Компанія Intel офіційно анонсувала вихід дискретної графіки наступного покоління. Лінійку відеокарт з кодовою назвою Battlemag відкривають Intel Arc B580 та Intel Arc B570. Старша модель з’явиться у продажу вже за кілька днів із цінником $249, тоді як молодшу ми побачимо на початку наступного року. Пропонуємо розглянути особливості Intel Arc B580, та ще до появи незалежних оглядів оцінити її перспективи, спираючись на інформацію від виробника.
Технічні характеристики
Для відеокарт Intel Arc B580/B570 використовується новий графічний процесор BMG-G21 з архітектурою Xe2-HPG. Під час модернізації розробники намагались покращити як показники продуктивності різних підсистем, та у загальну енергоефективність.
І підсумку обіцяне відносне зростання продуктивності Xe-ядер до +70% та до +50% за співвідношенням продуктивності на ват витраченої енергії.
Занурюватись в архітектурні нюанси ми будемо вже під час огляду нових відеокарт Intel, поки ж сконцентруємось на практичних аспектах.
Отже, процесор BMG-G21 виготовляється компанією TSMC за технологічними нормами 5 нм (TSMC 5N). Як і випадку з відеокартами минулого покоління, Intel тут покладається на тайванських партнерів. Кремнієвий кристал має площу 272 мм² та вміщує 19,6 млрд транзисторів. У порівнянні з попередником DG2-512, що мав пластинку на 406 мм², новий GPU став суттєво компактнішим, втім тут все відносно. До прикладу AD107, який використовується для GeForce RTX 4060, має площу 159 мм² (18,9 млрд транзисторів), а AMD Navi 33 від Radeon RX 7600 – 204 мм² (13,3 млрд транзисторів).
Перехід на новий техпроцес та архітектурні зміни дозволили Intel суттєво збільшити робочі частоти. У варіанті для Arc B580 процесор прискорюється до 2670 МГц.
GPU має 20 Xe-ядер, що сумарно включають 2560 шейдерних обчислювачів, 160 матриць Intel XMX та 20 RT-модулів для прискорення трасування променів.
Intel Arc B580 отримала 12 ГБ пам’яті GDDR6 з ефективною частотою 19 000 МГц, а також 192-бітову шину, що у підсумку забезпечують пропускну здатність на рівні 456 ГБ/с.
У наведеній конфігурації відеокарта буде споживати до 190 Вт енергії (TBP). З особливостей відзначимо, що Intel Arc B580 використовуватиме інтерфейс PCI-E 4.0 x8. Вочевидь розробники вважають, що для відеокарт цього рівня підтримка PCI-E 5.0 – зайва витрата ресурсів та ускладнення супутньої обв’язки. До того ж тепер маємо вісім ліній шини, тож ці моделі навряд можна буде рекомендувати для апгрейду систем зі слотами PCI-E 3.0.
Відеокарта звичайно запропонує апаратну підтримку прискорення популярних відекодеків. Для виводу зображення пропонується три порти DisplayPort 2.1 (один з них відповідає UHBR 13.5) та HDMI 2.1.
Референсний дизайн Intel Arc B580 Limited Edition
Для прискорення запуску нової графічної лінійки, компанія підготувала власний референсний дизайн відеокарти – Intel Arc B580 Limited Edition. Досить компактна модель із двохслотовою системою охолодження.
Відеокарта має кулер з масивною касетою з алюмінієвими пластинами та тепловими трубками. При цьому друкована плата значно скромніших габаритів. Сам графічний процесор отримав незвичне компонування з акцентованим зміщенням кристала до однієї зі сторін текстолітової підкладки.
Розробники запевняють, що нова модель має вищу продуктивність за рішення попереднього покоління (дивно, якщо було б інакше), а оновлений дизайн референсної моделі Intel Arc B580 Limited Edition забезпечує кращу продувність конструкції та нижчий рівень шуму.
1440p для “народу”
Під час презентації нових відеокарт, представники Intel робили великий акцент на тому, що геймери все частіше використовують екрани роздільністю 1440p, тоді як популярність моніторів з Full HD поступово знижується.
На поточний момент частка гравців з дисплеями Full HD складає ~56%, 1440p – 22%. Втім, за збереження поточного тренду, монітори з вищою роздільністю вже у 2026-2027 роках будуть популярнішими за екрани з поки “класичними” 1920х1080.
Наявна статистика сервісу Steam загалом відповідає наведеним показникам. За отриманими даними у листопаді, частка користувачів з екранами 1920×1080/1200 складала ~57,5%, а власників пристроїв з дисплеями 2560×1440/1600 – 24,4%. Поточні зміни коливаються, але загалом вочевидь гравці все частіше віддають перевагу режимам з більшою роздільністю. Чи буде досягнуто паритету вже у 2026 році – покаже подальша статика.
Продуктивність Intel Arc B580
Для початкової оцінки продуктивності Intel Arc B580 12 ГБ, розробники порівняли її можливості з такими для Intel Arc A750 8 ГБ. Попри те, що формально у продажу є умовна пряма попередниця – Arc A580, остання вийшла значно пізніше моделей A750/A770 та не отримала поширеності. Отже, для порівняння обрана саме Intel Arc A750, що була представлена восени 2022 року й мала рекомендований цінник у $289.
На діаграмі представлені показники у популярних проєктах, які запускались у режимі 1440p з Ultra-налаштуваннями якості картинки. В таких умовах Intel заявляє про середню перевагу Arc B580 у 24%. Попри відчутний загальний приріст продуктивності, у кількох іграх цього все ж не вистачило, що отримати середні 60 кадрів/c. А в окремих проєктах умовної планової межі вдалось досягти лише після активації масштабування XeSS.
Оцінюючи відносні показники, коли результати Intel Arc A750 взяті за основу, бачимо, що приріст може суттєво коливатись від нуля та декількох відсотків аж до разючих +78% у Fortnite (XeSS). Звернемо увагу на те, що ледь не у половині випадків наводяться результати тестів у режимах з активним масштабуванням XeSS. У таких випадках через потужніші блоки XMX та векторні рушії, Intel Arc B580 може мати тут більш значну перевагу. Це не погано, але підтримка XeSS є в обмеженій кількості ігор, тож для чистоти експерименту також не зайвим було б отримати результати у базових нативних режимах. Це вже справа для незалежних оглядачів.
Окрім можливого підвищення потужності графічної підсистеми, Intel також пропонує розглядати Arc B580 як варіант апгрейду відеокарт попередніх поколінь. Наступний слайд демонструє кратну перевагу новинки над GeForce GTX 1060 та GeForce GTX 1660 SUPER. Останні мають лише 6 ГБ пам’яті, тож навіть у класичному рендерензі 1440p Ultra їм впоратись дуже важко. Своєю чергою відсутність прискорювача RT у цих моделей унеможливлює порівняння з Arc B580 після активації режиму з трасуванням променів.
Що ж до актуальних на ринку моделей, то виробник безапеляційно заявляє, що за показником ціна/продуктивність Inte Arc B580 має суттєву перевагу над “однокласниками” від AMD/NVDIA. Якщо орієнтуватись на початкові рекомендовані цінники (MSRP), то новика Intel потенційно пропонує майже на третину більше кадрів/c на кожен витрачений долар, ніж у випадку з GeForce RTX 4060 та Radeon RX 7600. У режимі з трасуванням променів співвідношення дещо змінюється, через скромніші показники відеокарти AMD, але заявлена перевага Inte Arc B580 є відчутною. Знову ж таки, відзначаємо, що для оцінки використовувались результати у режимі 1440p з Ultra-налаштуваннями.
