Українська правда

Ігри, яким вдалося відновити репутацію після провального релізу

Ігри, яким вдалося відновити репутацію після провального релізу
0

Дискусії навколо ігор часом зводяться до агресії та негативу у бік деяких проєктів та навіть окремих розробників. У такій "екосистемі" важко зберегти гарну репутацію, до того ж бізнес-рішення та нюанси розробки часто йдуть всупереч зі світоглядом звичайних гравців. Через це багато ігор отримують на релізі хвилю негативу, від якої вже не здатні оговтатися.

Але бувають випадки, коли після провального релізу та негативного ставлення з боку гравців розробники не здаються, а беруться за гру з новими силами. І в результаті отримують проєкт, якість якого дивує, а гравці змінюють гнів на милість. Щось подібне трапляється вкрай нечасто, але тим помітніша кожна така історія.

У цьому тексті ми зібрали приклади ігор, які спочатку отримали прохолодні відгуки гравців та критиків, але їхні розробники зробили все, щоб відновити власну репутацію. Це, до речі, один з неочікуваних аргументів на користь сервісної моделі розвитку відеоігор. Адже завдяки регулярним оновленням та комунікації з гравцями після релізу дійсно можна творити дива.

Assassin's Creed Unity

Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One/Series X|S, Stadia

Жанр action/adventure

Рік 2014

Assassin's Creed Unity стала першою частиною серії про вічну боротьбу асасинів і тамплієрів для тоді ще нових консолей Xbox One та PlayStation 4. Потужніше залізо розв'язало руки Ubisoft, тому гравці покладали на Unity великі надії. Однак на релізі все виявилося зовсім не райдужно.

Ігрова спільнота зіштовхнулася з великою кількістю багів та технічних проблем, які вилились для Ubisoft у величезний скандал. Компанії навіть довелося безплатно роздати всім власникам гри сюжетне доповнення Dead Kings, а людям, які й так купили сезонний пропуск, ще й подарували додаткову гру з каталогу Ubisoft. Однак це не завадило гравцям активно робити меми з персонажами гри, у яких чомусь замість голови залишилися лише очі, волосся та рот.

Але коли розробники виправили всі критичні баги, то виявилося, що Assassin's Creed Unity – це дуже гарна гра зі світом, насиченим активностями, цікавими кооперативними елементами та чарівною атмосферою революційного Парижу. З роками гравці полюбили Unity почали казати, що саме в цій частині можна знайти найкращу систему паркуру в усієї серії Assassin's Creed.

Cyberpunk 2077

Платформи Windows, PlayStation 4/ 5, Xbox One/Series X|S, Stadia, macOS, Nintendo Switch 2

Жанр action/RPG

Рік 2020

CD Projekt RED довгий час вважалася компанією з ледве не ідеальною репутацією. Все завдяки успіхам трилогії The Witcher, яка від частини до частини відчутно розвивалась, а The Witcher 3: Wild Hunt так й стала зовсім культовою та задала багато трендів на роки вперед. Автори з CD Projekt RED лояльно комунікували з гравцями та задобрювали їх всякими активностями, чим вдало підтримували власну репутацію. Тому від Cyberpunk 2077 очікували ледве не революції.

Однак проблемна розробка та занадто завищені очікувані призвели до того, що реліз Cyberpunk 2077 виявився максимально проблемним. На консолях PlayStation 4 та Xbox One в гру майже неможливо було нормально грати через постійні баги, технічні проблеми та жахливу оптимізацію. Sony навіть прибрала її з PS Store та запропонувала повернення грошей всім охочим, що доволі нетиповий випадок. У грі не було багато можливостей, які гравці очікували, і навіть жанр ніби змістився з повноцінної RPG у бік action/adventure, що також розчарувало гравців.

CD Projekt RED довелося зіштовхнутися з судовими позовами інвесторів, масштабною реорганізацією робочих процесів та довгим процесом "ремонту" Cyberpunk 2077. Однак розробникам все ж вдалося довести гру до гарного стану, а доповнення Phantom Liberty тепер вважається одним з найкращих сюжетних DLC в історії. У гру додали більше простору для кастомізації та самовираження, штучний інтелект ворогів та фізику водіння транспорту покращили, а графіка, які й до того була доволі дивовижною, перетворилася на фактично топовий бенчмарк для найпотужніших відеокарт.

Цікаві сюжет, сетинг та персонажі у грі були з самого початку, просто зараз нічого вже не заважає насолоджуватися всім цим сповна. Окремо треба зазначити, що поки розробники активно працювали над покращенням гри після релізу, її репутації сильно допомогла успішна прем'єра аніме Cyberpunk: Edgerunners.

Final Fantasy XIV

Платформи Windows, macOS, PlayStation 3/4/5, Xbox Series X/S

Жанр MMORPG

Рік 2013

Final Fantasy XIV – це не перша спроба Square Enix перенести серію Final Fantasy у формат MMORPG. Є ще дивна та архаїчна Final Fantasy XI, яка все ж не позбавлена власного шарму. Однак історія чотирнадцятої частини виявилася набагато цікавішою, адже вона почалася з гучного провалу, який перетворився на один з головних тріумфів Square Enix.

Оригінальна Final Fantasy XIV було достатньо нудною та незручною грою. Інтерфейс виявився однією з головних проблем: перевантажені меню не дозволяли повною мірою відчути всі можливості гри. Майже всі її елементи були проблемними, а гарна графіка та музика ситуацію не рятували. Тоді в Square Enix пішли на рішучий крок: розробники вибачилися перед гравцями та влаштували в Final Fantasy XIV справжній кінець світу, який призвів до відключення серверів. Паралельно студія працювала над новою версією гри під назвою Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, у якій обіцяли покращити майже кожен аспект гри.

Обіцянки виявилися правдивими. A Realm Reborn – набагато зручнішою, приємною та цікавою. А наступні оновлення на кшталт Heavensward, Stormblood та Shadowbringers й зовсім вивели гру у лідери серед MMORPG. Сьогодні ви знайдете в ній інтригуючий сюжет, який ні в чому не поступається іншим частинам Final Fantasy, а то й перевершує їх в деяких елементах, та безліч активностей на будь-який смак. Square Enix навіть не довелося переходити у формат free-to-play. Сучасна Final Fantasy XIV настільки цікава, що гравці готові платити за неї раз на місяць.

Fallout: New Vegas

Платформи Windows, PlayStation 3, Xbox 360

Жанр RPG

Рік 2010

Коли серія Fallout перейшла у руки Bethesda, не всі сприйняли це як добру ознаку. Fallout 3 навіть сьогодні люблять називати "Oblivion з пушками", Fallout 4 пішла більш "екшеновим" шляхом, а розвиток Fallout 76 цілком заслуговує на окремий фрагмент цього тексту. Однак замість цього ми згадаємо більш "народну" частину Fallout – Fallout: New Vegas.

Її розробила студія Obsidian Entertainment на замовлення Bethesda Softworks. Деякі спеціалісти Obsidian раніше працювали над Fallout 2 та скасованим продовженням під назвою Van Buren, тому повернутися до серії Fallout було для них чимось на кшталт мрії, яка втілилась у реальність. Однак розробникам дали лише 18 місяців, щоб створити повноцінну гру. Це дуже малий термін для ААА-розробки, тому на релізі Fallout: New Vegas страждала від багатьох критичних багів. Через них деякі гравці навіть не могли пройти гру до кінця, бо квести просто ламалися. А геймплейно Fallout: New Vegas не дуже сильно відрізняється від Fallout 3. Змініть жовтий візуальний фільтр на зелений – і відрізнити ігри для сторонньої людини стане майже неможливо.

Однак Fallout: New Vegas – це гра в першу чергу про історію, персонажів та вивчення світу, який буквально у кожному куточку може запропонувати щось цікаве. З роками все більше гравців та критиків почали повертатися до гри. Сьогодні вона вважається однією з найкращих сучасних RPG, яка дійсно поважає вибори та креативність гравця. А майже всі баги та технічні проблеми давно виправила спільнотам авторів модифікацій. Тому ситуація, коли Bethesda залишила Obsidian без грошових бонусів, бо Fallout: New Vegas не отримала на Metacritic оцінку 85 або вище, з роками стала виглядати дивно.

Fortnite

Платформи macOS, Windows, PlayStation 4/5, Xbox One/Series X|S, Nintendo Switch/Switch 2, Android, iOS

Жанр королівська битва

Рік 2017

Можливо, комусь у 2025 році дико бачити Fortnite у списку ігор, які спочатку провалилися. Адже сьогодні Fortnite – це успішний сервіс, який постійно дивує колабораціями з відомими зірками та іншими франшизами. В цьому сезоні, наприклад, фанати Mortal Kombat отримали тематичні скіни та екіпірування. Однак на релізі Fortnite навіть не була "королівською битвою", та й настільки шаленою популярністю похизуватися не могла.

