MMORPG, або масові онлайнові рольові ігри — мабуть, “найживучіші” у порівнянні з представниками інших жанрів, що потребують постійної підтримки. Якщо розробник MMORPG все зробив правильно і створив ігровий світ, в якому гравцям цікаво проводити вільний час, така гра може спокійно існувати роками… а то й десятиріччями! Гравці настільки звикають до улюбленого всесвіту, що гра для них перетворюється на просто одне з хобі, міняти яке без дуже вагомої причини не хочеться.
У цій статті ми зібрали найстаріші MMORPG, в які можна пограти й зараз, у 2024 році — попри те, що всім їм вже виповнилося не менше ніж 20 років.
Meridian 59 (1996)
Найстаріша MMORPG серед живих та одна з найперших взагалі, Meridian 59 отримала комерційний реліз наприкінці 1996 року (а вперше з’явилась онлайн ще на рік раніше).
Meridian 59 мала базову 3D-графіку зі спрайтами, була виконана у типовому фентезійному жанрі з середньовічною зброєю та магією і підтримувала кілька сотень гравців на сервері. Тодішній видавець The 3DO Company закрив гру у 2000-му році, але через 2 роки вона була перевипущена студією Near Death Studios, Inc.
Новий видавець протримав гру до 2010 р., за цей час Meridian 59 отримала новий рушій та інші покращення. Після свого закриття Near Death Studios, Inc передала гру оригінальним розробникам та оприлюднила початковий код. Зараз Meridian 59 безплатно доступна у Steam, де має хоча й небагато відгуків, але загалом досить високий рейтинг.
Furcadia (1996)
Формально реліз Furcadia відбувся пізніше Meridian 59 (хоча й лише на пару місяців), але насправді гра існувала під іншою назвою, DragonSpires, ще з 1994 р. Гра мала вільний доступ і фокусувалася на соціальних стосунках і мирному існуванню спільноти, а не битвах проти монстрів чи інших гравців.
Також гру відрізняла орієнтація на користувацький контент: разом з Furcadia розробник пропонував набір інструментів для створення власних віртуальних світів, які тут називаються Dreams. Тож з часом ігрова спільнота створила велику кількість різних світів, у тому числі й таких, що базуються на популярних книгах, телепередачах тощо.
Зараз користувацька база Furcadia значно зменшилася (якщо вірити обговоренню на тематичному субредиті на початку цього року — до приблизно пів тисячі гравців), але гра все ж таки продовжує існувати — через 30 років після виходу її попередньої версії, DragonSpires.
Tibia (1997)
Ще одна MMORPG, що змагається за звання “найстарішої”, Tibia вийшла у перші дні 1997 р., тобто через кілька місяців після перших двох, і розроблялась німецькими студентами як хобі.
У Tibia піксельна 2D-графіка з видом згори та типовий фентезійний сеттинг. У грі треба вбивати монстрів, щоб отримати лут та “прокачати” персонажа, є PvP, квести, гільдії тощо. Взаємодія з NPC відбувається через введення текстових команд.
Гра має вільний доступ та платні преміумакаунти, максимальна популярність у неї була у 2007 р. — тоді кількість активних гравців становила чверть мільйона, а піковий онлайн перевищував 60 тис. одночасних гравців. Tibia досі активно підтримується розробником, який випускає регулярні оновлення контенту.
Ultima Online (1997)
Найвідоміша MMORPG, легендарна гра, що популяризувала жанр, а заразом дала йому сучасну назву: саме її розробник Річард Геріот запропонував це скорочення, що походить від MMOG. До виходу Ultima Online (і ще кілька років після, аж до початку 2000-х) ігри у цьому жанрі називали “графічними MUD” (Multi User Dungeon, пізніше – Multi-User Domain) — тобто вони вважалися такою собі різновидністю текстових багатокористувацьких рольових ігор, поширених у 80-х рр. минулого сторіччя.
Ultima Online продовжувала традиції попередніх ігор у серії Ultima, але у постійному світі, і отримала чимало нових механік, які експериментували з соціальними функціями та економікою. На відміну від перших MMORPG, розрахованих на одночасну присутність кількох сотень гравців на сервері, Ultima Online підтримувала до кількох тисяч.
Завдяки цим факторам, а також великій свободі дій, у грі були масштабні активності та можливість відігравати “альтернативне життя”, що й сприяло її величезній популярності на свій час.
Так, Ultima Online стала першою MMORPG, що досягла тиражу у 100 тис. копій (це набагато перевищувало показники конкурентів), а на початку 2000-х гра налічувала чверть мільйона активних передплатників, які приносили видавцеві понад $1,5 млн щомісячної абонплати (при цьому сам розробник перед релізом орієнтувався на значно скромніші показники у 15 тис. передплатників).