Цікавим і досить показовим є безпосереднє порівняння можливостей Intel Arc B580 12 МБ та GeForce RTX 4060 8 ГБ. За підсумками тестів майже у п’ятидесяти проєктах новинка Intel виявилась у середньому на 10% швидшою. Втім, це узагальнений показник, тоді як в окремих випадках співвідношення сил суттєво відрізняється. Для порівняння використовувались умови, що максимально “незручні” для RTX 4060 8 ГБ – 1440p Ultra. Тобто режим, у якому наявної локальної пам’яті здебільшого вже може не вистачати.
Приблизно у десяти з використаних для порівняння ігор, навіть Intel Arc B580 12 МБ не вийшло, або ледь вдалося досягти середніх 60 fps. Все ж відеокарт такого рівня для найважчих проєктів вочевидь недостатньо. Навряд потенційного власника графічного адаптера цього класу задовольнять середні 40–60 кадрів/c. У подібних випадках гравець радше відмовиться від максимальної якості картинки на користь вищої продуктивності.
Для зручності порівняння можливостей обох відеокарт, результати також представлені у вигляді діаграми з відносними значеннями, де за основу (baseline) взято показники GeForce RTX 4060. Як бачимо, у певних проєктах модель від NVIDIA навіть має перевагу, втім у більшості випадків новинка Intel все ж пропонує вищу продуктивність. У деяких іграх вона може сягати навіть понад 30%. Розробники стверджують, що ARC B580 аж на 43% швидша за RTX 4060 у Cyberpunk 2077.
Наявність 12 ГБ пам’яті – безперечно сильна сторона Intel Arc B580. Це одна з очевидних опцій, що допомагає відеокарті впоратись з важкими графічними режимами. Для наочності Intel запропонували наступний слайд, що пояснює перевагу відеокарт з більшою місткістю локальної пам’яті. Для прикладу використовується гра Forza Motosport. У режимі 1440p з високими налаштуваннями якості, коли достатньо 8 ГБ пам’яті відеокарти, модель GeForce RTX 4060 переважає Intel Arc B580 на 12%.
Після увімкнення трасування променів, гра потребує понад 9 ГБ пам’яті. Відеокарта від NVIDIA з 8 ГБ на борту у такому випадку буде звертатись вже до системної ОЗП, втрачаючи продуктивність. Intel Arc B580 з 12 ГБ тут почувається дуже впевнено й отримує перевагу над опоненткою у 16%.
Якщо ж використовувати режим максимальної якості (Ultra+ RT), коли фактичні потреби гри перевищать 10,5 ГБ відеопам’яті, новинка Intel все ще покладатиметься на свої ресурси, тоді як RTX 4060 все частіше буде звертатись до значно повільнішої системної пам’яті, додатково втрачаючи fps. Розробники Intel запевняють, що підсумкова різниця продуктивності може збільшуватись до 64%.
Отже, порівнюючи можливості RTX 4060 та Arc B580, велика ставка робиться саме на умови й налаштування, коли іграм реально потрібно понад 8 ГБ пам’яті. У таких випадках з’являється або стає відчутнішою перевага новинки Intel. Але, захоплюючись відносними показниками, важливо не втрачати суть.
Навіть наведений слайд презентації наштовхує на певні попередні висновки. У випадках, коли іграм вистачає 8 ГБ пам’яті, Intel Arc B580 може поступатись RTX 4060. Використовуючи режими, коли такої місткості замало, загальна продуктивність відеокарт цього класу вже не завжди достатня. Наприклад, чи є сенс у 50% перевазі однієї відеокарти над іншою, коли йдеться про умовні 30 та 45 fps? Напевно в обох випадках знадобляться додаткові налаштування з пониженням якості картинки та активацією масштабування DLSS/XeSS. Це знизить у тому числі й потребу у місткості пам’яті.
Загалом поки фіксуємо обіцяні +10% переваги Intel Arc B580 над GeForce RTX 4060 у режимі 1440p з максимальними налаштуваннями якості. На жаль Intel не наводить результати порівняння обох відеокарт у Full HD. Напевно у цьому випадку перевага або скромніша, або навіть модель NVIDIA частіше буде фаворитом. Наведений приклад з Forza Motosport досить показовий. До речі, саме цей автосимулятор чомусь не потрапив у загальний перелік ігор, в яких проводилось порівняння продуктивності відеокарт. Впевнені, що такі недомовки будуть виправлені вже за підсумками незалежних оглядів Intel Arc B580.
Енергоспоживання
Як ми вже згадували, заявлений рівень енергоспоживання Intel Arc B580 12 ГБ складає 190 Вт. Це відчутний прогрес на фоні 225 Вт для Intel Arc A750. Втім, якщо порівнювати показники з такими для актуальних моделей конкурентів, то новинка Intel не виглядає вже такою економічною.
GeForce RTX 4060 має TDP лише у 120 Вт. Навіть якщо врахувати, що вона поступається на 10% (1440p Ultra) відеокарті Intel Arc B580, з погляду продуктивності на ват модель NVIDIA залишається поза конкуренцією.
Для порівняння показників енергоефективності з такими для Radeon RX 7600, що має TDP у 165 Вт, потрібно більше даних. Припускаємо, що тут вони будуть досить близькими.
Для під’єднання додаткового живлення Intel Arc B580 зазвичай будуть оснащуватись одним 8-контактним роз’ємом. Подібна конфігурація дозволяє забезпечити графічному адаптеру до 225 Вт (150 + 75 Вт) енергії. Водночас максимально форсовані версії відеокарт, вочевидь матимуть вищий TDP, ніж у моделей з рекомендованими частотами, та отримають два 8-контактних конектори. Використання 12VHPWR не передбачається.
Сподіваємось, що Intel вдалось виправити досить прикрий момент з енергоспоживанням відеокарт, що актуальний для моделей покоління Alchemist. Йдеться про надмірні енергетичні витрати у режимі спокою. Intel Arc A750/A770 у такому стані споживають 40–45 Вт. Це надзвичайно високий рівень, порівняно з 10–15 Вт у відеокарт NVIDIA/AMD.
Оскільки у вже наявних описах певних моделей Intel Arc B580 зазначені гібридні режими роботи кулерів, що передбачають зупинку вентиляторів при невисокому нагріві GPU, сподіваємось, що Intel все ж вдалось розв’язати це питання для нових відеокарт.
Отже, заявлений TDP у 190 Вт для стокових Intel Arc B580 – дещо вищий рівень, ніж хотілось би бачити у моделей цього класу, втім тут є прогрес. Про рекорди енергоефективності звісно не йдеться, але загалом показник відносно помірний.
Розгін Intel Arc B580
Потенціал для додаткового розгону Intel Arc B580 покажуть вже практичні тестування. Проте, окремі згадки Intel про можливість перевищення робочих частот GPU межі у 3–3,1 ГГц дає привід сподіватись на досить непогані можливості самостійного прискорення відеокарти.
До того ж розробники самі запропонують програмний інструментарій для додаткових експериментів з розгоном. Судячи зі слайда, буде можливість збільшити енергетичний ліміт (50–120%), підвищити напругу живлення та частоту GPU. До того ж нарешті з’явиться можливість прискорити мікросхеми пам’яті, чого були позбавлені відеокарти Intel попереднього покоління. На скрині можна розгледіти можливість збільшити ефективну частоту GDDR6 зі штатних 19 000 МГц до ефективних 22 000 МГц (+16%). Не факт, що такі значення будуть досяжні для всіх моделей, тут багато що залежить від використаних чипів пам’яті.
З додаткових опцій також варто відзначити можливість встановлення температурних лімітів, та налаштування обертів вентиляторів кулера. Тішить наявність кривої залежності частоти GPU та напруги. Якщо це реально працююча опція, а не візуальна декорація, власники Battlemag отримають чудовий набір для експериментів.
ШІ-прискорення
Intel має намір скласти конкуренцію NVIDIA/AMD не лише у сегменті ігрових рішень, а й у ніші ШІ-прискорювачів.
