Європейська кліматична служба Copernicus повідомляє, що темпи глобального потепління зростають. 2024 рік став найспекотнішим роком за всю історію спостережень, пише BBC.
За даними Copernicus, середня глобальна температура у 2024 році була приблизно на 1,6°C вищою порівняно з доіндустріальним періодом, коли людство ще не почало активно спалювати паливо. У 2023 році цей показник становив трохи менше ніж 1,5°C.
У 2015 році багато країн погодились, що поріг у 1,5°C є критичним і недопустимим. Для багатьох держав це може стати питанням виживання. Однак варто зазначити, що йдеться про середній показник потепління за десятиліття, а не про окрему річну відмітку.
Минулого тижня голова ООН Антоніу Гутерріш назвав нещодавню серію температурних рекордів “кліматичним крахом”.
“Ми повинні зійти з цього шляху до руйнування — і ми не можемо втрачати часу”, — сказав Гутерріш, закликаючи країни скоротити викиди газів, що призводять до потепління планети.
Інші компанії, які займаються моніторингом клімату, також мають оприлюднити свої результати. Очікується, що всі вони підтвердять, що 2024 рік став найтеплішим за всю історію спостережень.
“Важко передбачити, коли саме ми перетнемо довгостроковий поріг у 1,5°C, але очевидно, ми дуже близько”, — каже вчений Оксфордського університету Майлз Аллен.
За нинішньої траєкторії світ, найімовірніше, переступить межу в 1,5°C довгострокового потепління до початку 2030-х років.
Навіть невеликі зміни в глобальному потеплінні можуть призвести до більш частих і потужних екстремальних погодних явищ, таких як сильна спека та зливи.
У 2024 році у світі спостерігалися високі температури на заході Африки, тривала посуха в деяких регіонах Південної Америки, сильні дощі в Центральній Європі та кілька потужних тропічних штормів у Північній Америці та Південній Азії.
Навіть цього тижня, коли були опубліковані нові дані, Лос-Анджелес був охоплений руйнівними лісовими пожежами, що підживлювалися сильним вітром і відсутністю дощу.
У 2024 році не лише температура повітря встановила нові рекорди. Поверхня світового океану також досягла нового добового максимуму, а загальна кількість вологи в атмосфері сягнула рекордного рівня.
“Починаючи з 2023 року, ми маємо близько 0,2°C додаткового потепління, яке ми не можемо повністю пояснити”, — каже фізик-кліматолог з Інституту Альфреда Вегенера Хельге Гьослінг.
Для пояснення цього “додаткового” тепла були висунуті різні теорії, зокрема помітне зменшення низько розташованих хмар, які зазвичай сприяють охолодженню планети, а також тривале нагрівання океану після закінчення явища Ель-Ніньйо.
“Питання полягає в тому, чи є це прискорення чимось стійким, пов’язаним з людською діяльністю, що означає, що в майбутньому ми матимемо більш різке потепління, або ж це частина природної мінливості”, — продовжує Ґьослінг.
Попри невизначеність, вчені підкреслюють, що людство все ще має контроль над майбутнім кліматом, і різке скорочення викидів може зменшити наслідки потепління.
Завантаження коментарів …