Споживча психологія — окремий розділ досліджень, який активно використовується бізнесом задля створення продукту та реклами для нього. Хоча вивчати психологічні основи поведінки людини під час покупок у різних сегментах ринку почали відносно недавно, тільки на початку 20 столітті.

Психологія людини під час розпродажів — окремий набір цінностей, бажань та мотивів. Укладаючи вигідну угоду про покупку мозок людини отримує справжнє задоволення. Тому ми знову і знову прагнемо повторити це відчуття. Як Чорна П’ятниця в Україні впливає на покупців, розглянемо далі в матеріалі.

Чому реклама у Чорну п’ятницю працює

Грамотно складена реклама, які включає зрозуміле звернення до аудиторії, яскраві символи та естетику майже завжди спрацьовує на покупцях майже будь-якого віку та ступеня достатку.

Більшість людей сприймає знижки та спеціальні пропозиції як знайдені на вулиці гроші. Незалежно від номіналу купюри та розміру знижки річ стає бажаною, адже вигідність такого обміну автоматично зростає. В такі моменти, особливо коли вони сильно обмежені у часі чи кількості запропонованого товару, нижча ціна речі важливіша за її фактичні характеристики та персональну цінність. 

Така реакція на зниження цін вважається компульсивною, більше емоційною, ніж раціонально зваженою. Вона дозволяє швидко позбавити некомфортних тривожних думок. Адже за таким принципом ми купуємо речі, які нам не потрібні саме зараз чи взагалі.

Чорна п'ятниця

Як втриматися від імпульсивних покупок

Ніхто не застрахований від необдуманих витрат, проте в дні великих розпродажів можна мінімізувати ризики. Для цього:

  1. Складіть список необхідних вам покупок. Після цього промоніторте наявні речі в цих же категоріях та визначте, чи не маєте вже товарів з цього списку. Таке часто трапляється з одягом, посудом, косметикою.
  2. На основі скоригованого списку сформуйте бюджет на покупки заздалегідь. Не обов’язково вказувати в ньому кожну шоколадку чи блиск для губ, проте покупки понад 500 грн варто запланувати.
  3. Спробуйте спочатку дивитися на саму річ, а не її ціну. Як ми вже виявили, вартість товару буває для нас привабливішою за сам товар.
  4. Завжди уважно читайте характеристики товару — розміри, матеріал, термін придатності, спосіб використання та умови догляду.
  5. Вибрані онлайн позиції завжди краще розглянути наживо, якщо є така можливість.
  6. Обдумайте кожну покупку мінімум 30 хвилин. Це дозволить “увімкнути” свою раціональну частину та зважити всі за і проти.

Також радимо зберігати чеки після кожного замовлення, в тому числі й електронні.