Українська правда

40 років фільму «Термінатор»: історія створення та цікаві факти

40 років фільму «Термінатор»: історія створення та цікаві факти
0

Науково-фантастичний блокбастер «Термінатор» підкорив світовий кінематограф 40 років тому — перший фільм вийшов на екрани у жовтні 1984 року. Причому культова фраза «I'll be back» («Я повернусь») виявилася пророчою. Він дійсно повертався протягом цих десятиліть — ще в шести фантастичних художніх фільмах та багатосерійному аніме «Термінатор: Зеро», що з’явилося на екранах наприкінці серпня 2024 року.

Згідно з рейтингом сайту IMDb, перший фільм досі посідає 218-те місце у TOP-250 найкращих фільмів світового кіно, а другий, «Термінатор 2: Судний день», — 28-ме місце.

Далі докладніше розглянемо, як створювали перший фільм, як йому вдалося підкорити глядачів у всьому світі і досі триматися у кінорейтингах, а ще — цікаві факти про стрічку, які має знати кожен поціновувач якісного кіно.

Як знімали перший «Термінатор»

До свого творця, канадського кінорежисера Джеймса Кемерона, Термінатор прийшов уві сні. На зйомках одного з фільмів митець застудився, мав високу температуру та інші супутні симптоми. У такому стані його мозок породив образ робота, що виходить із вогню з ножем у руці. Після цього у 1982 році режисер написав сценарій фільму у співавторстві зі своїм другом Вільямом Вішером.

Як це часто буває у геніїв, знайти фінансування на фільмування довго не вдавалося. Великі кінокомпанії не хотіли братися за цей проєкт. Тоді Кемерон продав його продюсерці-початківцю Гейл Енн Херд всього за 1 долар.

Зйомки стартували восени 1983 року. Для них спеціально створили кілька версій ендоскелета — у повний людський зріст, верхню половину тулуба, керовану ляльководами, та зменшену копію для покадрової анімації. Окремо також виготовили частину обличчя для сцен, де видно роботу камери ока. Для фінальної сцени зробили манекен зі щільної фольги з оком у вигляді невеликої червоної лампочки.

На виробництво картини студія Orion Pictures виділила $6,4 млн, хоча цього було надто мало. Щоб укластися в бюджет, Кемерон змушений був обирати, в які сцени включити спецефекти. У підсумку ними стали бій у майбутньому на початку фільму та поява Термінатора у вигляді ендоскелета наприкінці.

Загалом заощаджувати довелося багато на чому. Наприклад, з цією метою деякі сцени фільмували просто на вулиці без будь-яких дозволів. Через це у кадр часто потрапляли реальні перехожі. Крім того, оператор фільму Адам Грінберг використовував звичайне крісло колісне замість спеціального операторського, оренда якого була досить дорогою.

Також цікаво, що відомий металевий дзенькіт із головної музичної теми композитор Бред Фейдел створив за допомогою чавунної сковорідки, якою стукав по мікрофону. А ефекту диму, що здіймався від куртки Термінатора, вдалося досягти за допомогою кислоти.

Крім того, Арнольд Шварценеггер, попри головну роль, вимовив усього 17 речень у 16 сценах.

У фільмі багато сцен з автомобільними погонями. Насправді їх знімали на нормальній швидкості та прискорювали під час монтажу. Водночас за кадром їхали інші машини з прикріпленими обертовими вогнями, щоб створити враження, ніби автомобіль, який знімають, швидше обганяє інші джерела світла.

Тож, попри обмежений бюджет, режисер Джеймс Кемерон зумів створити напружену і похмуру атмосферу за допомогою спецефектів і зображення темного, постапокаліптичного майбутнього.

У чому причини популярності фільму «Термінатор»

Сюжет добре відомий навіть тим, хто не є шанувальником франшизи. Головна концепція стрічки обертається довкола теми штучного інтелекту «Скайнет», який виходить з-під контролю і загрожує знищити людство.

У фільмі — мандрівки у часі, кіборги, боротьба за виживання, запеклі битви та перестрілки, швидкість та переоцінка людських цінностей. Робот у людській подобі прибув із майбутнього, щоб знайти та знищити Сару Коннор, яка мала народити сина, здатного перемогти у війні людей та машин.

Образ Термінатора, якого зіграв Арнольд Шварценеггер, став культовим символом кіноіндустрії 80-х. Його незворушність, непереможність і культові фрази зробили його персонажа запам'ятовуваним і унікальним.

«Термінатор» порушує низку «вічних тем». Насамперед йдеться про вічну боротьбу добра і зла, яку в цій картині зобразили як протистояння між машинами та людьми.

Ще одна ідея, розкрита в сюжеті, — цінність людського життя. Адже попри технологічний прогрес, саме людські цінності, такі як любов, дружба і віра, стають найважливішими у боротьбі за виживання.

Ну і головне питання — наскільки далеко людина може зайти у розвитку технологій та удосконаленні штучного інтелекту, а також як довго зможе його контролювати. Цікаво, що минуло 40 років, але тема актуальна і сьогодні.

Загалом стрічка змушує задуматися над важливими питаннями про природу людини, сенс життя і майбутнє цивілізації. Вона вплинула на розвиток жанру наукової фантастики та кіно, та досі надихає кінематографістів і письменників.

Цікаві факти про фільм «Термінатор»

  1. За роль у першому «Термінаторі» в 1984 році Арнольду Шварценеггеру заплатили $750 тисяч. Для порівняння, за зйомки у третьому фільмі «Термінатор 3: Повстання машин» він отримав колосальний гонорар в $30 мільйонів.
  2. Одна з найкультовіших фраз в історії кінематографа – I’ll be back в початковому сценарії звучала як I’ll come back. Саме Шварценеггер наполіг, щоб її змінили. У нього з Кемероном навіть виникла суперечка з цього приводу. Врешті режисер погодився, але попросив Арні більше не втручатися в сценарій.
  3. У початковій версії сценарію передбачалося, що Термінатор час від часу повинен їсти, щоб підтримувати у гарному стані свою людську плоть. Також була сцена, в якій він їсть шоколадку.
  4. Студія Orion Pictures просила режисера Кемерона внести до сценарію дві правки. По-перше, щоб Кайла Різа супроводжував собака-кіборг – ідея, яку Кемерон відхилив. Друге — щоб між Різом і Сарою була історія кохання, це прохання було враховано.
  5. Один із найбільш вражаючих моментів у фільмі — коли Різ підриває вантажівку, якою керує «Термінатор». Щоб досягти цього, 2,5-метрову модель автоцистерни оснастили 42 окремими вибухівками.

До речі, постапокаліптичне майбутнє, зображене у першому «Термінаторі» — це 2029 рік, до якого нам залишилося чекати всього 5 років. Тож, хто знає, можливо, зможемо уникнути подібного сценарію і створити світ, де людина і технології житимуть в гармонії.

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: