Для багатьох людей поштомати стали звичним способом отримання посилок. Забрати замовлення у такий спосіб можна швидко, просто та без черг. Зручний сервіс базується на технологіях, які реагують на зростаючий попит і постійно вдосконалюються.
Український стартап Jetbeep активно розвиває цей напрямок. Він пропонує технологію, яка дає можливість виробникам “заліза” або логістичним компаніям зробити свої поштомати автономними. Як зростає та з ким співпрацює команда – дізналася редакція Mezha.Media.
З чого починався стартап
Jetbeep заснували Валерій Чекалкін та Олег Гордійчук у 2017 році. Все почалося з розробки рішень для ритейлу: мобільних гаманців та застосунків. Згодом з’явився повноцінний IoT-продукт для Instore-маркетингу у ритейлі, рішення для оплати проїзду у міському транспорті та продукт для вендінгу.
Технологія для автономних поштоматів стала наступним кроком у розвитку Jetbeep. Компанія взялася за це після відповідного запиту з боку партнерів на початку 2021 року. Команда доволі швидко адаптувала напрацювання, щоб створити контролер, який працює на батарейках і дистанційно відкриває замок.
“Відгук від ринку був неймовірний, тож ми зробили півот компанії та зосередилися саме на нашій технології, яка дозволяє будь-який поштомат зробити автономним із усіма функціями поштомата, який живиться від електромережі”, – згадує CEO стартапу Валерій Чекалкін.
Прототип створили всього за 1-2 тижні, але перед запуском готового продукту команді довелося долати технічні виклики. Jetbeep використовує мікроконтролерну архітектуру, що дозволило створити ефективніше рішення з погляду споживання та ціни за одиницю. Втім, йдеться про складніше програмування та додавання нових функцій порівняно з Linux.
Як працює продукт компанії
Jetbeep розробив інноваційну технологію для автономних поштоматів. Платформа має кілька ключових переваг. Вона дає можливість клієнтам самостійно обирати виробника “заліза” і дозволяє створювати автономні поштомати з усіма функціями традиційних пристроїв, які працюють від електромережі.
У компанії зазначають, що їхня розробка відповідає ключовим викликам ринку. Вона забезпечує розширення мережі автономними поштоматами без зміни користувацького досвіду для кур’єрів і клієнтів, а також без необхідності перебудови вже існуючих бізнес-процесів.
“Наша технологія включає мікроконтролери та спеціалізоване програмне забезпечення і забезпечує роботу поштомата від однієї батареї на період від 3 місяців до 4 років, залежно від його розміру та функціональності. Технологія інтегрується в будь-який дизайн металу з кількістю комірок від 1 до 240”, – каже Валерій Чекалкін.
За його словами, платформа суттєво покращує юніт-економіку, адже обходиться без дорогих і енергоємних ПК або Linux. Її модульна архітектура дозволяє обирати потрібні “фічі” для конкретних бізнес-процесів. Серед її компонентів:
- Модем NB-IoT і CAT-M (LTE-M) із наднизьким енергоспоживанням;
- Кольорові TFT-екрани, оптимізовані для низького енергоспоживання з діагоналлю 7/10 дюймів;
- OLED-екрани;
- Keypad;
- Сканер QR-коду/штрих-коду;
- POS-термінал;
- 4G-антени;
- Принтер етикеток;
- Контролер ультранизького заряду батареї для керування акумулятором LifePo4 і сонячною зарядкою;
- Модуль BLE з мобільним SDK для інтеграції iOS/Android;
- Датчик вібрації та сигналізацію;
- Динамічний інтерфейс користувача, що дозволяє налаштовувати екранні інтерфейси та дистанційно їх оновлювати;
- Мову сценаріїв із “низьким кодом”, що дозволяє швидко створювати потрібні користувацькі сценарії та тестувати їх;
- Інструмент емулятора, що дозволяє реалізувати та емулювати бізнес-логіку та UX у вебінтерфейсі без фізичного пристрою;
- Дистанційне оновлення прошивки.
Хто є клієнтами Jetbeep
Технологія компанії працює у понад 5200 поштоматах у Європі, а до кінця 2025 року ця цифра має зрости до 20 тисяч. Основна клієнтська база стартапу зосереджена в країнах Євросоюзу: наразі проєкти реалізовані у Східній Європі та країнах Балтії. Водночас Jetbeep веде переговори з потенційними замовниками зі Скандинавії, Німеччини та Австрії.
