У пошкодженому ядерному реакторі в Фукусімі почне працювати робот, який вилучить залишки ядерного палива та уламків для аналізу їх складу та рівня радіації. Перша тестова місія займе 2 тижні, пише AP News.

Відправлення робота в реактор є важливим початковим кроком для складного та тривалого процесу виведення станції з експлуатації. Це займе десятки років та передбачатиме роботи з великими обсягами високорадіоактивного розплавленого палива всередині трьох реакторів, які були пошкоджені потужним землетрусом і цунамі у 2011 році.

Ядерне паливо в активних зонах реактора розплавилося, що призвело до виходу з ладу систем охолодження атомної електростанції. Розплавлене паливо стікало з активних зон і змішувалося з внутрішніми матеріалами реактора, такими як цирконій, нержавіюча сталь, електричні кабелі, зламані решітки та бетон навколо опорної конструкції і на дні резервуарів первинного утримання.

Розплавлення реактора призвело до того, що високорадіоактивний матеріал, схожий на лаву, розлетівся на всі боки, що значно ускладнило очищення. Компанія Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), яка управляє станцією, заявляє, що в трьох реакторах залишається приблизно 880 тонн уламків розплавленого палива.

Робітники використовуватимуть п’ять послідовно з’єднаних труб довжиною 1,5 метра для запуску робота всередину. Сам робот зможе заглибитися приблизно на 6 метрів. Потрапивши всередину, він буде керуватися дистанційно операторами в іншій будівлі станції.

Передня частина робота, оснащена кліщами, ліхтарем і камерою, буде опущена на тросі до купи розплавленого палива. Потім він відріже і збере трохи уламків – близько 3 грамів. Така маленька кількість збору зумовлена мінімізацією радіаційної небезпеки.

Потім робот повернеться до місця, звідки він увійшов у реактор, і ця подорож в обидва боки займе близько двох тижнів. TEPCO обмежує щоденні операції до двох годин, щоб мінімізувати радіаційний ризик для працівників у будівлі реактора. Вісім команд по шість людей працюватимуть по черзі, кожній групі дозволено перебувати поблизу реактора не більше 15 хвилин.

Зібрані зразки будуть проаналізовані та отримані дані допоможуть розробити метод подальшого демонтажу, зберігання та утилізації уламків.

Зразок розплавленого палива зберігатиметься у захищених контейнерах. Якщо рівень радіації перевищить встановлену межу, робот поверне зразок назад у реактор.

Очікується, що в майбутньому темпи робіт зростуть, оскільки буде накопичено більше досвіду і розроблено роботів з додатковими можливостями.

Є також два інших пошкоджених реактори, енергоблоки № 1 і № 3, які перебувають у гіршому стані, і робота з ними займе ще більше часу. Пізніше цього року TEPCO планує розгорнути набір невеликих дронів на енергоблоці № 1 для проведення зондування і розробляє ще менші мікро-дрони для енергоблока № 3, який заповнений більшою кількістю води.