Минулого тижня відбувся анонс SoC для ноутбуків від Qualcomm – Snapdragon X Elite. Використовуючи власні процесори з ядрами Oryon на Arm-архітектурі, компанія прагне зробити Snapdragon X Elite переломним моментом для бренду Snapdragon, відвоювавши частину прибуткового ринку ноутбуків на базі Windows, а також підготувавши грунт для покоління ще потужніших SoC для смартфонів у 2024 році.
Qualcomm провела закритий захід для преси та аналітиків, щоб додатково продемонструвати Snapdragon X Elite та його продуктивність. Під час окремої сесії бенчмаркінгу компанія представила ноутбуки еталонного дизайну з процесорами Snapdragon X Elite, на які попередньо були завантажені популярні тестові програми, результати більшості яких компанія використовувала в своїх заявах про можливості нової платформи.
Qualcomm підготували дві референсні моделі ноутбуків. Перша (Config A) – більш потужна. Модель має діагональ екрана 16,5” (3840×2160) та оснащена процесором Snapdragon X Elite, який працює у режимі з прискоренням 2 ядер до 4,3 ГГц, при навантаженні всіх обчислювачів – до 3,8 ГГц.
Ноутбук також оснащений оперативною пам’яттю LPDDR5X-8533, має товщина корпусу 16,8 мм та акумулятор місткістю 87 Вт·ч. Загальний рівень енергоспоживання – 80 Вт.
Друга модель (Config B) – більш компактна (14”, 2880×1800), тонша та легша. Цей лептоп був оснащений Snapdragon X Elite, який прискорюється до 4 ГГц на два ядра, або до 3,4 ГГц при навантаженні на всі ядра. Загальний TDP ноутбука – 23 Вт.
Компактніша модель формально могла задовольнитись пасивним охолодженням. Але, як і потужніший ноутбук, оснащена активною системою охолодження. Вочевидь розробникам принципово важливо було продемонструвати максимальні показники продуктивності, тож можливий температурний тротлінг тут був би недоречним.
У представників преси не було можливості використовувати будь-яке стороннє програмне забезпечення, всі експерименти проводились виключно у рамках попередньо встановлених бенчмарків. Фактично це давало можливість присутнім на своєму досвіді впевнитись у тому, що результати продуктивності, які були наведені Qualcomm під час офіційної презентації, не перебільшені та відповідають дійсності.
Отримані спеціалістами Anandtech результати вкладаються у попередньо зазначені виробником діапазони. Втім, перелік тестів далекий від ідеального, та скоріше скомпонований такий чином, щоб продемонструвати сильні сторони Snapdragon X Elite. Втім було б дивно, якби виявилось інакше.
Для прямого порівняння розробники також навели результати ноутбука Razer Blade 15, оснащеного процесором Core i7-13800H, нової моделі Asus ROG Zephyrus G14 на основі чипа Ryzen 9 7940HS, а також 13-дюймовий MacBook Pro на базі M2.
В новому тесті Cinebench R24 навіть повільніші модифікації Snapdragon X Elite в однопоточному режимі вдалось випередити всіх інших учасників, демонструючи високий IPC. Тоді як при навантаженні на всі доступні обчислювачі молодша модель трималась на рівні чипів AMD та Intel, відчутно випереджаючи M2. Старша модифікація чипа виявилися на цьому етапі вдвічі потужнішою за процесор від Apple.
В однопоточному режимі комбінованого тесту GeekBench 6.2 всі процесори продемонстрували близькі показники, хіба що старша модель Snapdragon X Elite випередила групу на ~10%. У мультипоточному процесор з “Config B” поступився лише Core i7-13800H, тоді як старша мала 50% перевагу над M2.
Наступний етап – GFXBench Aztec Ruins. Це, мабуть, найдивніший вибір з набору тестів для ноутбуків, оскільки, особливо в «звичайному» режимі, графічний етап Aztec Ruins призначений для тестування смартфонів. В таких умовах важко говорити про коректність порівняння з класичними ПК-чипами, найбільш актуальним видається співставлення показників з такими для M2.
Більш показовим є підтест 3DMark Wildlife Extreme, хоча це також крос-платформений етап, який запускається також і на смартфонах. Підсумкові результати тут зазвичай представлені у балах, але представлення у fps також підходить для оцінки. Загалом новий процесор Qualcomm має досить пристойну інтегровану графіку, що дозволяє конкурувати з рішеннями ПК-опонентів з платформи x86, а також Apple M2.
Останній слайд Qualcomm – бенчмарк UL Procyon AI. Відображені результати можуть ввести в оману без додаткового контексту: лише чіпи Qualcomm працюють з апаратним прискорювачем NPU. Чіпи Intel і AMD використовують Windows ML CPU.
При цьому, ця ситуація не є виною Qualcomm – чіп Intel не має еквівалентного NPU, а відповідний блок у процесорі AMD не задіяний в цьому бенчмарку. Тож бенчмарк показує переваги використання спеціалізованого NPU порівняно з виконанням завдань на CPU. До моменту виходу Snapdragon X Elite всі основні виробники будуть поставляти чипи з NPU.
Отримані результати дають перше уявлення про те, чого можна очікувати від майбутнього SoC Qualcomm для ноутбуків. Порівняння можливостей з такими для поточних конкурентів є не дуже релевантними з тієї причини, що Apple вже представила свої чипи лінійки M3, а в Intel на підході нова мобільна платформа з процесорами Meteor Lake. Компанія AMD також планує оновлювати свій асортимент CPU ноутбуків. Тож в наступному році Snapdragon X Elite доведеться вже конкурувати з цими рішеннями. Тим не менше, вже той факт, що Snapdragon X Elite порівнюється з M2 або Raptor Lake, є значущим кроком для Qualcomm.
Поки за кадром залишаються архітектурні нюанси Snapdragon X Elite та певні аспекти продуктивності (в тому числі у режимі емуляції x86). Проте Qualcomm вже досягла значущого прогресу, і Snapdragon X Elite заслуговує на увагу. Перші пристрої на основі нового SoC очікуються в середні 2024, тож наступний рік обіцяє неабияке загострення конкуренції в сегменті мобільних ПК, а це саме те, чого нам давно не вистачає.
Завантаження коментарів …