Українська правда

Що по джунам? У Genesis, SoftServe, Intellias, GlobalLogic та EPAM розповіли про перспективи для початківців

Що по джунам? У Genesis, SoftServe, Intellias, GlobalLogic та EPAM розповіли про перспективи для початківців
0

Останнім часом з'являється все більше доказів того, що розвиток штучного інтелекту вже суттєво впливає на ринок праці. Наприклад, днями видання The New York Times відмітило, що ШІ поступово заміщає людей на початкових посадах у сферах ІТ, права та роздрібної торгівлі — саме тих, що були першою сходинкою для молодих фахівців.

Молоді спеціалісти, за даними аналітиків Linkedin, на ринку праці постають перед труднощами більше, ніж інші: рівень безробіття серед випускників зріс на 30% з 2022 року. А як же тоді живеться джуніорам в Україні? Під час нещодавньої онлайн-події про український ІТ-ринок, модератором якої виступила "Межа", CEO харківської ІТ-компанії NIХ Віктор Шальнєв заявив, що практика набирати студентів "на виріст" відходить, адже компанія не може дозволити собі чекати, поки вони навчаться.

Тож ми вирішили заглибитися в цю тему та розпитали українські IT-компанії щодо актуальних позицій для початківців, а також про їхні освітні можливості та відсоток успішних працевлаштувань. Але спочатку трохи статистики.

Як ІТ-компанії наймали і наймають початківців?

Попит на новачків, за даними DOU, торік залишався стабільним, а деякі компанії навіть збільшили кількість вакансій. Опитування 31-ї IT-компанії в Україні показало, що у 2024 році було найнято 2970 джуніорів, що на 50 початківців більше, ніж роком раніше. Ще 221 джуніора найняли за кордоном. Серед лідерів з найму українських джуніорів опинилися такі компанії: Genesis — 781, EPAM — 480, SoftServe — 327, Netpeak Group — 273 та GlobalLogic — 197. Для порівняння: у 2022 році 40 компаній запросили на роботу 3989 початківців; у 2020 році — 89 IT-компаній найняли понад 4500 молодих фахівців; у 2019 році — 55 компаній запросили на роботу понад 5370 початківців. Динаміка не дуже позитивна — цифри кажуть самі за себе.

Напрями Support та Software Engineering у 2024 році лідирували за кількістю найнятих джунів — за рік показник зріс із 404 до 742; збільшення попиту також спостерігалося у QA, Marketing, Admin & Operations, Analyst, Design, DevOps, Product Manager; позиції Product Manager, Analyst і Front-end були найконкурентнішими серед кандидатів.

Скриншот з сайту DOU
Скриншот з сайту DOU

Найпопулярнішими каналами найму початківців торік стали внутрішні рекомендації — ними скористалися 22 компанії, а лише 8 — зовнішніми. Також популярним каналом найму є і портал DOU — 19 компаній; третина компаній наймала фахівців через програми співпраці з університетами, 9 компаній — через власні освітні проєкти.

А от щодо самих початківців, то більшість тих, хто шукає першу роботу в ІТ є світчерами, тобто працюють або раніше працювали в іншій сфері. За даними свіжого опитування ІТ-фахівців, в якому взяли участь 383 початківців, світчери становлять 64% опитаних, а ще 32% — це студенти чи випускники. Частка світчерів за два роки зменшилась — тоді вони становили 80% тих, хто шукав першу роботу в ІТ.

Скриншот з сайту DOU
Скриншот з сайту DOU

Серед цікавих висновків можна виділити наступні:

▪️найчастіше хочуть "зайти в ІТ" розробники, на другому місці — аналітики;

▪️до найпопулярніших спеціалізацій увійшли також UI/UX і Product Design;

▪️шукачам першої роботи в ІТ набагато складніше, ніж нинішнім айтівцям, потрапити на співбесіду з роботодавцем;

▪️світчерів частіше кличуть на інтерв'ю, ніж студентів та випускників;

▪️64% тих, хто шукає першу роботу в ІТ, вже витратили на це понад два місяці, а 22% пошукачів шукають роботу більше як рік;

▪️75% розробників-початківців у пошуку вже понад два місяці.

Якщо ж говорити про загальні очікування українських роботодавців, то згідно із травневим дослідженням сайту robota.ua, ключовим драйвером зростання у 2025 році бізнес вбачає агро та переробку; у трійку напрямків входять будівництво, інфраструктура та виробництво. Цікаво та несподівано, що ІТ та технології — лише на 5 місці. Респонденти тут також згадали про енергетику, освіту і людський капітал.

Кого шукають українські IT-компанії сьогодні?

У компанії Genesis нам повідали, що у 2025 році найняли 360 джуніорів, а більшість продуктів екосистеми переважно наймають початківців на Non-tech позиції: User Acquisition Specialist, Talent Acquisition Specialist, Product Analyst, Designer тощо.

Офіс української ІТ-компанії Genesis
Офіс української ІТ-компанії Genesis

"Одна з причин полягає у тому, що на ринку не вистачає таких спеціалістів рівня Middle+, зокрема у домені Marketing. Тому ми запрошуємо фахівців з невеликим досвідом і навчаємо їх відповідно до потреб команд продуктів", — заявили у Genesis.

А от у львівській IT-компанії Intellias зазначили, що у них регулярно з’являються вакансії для спеціалістів рівня Junior, однак наразі компанія зосереджена переважно на наймі спеціалістів рівня Middle, Senior та вище.

Офіс ІТ-компанії Intellias; фото — The Ukrainians
Офіс ІТ-компанії Intellias; фото — The Ukrainians

"За останній рік найбільший попит спостерігається на досвідчених інженерів, які володіють кількома суміжними технічними компетенціями або мають нішеву експертизу. Водночас компанія створює освітні можливості для початківців, аби вони отримали необхідні навички, досвід та зростали професійно", — сказали в Intellias.

За словами Senior Talent Operations Manager в компанії SoftServe Олександри Толох, за I квартал 2025 року до компанії долучилося 50 фахівців рівня Trainee або Junior, а наразі найбільший попит спостерігається у напрямках Java, .Net, DevOps, Service Desk.

Олександра Толох, Senior Talent Operations Manager в SoftServe
Олександра Толох, Senior Talent Operations Manager в SoftServe

"У нас відкрито понад 20 вакансій для рівня Trainee або Junior — але ця цифра динамічна й постійно змінюється. 80% позицій цього рівня відкриваються для випускників SoftServe Академії, проте деякі також доступні для зовнішніх кандидатів", — розповіла операційна менеджерка з управління талантами в SoftServe.

Вона також додала, що торік компанія найняла 237 фахівців на позиції Trainee та Junior, що вдвічі більше, ніж у 2023 році. "Загалом тенденція щодо активності найму для цього рівня зберігається з кварталу у квартал, показуючи невелику тенденцію до зростання", — підсумувала Senior Talent Operations Manager Олександра Толох.

У GlobalLogic нам повідомили, що наразі у них є 13 відкритих позицій для Junior і 20 відкритих позицій для Trainee, а торік до компанії приєдналися 200 джуніорів.

Офіс ІТ-компанії GlobalLogic
Офіс ІТ-компанії GlobalLogic

"Найбільше молодших спеціалістів минулого року долучились до напряму QA. Він і був найпопулярнішим. Найбільш затребуваними стеками, як і до війни, залишаються: Python, QA, DevOps, .NET. GlobalLogic — у пʼятірці лідерів за наймом початківців у 2024 році, тож ми не припиняли залучення молодших фахівців", — пояснили в компанії.

У GlobalLogic зауважили, що останні 3 роки залучення початківців було стабільним — 50-200 спеціалістів щороку, а у 2025 році планується залучити понад 300 фахівців.

Керівник освітніх проєктів в EPAM Україна Денис Гриньов заявив нам, що джуніорів компанія наймає виключно після закінчення навчання на програмах EPAM Campus. У 2025 році в планах підготувати та перевести на проєкти більше пів тисячі початківців.

Денис Гриньов, керівник освітніх проєктів в EPAM Україна; фото з сайту DOU
Денис Гриньов, керівник освітніх проєктів в EPAM Україна; фото з сайту DOU

"Найбільший попит на джуніорів в EPAM у першому та другому кварталі цього року залишається — Java, Frontend, Business Analysis, Quality Engineering.  Тренди не дуже змінились, хоча минулого року більш затребуваними були джуніори за Data-напрямами. На початку 2025 року попит на цей напрям трошки зменшився. Втім, ми очікуємо його повернення", — зазначив керівник освітніх проєктів в EPAM Україна.

Працевлаштування після навчання

А ще ми спитали в IT-компаній про найактуальніше: освітні проєкти й курси для початківців та можливість працевлаштування після їх закінчення. 

За словами керівника центру розвитку талантів у SoftServe Андрія Переймибіди, для початківців, які не мають спеціальної освіти в ІТ, SoftServe Академія пропонує 2-х річні програми навчання на повних курсах з усіх основних технологічних напрямів.

Андрій Переймибіда, керівник центру розвитку талантів у SoftServe
Андрій Переймибіда, керівник центру розвитку талантів у SoftServe

Найпопулярніші з них — Java, .NET, Python, автоматизоване тестування, DevOps, QA. Кожен з цих курсів містить достатній набір модулів з основ технології, розширені теми зі спеціалізації та проєктне навчання, що дозволяє новачкам, як кажуть у SoftServe, відразу застосовувати знання на практиці та отримати реальний досвід. 