Клієнтів стартапу можна поділити на дві основні групи. Перша – це поштові та логістичні компанії, для яких Jetbeep виконує проєкти у колаборації з виробниками “заліза”.
“Тут ми можемо як лідувати проєкт, так і відповідати за свою частину – бути провайдером технології, а саме контролерів та софту. Зараз серед наших замовників – Omniva, Латвійська пошта “, – пояснює Валерій Чекалкін.
Друга група клієнтів – це інтегратори та виробники “заліза”, такі як Flexity, Hansab, ParcelSea.
У межах співпраці українська компанія пропонує різні рішення. Це можуть бути проєкти поштоматів на декілька комірок (приватні) або рішення на 72 комірки.
“Але через низьке споживання та нижчу ціну за рахунок оптимізації ми надаємо кращу ціну за конкурентів по всьому спектру, але особливо по менших форматах. Один із таких форматів – це рішення Parcelsea – модульне рішення з трьома секціями, яке стартує з приблизно 10 комірок і потім може збільшуватися до 20 та 30 комірок”, – додає CEO Jetbeep.
Майбутні плани та інвестиції
Стартап бачить подальший розвиток у двох бізнес-моделях. Перша, яка вже існує, передбачає продаж технологічних рішень великим логістичним компаніям та операторам мереж поштоматів.
Друга модель – нова. Її мета полягає у створенні власної мережі поштоматів відкритого типу, де клієнти зможуть орендувати комірки, інтегрувавши свої сервіси з технологією Jetbeep.
Запуск власної мережі поштоматів запланований на наступний рік. Крім того, у 2025 році стартап має намір подвоїти дохід від продажу своєї технології великим логістичним компаніям.
Jetbeep також активно працює над розширенням географії. Основний фокус зараз спрямований на Євросоюз та Велику Британію. Проте у планах – вихід на ринок США та дослідження інших перспективних регіонів.
Реалізація амбітних намірів потребує не лише значних зусиль, а й фінансових ресурсів. Недавно Jetbeep став одним із 24 українських стартапів, які отримали фінансування від Google for Startups Ukraine Support Fund.
“Ми залучали відносно невеликі суми інвестицій як для хардвер компанії, зараз інвестори володіють приблизно 20% долі у Jetbeep. У нас в інвесторах є StartupWiseGuys, Techni Ventures, Lviv Tech Angels, родина Jankilevitsch, Саша Ремінний та низка інших приватних інвесторів”, – розповідає CEO стартапу.
Поштова та логістична індустрія в Україні та за кордоном
Поштові сервіси в Україні та ЄС розвиваються по-різному. В нашій країні, звертає увагу Валерій Чекалкін, “Нова пошта” є “домінуючим монополістом”. Вона встановила високі стандарти обслуговування та забезпечила широке покриття поштоматами – один на 1000 громадян.
Утім, зауважує CEO Jetbeep, поштомати “Нової пошти” мають обмежений UX. Користувачі можуть отримувати та відправляти посилки лише за допомогою мобільного застосунку. На його думку, це є великим стримуючим фактором.
“Бо, напраклад, моя мама ніколи не буде качати застосунок, а пін-код із СМС вона б ввела. Попри це, поштомати часто є повністю завантажені. Але загалом наш ринок, на жаль, є неплатоспроможним, і для конкурентів місця майже немає: можна конкурувати, але багато грошей не заробиш, та ще є об’єктивні ризики – війна”, – акцентує він.
В ЄС ситуація інша: там поштомати дуже технологічні, але їх мало. Приміром, у Німеччині – один поштомат на 4000 громадян. Там більша конкуренція завдяки кільком великим логістичним компаніям, а також значно розвиненіша економіка з високим рівнем e-commerce.
“Тому, зважаючи на те, що зусилля для відкриття власної мережі приблизно однакові, перспективи для цього значно більші в ЄС. А США взагалі на 3-5 років позаду ЄС у розвитку поштоматів, тому ми підемо туди пізніше”, – резюмує CEO Jetbeep.
Завантаження коментарів …