Фільм-катастрофа “Тихе місце: День перший” / A Quiet Place: Day One, який нещодавно вийшов у прокат в Україні та світі, чудово поєднав в собі мовчазну камерність та саспенс-настрій із масштабністю бойовика про вторгнення прибульців, трагедію особисту та трагедію вселюдську. Якщо на тлі нового фільму вам, як і нам, захотілося подивитися інші кінофантазії на тему вторгнення інопланетян, ось невеличка добірка таких фільмів. Серед них – і гучні бойовики, і тихі, але лякаючі, фільми різних років. Увага: багато класики.

 

“Тихе місце” / A Quiet Place

Рік виходу 2018
Рейтинг IMDB 7,5/10
Режисер Джон Кразінські

Ми просто не могли оминути у цій добірці оригінальне “Тихе місце” / A Quiet Place. Люди не так часто задумуються, наскільки багато шуму вони генерують щохвилини. Але якщо уявити, що від зберігання тиші залежить життя ваше, ваших близьких, вашого виду в цілому? Саме в такій ситуації опинились головні та другорядні герої “Тихого місця”. На Землю прибули агресивні прибульці, вони сліпі, проте чують дуже добре і реагують на звук миттєво, тож людству доводиться вчитися жити у повній тиші.

Фільм зосереджується на родині Ебботів, які намагаються вижити в цьому новому, смертельно небезпечному світі. Джон Красінскі та Емілі Блант грають батьків, які відчайдушно намагаються захистити своїх дітей, включаючи старшу доньку, яка погано чує. Звук та його відсутність як такі також є важливими героями стрічки.

Фільм отримав високу оцінку критиків та глядачів, зібравши понад $340 млн при бюджеті лише $17 млн. Успіх стрічки призвів до створення сиквелу “Тихе місце 2” / A Quiet Place: Part II (2021), ну і вже згаданого приквела “Тихе місце. День перший” / A Quiet Place: Day One (2024).

 

“Монстро” / Cloverfield

Рік виходу 2008
Рейтинг IMDB 7,0/10
Режисер Метт Рівз

Фактично цей фільм має назву “Кловерфілд” / Cloverfield і він відкриває трилогію “Всесвіту Кловерфілд”. Щоправда, фільми між собою пов’язані досить умовно, та й зняті вони дуже по-різному. Зараз мова йде саме про “Кловерфілд” 2008 року режисера Мета Рівза.

Отже, перед нами сучасний на момент зйомок картини Нью-Йорк. Хлопець, житель цього мегаполіса, отримує нову роботу в Японії. Ця радісна подія затьмарена тим фактом, що він вимушений надовго розлучитися з дівчиною, з якою у героя тільки-но зав’язалися стосунки. Перед самим від’їздом друзі хлопця вирішують організувати йому прощальну вечірку, яку, власне, і переривають дивні зловісні звуки непроханого гостя з інших світів. Починається паніка, розруха, бої, виживання.

Фільм знято у форматі “знайдена плівка”, що додає атмосферності та реалістичності подіям. “Монстро” не зосереджується на військових операціях чи науковцях, що досліджують інопланетян. Вторгнення тут показане через очі звичайних людей, захоплених катастрофою.

Картина мала значний комерційний успіх, зібравши понад $170 млн при бюджеті лише $25 млн.
“Монстро” породив два непрямі сиквели: “Кловерфілд, 10” / 10 Cloverfield Lane (2016) та “Парадокс Кловерфілда” / The Cloverfield Paradox (2018), які розширили всесвіт фільму, додавши до нього елементи наукової фантастики та альтернативних реальностей.

 

“День, коли Земля зупинилася” / The Day the Earth Stood Still

Рік виходу 2008
Рейтинг IMDB 5,5/10
Режисер Скотт Дерріксон

Землю відвідують інопланетяни, ціль яких – повне винищення людства, причому обґрунтовують вони це безвідповідальним ставленням людей до планети та її ресурсів. Однак в останній момент екологічно налаштовані прибульці вирішують дати людству ще один шанс і на Землю прибуває Клаату, якого грає Кіану Рівз, разом із руйнівним роботом Гортом. Посланець повинен донести до людей думку про необхідність змінити своє ставлення до планети та одне до одного, щоб уникнути знищення. Попри серйозність ситуації, деякі люди намагаються використати Клаату і його технології для власної вигоди. Тож Клаату доведеться боротися із недовірою та ворожістю людства, намагаючись переконати їх у важливості змін, поки не стало занадто пізно.

Фільм є осучасненим ремейком класичної науково-фантастичної стрічки 1951 року. У новій версії акцент зміщено на екологічні проблеми та загрозу глобального потепління, тоді як оригінальний фільм відображав холодну війну та параноїдальне ставлення до іноземців, притаманне багатьом жителям тодішніх Сполучених Штатів. До речі, якщо ви сприймаєте класичні голлівудські стрічки, радимо подивитись і класичну версію. Вона може здатися навіть цікавішою з погляду кінематографії, що якоюсь мірою підтверджує і її високий IMDB-рейтинг (7,7/10).

 

“Імла” / The Mist

Рік виходу 2007
Рейтинг IMDB 7,1/10
Режисер Френк Дарабонт

Маленьке містечко огортає таємнича імла, населена жахливими істотами. Головний герой, Девід Дрейтон, разом зі своїм сином і сусідами та інші жителі міста змушені ховатися в супермаркеті, але там далеко не спокійно. Поки зовні чатують смертельні створіння, всередині наростають паніка і конфлікти серед людей, що лише посилює загрозу. Умови виживання стають дедалі складнішими, а Девіду доводиться боротися не лише з монстрами ззовні, але й з ірраціональними страхами та агресією тих, хто поруч.

“Імла” – це не просто жахастик про інопланетян чи монстрів, а ще й психологічна драма, що підіймає теми людської природи, масової істерії, релігійного фанатизму та морального вибору в екстремальних ситуаціях. Фінал картини є неоднозначним і, до речі, суттєво відрізняється від фіналу оригінальної повісті авторства Стівена Кінга.

 

“На межі майбутнього” / Edge of Tomorrow

Рік виходу 2014
Рейтинг IMDB 7,9/10
Режисер Даг Лайман

У центрі сюжету – “кабінетний”, не дуже мужній офіцер, майор Вільям Кейдж, роль якого виконав Том Круз. Дія фільму розгортається в недалекому майбутньому, де Земля зазнала вторгнення невблаганних прибульців, відомих як “міміки”.

Кейдж ніколи не був у бою, він взагалі місцевий піарник, але “наказ є наказ”, тож йому доводиться направитися у зону бойових дій. Він опиняється у справжньому пеклі важливої військової операції проти загарбників, і, що не дивно, гине під час першого ж бою. Однак смерть виявляється лише початком. Кейдж опиняється в часовій петлі, знову і знову переживаючи той самий фатальний день битви. Маємо такий собі “День бабака” на тлі інопланетного апокаліпсиса із відповідними думками про свободу волі та здатність людини до внутрішніх змін.

Стрічка отримала схвальні відгуки критиків за оригінальний сюжет, акторську гру Круза та Блант, а також за візуальні ефекти. При бюджеті в $178 млн фільм зібрав у світовому прокаті понад $370 млн, що зробило його комерційно успішним.

“На межі майбутнього”/ Edge of Tomorrow – це екранізація японського ранобе (легкий роман) All You Need Is Kill. Японській оригінал набагато жорстокіше і як нам здається цікавіше американського фільму.

 

“Знищення” / Annihilation

Рік виходу 2018
Рейтинг IMDB 6,8/10
Режисер Алекс Ґарленд

Цей науково-фантастичний психологічний трилер зняв Алекс Ґарленд за мотивами однойменного роману Джеффа Вандермеєра, який, своєю чергою, здається надихався “Пікніком на узбіччі” братів Стругацьких. Шлях фільму до глядача виявився непростим: голлівудські продюсери вирішили, що він аж занадто розумний і складний. Тож ми могли ніколи не побачити цього проєкту, якби не Netflix, яка викупила і випустила “Знищення” / Annihilation на своїй платформі поза межами США. І це чудово: фільм вийшов не лише цікавим за сюжетом, але й надзвичайно гарним візуально. Але роман Вандермеєр все одно глибше та багатогранніше, до того ж має декілька продовжень.

У центрі сюжету – біолог Ліна (Наталі Портман), яка вирушає до загадкової зони аномалії, відомої як “Сяйво”. Ця територія, огорнута переливчастим бар’єром, що нагадує величезну мильну бульбашку, виникла після падіння метеорита і постійно розширюється. Ліна входить до складу експедиції з п’яти жінок-науковиць, які намагаються дослідити феномен, що вже забрав життя попередніх дослідників, включаючи чоловіка головної героїні. Всередині “Сяйва” команда стикається з незрозумілими мутаціями флори та фауни, а також із власними страхами та внутрішніми демонами, що якоюсь мірою перекликається із “Сталкером” Тарковського.

Попри обмежений прокат, “Знищення” отримало схвальні відгуки глядачів і критиків за свою візуальну естетику, атмосферу та інтелектуальну глибину.

 

“Війна світів” / War of the Worlds

Рік виходу 2005
Рейтинг IMDB 6,5/10
Режисер Стівен Спілберг

Фільм “Війна світів” / War of the Worlds – це науково-фантастичний трилер режисера Стівена Спілберга, заснований на однойменному романі Герберта Веллса (як не дивно, це лише друга повнометражна екранізація твору 1898 року). У головній ролі – Том Круз, який грає Рея Ферріера, розлученого докера та батька двох дітей.

Людство загрузло у побутових проблемах, тож те, що до Землі наближається інопланетна загроза, ніхто відразу й не помітив. У небі над Нью-Джерсі з’являється величезна чорна хмара, яка випускає по місту блискавки, тим самим знеструмлюючи його. На поверхнях при цьому з’являються дивні мітки. Через деякий час на місці цих міток з’являються розломи, з яких виходять триногі машини, здатні спопелити все навколо. За всім цим спостерігає Рей та його діти. Сімейство дивом не постраждало і тепер намагається добратися до Бостона.

Фільм вийшов атмосферний і, як майже завжди у Спілберга – масштабний. І значно цікавіший за наступні екранізації “за мотивами”. Радує, що стрічка фокусується не лише на вселенських баталіях, але й на людській драмі, зокрема на стосунках Рея з його дітьми в умовах екстремальної ситуації.

До речі, існує непогана телеадаптація від The War of the Worlds від BBC, яка вийшла у 2019 році й набагато ближче до оригінального роману Герберта Веллса.

 

“День незалежності” / Independence Day

Рік виходу 1996
Рейтинг IMDB 7,0/10
Режисер Роланд Еммеріх

“День незалежності” / Independence Day можна любити чи зневажати, ба навіть зневажати та любити водночас. Однак це – справжня класика жанру. Цей фільм 1996 року отримав велику кількість нагород і ще більшу – номінацій. А ще зібрав $800 млн при бюджеті $75 млн.

За сюжетом на початку липня, себто напередодні американського Дня Незалежності, до Землі наближається величезний космічний корабель діаметром 550 км, від нього відділяється кілька десятків менших корабликів… Після нехитрих обчислень виходить, що площа основної “тарілочки” становить близько 237 500 квадратних кілометрів, тож вона здатна накрити, наприклад, майже всю Велику Британію або ж відсотків 40 території України. Вага кораблика – десь чверть Місяця. І от у цьому фільмі все таке. Таке – це масштабне і дещо пафосне. Але й захопливе водночас.

Ніякої філософії, лише міцна героїчна бойовка, Вілл Сміт у ролі харизматичного пілота, Джефф Голдблюм як геніальний вчений та Білл Пуллман у ролі президента США, який особисто бере участь у битві з прибульцями. Ну і купа масштабних сцен руйнувань та епічних повітряних боїв під насиченим патріотичним соусом.

Попри певну наївність сюжету та надмірний пафос, глядачі по-справжньому полюбили цей фільм. Віра у людство та динамічні сцени – чудове поєднання у вмілих руках.

Продовження, “День незалежності: Відродження” / Independence Day: Resurgence (2016) слабкіше, але в ньому на екран повертається багато акторів з оригінальної стрічки.

 

“Вони живуть” / They Live

Рік виходу 1988
Рейтинг IMDB 7,2/10
Режисер Джон Карпентер

А ви не задумувалися над тим, що поки ми чекаємо літаючих тарілочок, наші думки, наші бажання, нас самих вже давно захопили прибульці та ми перебуваємо під їхнім постійним впливом?

Культовий фільм Джона Карпентера – фантастичний бойовик, який при ближчому розгляді виявляється доволі гострою сатирою, що висміює суспільство споживання і соціальну нерівність.

Головний герой, безробітний будівельник Нада, випадково знаходить спеціальні окуляри, які дозволяють бачити світ таким, яким він є насправді. Завдяки окулярам він виявляє, що значна частина еліти суспільства є прибульцями, які контролюють людство за допомогою прихованих повідомлень у рекламі, ЗМІ та навіть на грошах.

Цікаві та серйозні думки тут розбавлені дещо незграбними спецефектами та однією з найдовших та найбільш абсурдних бійок в історії кіно.

 

“Знаки” / Signs

Рік виходу 2002
Рейтинг IMDB 6,8/10
Режисер М. Найт Ш’ямалан

Сюжет цього загадкового, як і всі роботи Найта Ш’ямалана, фільму розгортається навколо появи дивних кіл на кукурудзяному полі ферми Гессів. Голова родини, у минулому священник, а нині – фермер (Мел Гібсон), вважає це витівкою місцевих хуліганів, але незабаром стає зрозуміло, що ці містичні знаки – частина глобального феномену, пов’язаного з можливим прибуттям інопланетян. Всі очікують катастрофи, проте у ній не впевнені, тож напруга та інтрига тримається протягом усього фільму.

Однак “Знаки” / Signs – це не просто фільм про вторгнення прибульців. У центрі історії – особиста драма Грема Гесса, який втратив віру після смерті дружини.

Фільм отримав позитивні відгуки за атмосферу, акторську гру (особливо відзначали Мела Гібсона та юного Рорі Калкіна) і оригінальний підхід до теми інопланетного вторгнення. Є тут і фірмовий Ш’ямаланівський несподіваний фінал, проте деякі критики знайшли його дещо надуманим.

 

“Вторгнення викрадачів тіл” / Invasion of the Body Snatchers

Рік виходу 1978
Рейтинг IMDB 7,4/10
Режисер Філіп Кауфман

Друга екранізація класичного роману Джек Фінні “Викрадачі тіл” (1954) цікава у першу чергу акторським складом. Головну роль тут зіграв вражаючий Дональд Сазерленд, який пішов від нас два тижні тому, крім того, у стрічці знялися Брук Адамс, Джефф Голдблюм та Леонард Німой.

За сюжетом роману та фільму людей на Землі поступово замінюють дублікати, яких створює інопланетний паразит. Вони не вміють відчувати емоції і дуже швидко захоплюють усю Землю.

Роман Джека Фінні екранізовували тричі. У 1956 р. – “Вторгнення викрадачів тіл” / Invasion of the Body Snatchers, у 1978 р. та у 2007 р. – “Вторгнення ” / The Invasion. В останньому, до речі, теж непоганий акторський склад, головні ролі виконують Ніколь Кідман та Деніел Крейг. Хоча IMDb-рейтинг у нового фільму набагато нижче ніж у стрічки 1978 р. – лише 5,9/10.

Крім того, “Викрадачі тіл” вплинули на такі фільми як згаданий нижче “Факультет” / The Faculty (1998) та “Асиміляція” / Assimilate (2019).

 

Що ще згадати про вторгнення

Не все ж нам лякатися та думати про гірше. Щоб трохи збавити градус напруги, згадаймо кілька фільмів про вторгнення інопланетян, що здатні повеселити та розслабити.

“Кінець світу” / The World’s End (2013)

Друзяки повертаються до рідного міста, щоб повторити епічний паб-кроул, який вони не змогли завершити двадцять років тому. Однак під час цієї п’яної пригоди, вони виявляють, що місто захопили інопланетяни. Героям доведеться не тільки завершити свій квест по пабах, але й боротися за виживання людства.

“Факультет” / The Faculty (1998)

Культовий і стьобний молодіжний фільм Роберта Родрігеса про таємниче вторгнення інопланетян у середню школу містечка у штаті Огайо. Проти загарбників тут використовують дуже оригінальну зброю, яка чудово діє, хвала науці та забороненим речовинам.

“Чужі на районі” / Attack the Block (2011)

Група підлітків з південного Лондона має захищати свій район від вторгнення інопланетян. Вони об’єднуються, щоб дати відсіч агресивним істотам.

“Марс атакує” / Mars Attacks! (1996)

Сатирична науково-фантастична комедія. Коли марсіани прибувають на Землю нібито з мирною місією, людство швидко розуміє, що прибульці мають зовсім інші наміри. Президент США та інші світові лідери намагаються впоратися з хаотичним вторгненням.

“План 9 з відкритого космосу” / Plan 9 from Outer Space (1957)

Дуже відомий у вузьких колах “найгірший фільм у світі”. Він був знятий ще 1957 року і знятий настільки недбало та дивно, що це аж гарно. Загроза у вигляді інопланетян зависла на ниточках над Голлівудськими пагорбами, а з могил виходять зомбі, яких вони оживили за допомогою спеціальних чипів. Ні, правда, це дуже весело, хоча так не задумувалося.