боку росії.
Наслідки для персоналу Кіберкомандування залишаються незрозумілими. Якщо наказ стосується лише наступальних операцій проти росії, він вплине на сотні військовослужбовців, зокрема членів Національних кіберсил США (Cyber National Mission Force) та Кіберсил (Cyber Mission Force), які загалом нараховують 5 800 осіб. За оцінками, чверть наступальних підрозділів командування орієнтовані саме на росію.
Однак якщо обмеження поширюється і на збір розвідданих, аналітику або розробку нових кіберспроможностей, вплив буде значно масштабнішим. Кіберкомандування має від 2 000 до 3 000 співробітників, не враховуючи персонал NSA та підрозділи збройних сил США, розташовані на його базі у Форт-Мід, Меріленд.
Пресслужба Кіберкомандування відмовилася від коментарів, направивши запит до Пентагону.
У відповідь старший чиновник Міністерства оборони заявив:
"Через міркування оперативної безпеки ми не коментуємо і не обговорюємо кіберрозвідку, плани чи операції. Для міністра Хегсета немає більшого пріоритету, ніж безпека військових у всіх сферах, включаючи кіберпростір".
Окрім внутрішніх викликів, наказ може зірвати деякі ключові місії Кіберкомандування, зокрема операції із захисту цифрової інфраструктури України. З початку повномасштабного вторгнення росії у 2022 році Кіберкомандування відправило в Київ "hunt forward" підрозділи, які допомагали зміцнювати українську кібероборону та стежити за російськими цифровими атаками.
росія залишається основним центром кіберзлочинності, де державні та кримінальні угруповання регулярно атакують цілі по всьому світу. Кіберкомандування США було ключовим гравцем у протидії цим загрозам, включаючи відстеження хакерських груп, пов’язаних із російськими спецслужбами.
Відмова від активної кіберопераційної боротьби може збільшити ризик атак на приватний сектор США та міжнародні компанії, якщо Кіберкомандування більше не стримуватиме російські кібершпигунські операції.