Історія Fortnite почалась у 2017 році з Fortnite: Save the World, яку в Epic Games описували як гібрид Minecraft та Left 4 Dead. Королівську битву випустили згодом як окремий режим, який швидко став популярним завдяки доступності, можливості будувати та руйнувати оточення. З часом режим Save the World зробили платним, в той час, як Королівська битва була доступна безплатно. Власне, це й вирішило долю гри.

Fortnite: Save the World не мала і відсотку тієї популярності, яку отримала Королівська битва. Epic Games швидко змінила пріоритети, і не прогадала. Втім, частина гравців виявилася засмученою, що розробники забули про режим PvE, і навіть запустила кампанію з хештегом #SaveSaveTheWorld. Втім, Королівська битва вже довгий час також має окремі місії з акцентом на PvE, тож розробники дійсно намагаються догодити всім.

No Man's Sky

Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One/Series X|S, Nintendo Switch, macOS, iPadOS

Жанр action/adventure, survival

Рік 2016

Напередодні релізу в серпні 2016 року No Man's Sky від студії Hello Games була однією з найочікуваніших ігор. Розробники обіцяли революційний досвід із процедурно генерованим всесвітом, що містить квінтильйони унікальних планет, безшовними переходами з космосу на поверхню, розвиненою системою торгівлі, дослідженнями та навіть багатокористувацьким режимом. Однак на старті гравці зіткнулися з реальністю, яка сильно відрізнялася від обіцянок. Багато заявлених функцій, зокрема повноцінний мультиплеєр, були відсутні, ігровий процес виявився одноманітним та швидко набридав, а сама гра страждала від численних технічних проблем та багів. Це викликало величезну хвилю критики, звинувачень у неправдивій рекламі та масові запити на повернення коштів, перетворивши очікуваний тріумф на один із найгучніших провалів в історії індустрії.

Всупереч нищівній критиці та репутаційним втратам, команда Hello Games на чолі з Шоном Мюрреєм не покинула проєкт. Після періоду мовчання розробники взяли курс на виправлення ситуації та поступове додавання обіцяного контенту. Вони відмовилися від платних доповнень і зосередилися на випуску великих безплатних оновлень, які мали на меті не лише виправити помилки, а й суттєво розширити можливості гри. Це був сміливий крок, оскільки студія могла просто перейти до нового проєкту, але вона вирішила довести, що її ідеальне бачення No Man's Sky може потрапити до рук гравців.

Протягом наступних років Hello Games випустила низку масштабних оновлень – і всі безплатні. Кожне з них додавало в гру нові елементи: будівництво баз, наземний транспорт, повноцінний кооперативний мультиплеєр, покращену графіку, підтримку VR, нові квести, різноманітніші планети та біоми, космічні фрегати та багато іншого. Завдяки цій наполегливій праці No Man's Sky кардинально змінилася. Гра не лише виконала більшість початкових обіцянок, але й значно їх перевершила, здобувши визнання гравців та критиків і ставши прикладом того, як розробники можуть виправити помилки та врятувати свій проєкт. Тепер гравці навіть самі хочуть віддати Hello Games гроші за доповнення, а розробники продовжують випускати їх безплатно.

Tom Clancy's Rainbow Six Siege

Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One/Series X|S, Google Stadia

Жанр мережевий шутер

Рік 2015

Tom Clancy's Rainbow Six Siege, випущена Ubisoft Montreal у грудні 2015 року, стартувала не зовсім гладко. На початку студія взагалі хотіла випустити шутер з акцентом на наратив Tom Clancy's Rainbow 6: Patriots, однак через технічні складнощі проєкт скасували, а серію Tom Clancy's Rainbow Six перезапустили у форматі тактичного змагального шутеру.

Хоча основна концепція з акцентом на руйнування оточення та протистояння команд атаки й захисту була в міру інноваційною та добре сприйнята, гра страждала від низки проблем. На момент релізу контенту було відверто мало: невелика кількість оперативників, карт та ігрових режимів точно не сприяли отриманню задоволення. Крім того, гравці зіткнулися з серйозними технічними недоліками, включаючи нестабільні сервери, проблеми з матчмейкінгом, неточною реєстрацією влучань та численними багами. Критику викликала і система мікротранзакцій, – втім, з Ubisoft це перетвориться на сталу історію. Все це призвело до змішаних відгуків та відносно невеликої бази гравців на старті, що ставило під сумнів довгострокові перспективи проєкту.