Зараз правами на Ultima Online володіє Electronic Arts, яка перевела її на модель розповсюдження free-to-play у 2018 р. і продовжує підтримувати й досі. Так, на офіційному сайті можна придбати різні доповнення, а пізніше цього року навіть планується запуск нового серверу з “класичною” версією гри – Ultima Online: New Legacy.
EverQuest (1999)
EverQuest вийшла на початку 1999 р. і вважається першою комерційно успішною MMORPG, що використовувала 3D-рушій. Як і інші ранні ігри цього жанру, вона надихалася текстовими рольовими іграми (зокрема DikuMUD) і мала традиційний сеттинг фентезійного середньовіччя.
Розробка EverQuest почалася у 1996 р. — після того, як Sony побачила успіх Meridian 59 і зрозуміла перспективність жанру. Вже у перший рік після релізу гра обійшла Ultima Online за кількістю передплатників, а подальший успіх був настільки значним, що Sony навіть перетворила студію, що займалася підтримкою EverQuest, у підрозділ Sony Online Entertainment.
EverQuest досі активно підтримується і працює за схемою free-to-play. За весь час існування гра отримала цілих 30 доповнень, останнє з яких вийшло наприкінці минулого року, а реліз чергового вже запланований на грудень 2024 р.
Стосовно показників гри: на кінець 2004 р. було продано понад 3 млн копій, а база гравців налічувала 550 тис. активних передплатників. Станом на 2020 р. в EverQuest залишалося 66 тис. передплатників та 82 тис. активних впродовж місяця гравців.
Наприкінці 2004 р. Sony випустила сиквел — EverQuest II, події якого відбувалися через 500 років після першої частини, але гра не витримала конкуренції з World of Warcraft, який вийшов майже одночасно з нею.
RuneScape (2001)
MMORPG, в яку свого часу грали майже всі гравці, що цікавились цим жанром — RuneScape вийшла у перші дні 2001 р. у вигляді браузерної free-to-play гри, яку можна було запустити на будь-якому ПК, що робило її набагато доступнішою, ніж інші MMORPG того часу з щомісячною абонплатою і “важчою” графікою.
У RuneScape була суміш 2D- і 3D-графіки й знов-таки фентезійний світ. Проте на відміну від інших ігор, у ній не було різних рас — гравці могли створювати лише аватарів-людей. З часом гра отримувала нові версії з новим рушієм, чесною 3D-графікою, оновленою бойовою системою тощо – RuneScape 2 у 2004, RuneScape 3 у 2013. Всі вони згодом отримували назву RuneScape, причому тоді ж у 2013-му була запущена “класична” версія гри – Old School RuneScape, і зараз вони існують паралельно, причому обидві доступні також у Steam.
Згідно зі статистикою сайту MMO Populations, зараз щоденна кількість гравців трохи більше ніж 40 тис., а загалом у RuneScape протягом 23 років існування зіграло понад 300 млн.
Anarchy Online (2001)
Anarchy Online стала першою MMORPG у світі у жанрі sci-fi: науково-фантастичне майбутнє замість фентезійного минулого, бластери замість мечів та нанотехнології замість магії. У гри є глобальний сюжет, але загалом вона має геймплей багатокористувацької “пісочниці”, де гравці переважно самі придумують собі розваги.
Як на свій час, в Anarchy Online був досить великий світ і дуже якісна графіка, що також сприяло її популярності. З 2004 р. розробник перевів її на модель free-to-play: базова версія гри повністю безплатна, тоді як випущені згодом доповнення потребують щомісячної абонплати. Загалом Anarchy Online отримала 5 великих доповнень, оновлений рушій, нову систему монетизації тощо.
До переходу на модель f2p максимальна кількість активних передплатників становила 700 тис., максимальна кількість гравців, як “платних”, так і “безплатних”, сягала 2 млн у 2008 р. Наразі гра хоча й продовжує існувати (і серед іншого доступна також у Steam), але за даними MMO Populations, її можна вважати майже “мертвою”: зараз щоденний онлайн Anarchy Online становить приблизно одну тисячу гравців.
Dark Age of Camelot (2001)
На відміну від Anarchy Online, Dark Age of Camelot, що вийшла через пів року після неї, має традиційний для того часу сеттинг “високого фентезі”. Гра базувалася на текстовій Darkness Falls: The Crusade (1999), і її ігровий лор є сумішшю кельтської й скандинавської міфологій з “Артуріаною” — так званим “Бретанським міфом”, що базується на легендах про короля Артура.
Сюжет Dark Age of Camelot розповідає про події, що відбуваються після смерті короля Артура, яка призвела до розпаду його колишнього королівства на три ворогуючі фракції: головною темою цієї MMORPG є ігрова механіка Realm versus Realm (RvR), в якій три новоутворених королівства ведуть постійну війну один проти одного і борються за контроль над фортецями, вежами, могутніми реліквіями тощо.
У перші роки існування гра мала більший комерційний успіх за Anarchy Online, і досі зберігає більшу популярність: зараз у Dark Age of Camelot користувацька база оцінюється у майже пів мільйона гравців, а онлайн протягом одного дня – на рівні 2-3 тис. У Dark Age of Camelot можна грати безплатно з певними обмеженнями або отримати повний доступ за щомісячну абонплату.
Final Fantasy XI (2002)
Одинадцята частина у головній серії Final Fantasy, на відміну від попередніх ігор, що були традиційними однокористувацькими jRPG, стала MMORPG. На початку гра вийшла на консолі PlayStation 2, трохи пізніше з’явилась і на ПК і стала першою MMORPG, що пропонувала можливість кросплатформної гри між цими ігровими системами. Через кілька років Final Fantasy XI була також портована на Xbox 360, але після 2016 року консольні версії гри були закриті, і зараз вона доступна лише на ПК.
На відміну від попередніх частин, у Final Fantasy XI був повністю тривимірний світ, бої у реальному часі з монстрами, яких видно в локації (без звичних для jRPG random encounters), плюс можливість персоналізації ігрових аватарів. У гри майже відсутній режим PvP (“гравець проти гравця”), натомість вона зосереджена на PvE-активностях (“гравець проти навколишнього середовища”).
Ознайомитися з грою зараз можна за допомогою пробної версії (обмеження на 14 днів), для повноцінної гри потрібно придбати клієнт вартістю $30, після чого сплачувати щомісячну абонплату. Чутки про закриття ходять вже кілька років (тим більше що її наступниця, друга MMORPG у цьому всесвіті – Final Fantasy XIV — існує вже понад 10 років), проте “одинадцятка” все ще не збирається здаватися (користувацька база зараз оцінюється у понад півтора мільйони гравців, з щоденним онлайном у 3-4 тис.).
A Tale in the Desert (2003)
2003 рік був дуже врожайним на MMORPG, які витримали перевірку часом: цілих п’ять ігор з цієї статті, тобто кожна третя, вийшли саме цього року.
A Tale in the Desert — незвична соціальна MMORPG, з сеттингом у стародавньому Єгипті, яка фокусується на ремеслах і торгівлі, з соціальними та політичними функціями, і абсолютно не містить бойової системи.
Ще один незвичний підхід у гри — до випуску оновлень: гра “закінчується” кожні 18 місяців, гравці вносять свої пропозиції щодо виправлень, оновлень та налаштувань, після чого вона “починається знову”. Так, зараз актуальна вже 11-та “версія” A Tale in the Desert, яка вийшла у 2023 р.
В A Tale in the Desert можна пограти безплатно протягом 24 годин, після чого знадобиться щомісячна абонплата.
MapleStory (2003)
Корейська 2D MMORPG у вигляді сайдскролера, що працює за схемою free-to-play. MapleStory від початку пропонувала широкі можливості з персоналізації своїх аватарів, чим вигідно відрізнялася від інших ігор того часу.
MapleStory переважно фокусується на проходженні підземель та битвах з монстрами — PvP у грі з’явилося лише через кілька років після релізу.
З роками гра отримала кілька великих оновлень і була ліцензована в різні регіони світу. Станом на 2020 р. у MapleStory було створено 180 млн облікових записів, а дохід по всьому світу перевищив $3 млрд. У 2015 р. вийшов сиквел з новою 3D-графікою – MapleStory 2, проте сервери оригінальної гри досі працюють: щоденний онлайн, за оцінками MMO Populations, становить понад 50 тис. гравців.
EVE Online (2003)
Єдина у своєму роді космічна MMORPG, з неймовірним масштабом ігрового світу та можливостями взаємодії між гравцями, які самі створюють місцеву економіку, ведуть складні політичні ігри та масштабні зоряні війни.
Події EVE Online відбуваються у далекому майбутньому, і людство займається колонізацією Чумацького Шляху – гра містить тисячі зоряних систем. На відміну від інших MMORPG, де гравці поділені між численними серверами, в EVE Online представлена концепція “єдиного всесвіту”: всі гравці грають на одному головному сервері (за винятком китайського ринку з власним сервером).
За час свого існування гра отримала як технічні оновлення рушія, так і оновлення контенту — загалом їх вже вийшло понад два десятки. У 2016 р. EVE Online отримала free-to-play версію з певними обмеженнями (зокрема щодо прокачування навичок), для повнофункціональної гри потрібна щомісячна абонплата.
Перед запуском F2P-акаунтів у гри налічувалось приблизно 500 тис. активних передплатників, станом на зараз тотальна ігрова аудиторія оцінюється у 10 млн облікових записів, з щоденним онлайном трохи меншим за 30 тис.
Second Life (2003)
Насправді Second Life не є MMORPG у традиційному уявленні, а сам розробник навіть не вважає її “грою”. Second Life задумувалася саме як “друге життя”, яке люди проводитимуть онлайн.
По суті, це віртуальна реальність, заповнена “цифровими версіями” гравців, які самі придумують собі розваги, правила поведінки та навіть створюють світи: Second Life не має визначеної мети, сюжету, традиційних ігрових механік тощо.
Ключовою механікою є створення користувацького контенту за допомогою вбудованих інструментів — у Second Life є 3D-редактор, власна процедурна мова сценаріїв тощо. Причому гравці володіють всіма правами на створені об’єкти й можуть їх продавати на ігровому ринку — і виводити ігрову валюту в реальні гроші через PayPal.
Гра безплатна без будь-яких обмежень, з опціональним преміумдоступом, який дає розширену технічну підтримку та щомісячний “приток” ігрової валюти. На піку популярності, в районі 2013 року, Second Life мала приблизно 1 млн активних користувачів. Станом на 2024 рік щоденний онлайн оцінюється в кілька десятків тисяч гравців.
Lineage II (2003)
Корейська MMORPG Lineage II мала найбільшу популярність на азійському ринку, хоча й до нас вона також “дійшла”. У гри досить типовий фентезійний світ та ігрова механіка — як з боями з монстрами, так і з PvP-режимом.
На відміну від Lineage, яка була виконана у 2D-ізометрії, Lineage II (приквел першої частини) отримала повноцінний 3D-рушій. У гри є сюжетні лінії, які доповнювалися через періодичні апдейти контенту.
На західному ринку гра отримала досить стриману реакцію як гравців, так і критиків — головним чином через типовий корейський “грінд” та орієнтацію на хардкорного гравця, що робило гру нецікавою для пересічного казуального геймера.
Попри це, американська версія Lineage II досі працює, хоча й має практично мертвий онлайн: якщо загальна кількість гравців у середині 2000-х була на рівні 14 млн, то зараз користувацька база різними ресурсами оцінюється у менше ніж 300 тис., з щоденним онлайном у 200-300 гравців.
World of Warcraft (2004)
Точно кажучи, World of Warcraft ще не заслуговує згадки у цій статті — 20 років їй виповниться лише через кілька місяців. Але нам здалося символічним закінчити матеріал про найстаріші MMORPG, що досі живі, такою вже безумовною класикою жанру — яка виявляється наймолодшою з усіх тут згаданих.
Події гри відбуваються у всесвіті Warcraft: сюжетно WoW є сиквелом стратегії Warcraft III. Це знов-таки типова фентезійна рольова гра, з “магічним середньовіччям” та відповідною атрибутикою. Проте вона пропонувала більш комфортний для казуальних гравців ігровий процес і відточені механіки, через що й здобула велику популярність.
World of Warcraft мала шалений успіх, особливо як на MMORPG з платним клієнтом та обов’язковою абонплатою: максимальна кількість активних передплатників була у 2010-му році й становила тоді цілих 12 млн, а станом на 2014-й гра мала понад 100 млн зареєстрованих акаунтів.
Кожні два роки розробник випускає великі контентні оновлення, що розширюють ігровий світ і продовжують глобальний сюжет — загалом їх уже вийшло 9, чергове, десяте, очікується буквально через кілька тижнів. Крім того, розробник запустив “класичну” версію гри World of Warcraft Classic з незначними оновленнями геймплею, до якої поступово додає перші доповнення.
Цілий ряд інших MMORPG, згаданих у цій статті, зараз можна вважати лише “умовно живими” через досі не відключені сервери: щоденний онлайн на них залишається на рівні буквально кількох сотень гравців, у кращому випадку кількох тисяч. На відміну від них, World of Warcraft досі має високу популярність: зараз щоденний онлайн WoW, за різними оцінками, становить 200-250 тис. гравців.
Завантаження коментарів …