Щорічний обов’язковий апгрейд операційної системи для комп’ютерів Apple, macOS Sequoia, цього року зробив великий акцент на… штучному інтелекті. Так, купертинські розробники вже буквально не мали вибору, адже всі конкуренти так чи інакше встигли впровадити деякі функції у свої системи, а відставати жодним чином не можна.

Втім, Apple Intelligence все ще на підході, а багато обіцяних можливостей з’являтиметься поступово. Про підтримку української мови я навіть мовчу (спойлер: будемо довгенько чекати).

Проте система не обійшлася лише ШІ-нововведеннями. Тож у цьому (суб’єктивному) матеріалі я поділюся декількома іншими функціями, на які раджу звернути увагу користувачам комп’ютерів Apple. Не всі вони кардинально змінять життя, але дещо покращити його зможуть.

1. iPhone Mirroring

Напевно, iPhone Mirroring став найбільш очікуваним для мене апгрейдом. Ця чудова функція дозволяє отримати доступ до свого смартфона без необхідності діставати його з кишені, тягнутися за ним через весь стіл чи йти до місця його заряджання, поки триває процес.

І реалізовано це вже дуже непогано. Базовий сценарій для мене: смартфон отримує сповіщення із застосунку, якого немає в десктопній системі (наприклад, доставлення їжі), і передає його на лептоп. Звідти я в один клік відкриваю iPhone Mirroring та майже одразу маю доступ до вікна з “трансляцією” зображення з iPhone, де можу далі взаємодіяти із застосунком.

Так само можна просто користуватися смартфоном з ноутбука, в будь-який момент ініціювати процес запустивши iPhone Mirroring. Є навіть підтримка Drag-and-drop файлів.

З деяких недоліків: або я не розібрався, або наразі неможливо побачити екран блокування із залишком сповіщень, а також перейти до Control Center. Всі ж інші можливості, навігація та жести працюють як треба.

2. Приховування зайвого на вебсторінці в Safari

Часто трапляються моменти, коли до відкритої вкладки з певним сайтом потрібно повертатися під час, скажімо, роботи над певним проєктом. На жаль, не всі сторінки в інтернеті лишилися без реклами чи інших набридливих елементів, які мерехтять, блимають та відвертають увагу будь-якими іншими способами. Звісно, різноманітні блокувальники реклами з цим можуть допомогти, але не всі ними користуються.

І тут в Safari з’явилася функція якраз на такий випадок. Вона називається Hide Distracting Items і знаходиться прямо в додатковому меню адресної строки браузера. Обравши її можна виділити певні блоки сторінки, які заважають, після чого вони буквально випаровуються (майже як у фільмі від Marvel).

Варто зазначити, що закривши вкладку, чи перейшовши далі по сайту, ці елементи відновляться. Але хоча б до моменту подальших дій, на цій сторінці більше не буде саме тих речей, які в деяких випадках, м’яко кажучи, дуже сильно заважають.

3. Video Viewer

Це також нова функція в Safari, яка має схожу мету з попереднім пунктом. Запустивши, скажімо, YouTube-відео, в тому самому меню адресної строки браузера можна знайти Video Viewer, який розкриє відео майже на всю вкладку, затемнивши інтерфейс сторінки на фоні.

10 корисних функцій macOS Sequoia, окрім Apple Intelligence

З додаткових можливостей залишається керування відтворення, AirPlay, режим “картинки-в-картинці” та певних налаштувань субтитрів, швидкості відтворення тощо.

Загалом, не те щоб це була необхідна функція, але запустивши довге відео (подкаст, запис виступу улюбленого діджея, епізод програми…) можна залишити на сторінці власне лише відео і не відволікатися на все інше. Для себе я іноді знаходжу цю функцію зручною й час від часу до неї повертаюся.

4. Організація вікон

Серед іншого macOS Sequoia покращила роботу з декількома вікнами у робочому просторі. Певні можливості для організації вікон були й раніше, проте з новою системою опцій побільшало, як і стала зручніша взаємодія з ними.

Так, бажаючи, наприклад, розмістити на дисплеї три окремі програми, достатньо перемістити їх по черзі у потрібні кути дисплея. Щойно курсор із затриманим вікном торкнеться певного краю екрана, як з’явиться виділена область, у яку система автоматично підлаштує розмір вікна та розмістить його там. Це може бути заповнення на весь екран, половину або чверть.

Особисто мені з таким варіантом не завжди зручно, але, скажімо, порівнюючи документи, чи працюючи з декількома таблицями, така функціональність допомагає охайно організувати простір. І внутрішній перфекціоніст залишається майже задоволеним (“майже”, тому що деякі вікна система все одно може злегка накладати на інші).

10 корисних функцій macOS Sequoia, окрім Apple Intelligence

Звісно, досвідчені користувачі згадають сторонні рішення, які роками існували для macOS і виконували саме таку функцію. Але новачкам чи просто користувачам, які не часто звертаються до стороннього програмного забезпечення, мати нативну функцію не завадить.

5. Passwords

Як і у випадку з iOS 18, в macOS Sequoia також з’явився окремий застосунок Password, який, очевидно, є новим менеджером паролів. Для тих, хто раніше зберігав їх в iCloud Keychain (або записував на папірець), з Password буде трошки зручніше взаємодіяти. Базова функціональність створення та зберігання паролів тут абсолютно інтуїтивна, є синхронізація з іншими пристроями (від Apple, звісно), та навіть опції шеринга доступу.

10 корисних функцій macOS Sequoia, окрім Apple Intelligence

Щоправда, користувачі, які до цього встигли попрацювати з, наприклад, 1Password, не побачать тут багатьох звичних їм функцій, адже версія менеджера паролів від Apple значно простіша. Тому, скажімо, як рішення для бізнесу, Password буде занадто простим застосунком. А от для персонального використання точно підійде.

6. Чимало оновлень в Notes

І знову за аналогією з iOS 18, в десктопній системі непоганий апгрейд нативних “Нотаток” також стався. Вони синхронізуватимуть записи розмов з iPhone, так само допоможуть з математичними завданнями та намалюють графік, можуть робити голосові записи тощо.

10 корисних функцій macOS Sequoia, окрім Apple Intelligence

Також щороку застосунок отримує все більше організаційних та візуальних покращень. Особисто для мене це не дуже принциповий момент, але для людей з великими нотатками, які регулярно організовують певні процеси, тут стає все більше зручних опцій. (Звісно, не Notion, проте як суто “записник”, Notes непогано підтягнули за останні декілька оновлень.)

Окремою зручною функцією є транскрипція голосових записів. Проте, на жаль, на старті вона працює лише з англійською мовою. Проте пізніше Notes також отримають генеративні функції, що ще більше поліпшить досвід використання.

7. Нагадування в календарі

Маленька, але дуже зручна дрібничка. Між нативними застосунками Calendar та Reminders відбувся невеликий симбіоз. І тепер у власному календарі можна створити не просто новий запис, а зручне нагадування з підтвердженням виконання.

10 корисних функцій macOS Sequoia, окрім Apple Intelligence

Власне, зручність у тому, що застосунок Reminders тепер можна виключити з власного воркфлоу. Ті завдання, які потребують відмітки про виконання та мають певний дедлайн, тепер можуть існувати в Calendars, а прості списки дій (які часто не за прямим призначенням опинялися саме у Reminders), вже деякий час є в Notes.

8. Доповнений калькулятор

Влітку на WWDC 2024, коли компанія презентувала iPadOS 18, чимало часу пішло на розповіді про функціональність застосунку Calculator. Смішно, але нативного в iPad ніколи не було. А тепер є, ще й з доволі пристойним набором функціональності. Але попри те, що акцент оновленого застосунку був саме на версії для iPad, це не означає, що в інших системах його не доповнили.

10 корисних функцій macOS Sequoia, окрім Apple Intelligence

Так, iPhone та Mac теж отримали переважно всі такі ж функцій. Але в macOS Sequoia він, на додачу до опцій Basic, Scientific та Math Notes, має варіант Programmer. Логіку такого розділу саме в десктопній системі зрозуміти не складно. Й так само калькулятор в macOS тепер підтримує функції конвертації валют, одиниць вимірювання тощо.

9. Presenter preview

Для тих користувачів, які під час відеозв’язку мають демонструвати певну інформацію з власного робочого столу, тепер є функція Presenter preview. За її допомоги можна стримити не лише весь робочий стіл, але обрати певне вікно. До цього також можна додати оверлей із зображенням вебкамери, якщо це потрібно.

10 корисних функцій macOS Sequoia, окрім Apple Intelligence
Зображення: Apple

Власне, зручність такого підходу з функціями Presenter preview та Play preview дозволяє уникнути випадків з демонстрацією, наприклад, колегам, персональної інформації, сповіщень від друзів чи просто безладу на робочому столі, залишивши в нараді лише необхідну інформацію.

І так, сторонні рішення мають схожі функції, але ж Apple не може відставати, правда?

10. Заміна фону під час відеозв’язку

Звісно, абсолютно не новинка у загальному сенсі ще одна функція камери, але нова та нативна для macOS. Досвідчені користувачі Mac згадають, що раніше заради розваги можна було щось подібне побачити у Photo Booth, але нині про ширший набір можливостей.

10 корисних функцій macOS Sequoia, окрім Apple Intelligence

До вже не нових функцій камери з домальовуванням у відеочат анімацій та додаткових ефектів, з macOS Sequoia користувач зможе не лише “замилити” фон, але й замінити його. Це можуть бути прості градієнти, декілька варіантів видів головного офісу компанії (Apple Park), де й записувалися останні презентації, або ж власний варіант картинки. Тож якщо раптом користувачу не подобалося, як фон може вирізати певний застосунок, тепер є ще одна опція (спойлер: теж не ідеальна, але може стати у пригоді).

Бонус: красивіші шахи

Одна з небагатьох нативних розваг у десктопній ОС від Apple — Chess.app. Тут можна зіграти в шахи з комп’ютером або іншими гравцями. Сам застосунок простий та не перенасичений багатьма функціями. І з macOS Sequoia дизайн дошки та фігурок, як на мене, приємно освіжили.

10 корисних функцій macOS Sequoia, окрім Apple Intelligence

Наостанок: таки Apple Intelligence

Все ж, найбільшим оновленням системи стануть функції штучного інтелекту. Резюме великих електронних листів та документів, генеративні функції, розумніша Siri, доступ до ChatGPT (чи інших “ШІ-провайдерів”) прямо з системи та багато інших дрібниць спростять чимало завдань.

Проте… коли саме вони будуть доступні користувачам в Україні, та скільки ще років доведеться чекати на підтримку української мови — все ще відкриті питання. Також дуже цікаво, чи довго Apple Intelligence буде безплатним сервісом.