Попри всі труднощі, Ubisoft побачила потенціал формули Siege і вирішила не полишати гру, а перетворити її на довгостроковий сервіс. Розробники зосередилися на поступовому виправленні ключових проблем та регулярному додаванні нового контенту через сезонні оновлення. Важливим кроком стала Operation Health у 2017 році – цілий сезон, присвячений виключно виправленню технічних помилок та покращенню "здоров'я" гри, навіть ціною затримки випуску нового контенту. Команда активно взаємодіяла зі спільнотою, прислухалася до відгуків, постійно працювала над балансом оперативників та карт, впроваджувала заходи протидії чітерам та покращувала загальну якість ігрового процесу.

Завдяки цій послідовній підтримці та багаторічній роботі авторів Rainbow Six Siege кардинально змінилася і досягла величезного успіху. Сьогодні це одна з ключових ігор Ubisoft, яка стабільно приносить компанії відчутні гроші. Гра отримала десятки нових оперативників, нові карти, гаджети, режими та косметичні предмети. Вона перетворилася на одну з провідних дисциплін у світі кіберспорту з багатомільйонною аудиторією та відданою спільнотою гравців.

Можна навіть сказати, що Rainbow Six Siege виявилася занадто успішною, бо після неї Ubisoft почала активно експериментувати з сервісними моделями буквально в усіх жанрах – і не завжди вдало. А сама Rainbow Six Siege нещодавно отримала free-to-play версію, тобто зараз ідеальний момент, щоб спробувати зіграти в неї. Але враховуйте, що в безплатній версії відсутній змагальний режим.

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One/Series X|S, Nintendo Switch

Жанр шутер

Рік 2007

Розробка S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl українською студією GSC Game World була довгою та складною. Анонсована ще на початку 2000-х, гра пережила численні перенесення дати виходу та зміну концепції. Очікування були надзвичайно високими, адже розробники обіцяли революційний проєкт: величезний відкритий світ Чорнобильської зони відчуження, унікальну систему симуляції життя A-Life, нелінійний сюжет та поєднання жанрів FPS, RPG та survival horror.

Коли гра нарешті вийшла у березні 2007 року, вона вразила гравців своєю неймовірною атмосферою, гнітючим світом та інноваційними ідеями. Проте релізна версія була дуже далекою від ідеалу: вона страждала від величезної кількості багів, проблем зі стабільністю та продуктивністю, багато обіцяних елементів, зокрема повноцінна система A-Life та машини, були значно спрощені або вирізані порівняно з ранніми демонстраціями. І так, деякі баги могли буквально зруйнувати все проходження.

Після релізу GSC Game World випустила кілька патчів, які виправили найкритичніші помилки та покращили стабільність гри, однак досягти ідеального технічного стану офіційними засобами так і не вдалося. Справжнім рятівним колом для Shadow of Chernobyl стала її неймовірно активна спільнота моддерів. Саме ентузіасти взялися за доопрацювання гри: вони виправляли баги, які залишилися після офіційних патчів, відновлювали вирізаний контент, покращували графіку, баланс, геймплейні механіки та навіть суттєво розширювали можливості системи А-Life. Модифікації, від простих виправлень до глобальних переробок, відіграли ключову роль у виправленні недоліків та подальшому житті гри.

Попри всі технічні проблеми на старті, S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl здобула статус культової класики. Її цінують за неперевершену атмосферу, захопливий світ та хардкорний ігровий процес. Тому її вплив на відеоігри про постапокаліпсис виявився вкрай вагомим.

Street Fighter V

Платформи PlayStation 4/5, Windows

Жанр файтинг

Рік 2016

Запуск Street Fighter V від Capcom у лютому 2016 року став великим розчаруванням для багатьох шанувальників легендарної серії файтингів. Це при тому, що Street Fighter IV повернула серію у мейнстрім та почала задавати тренд на онлайн-битви, які сьогодні остаточно домінують над живими баталіями з однієї консолі чи аркадного автомата.

Попри те, що базова бойова механіка Street Fighter V та бойові удари V-System отримали схвальні відгуки від професійних гравців, гра вийшла у відверто сирому стані. Найбільше критики викликала катастрофічна нестача контенту, особливо для сінглплеєрної гри: був відсутній класичний аркадний режим, а сюжетний режим виявився куцим. Онлайн функціональність страждала від серйозних проблем, включаючи нестабільні сервери, поганий мережевий код та проблеми з підбором суперників. Стартовий ростер персонажів також був невеликим порівняно з попередніми частинами, бо 16 бійців – це зовсім несерйозно. Гру справедливо критикували за відчуття незавершеності та продажу за повну ціну продукту, схожого на продукт у Дочасному доступі.

