Українська правда

Все про землетруси: що таке магнітуда, до чого тут Ріхтер і як це стосується України

Все про землетруси: що таке магнітуда, до чого тут Ріхтер і як це стосується України
All_about_Earthquake_03
0

Серія потужних землетрусів у Туреччині сколихнула хвилю зацікавленості до «прикладної сейсмології». Українці почали згадувати землетруси 1977, 1986, 1990 та 2004 р., які відчувалися навіть у центральній Україні. Але виявились, що багато хто, особливо наші ЗМІ та «лідери думок», не розуміють різниці між оцінюванням землетрусу згідно зі шкалою інтенсивності та вимірюванням сили землетрусів за величиною магнітуди. Те, що і перших, і других шкал декілька й різні країни використовують різні стандарти, вносить додаткову плутанину. Розбираємося!

Інтенсивність землетрусу

Інтенсивність землетрусу – це оціночна сила явища, яка «вимірюється» його впливом на поверхню землі, людей та споруди. Інтенсивність оцінюється за наслідками візуально або/та за опитуванням очевидців. Це оціночна і неточна шкала і саме її найчастіше використовують звичайні ЗМІ.

Наприклад, якщо прив’язуватися до Європейської макросейсмічної шкали (EMS-98), яка була ухвалена в 1998 році, то якщо влада та мешканці сповіщають про легкі пошкодження будівель, тобто тріщини у штукатурці та падіння невеликих предметів – це землетрус у 6 балів. А ось якщо більшість предметів падає з полиць, на стінах невеликі тріщини, а частина димових труб розвалюється – це вже 7 балів. Але розмір тріщин або кількість предметів, що впали – це відносні величини, кожен сприймає їх особисто. Що для одного маленька тріщина у штукатурці, для іншого вже великі пошкодження його затишної оселі.

У Європейській макросейсмічній шкалі – 12 балів. По ній нещодавній землетрус у Туреччині тягне на 9 балів, це руйнівний землетрус – пам'ятники і колони падають; багато будівель частково зруйновані, деякі – повністю.

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: