Українські кліматологині та вчені Національного антарктичного наукового центру Світлана Краковська та Анастасія Чигарева стали співавторками статті про температурні рекорди в Антарктиці. Про це йдеться в повідомленні НАНЦ у Facebook.

Публікація в журналі Nature називається «Рекордно високі температури на Антарктичному півострові та танення у лютому 2022 року: складна подія, на яку вплинула інтенсивна атмосферна ріка».

Вона стосується подій на початку лютого минулого року, коли на станції «Академік Вернадський» зафіксували новий температурний рекорд +12,7 С°. Тоді ж температура повітря стрімко зросла в усьому нашому районі Антарктичного півострова.

«Дослідники пояснюють, що стрибок температури відбувся внаслідок «проходження» регіоном такого явища як атмосферна ріка. Це вузька смуга з високою концентрацією атмосферної вологи, яка швидко перенесла теплі маси повітря та вологи з тропіків в Антарктику. Аномальному потеплінню також сприяв сильний теплий вітер з гір», – йдеться в повідомленні НАНЦ.

Розуміння цих причин допоможе науковцям визначити найвразливіші до змін регіони та прогнозувати екстремальні метеорологічні умови.

Вчені також акцентують, що почастішання таких подій може підірвати стабільність шельфових льодовиків Антарктичного півострова.

«Це матиме численні локальні та глобальні наслідки, зокрема, прискорення втрати маси льоду та зміни в чутливих екосистемах», – вважають вони.

Для дослідження та написання статті було об’єднано зусилля науковців різних країн: Португалії, США, Аргентини, Чилі, Нової Зеландії, Південної Кореї, Великої Британії, Франції та ін. З текстом можна ознайомитися за посиланням.