Модернізовані XMX-блоки графічного процесора покращують можливості нових відеокарт Intel для локальних обчислень. Вочевидь кількість подібних завдань буде стрімко зростати, тож це також принципова опція та один із параметрів загальної оцінки можливостей відеокарти.
За даними розробників, Intel Arc B580 має дуже суттєву перевагу (+35–50%) над GeForce RTX 4060 під час роботи з певними генеративними моделями. Вочевидь не в останню чергу це також заслуга збільшеної місткості пам’яті, що зазвичай принципово для LLM.
XeSS 2 та зниження затримок
Одночасно з новим поколінням відеокарт, Intel запропонує й оновлену технологію інтелектуального масштабування – XeSS 2, з механізмами генерації кадрів та зниженням затримок введення.
Технології на кшталт XeSS/DLSS/FSR дозволяють суттєво збільшити продуктивність, часом радикально змінюючи рівень комфорту гри. Або дозволяючи увімкнути трасування променів без суттєвого зниження продуктивності. Розробники заявляють, що вже понад 150 ігор підтримують XeSS першого покоління.
Пропонуючи XeSS 2 з генерацією кадрів, Intel намагатиметься наздогнати основних конкурентів, що раніше запропонували DLSS 3.0 та FSR 3. Своєю чергою XeLL (Low Latency) є відповіддю на аналогічні розробки опонентів – NVIDIA Reflex та Radeon Anti-Lag. Покращення відгуку та реакції на дію особливо принципове у змагальних проєктах, де мілісекунди можуть вирішувати долю поєдинків. Але зменшення затримки від органів керування покращують досвід і в однокористувацьких іграх.
Відповідні налаштування будуть доступні у новому драйвері. Як бачимо, тут також присутній параметр FPS Limiter, що дозволяє встановити цільовий граничний показник продуктивності. Корисна опція, коли, наприклад, потрібно знизити рівень енергоспоживання відеокарти.
Вже традиційно у випадку з Frame Generation розробники обіцяють кратне зростання продуктивності. Першою грою з підтримкою XeSS 2 стала F1 2024, незабаром перелік зросте до десяти проєктів.
Оригінальні моделі Intel Arc B580 від партнерів
Одночасно з офіційним стартом продажів Intel Arc B580, свої версії відеокарт запропонують відразу кілька AIB-партнерів. Власні дизайни очікуються від Acer, ASRock, Gunnir, Muxsun, Onix та Sparkle.
Перелік виробників не настільки широкий, як того напевно хотілось би Intel. Як і у випадку з моделями попереднього покоління, лідери ринку користувацьких відеокарт не поспішають пропонувати свої варіанти адаптерів Battlemag. Сумніви щодо успішності чи наявність обмежень у попередніх домовленостях з NVIDIA/AMD? Тут ми можемо лише мати власні припущення. Звичайно, подібний стан речей не сприяє поширенню та зростанню популярності відеокарт від Intel. Втім, сподіваємось, що виробничих можливостей наявних партнерів вистачить, щоб задовольнити принаймні початковий попит.
Intel запевняють, що попри випуск власної референсної моделі Limited Ediiton, постачання цієї версії буде обмеженим у часі. ЇЇ завдання – прискорити запуск. Втім, напевно це буде залежати від реального попиту.
Початок продажів
Отже, продажі Intel Arc B580 12 ГБ офіційно стартують вже 13 грудня. Рекомендована ціна базових версій для американського ринку складає $249. Форсовані версії з ефективнішими кулерами вочевидь будуть дещо дорожчими.
Цікаво, що певним користувачам, що оформлювали передзамовлення, відеокарти вже починають надходити. Втім кілька днів їм доведеться лише милуватися зовнішнім виглядом пристроїв. Відповідний драйвер від Intel буде доступний лише з початком продажів. Виключенням тут є партнери та оглядачі, які попередньо погоджувались на NDA до відповідної дати та готують матеріали про можливості Intel Arc B580.
Завантаження коментарів …