Забруднення пластиком є однією із найгостріших екологічних проблем. Викинута пластикова пляшка або пакет можуть становити серйозну небезпеку – вони шкодять довкіллю та загрожують усьому живому. З розвитком технологій цю ситуацію намагаються змінити завдяки інноваційним рішенням.

Одне з них запропонував український стартап S.Lab, який з 2020 року виробляє екологічне паковання з рослинних компонентів. Детально про розробку, конкуренцію на ринку та інтерес іноземних інвесторів до українського бізнесу в інтерв’ю Mezha.Media розповіла співзасновниця та CEO стартапу Юлія Бялецька.

Розкажіть, із чого почався S.Lab? Як та коли виникла його ідея?

S.Lab почався з бажання діяти. У 2017 році ми з чоловіком, Євгеном Томіліним, подорожували островом Балі. Одного дня під час серфінгу на фоні фантастичної природи ми побачили гігантську кількість пластикового сміття, яке винесло на пляж з океану. Ситуація з пінопластом у світі є катастрофічною. Він не підлягає вторинному переробленню та розкладається протягом 500 років. Це означає, що кожен окремий виріб, виготовлений з полістиролу, досі залишається на звалищах і забруднює ґрунти, океани та навіть наші тіла.

Це видовище і стало відправною точкою проєкту — ми відчули, що треба щось робити, і негайно. Почали досліджувати ринок альтернативних матеріалів та методів паковання, читали наукові публікації, спілкувались з експертами. Потім почали експериментувати.

S.Lab пропонує екологічні пакувальні рішення, які складаються з сільськогосподарських відходів та міцелію грибів. Чому саме такий склад?

Ми хотіли зробити матеріал, який мав би всі властивості спіненого пластику (пінопласту), але при цьому був повністю натуральним і біорозкладним. За основу взяли технічні коноплі — їхнє волокно має високе співвідношення міцності до ваги. Далі почали експериментувати з клейкими матеріалами, проте знайти повністю натуральний клей виявилось непросто, бо навіть найбільш екологічні з них виявились не такими й екологічними. Вирішили спробувати міцелій — кореневу систему грибів, що має звʼязувальні властивості. Так і з’явився міцний, надійний і біорозкладний матеріал, що може повністю замінити полістирол.

Рослинні компоненти в основі паковання S.Lab, зображення стартапу
Рослинні компоненти в основі паковання S.Lab, зображення стартапу

Наш матеріал має ідентичні властивості теплоізоляції та водостійкості, більш вогнестійкий, і після використання він повністю розкладається в ґрунті за 30 днів. Для цього вам просто треба розламати паковання та викинути його у компост на своєму подвір’ї чи просто в землю. Ніяких додаткових сервісів з перероблення не потрібно.

Скільки часу знадобилося, щоб отримати перші зразки?

Ми отримали першу партію технічних конопель від асоціації луб’яних культур, паралельно займались дослідженнями властивостей міцелію разом з Інститутом ботаніки імені Миколи Холодного у Києві. Потім почались експерименти зі змішування і вирощуванню стабільного матеріалу. Потрібно було підібрати ідеальне співвідношення конопель, кількість міцелію та навіть умови, в яких усе це росте – температуру, вуглекислий газ і рівень кисню у повітрі.

Як ви знайшли перших клієнтів? Розкажіть, хто це був і чи співпрацюєте ви досі?

Одним із перших замовлень для нас став декор для ресторану “Альтруїст” у Києві. Також, коли ми тільки починали, співпрацювали з дизайнеркою інтер’єрів Йовою Ягер і разом створили колекцію товарів для дому. Ми виготовляли вази, люстри, настільні лампи, свічники та декоративний посуд.

Загалом, на початку ми працювали у трьох напрямах: матеріали для будівництва, декор та пакувальний матеріал. Потім вирішили сконцентруватись саме на пакованні, бо як виявилося, цей ринок найбільше потребував нових, більш екологічних рішень. Пінопластове пакування є одним із головних забруднювачів планети, і його активно використовують у різних галузях. Тому, надаючи стійку альтернативу пінопласту, ми не тільки відповідаємо на попит ринку, а й робимо вагомий внесок у захист довкілля.

Серед нинішніх клієнтів S.Lab – компанія LOréal. Як вдалося налагодити співпрацю і що саме вона передбачає?

Ми брали участь в акселераторі від Unit City, який був спрямований на співпрацю великих компаній зі стартапами. Саме через нього ми й отримали прямий контакт з L’Oreal. Прийшли на зустріч, показали наш матеріал, усі його фізичні властивості, кастомізацію.

Можемо сміливо сказати, що вони були в захваті від потенціалу нашого рішення. Для великих компаній зараз перехід на екологічне паковання є практично обов’язковим, адже згідно з директивою Європейського Парламенту, до 2030 року все паковання в ЄС має бути придатним для вторинного перероблення або повторного використання. Метою цього рішення є зменшення кількості пластикових відходів та надмірного використання пакувальних матеріалів, що спричинить повне виключення полістиролу у виробництві паковання.

Для L’Oreal ми створили паковання для їхньої нової лінійки засобів по догляду за волоссям. Наше рішення ідеально відповідає їхнім цілям у сфері сталого розвитку, сприяючи зменшенню негативного впливу на навколишнє середовище.

Хто ще є вашими клієнтами? Які сфери бізнесу представляють ці компанії? Це українські чи іноземні бізнеси?

У S.Lab ми виробляємо заміну пінопласту, яка може застосовуватися в різних галузях промисловості. Це лоджементи (контейнери) для косметики та електроніки, паковання для декору та одягу, і навіть теплоізоляційні коробки для харчових продуктів та фармацевтичних препаратів. Таким чином, ми не лише мінімізуємо вплив пакування на навколишнє середовище, а й допомагаємо бізнесам ставати більш сталими.

Паковання S.Lab, фото стартапу
Паковання S.Lab, фото стартапу

Зараз ми працюємо з українськими і європейськими компаніями, виходимо на нові ринки: Іспанію, Францію, Німеччину, Швейцарію. В Україні ми реалізували пілотний проєкт з L’Oréal, ведемо переговори про співпрацю з Fozzy Group, співпрацюємо з косметичними компаніями, виробниками парфумів. В Європі успішно завершили пілотний проєкт з JTI (Japan Tobacco International).

Розкажіть про інвестиції в S.Lab? На що ви спрямовуєте гроші та хто інвестує в компанію?

У 2023 році ми закрили pre-seed раунд, залучивши 700 000 євро від бізнес-янголів, венчурних фондів та акселераторів. Серед інвесторів – Vesna Capital (на чолі Андрій Федорів), ZAS Ventures та всесвітньо відомий акселератор Techstars. Також цього року отримали гранти від Seeds of Bravery, фінансування від Google for Startups Ukraine Support Fund. Зараз відкрили seed раунд залучення інвестицій.

Google Announcement S.Lab
Оголошення про фінансування від Google for Startups Ukraine Support Fund, фото стартапу

Гроші спрямовуємо на розвиток власної технології, адже наша мета – оптимізувати свою технологію та створити мінізаводи з виробництва натуральної упаковки. Виробнича лінія буде розміщуватись у 12-метровому контейнері, що може бути доставлений та встановлений на території замовника. Це дозволить нашим клієнтам виготовляти упаковку на місці, заощаджуючи витрати на логістику та зменшуючи пов’язані з нею викиди CO2.

Чи зацікавлені іноземні інвестори інвестувати в український бізнес?

Останні роки українські стартапи дедалі більше заявляють про себе на світовій арені. Наша екосистема значно зміцніла й виросла, ми змогли показати світу, наскільки талановиті наші підприємці та скільки інноваційних рішень ми можемо запропонувати. І ми нарешті отримали ту увагу та визнання, на яке завжди заслуговували. Завдяки підтримці світової стартап-екосистеми українські стартапи отримали доступ до численних можливостей — участі в міжнародних конференціях, отримання грантів, менторство та доступ до інвестицій.

Наприклад, підтримка з боку таких технологічних гігантів, як Google слугує сильним сигналом для інших гравців ринку, що українські стартапи заслуговують на увагу та інвестиції.

Іноземні інвестори також помічають цей потенціал і все більше зацікавлені в інвестуванні в українські стартапи, що відкриває нові можливості для розвитку нашого бізнесу. Вже існують фонди, які спеціально фокусуються на українських фаундерах, але інвестори все одно в першу чергу оцінюють потенціал самого стартапу – його інноваційність, можливість масштабування та ринкові перспективи. Найважливішим все одно  залишається здатність компанії розв’язувати глобальні проблеми та пропонувати рішення, які мають попит на світовому ринку.

Наскільки велика конкуренція на ринку? Що вирізняє вас із-поміж інших бізнесів?

Звичайно, ми не єдині виробники матеріалів на основі міцелію. Проте загальна проблема, яка існує на ринку, – це обсяги виробництва паковання і його ціна. Наша інновація полягає в тому, що ми виготовляємо продукцію без використання одноразових пластикових матеріалів. Це не тільки робить процес більш екологічним, але й дозволяє значно знизити витрати. Наприклад, на кожній тисячі кілограмів пакування ми економимо близько 500 євро та суттєво зменшуємо кількість відходів. Усі технології були розроблені нашими інженерами та розробниками спеціально для роботи з рослинними матеріалами, і наразі вони захищені п’ятьма патентами Європейського Союзу.

S.Lab
Команда S.Lab, фото стартапу

Яким ви бачите розвиток S.Lab?

Зараз наш пріоритет – масштабування, зокрема розробка 12-метрових мінізаводів, здатних виробляти до 15 тисяч одиниць упаковки на місяць. Цей процес повністю автоматизований: з комп’ютерним зором, роботизованими механізмами, сенсорами та індикаторами, але при цьому залишається простим у налаштуванні та обслуговуванні. Для наших клієнтів це стане унікальним інструментом, що задовольнить їхні потреби як у великих обсягах продукції, так і в кастомізації пакування.

Також ведемо перемовини з інвесторами у межах seed-раунду. І, звичайно, продовжуємо пошук нових клієнтів, відвідуємо конференції та виставки в нашій галузі. Презентуємо світові наші можливості та команду. Цього року я отримала Премію ЄС для жінок-інноваторів від Європейського інституту інновацій та технологій (EIT). Ця нагорода відзначає жінок, чиї інноваційні рішення та дослідження допомагають долати глобальні виклики в різних сферах. Такі події завжди надихають, адже навколо безліч однодумців, грандіозних ідей та нових перспектив, що захоплюють дух. Коли так багато людей об’єднуються заради спільної мети – зробити світ кращим для майбутніх поколінь, це дає неймовірний заряд енергії, щоб рухатися далі.