Для випускників та студентів технічних спеціальностей, які вже мають теоретичну базу, але яким бракує досвіду, компанія пропонує проєктно-орієнтовані програми та стажування. Вони можуть бути повністю профінансовані компанією, тобто надаватись у вигляді грантів. Такі програми дають можливість долучитись до завдань під супроводом досвідчених менторів.

"Торік понад 220 випускників академії долучилися до SoftServe. Окрім того, ми маємо ще одну категорію навчальних курсів для початківців зі зміни спеціалізації (reskill) або поглиблення навичок (upskill) з робототехніки, побудови систем штучного інтелекту, аналітики та візуалізації даних, кібербезпеки та інших напрямків. Ми постійно оновлюємо наше портфоліо і розширюємо пропозиції, зважаючи на потреби ринку і нові тенденції", — розповів нам Андрій Переймибіда.

У компанії Genesis зазначили, що розвивають освітні проєкти у сфері продуктового ІТ та створюють їх як для початківців, так і для тих, хто вже має відповідний досвід:

▪️для світчерів і початківців функціонує екосистема освітніх можливостей Genesis Academy; навчання доступне за 12 напрямами продуктового ІТ-бізнесу та є безоплатним, але для навчання треба пройти відбір; орієнтовно 18% випускників ініціатив академії отримують офери та стартують кар’єру в екосистемі Genesis;

▪️з провідними університетами Genesis впроваджує нові дисципліни — за 4 роки створено понад 30 дисциплін у сферах аналітики, розробки, маркетингу; щороку компанія запускає спільні школи: School of Digital Business by Genesis & KSE, Genesis & KNU Entrepreneurship School, Genesis & KMA Software Engineering School;

▪️у 2021 році було запущено систему всеукраїнських курсів — це інтерактивні курси у форматі змішаного навчання для студентів українських ЗВО за чотирма сферами продуктового IT: "Створення та розвиток ІТ-продуктів", "Маркетинг ІТ-продуктів", "Аналітика у продуктовому ІТ" та "Менеджмент у продуктовому ІТ";

▪️для тих, хто лише досліджує сферу, компанія створила INTRO by Genesis — це онлайн-платформа для студентів, яка спрощує знайомство з продуктовими ІТ-компаніями та допомагає зробити перші карʼєрні кроки.

В компанії Intellias повідали про такі освітні ініціативи:

▪️Juniors Hiring Program — програма дає змогу розробникам і розробницям з невеликим досвідом, які доєднуються до команди, отримати менторську підтримку від досвідчених інженерів та інженерок компанії;

▪️IntelliStart — проєкт для підтримки студентів, початківців в IT та світчерів; це освітній хаб для навчання та розвитку молодих талантів під менторством експертів компанії за різними технічними напрямками;

▪️компанія також співпрацює із закладами вищої освіти; у партнерстві з ЛНУ ім. І. Франка була створена лабораторія IntelliMapLab, на базі якої організовано тренінговий курс у сфері автомобільної інженерії — у 2024 році шість випускників та випускниць курсу доєдналися до команди Intellias.

"Спеціалісти Intellias викладають в університетах та долучаються до освітніх активностей. У 2025 році компанія продовжить співпрацю з університетами та розвиток освітніх проєктів для початківців у сфері ІТ", — заявили у компанії.

У GlobalLogic розповіли нам про окремий напрям — GL BaseCamp. Це free IT-курси з розробки та тестування, що включають лекції та практичні заняття. Вони розраховані на студентів та розробників-початківців, які вже мають хороші базові знання і хочуть доповнити їх практичним досвідом та отримати менторську підтримку.

"По завершенню курсу найстаранніші студенти можуть долучитися до проєктів компанії на позицію Trainee. GL BaseCamp був започаткований у 2012 році. З того моменту було проведено понад 70 курсів: до них доєдналося понад 2200 учасників, близько 50% з яких продовжили свій шлях в ІТ в GlobalLogic", — відмітили у компанії.

За словами керівника освітніх проєктів в EPAM Україна Дениса Гриньова, для початківців в компанії розроблені навчальні програми залежно від володіння знань та навичок: Basic, Beginner, Fundamentals, Specialization.

"Практично всі випускники, які успішно проходять останній рівень (Specialization), отримують пропозиції щодо влаштування в компанії. З актуальними умовами та переліком вимог можна ознайомитися на сайті EPAM Campus", — підсумував Денис.

Наостанок хочеться згадати опитування Linkedin, в якому зазначається, що покоління Z відкрите до нових можливостей: 40% молодих фахівців готові змінити роботу і навіть отримувати меншу зарплату, якщо це дасть їм кращі шанси для розвитку кар’єри. Тож бажаємо початківцям успіху :)

Читайте також: IT-освіта в Україні. Університети чи IT-курси?

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: