Щоб зануритися у вивчення мов, люди обирають різні інструменти. А технологічний прогрес робить їхній перелік дедалі різноманітнішим: поряд із традиційним навчанням офлайн у нас з’являються значні ресурси для освіти онлайн.
Рішення для вивчення 12 мов пропонує платформа Promova, яка має вже понад 15 млн завантажень застосунку (iOS та Android). Детально про навчання онлайн в інтерв’ю Mezha.Media розповіла Head of Business Operations та провідна мовна експертка в Promova Катерина Проценко.
Коли я вивчала англійську, то це були курси офлайн. Зараз вивчення мов дедалі частіше переходить в онлайн. Що цьому сприяло?
Насамперед цьому сприяла пандемія COVID-19. Але і до неї світ рухався в цьому напрямку, адже вивчення мов в онлайні допомагає економити час. Коли я починала як викладачка, у мене були студенти, які витрачали годину, а іноді й більше, тільки на дорогу. Зараз не потрібно їхати через все місто, щоб вивчати мову, – це можна робити дистанційно.
Ще один важливий фактор стосується інструментів для навчання онлайн. Вони розвиваються, мають дедалі кращий інтерфейс та стають легшими для опанування. Це також спонукає до вивчення мов у такому режимі.
Впливає і те, що загалом багато спілкування відбувається в мережі. Наприклад, ми з вами говоримо зараз онлайн. Але варто зважати – коли ми користуємося Zoom або Google Meet, є невелика затримка. Тож я не одразу бачу, як ви реагуєте на те, що я говорю.
Якби це були переговори, мені слід було б це враховувати. Тому коли люди зараз вивчають мову онлайн, особливо спеціалізовану, вони беруть до уваги ці затримки та навчаються технік дистанційного спілкування. І подібних аспектів є чимало.
Люди шукають різні способи вивчення мов: спілкування з нейтів-спікерами на сайтах чи в месенджерах, використання профільних застосунків тощо. Які загалом тенденції ви спостерігаєте у цифрову епоху?
Тенденції є короткострокові та довгострокові. Наприклад, довгострокова тенденція – це коли люди дивляться фільми, серіали, подкасти онлайн. Вони включають субтитри для того, щоб краще розуміти, що відбувається.
Ми у Promova слідкуємо за більшістю тенденцій, але довгострокові тенденції для нас важливіші. Тож додали до платформи подкасти, у яких спілкуємося з різними цікавими людьми, вони розповідають свої історії та описують культурні особливості. Це допомагає тим, хто зацікавлений у розвитку навички сприйняття мови на слух.
Ще одна довгострокова тенденція – це коли люди змагаються за перемогу. Проте нам важливо створити безпечний простір для вивчення мови, де немає конкуренції. Тому до цього тренду ми не приєдналися.
Щодо короткострокових тенденцій, то це, наприклад, Олімпійські ігри. Під час цих міжнародних змагань ми додали кілька уроків до нашого курсу французької мови, які допомагали людям спілкуватися на цю тему.
І, безумовно, до тенденцій відноситься штучний інтелект. Він популярний і актуальний. Знаю, що ви захочете дізнатися про це більше.
Звісно! Розкажіть, чи може ШІ стати повноцінним викладачем? Яка його роль у вивченні мов?
Я особисто не вірю, що штучний інтелект може бути повноцінним вчителем. Принаймні не зараз. Але я також вважаю, що лише одного інструмента недостатньо для розвитку мови. Для цього треба опанувати навички читання, говоріння, сприйняття мови на слух, письма. Це все складно поєднати в один універсальний інструмент, адже це різні навички, і зазвичай для них потрібні різні інструменти.
Якщо говорити про ефективність штучного інтелекту, то він хороший помічник. Але він не має емоційного складника. З людиною можна підтримати конструктивний діалог, вона ставить запитання та ділиться власним досвідом. Людина помічає наш стан і адаптується до нього.
Крім того, необхідно розуміти, як загалом працює вивчення мови. Наприклад, щоб запам’ятати нові слова, їх треба почути та застосувати декілька разів. Причому у близькому та зрозумілому контексті. Це все робить кваліфікований викладач, але не штучний інтелект.
І, нарешті, ми вивчаємо мови, щоб спілкуватися з іншими людьми. Ми теж маємо вчитися вловлювати настрій співрозмовника, розуміти його жести, культурний контекст тощо. Тому живе спілкування однозначно залишається дуже важливим.
Мій друг практикує англійську у ChatGPT. Чи можна це вважати допоміжним інструментом подібно до читання книг або іноземних медіа?
Це точно хороша допомога, яку варто використовувати. Що більше ми користуємося мовою, то краще ми її опановуємо. Але це не має бути єдиним інструментом вивчення мови, бо штучний інтелект не враховує фактори, які я перерахувала.
Ще один важливий аспект – це отримання зворотного зв’язку. Якщо я дивлюся серіал і записую нові слова, це дуже корисно для розширення мого словникового запасу. Але для того, щоб ці слова запам’ятати, мені потрібно їх застосувати. А потім отримати зворотний зв’язок і зрозуміти, чи правильно я їх використала.
Для того, щоб штучний інтелект міг це зробити, його треба натренувати. Крім цього, штучний інтелект має розуміти контекст. Але найбільша проблема зі ШІ – це якщо ми даємо недостатньо контексту, він дає не те що треба.
Як ви використовуєте штучний інтелект під час навчання у Promova?
Якщо говорити про наші курси для самостійного опрацювання, то тут є кілька елементів, які ми вже запровадили. По-перше, це наші Speaking уроки, де людина практикує говоріння та покращує вимову.
Ці уроки побудовано на технології машинного навчання, де технологія розпізнає різні звуки. Ми натренували нейромережу на британську та американську англійську. Людина може послухати, як звучить слово, проговорити свій варіант, а технологія вкаже, правильно це було чи ні.
По-друге, у нас є Role-Play speaking, який побудовано на основі ChatGPT. Це вправи, коли студентам треба виконати дії у певній ситуації, як-от замовити каву у закладі. Людина веде розмову зі ШІ: уточнює замовлення, розраховується. Тобто не просто вчить окремі слова, а тренується вести бесіду. Це можна робити, записуючи свої аудіо або ж у форматі переписки.
Наші викладачі теж використовують штучний інтелект. Ми створюємо для них асистентів, які допомагають із вправами для практики мови. Також ми розробляємо асистентів для корпоративних клієнтів – наприклад, для запитів щодо оформлення офіційних листів.
Чи користуються вашими послугами українці, які тимчасово перебувають за кордоном? Скільки у вас користувачів в Україні та за кордоном?
Загалом Promova щомісяця активно користується 1,8 мільйона людей у світі. Завдяки національній програмі Future Perfect, до якої ми доєдналися в листопаді 2023 року, українці мають можливість користуватися мовними курсами Promova для самостійного опрацювання безплатно протягом трьох років.
Станом на жовтень 2024 року, доступ до платформи отримали понад 140 тисяч українців. Нещодавно ми також підрахували, що українці пройшли у застосунку понад 2,5 мільйона уроків.
Вивчення яких мов є зараз затребуваним та чому? Чи зважає Promova на ці тенденції?
Якщо говорити про безплатний доступ до Promova для українців, то найпопулярніший курс, який вони обирають, – це англійська з поясненнями українською (52%). Другий популярний курс – це англійська з поясненнями англійською (20%). І третій – це бізнес-англійська з поясненнями англійською (6,5%).
Крім того, ми постійно слідкуємо за тим, які мови є затребуваними для вивчення у світі. У 2023 році ми навіть проводили власне дослідження та з’ясували, що до десяти найпопулярніших мов для вивчення за запитами в Google потрапили: англійська (2,3 млн запитів), іспанська (1,89 млн), японська (673 тис.), французька (638 тис.), корейська (540 тис.), німецька (540 тис.), арабська (449 тис.), італійська (426 тис.), китайська (495 тис.) і португальська (190 тис.).
Інтерес до вивчення більшості мов, які увійшли до топ 10, у 2023 році порівняно з 2022 роком зріс. Однак за пошуковим запитом “вивчити англійську” спостерігалося зниження на 5,54%, а за запитом “вивчити корейську” – на 8,01% порівняно з попереднім роком.
Щодо Promova також важливо, що у нас оновився курс української мови. Він став дуже популярним, мову більше почали вивчати в різних країнах світу.
Це дуже цікаво, бо ми приділяємо багато уваги вивченню іноземних мов українцями. А наскільки активно іноземці вивчають українську, зокрема з Promova?
Коли ми запускали цей курс, то зробили вебінар з української мови для іноземців. Ми говорили про різні аспекти мови на зразок літери “Ї” та культурну складову. Наприклад, у фільмі “Сам удома” звучить саме український “Щедрик”.
Ми також розкриваємо подібні цікаві елементи в нашому курсі української та отримуємо позитивні фідбеки не лише про мову, а й про цікаві факти. Щодо статистики курсу, то загалом тут навчаються люди з України, США, Польщі, Німеччини, Канади та Великої Британії.
Чи можна вивчення мов в онлайні назвати швидшим і зручнішим, а в офлайні – якіснішим?
Я не вважаю, що навчання офлайн є якіснішим, ніж онлайн. Якщо говорити про заняття з репетиторами, то ми пропонуємо уроки тривалістю 25, 50 або 90 хвилин. Ми дослідили, як поводяться наші клієнти, та з’ясували, що найпопулярніша серед них опція – це 25 хвилин.
Це корелюється з тим, як працює вивчення мови. Наприклад, за певний проміжок часу людина може ефективно концентруватися приблизно на семи елементах. Крім того, ефективніше практикувати вивчення мов частіше, але коротший проміжок часу.
Це пов’язано з основною функцією нашої пам’яті, тобто забуванням. Відомо, що протягом перших 24 годин ми забуваємо приблизно 60-70% нової інформації. Але якщо через 24 години цю інформацію повторити, її можна краще запам’ятати.
Повторення слід робити у певні проміжки часу, і з навчанням онлайн це зручно. Дистанційно можна позайматися 25 хвилин сьогодні, завтра, через два дні. Так людина за тиждень вивчить більше, ніж якби займалася двічі по півтори години.
Недавно я познайомилася з американцем, який волонтерив у Харкові. Він класно говорить українською, хоча вивчав її лише чотири місяці. Чи справді іноземну мову можна опанувати швидко, приміром, за місяць?
Я поділюся власним досвідом. Торік ми їздили до Португалії представляти Promova на Web Summit. Я не говорю португальською, але мені хотілося розмовляти у країні місцевою мовою. Тож перед поїздкою я вивчала португальську з нашою платформою.
І мені вдалося! Я доволі комфортно почувалася в базових ситуаціях, як-от замовити їжу в ресторані, кудись піти або почати розмову з незнайомцями. Тому так, це цілком можливо.
Але насправді варто опиратися не на календарні рамки, а на те, скільки часу ми практикуємося. Комплексу зі 100 годин зі зворотнім зв’язком вистачить для опанування іноземної мови на розмовному рівні.
Наші курси для самостійного опрацювання також допомагають опанувати мову на розмовному рівні. Ми працюємо і над тим, щоб додавати уроки високих рівнів.
Для прикладу, базовий рівень – це замовити в ресторані м’ясо, рибу або овочі. Високий рівень – це пояснити офіціанту, що у вас алергія на певні продукти. Це важливо і це відрізняє нас від інших платформ і застосунків.
Які інструменти є в Promova, щоб людина могла опанувати розмовний та професійний рівень іноземної мови?
Promova – це персоналізована платформа для вивчення мов, яка переосмислює мовну освіту, щоб зробити процес навчання більш комфортним та ефективним для сучасних студентів. Поєднуючи ШІ, людський досвід і методи, які враховують нейророзмаїття, ми допомагаємо людям легше запам’ятовувати корисні слова та вирази, долати мовні бар’єри та швидше досягати своїх мовних цілей.
Promova пропонує різноманітні навчальні інструменти, зокрема короткі відеоуроки, книги, практику говоріння та вимови на основі штучного інтелекту, а також лексику для застосування у реальному житті. Все це ми персоналізуємо, відповідно до інтересів та цілей користувачів, і з урахуванням нейророзмаїття.
Ми надаємо ресурси для вивчення мов як для особистого навчання, так і для корпоративних клієнтів, допомагаючи їм розкрити весь свій потенціал для більш ефективного досягнення особистих і бізнес-цілей.
Цікавий факт: наші ілюстратори намалювали понад 5000 унікальних ілюстрацій, які ми використовуємо в курсах для самостійного опрацювання. Вони допомагають студентам краще розуміти та запам’ятовувати слова та вирази.
Особливі й наші культурні картки, про які я говорила. Приміром, у курсі української ми говоримо, що станція метро “Арсенальна” є найглибшою у світі. А в курсі португальської розповідаємо про національні солодощі паштел-де-ната.
Водночас ми адвокатуємо за доступність навчання, тому постійно адаптуємо платформу та контент, щоб все було доступно, зокрема і для людей з нейродивергентністю – синдромом дефіциту уваги та гіперактивністю, дислексією тощо.
Також турбуємося про ментальне здоров’я своїх учнів і надаємо їм спеціальний гайд із порадами професійних психологів та викладачів щодо того, як потурбуватися про свій психологічний стан під час навчання.
Нещодавно ми запустили проєкт Promova for Good. Це благодійна ініціатива для некомерційних та благодійних організацій, які працюють з біженцями та шукачами притулку у різних країнах світу.
Біженці можуть отримати безплатний доступ до нашої платформи і знижки на навчання з викладачами. Ми вважаємо, що вивчення мов має бути доступним, особливо для тих, хто цього дуже потребує.
Завантаження коментарів …