За останні вісім років український ринок кібербезпеки зріс у чотири рази і у 2024 сягнув $138 мільйонів: найшвидше зростання демонструють хмарна безпека, захист даних та захист кінцевих точок.

Як свідчать дані дослідження консалтингової компанії DataDriven Research & Consulting, аналітики прогнозують, що український ринок кібербезпеки протягом наступних п’яти років зросте ще на 50% і сягне $209 млн.

Український ринок кібербезпеки зріс у 4 рази за вісім років — велике дослідження

Ключовим сегментом ринку кібербезпеки в Україні, за даними експертів, є мережева безпека. Повномасштабна війна, розв’язана росією, спричинила сплеск кібератак в Україні, підвищивши попит на автоматизовані рішення та інноваційні технології. Наразі найбільша кількість кібератак в світі здійснюється на США, Україну, Південну Корею, Китай, а найбільш поширеними видами кібератак є DDoS, Ransomware, Phishing. В Україні постійні кібератаки з боку хакерів рф частіше за все відбуваються на держустанови, ОПК, телекомунікації, фінансові установи та енергетику.

Ключові факти про кібербезпеку в світі: Найчастіше під ураження потрапляють сектори виробництва, фінансів, охорони здоров’я та цифрових послуг. Найпопулярніші види кібератак: DDoS, Ransomware, Phishing. Країни, на які здійснюється найбільша кількість кібератак: США, Україна, Південна Корея, Китай. Найбільша частка ринку припадає на США, Китай, Німеччину та Велику Британію. Прогнозується зростання світового ринку до $186 млрд у 2024 році з показником щорічного зростання у 7,92% до 2029 року.

Український ринок кібербезпеки зріс у 4 рази за вісім років — велике дослідження

За результатами 2024 року очікується, що світовий ринок кібербезпеки сягне $186 млрд. Частка України на цьому ринку поки становить менше 1%, але фахівці вважають, що наша країна є трендсеттером ринку, випереджаючи інші країни в кібер-експертизі завдяки роботі у R&D сегменті. Так, основними рушійними силами ринку в Україні є: впровадження цифрових рішень у бізнесі та державному секторі; постійні російські кібератаки; зростання фінансової та репутаційної шкоди від кібератак; ріст використання ШІ; стимулювання ринку проєктами та програмами міжнародної технічної допомоги.

Український ринок кібербезпеки зріс у 4 рази за вісім років — велике дослідження

Головними трендами в українській кібербезпеці є:

Інновації: ШІ, який застосовується для виявлення загроз та автоматизації реагування; блокчейн, який захищає передачу даних і запобігає DDoS-атакам за допомогою децентралізованої системи перевірки;

Сегменти ринку: мережева безпека продовжить лідирувати на ринку, зберігаючи частку в 36% до 2029 року; хмарна безпека буде найбільш швидко зростаючим сегментом завдяки гнучкості та простоті впровадження хмарних сервісів безпеки;

Частка гравців: українські розробники ПЗ зберігатимуть через об’єктивні причини відставання від міжнародних компаній за комплексністю рішень, що призводитиме до більшої залежності від міжнародних провайдерів;

Паттерни споживання: принцип нульової довіри — модель безпеки, яка передбачає сувору перевірку пристроїв і користувачів, надання мінімально необхідних прав і моніторинг поведінки при доступі до даних чи послуг, що реалізується як політика в рамках цифрової інфраструктури.

Український ринок кібербезпеки зріс у 4 рази за вісім років — велике дослідження

Українська екосистема кібербезпеки перебуває на стадії формування, але вже можна виділити наступні її характеристики:

▪️партнерство між державою, бізнесом та міжнародними структурами — приватний сектор взаємодіє з державою та міжнародними структурами для спільного моніторингу загроз, обміну даними, реагування, навчання;

▪️закритість спільноти — український ринок кібербезпеки видається ще більш закритим та ізольований за світовий, що робить вихід на нього складним для нових гравців та стартапів;

▪️значний практичний досвід — українські фахівці з кібербезпеки мають виняткову експертизу в захисті від DDoS-атак та інших видів кібератак,
сформовану завдяки великому досвіду реагування на російську кіберагресію; їхній практичний досвід захисту критичної інфраструктури вигідно відрізняє їх від регіональних конкурентів.

Український ринок кібербезпеки зріс у 4 рази за вісім років — велике дослідження

Найбільшими комерційними споживачами послуг в українській кібербезпеці, згідно з дослідженням, є фінанси, телеком і енергетика. Домінують же на українському ринку міжнародні компанії, які надають передові рішення. Дані гравці пропонують комплексні інструменти для бізнесу та держорганізацій, тому вітчизняним розробникам доводиться шукати конкурентну перевагу над світовими компаніями.

Нагадаємо, що 19 грудня 2024 року відбулась наймасштабніша зовнішня кібератака росіян на держреєстри України. Через атаку було призупинено роботу Єдиних і Державних реєстрів, що перебувають у компетенції Міністерства юстиції. Йдеться про Єдиний державний реєстр судових рішень; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно; Єдиний державний реєстр юросіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; Автоматизовану систему виконавчого провадження. Також була паралізована робота Органів реєстрації актів цивільного стану.

Про те, як російські шпигуни намагалися підірвати українську оборону, використовуючи інструменти кіберзлочинців, читайте за посиланням.