Capcom визнала недоліки стартової версії, зокрема брак контенту та технічні проблеми, і взяла курс на довгострокову підтримку та доопрацювання гри за сервісною моделлю. Як виявилася, файтингам максимально личить бути сервісами. Розробники поступово додавали відсутні елементи через безплатні оновлення та платний контент. З часом у грі з'явився повноцінний кінематографічний сюжетний режим, а пізніше – довгоочікуваний аркадний режим. Команда постійно працювала над покращенням мережевого коду та стабільності серверів, хоча якість онлайн-з'єднання залишалася предметом дискусій ще багато років. Протягом кількох сезонів випускалися нові бійці, арени, костюми та регулярні оновлення балансу.

За роки підтримки Street Fighter V суттєво розширилася і трансформувалася. Фінальне видання Champion Edition пропонувало значно більше контенту: ростер бійців зріс до 40 персонажів, з'явилися різноманітні режими гри, а онлайн-складова стала стабільнішою. Хоча шлях до виправлення був довгим і не завжди гладким, гра змогла реабілітуватися, завоювала своє місце на кіберспортивній арені і стала важливим тайтлом для спільноти файтингів. Грі навіть рекламу на екранах завантаження пробачили, а це вже багато говорить про її репутацію.

Warframe

Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One/Series X|S, Nintendo Switch, iOS

Жанр MMO, шутер

Рік 2013

Warframe, розроблена та видана студією Digital Extremes, вийшла у стадію відкритої бети у березні 2013 року. На відміну від інших ігор з цього тексту, її старт не був відверто гучним провалом. Вона скоріше просто тихо вийшла, не пригорнувши до себе особливої уваги. Сьогодні про таке б сказали, що "це закриють за кілька місяців".

Гра пропонувала кооперативні місії у стилі "ніндзя в космосі" з акцентом на швидкісне пересування та ближній бій. На старті контенту було небагато: обмежений набір варфреймів та зброї, майже всі рівні – однотипні коридори. Хоча основний ігровий цикл з виконання місій, збору ресурсів та створення екіпірування вже існував і навіть вдало працював, йому бракувало глибини та різноманітності. Гра мала непогану графіку, але її масштаб був невеликим, а початкова реакція гравців та критиків була стриманою – проєкт виглядав цікавим, але сирим та без чіткого бачення майбутнього. Додайте сюди ще високу залежність від грінду: одного разу я п'ять разів поспіль отримав одне й те саме креслення, яке вже й так мав, замість необхідного мені.

Ключовим фактором успіху Warframe стала неймовірна відданість розробників з Digital Extremes своїй грі та спільноті. Вони повністю прийняли сервісну модель і з самого початку налагодили тісний зв'язок з гравцями через регулярні стріми розробників, форуми та соціальні мережі. Digital Extremes не просто випускала оновлення, а активно прислухалася до відгуків, ідей та критики спільноти, часто вносячи зміни та додаючи контент на основі цих відгуків. Стратегія полягала в постійному, ітеративному розвитку: додаванні нових варфреймів, зброї, локацій, ворожих фракцій, типів завдань, а також впровадженні великих системних змін, щоб геймплей залишався свіжим. Особливо важливим стало додавання масштабних кінематографічних квестів, які розкрили глибокий лор всесвіту та значно підвищили залученість гравців, а також великих зон, які нагадували ігри з відкритими світами.

За понад десять років Warframe перетворилася з невеликого коридорного шутера на гігантський проєкт з винятковою кількістю контенту. Гра отримала величезні відкриті локації, космічні битви на власних кораблях, вирощування бойових компаньйонів, керування потужними мехами та безліч інших взаємопов'язаних систем. Гра стала однією з найуспішніших та найдовговічніших ігор в історії, завоювавши величезну віддану аудиторію на всіх основних платформах. Warframe досі активно розвивається. І це при тому, що паралельно розробники працюють над більш фентезійною Soulframe.

Звісно, це далеко не усі приклади повернення ігор з мертвих. Які випадки "виправлення репутації" серед розробників відеоігор та конкретні ігри можете згадати ви? Діліться гарними історіями та думками в коментарях!

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: